PER TELEGRAAF. De minister van oorlog zal Donderdag aaust. geen gehoor verlecnen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen aangevangen over de staalsbegrooting voor 1871. Al de mi nisters waren tegenwoordig. De heer van Nispen van Sevenaer trad, naar aanleiding ecner zinsnede in de memorie van beantwoording, in financiële beschouwingen. Zijns inziens eischt onze financiële toestand dringend voor ziening, zoowel wat betreft inkrimping van uitgaven als vermeerdering van inkomsten. De heer van Wassenaer Catwyck beschouwt deze begrooling als credietwctten. Ofschoon er gezegd was dat de ministers oude bekenden waren, achtte hij eenige inlichtingen hunnerzijds noodzakelijk. Hij besprak verder de hervorming van het kiesstelsel en de quaestie van het onderwijs. Den heer Biehon van IJsselmonde was het programma van het kabinet teleur- stellend geweest, ofschoon zijne verwachtingen niet hoog waren gespannen. liet ministerie gaf geen belofte omtrent de oplossing van groote vraagstukken, 1 o. a. de verlaging van den census. Hij voor zich zou al te vreden zijn als j de eischen der regtvaardigheid en gewetensvrijheid in zake van godsdienst en onderwijs werden voorgestaan en gehandhaafd. De lieer Smidt besprak de herziening van den census en de hervorming van het belastingstelsel. Omtrent het laatste wordt door den minister geen uitzigt hoegenaamd gege ven. en toch meende hij, was het laatste dringender dan het eerste; er was geen overijlde noodzakelijkheid tot herziening van den census. Geen minis ter van financiën kon echter tegenwoordig optredenzonder een vast plan omtrent de belastingen. Voorts voerden nog het woord de hh. van Eek, Bredius en llasselman. Morgen voortzetting Ingekomen is een wets-ontwerp houdende afstand der Nederlandschc be zittingen ter Kuste van Guinea. De arrondissements-regtbank alhier heeft de volgende aanbevelings-lijst opgemaakt tot vervulling der opengevallen plaats, ten gevolge van het over lijden van den heer m\ G. B. Emants: 1". jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lobman, regter in de arrond.-regtbank te Alkmaar; 2°. mr. A. J. Roest, subst.-officier bij de arrond.-regtbank te Rotterdam en 3°. mr. E. II. lvarsten advocaat en plaatsvervangend kantonregter te 's Gravenhage. Naar men verneemt hebben zich 16 adspiranten aangemeld voor het registratie-examen. Met leedwezen moet vermeld worden dat hier, aan de heerschende ziekte, overleden is de generaal-majoor A. L. von Preuschen, directeur van het materieel der artillerie, ridder der orden van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon. De overledene was den 15de0 Junij 1809 te Dillen burg in Nassau geboren, en had dus den leeftijd van bijna 62 jaren bereikt. Bij gelegenheid van den opstand in België nam de overledene aan dien veld- togt deel, eerst in het mobiele leger en later in de stellingen aan den Hel der en te Breda. Alhier is overleden de heer J. W. Spies, referendaris bij het dep. van financiën, afdeeling comptabiliteit en verificatie. Gedurende 'een geruimen tjjd was hij ontvanger in verschillende gemeenten der provincie Zeeland en mogt eene loopbaan van meer dan veertig jaren als ambtenaar vervullen. -- Bij de commissie tot voorziening in de behoeften, ontstaan door de heerschende epidemie, is reeds ontvangen 15,053.46%. Onder de in de laatste dagen ontvangen gelden bevond zich eene som van ƒ300 van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden. Zaturdag werd bij den horologiemaker W. Kruse, in de Wagenstraat, n% 54, door een onbekend persoon ontvreemd een gouden repetitie-horologie, ter waarde van p. m. ƒ125, met Romeinsche cijfers, datumwijzer en porse leinen plaat. BUITENLANDSCHE BEKIGTKN. ENGELAND. LONDEN23 April. De door de regering voorgestelde en door het lagerhuis voorloopig goedgekeurde nieuwe belasting op de lucifers, bedraagt een halven stuiver j op de 100 stuks van hout vervaardigd en een stuiver op ieder honderdtal j lucifers van was; bij het ontzettend groote verbruik van dat artikel zal die belasting naar raming 550,000 in het jaar opbrengen. Een Engelsch blad verneemt uit Port Saïd het volgende: De werken aan het Suez-Kanaal zullen, naar ik verneem, stellig tegen het einde van April gereed zijn; het kanaal zal dan overal een diepte hebben van 8 meter. De heer de Lesseps is hier onlangs met den hertog van Sutherland en den heer Pender aangekomen. Die beide hceren hebbennaar men verhaaltaan de kanaalmaatschappij een voorschol van 50 millioen Ir. aangeboden, indien zij haar toltarief wil verlagen. Reeds zijn voorloopige maatregen tot het treffen van deze schikking genomen. FRAN KR IJ K. Den 19,|,,D heeft de generaal üombrowski een poging gedaan om van de kerk van Neuilly, die door de troepen van Versailles was bemagtigd, mees- Ier tc worden. Die poging is niét geslaagd. De communisten werden terug geworpen en zagen zich genoodzaakt naar de meest verwijderde barricade te wijken, namelijk daar, waar de rue Peronet en de boulevard Inkerman inecnloopen. Tal van opstandelingen zijn gesneuveld. Op hunne vlugt werd uit de schietgaten, die de muiters vroeger in de muren der tuinen gemaakt hadden, een geweervuur op hen geopend. Vele hunner officieren werden gedood. Het gevecht, dat den 21sten rondom Neuilly plaats had, was zeer moord dadig. Levallois en Courcelles waren vol gewonden, die niet konden ver zorgd worden en waarvan er dus velen zullen omkomen. Den 22ilen had er weder een treffen plaats tusschen Neuilly en Sablanville; de communisten waren 14 bataillons sterk en konden beschikken over eene talrijke artillerie. Zij hebben echter ook toen zware verliezen geleden. Het leger van Versailles ontvangt onophoudelijk versterking. De generaal Ducrot wordt verwacht met twee divisiën, die hij te Cherbourg heeft ge vormd. Een vijfde legercorps wordt op dit oogenblik door den generaal Douay te Kamerijk bijcengebragt. Gok dit wordt weldra tc Versailles ver wacht. Eene divisie van het leger te Melz is in de omstreken van Versail les aangekomen. -- De Commune heeft uitspraak gedaan over de verkiezingen, die den I6dtn plaats hadden en waarbij het aantal kiezers, vereischt om eene stemming geldig te doen zijn. in vele arrondissementen heeft ontbroken. De Com mune heeft bepaalddat de verkiezing in alle arrondissementen geldig zal zijnwaar eene volstrekte meerderheid van de uitgebragte stemmen is ver kregen. Dit besluit wordt geregtvaardigd door de overweging: «dat in sommige arrondissementen een groot aantal kiezers zich door de vlugt aan hunnen pligt als burger en soldaat onttrokken hebbenen dat uit dien hoofde niet gelet kan worden op het aantal ingeschreven kiezers, gelijk de wet gebiedt." Het dagblad der Commune meldt: Het militaire geregtshof heeft de doodstraf uitgesproken tegen Girot, chef van het 74,le bat. nationale garde van Parijs, omdat hij had geweigerd tegen den vijand op te trekken. Met het oog op de blijken van democratische gezindheid, vroeger door Girot steeds gegevenheeft de uitvoerende commissie der Commune hem eene an dere straf opgelegd. Hij zal verklaard worden den rang van burger en van militair te hebben verbeurd, en zal in de gevangenis worden gehouden zoo lang als de oorlog duurt. lu de bureaux van de gas-maalschappij heeft de Commune eene som van 200,000 fr. gerequireerd. PR1II9IEN. BERLIJN. 23 April. De Duitschc rijksdag heeft met 185 tegen 158 stemmen het voorstel van den heer Schulzc aangenomen, hetwelk strekt om art. 32 der rijks- constitutie in dier voege te wijzigen, dat de leden van den rijksdag voortaan eene vergoeding voor hunne kosten van verblijf te Berlijn zullen genieten. De Kreuzzeit. verklaart dat de mededeelingen van eenige dagbladen aangaande vermeende onderhandelingen over de Noord-Sleeswijksche quaestie allezins voorbarig zijn. Door de Zweedsche regering is aan de bondskanselarij kennis gegeven dat zij voornemens is Spitsbergen in bezit te nemen. In het kamp der Fransche krijgsgevangen te Frankenberg, bij Neisse, heeft een oproerig tooneel plaats gehad. De troepen hebben moeten vuren waardoor een man gedood en 12 man gekwetst werden. Omtrent het gebeurde op het kantoor van Rothschild verneemt men nog het volgende: De bom had de gedaante van een kegel, was zes duim lang en vier duim breed en was met dynamiet of nitro-glycerine gevuld; hij heeft groote verwoestingen aangerigt en de kassier is ernstig gewond. De dader is naauwclijks 24 jaar oud, komt uit Metz en heet Carl Muller. Hij houdt vol, dat hij lid is van een geheim genootschap en dat hij door het lol was aangewezen, om deze daad te volbrengen als een wraakneming over de annexatie van den Elzas en Lotharingen. De geneeshecren zijn het er nog niet over eens ot hij krankzinnig is of niet. Doch zijn antwoorden zijn zoodanig dat men, oppervlakkig althans, aan geen krankzinnigheid zou denken. Den 16den dezer is het stadje Strengnhs, ten zuiden van het Mslar- meer (Zweden), voor het grootste gedeelte in den ascli gelegd. Van de 1500 inwoners, welke het stadje telt, zijn ruim 1000 van have en dak beroofd. Naar men verneemt, is de zeer oude en fraaije domkerk behouden gebleven. VERSAILLES. 23 April. De voorbereidende maatregelen tot den aanval worden voortgezet. Geen oorlogsfeil wordt heden vermeld. Hel officiële orgaan maakt de namen openbaar van talrijke gcregteliik veroordeelden, die onder de gevangenen zijn aangetroffen. Gisteren bombardeerde de Mont- Valérien de poort van Anteuil en Point-dii-jour, waar de muitelingen eene batterij hebben opgeworpen. De llappcl deelt mede, dal de ligue van de republikeinsche unie drie afgevaardigden heeft benoemd, met last om een laatste beslissende poging aan te wenden tot het vaststellen van ecu basis van onderhandeling met de afgevaardigden te Versailles. PARIJS. 23 April. De geruchten van gisteren hebben geen wijziging ge- bfagt in den toestand der oorlogvoerenden. Volgens mededeelingen van de zijde der Commune hebben de troepen uit Versailles zich eenigermale terug getrokken met gevoelige verliezen. Die troepen hebben de brug en de vaar tuigen bij Suresnes vernield en riglten ontzagwekkende barricaden op te Neuilly. Men meent, dat heden de vijandelijkheden te Neuilly geschorst zijn. De Rot d'Ordre meldt, dat troepen uit Versailles te Charenton zijn en binnen kort zullen aankomen in de dorpen nabij de forten op den regtcr- oever van de Seine. Ilct blad voegt er bij, dat. naar het meent, 500 mil lioen aan de Pruisseii betaald zijn. HAVRE. 23 April. De gemeenteraad alhier heeft drie van zijne leden naar Parijs en Versailles gezonden, om eene bemiddeling aan te bieden, op deze twee hoofdgrondslagen: 1°. handhaving van de republiek: 2°. gemeente vrijheden door geheel Frankrijk. PARIJS. 23 April, 12 ure 's middags. In een officieel rapport van giste ren wordt gezegd dat twee batterijen, door Okolowitz opgeworpen, het verschrikkelijke vuur der vijandelijke batterijen op een punt tot zwijgen hebben gebragt. en dat een beneden-batterij van het kasteel Becon ten eeneumale werkeloos is gemaakt door het vuur der batterij op de place Beranger. Bij kennisgeving dd. 21 April van den Pruissischen kommandant, te St.-Uenis gisteren aangeplakt, worden aan al de personen, die in deze stad de wijk hebben genomen en aan dezulken die er niet voor goed gevestigd zijn. gelast zich tc verwijderen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2