ljiirsdii; COURANT. 1K7I. N\ 98. WOENSDAG 26 APRIL STADS-BERIGTEN. BINNENLANDSCIItt HKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.—franco p.p. j 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1- 4 egels 1.- iedere regel meer 25 cents. 21 24 29 2 Mei, en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie en revaceinalle voor de onvermogendenaan de Stads-Waag. kosteloos zal worden opengesteld, op Zaturdag 11 Maart, Vrijdag 7 April, Dingsdag 14 Donderdag 13 Maaudag 20 Zaturdag 15 Woensdag 22 Vrijdag Dingsdag 28 Maandag Donderdag 30 Zalnrdag Woensdag 5 April Dingsdag te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leidex, 3 Maart 1871. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, - Gezien de adressen van: a. C. A. Kres, kuiper, wonende alhier, waarbij hij verzoekt om in het huis in de üiillebakkersstceg, wijk VI n*. 114/115, twee kuiperischoorsteenrn te mogen doen plaatsen, en b. Petrus Laoeren- iiero. melkverkooper, wonende binnen deze gemeente, daarbij vergunning verzoekende tot het houden en mesten van varkens in een pakhuis in de Sliksteeg, wjjk l n*. 141; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari] 1824 (Staatsblad n°. 19), alsmede op de Algemeene Policicverordening van 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigtc der information de covimodo et ineommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den Ist™ Mei eerstk. 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegeu die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvanzjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leider, 25 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 25 April. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 22 personen, als hersteld opgegeven 15, overleden 3, zoodat nu in behandeling zijn 200. De prijzen, door de vereeniging Nut en Genoegen alhier uitgeloofd voor de beste teekeningen door de leden dier vereeniging vervaardigd, zijn behaald door de navolgende heeren: le prijs J. N. van der Mark, 2' prijs I. C. Vermey, 3e prijs S. Vallentgoed. Betreffende de mededeeling, onlangs gedaan, dat de natuur een nieuwen waterweg langs Brielle naar zee gevormd heeft, zegt de Stoompost: «Blij kens gedaan onderzoek is dal berigt wel wat optimistisch en is de grootste diepte op het droogste gedeelte van deze geul niet meer dan 16 decimeter, dat is slechts 12 a 3 decimeter meer dan op de Sclmlpenplaat. De voor deden zijn een regtgaande stroom en een goed geleidetnerkzijnde een kroonboom juist in den toren van Brielle; het nadeel is, dat er spoedig zee staat, zoodat het geheel een mooiweêrvaarwater is; en ware het niet, dat er te Rotterdam door een a twee kantoren prijs op gesteld wordt, om zooveel mogelijk een betond vaarwater door den Maasmond te hebben, het ware eer beter de geheele belonning aldaar op le nemen en af te wachten, wat de natuur na de afdamming van het Scheur zal doen." Door den gemeenteraad van Bodegraven is, naar aanleiding van een voorstel van een der ledenbesloten tot het bouwen van eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Die school zal geplaatst worden op hel terrein achter het in aanbouw zijnde gemeentehuis. Van Goedercede zijn dezer dagen weder 40 personen naar Noord- Amerika vertrokken. Met deze zijn nu sedert 1847 uit die gemeente 748 personen naar Amerika verhuisd, liet schijnt den meesten daar goed te gaan, want een gezin ontving ƒ200, en een ander ƒ500 van hunne aldaar reeds gevestigde familiebetrekkingen, om de reiskosten, goed te maken. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Groningen i- mede een adres ingediend bij de tweede kamer, betreffende het voorstel van de hh. 's Jacob c. s., stoomvaartdienst tusscben Vlissingen en New-York. De kamer meent dat het onraadzaam zoude zijn dit voorstel aan te nemen. De groote werkplaatsen ten dienste der spoorwegen te Tilburg nade ren bare vollooijing. Spoedig zal een aanvang worden gemaakt met het leggen der verbindingssporen, w aarmede die gebouwen aan de spoorbaan zul len aansluitenzoodat de overgave aan de exploitatie-maatschappij betrek kelijk spoedig volgen kan. Te Zevenbergen werd Donderdag 11. bij een spekslager een stoute dief stal gepleegd Twee wclgekleede dames, zooals zij zeiden, uit den Elzas komende, begaven zich in den winkel en vroegen aan de vrouw des huizes, om muntstukken van zeker jaartal te koop. De niets kwaad vermoedende vrouw liet haar het verlangde zeil uit de geldlade zoeken, van welke ge legenheid zij gebruik moeten gemaakt hebben, om het geld in hare mouwen le laten glippen; althans werd na haar vertrek circa ƒ15 vermist. Volgens gerucht zouden zij hetzellde ook in andere winkels beproefd hebben, en, achtervolgdte Klundert aangehouden zijn. Uit Venlo wordt gemeld: Dingsdag avond bij aankomst van den trein van 9 u. 45 tuin. bevond zich de heer II. in een open rijtnig. in de nabij heid der Maasbrug, toen het paard, door het geraas van den naderenden trein verschrikt, op hol ging, in zijn vaart den sluitboom, waarmede de toegang der brug was afgeslotenopenrukte en zoo met het rijtuig de brug oprende, op hetzelfde oogenblik dat de goederentrein, bestaande uit een zestigtal waggons, de brug opstoomde. Spoedig kwam dan ook de trein met het rijtuig in aanraking, dat geheel verbrijzeld werd; het paard even wel rukte zich los en holde nog een eindwegs de wagens achterna, doch aan de brug der Roermondsche poort stortte het naar beneden en bleef op de plaats dood. De lieer H. was gelukkig reeds vóór de brug uit het rij tuig gesprongen, en kwam met eenige ligte kneuzingen vrjj. 'sGRAVENHAGE, 25 April. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan den I5*» lHit. van het reg. grenadiers en jagers D. Aeyelts toegekend de bronzen me daille. ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuig schrift, wegens de redding van een persoon, die in den avond van 3Feb. jl. te 'sGravenhagc midden in eene gracht door het ijs gezakt was. Tot regler-plaatsvcrvanger bij de arrond.-regtbank te Amersfoort zjju benoemd de hh. mrs. A. G. Wijers, burgemeester en advocaat aldaar, en J. C. G. C. Laan, lid van ged. staten van Utrecht. -- Aan den heer A. J. A. Eick is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als surnumerair der posterijen. Tot commissaris van policie te Zaandam is benoemd dó heer mr. L. C. F. Gasiujet, tijdelijk die betrekking waarnemende. De kapitein-luit. Ier zee J. A. Vandevelde is, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit de betrekking van president van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling der staalsbegrooting voor 1871, beeft de heer van Eek aangetoond wat. zijns inziens, nog behoorde te woeden gedaan ter vervulling van hetgeen 6g de grondwetsherziening van 1848 was toegezegd; hij gaf voorts in overwe ging de wcnschelijkheid van eene herziening der art. 56 en 57 der grond wet, in zoover, dat het regt tot oorlogsverklaring niet anders dan in ge meen overleg met de staten-generaal zou kunnen worden uitgeoefend, en trad in uitvoerige beschouwingen over de stoffelijke en zedelijke ontwikke ling van het volk in verband met de financiën zoowel van Nederland als van Indië. Hij wenschte ondersteuning van het onderwijs, omdat het is het hoogste goed; alles moest daarbij achterstaan. Hij drong bij den minister aan, het onderwijs zooveel mogelijk te steunen, niet ten halve, maar overal en in ruime mate. Waarom, zeide hij. moet op dat alles zoo worden be zuinigd? Het antwoord was: om de defensie. Hij zeide: ik heb mijn vaderland lief, niet omdat ik er in geboren en opgevoed ben of in woon, maar om de edele beginselen van bet volkskarakter en de liefde voor de vrijheid; daarom ben ik ook voor defensie, mits de volksontwikkeling niet in al het overige worde gestuit. De beer Bredius gaf te kennen, dat, hoe zeer hij de optreding van dit ministerie met ingenomenheid begroet had. hij met leedwezen had opgemerkt dat het de zorg voor de weerbaarheid had op den voorgrond gesteld, eene zorg die hij voor ontijdig hield. Het ministerie wilde vooral de weerbaarheid van het volk en 's lands verdediging versterken. Was er thans zulk een gevaar? Was er perietilum in mora?

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1