LE1DSCHE COURANT. <H> A N\ 97. DWGSDAG 25 APRIL. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. 1871. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdVertentiën is van 1- 4 regels f 1.--. iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 24 April. Sedert de vorige opgave, Zaturdag 11., zijn alhier door pokken aangetast 21 personen, als hersteld opgegeven 10, overleden 6, zoodat nu in behan deling zijn 196. Van wege het ministerie van financiën is het volgende bekend gemaakt: De laatste verzending der Indische post over Brindisi, zoowel die om de veertien dagen met de Brilsche pakketbootenals de expeditie met de Franscbe pakketbooten van vier tot vier wekengeschiedt voorlaan uit Am sterdam des Zaturdags per trein van 6.45's morgens, in plaats van des Vrij dags per trein van 2.20 des avonds. De eerstvolgende laatste expeditiedagen voor de Indische post over Brindisi vallen dien ten gevolge op Zaturdag C, 13 en 20 Mei. 3, 10 en 17 Junij. 1,8, 15 en 29 Julij enz. De enkel op de Britsche pakkelbooten corresponderende verzending der Indische post over Triest geschiedt drie dagen vroegernamelijk uit Amsterdam des Woensdags per trein van 2.20 des avonds. De eerstvolgende expeditiedagen over Triëst zijn derhalve 3, 17 en 31 Mei, 14 en 28 Junij en 12 en 26 Julij. Het publiek wordt voorts herinnerd, dat het enkel port per 15 grammen voor de gefrankeerde brieven over Brindisi zestig cents, en dat der gefrankeerde brieven over Triest vijf en vijftig cents bedraagt, alsmede dat bet port der ongefrankcerde brieven twintig cents liooger is, en alzoo respectivelijk tachtig en vijf en zevenlig cents per enkei port bedraagt. Bij ontoereikende frankering door middel van postzegels wordt het tarief der ongefrankeerdc brieven toegepast. De waarde der gebezigde postzegels wordt daarbij echter in rekening gebragt en van het verschuldigde port af getrokken. Aan den minister van staat en van binncnlandsche zaken is medege deeld dat een behoeftige poklijder door een burgemeester naar eene naburige gemeente is gezonden ter verpleging, en dat een gemeentebestuur een vaar tuig, met een poklijder aan boord, genoodzaakt heeft de reis te vervolgen. Door dergelijke handelingen wordt verspreiding der besmetting in de hand gewerkt en daarom heelt de commissaris des konings in deze provincie de gemeentebesturen op bet verkeerde daarvan gewezenmet aanbeveling om integendeel alle maatregelen te bevorderendie strekken kunnen om de verspreiding van smetstof tegen te gaan. Men verneemt het overlijden van den heer J. Drost Az.lid der pro vinciale staten van Zuidholland voor hel hoofdkicsdistrict Gouda, die dit jaar als zoodanig had moeten aftreden. Hij was te Moordrecht woonachtig, Een bijzondere brief van Elmina, kust van Guinea, van 20 Maart jl. houdt in, dat het langs de kust, in het Nêderlandsche gedeelte, thans rustig is. De geruchten wegens den mogclijken afstand van de Nederlandsche be zittingen aan de kust aan de Engelschcn. hebben onder de negers, die van eeuwen her aan Nederland trouw geweest zijn, geen gunstigen indruk ge maakt. Zulk een afstand zou hun gansch niet behagen. Zij meenenin hunne eenvoudigheid, dat alleen geldgebrek lot zulk een maatregel zou kun nen doen besluiten, en dit heeft aanleiding gegeven tot een naïef ontwerp, om den afstand nog te verhoeden. De negers willen aan de regering schrij ven, hoeveel geld zij wel te betalen heeft: dan zouden zij, de Elmineezen, bet voor haar betalenmaar zij moet belovendat zij het fort en de plaat sen van Elmina niet aan de Engelschen zal overgeven. Zij willen altijd de kinderen van den Ncderlaudschen koning blijven en, als hel noodig is, er voor betalen. llbl.) De stedelijke regering van Tano (Italic) heeft bekend gemaakt, dat aldaar in het college Nolli is ontvreemd een schilderij van Dominichino, voorstellende: David als overwinnaar van Goliath." -Zijn ligchaam is alleen om het midden door een kleed gedekt, dat aan het bovengedeelte van den linkerarm is verbonden. Aan zijn reglerzijde hangt een herdertaseh, die door middel van een band over den linkerschouder wordt gedragen. In zijn regterhand houdt hij bet zwaard van Goliath omboog en in zijn linkerhand draagt hij diens afgehouwen hoofd bij de baren. Bij ontdekking wordt berigl verzocht aan het dep. van justitie. -- Te Amsterdam is, volgens mededeeling van de Tijd, Donderdag 11. eene vergadering gehouden van het hoofdcomité voor de viering van bet aan staande jubelfeest van Dans Pius IX met de gedelegeerden van de geweste lijke comité's, die bijna allen daar vertegenwoordigd waren, liet doel der bijeenkomst was, in gezamenlijk overleg, de maatregelen vast te stellen, tot uitvoering van het programma. Uit de mededeeiing van verscheidene leden is gebleken, dat er overal in bet land, onder de katholieken, de warmste geestdrift voor het aanstaande feest bestond. Er werd beslotendat de liefdeoffers der geloovigen de feestgave zouden uitmaken, en niet besteed worden voor de vervaardiging van de een of andere kostbaarheid of kunst arbeid. De 16de Junij, de dag der pauskeuze, werd aangenomen voor de plaatselijke feestvieringen. De 21sle Junij, de dag der pauskrooning, is aan gewezen voor het algemeen Nederlandsch Piusfeest, dat volgens de bepaling van bet programma te Amsterdam zal worden gevierd. Uit de Lier meldt men: Terwijl jl. Donderdag de watermolenaar van den Iloefpolder, een man van 73 jaren, bezig was aan de zeilen van den molen iets te herstellen, waartoe hij op de hekken was geklommen, maakte zijn zoon, die niet wist dal zijn vader daar werkzaam was, den molen los. De man moest dus met de roe waarop hij stond geheel ronddraaijen. Men verbeelde zich den toestand, op het oogenblik. dat de grijsaard, met het hoofd naar omlaag, hoog in de lucht hing, en de zoon. die te Iaat ont dekte welke vreesselijke onvoorzigtighcid hij had begaan, dit ontzettend schouwspel, in radeloozen angst, van beneden aanstaarde, zonder eenige hulp te kunnen aanbrengen. Maar zie, de oude behield zijn volle bewust zijn en wist zich zoo krachtig met handen en voelen vast te klemmen, dat hij ongedeerd weder omlaag kwam. Was de angst groot geweest van vader en zoon. niet minder groot was hunne vreugde toen de zaak zulk een ge lukkigen afloop had. Door den gemeenteraad van Schiedam is met algemeene stemmen aan genomen het voorstel van burg. en weth. out, ter zake van de heerschcnde pokken-epidemie, de kermis dit jaar te schorsen. Te Delfshaven wordt op de plaats, waar eenmaal het huis stond waarin Piet Hein het levenslicht aanschouwde, vroeger tot meststaal gebezigd, een nieuw woonhuis gezet, in den bouwtrant van den toenmaligen tijd. Dezer dagen had een buitenmandie met zijne dochter den schouwburg te Rotterdam kwam bezoeken, een pakje effecten, dat hij bij zich had, Ier waarde van ruim ƒ2000, om het goed te bewaren, uit den borstzak van zijn overjas genomen en in den achterzak gesloken, welken hij door zijne dochter zekerheidshalve met een speld liet digtsteken. Deze sluiting schijnt door een aandachtigen en begcerigen blik te zijn waargenomen, althans korten tijd daarna was de afsluiting verbroken en het pakket verdwenen zonder dat het der policie alsnog is mogen gelukken den dader op te sporen of het pakket terug te bekomen. Naar men uit Amsterdam meldt heelt de wethouder voor den burger lijken stand aldaar, de heer mr. B. H. M. Driessen, onlangs een maatregel genomen, of liever op nieuw ingevoerd, die voor hen. die een tweede of opvolgend huwelijk aangaan en minderjarige kinderen hebben uit vorig huwelijk, van het hoogste gewigt is. Het betreft de uitreiking aan de zoo- danigen, weduwnaar of weduwe, bij gelegenheid, dat zij zich ten huwelijk doen aanteekenen, van een gedrukt billet, waarin hun de wetsbepalingen herinnerd worden, die door hen of haar moeten worden nagekomen voor de voltrekking van bun huwelijk, ten einde de voogdij over de minderjarige kinderen, die zij hebben, niet voor altoos te verliezen. Te Utrecht heeft Vrijdag II. de hoogleeraar dr. N. W. P; Rauwenhoff de betrekking van hoogleeraar bij de hoogeschool aldaar aanvaard met het houden eener rede //over den aard en de betcekenis der planten-physiologie, uit de geschiedenis toegelicht." Te Maastricht is dezer dagen door de policie een persoon, een Duit- scher, aangehouden, die zich in verschillende koffijhuizen van de billart- ballen wist meester te maken. 'sGRAVENIUGE. 24 April. Tot burgemeester der gemeente Maashees is benoemd de beer A. M. H. Bonants, en tot deurwaarder bij het prov. gcregtshof in Drenthe de heer R. Mulder, beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-regtbank te Assen. Den heer A. J. A. Eick is op zijn verzoek eervol ontslagen uit de be trekking van surnumerair der posterijen. Men verzekert dat Z. M. de koning reeds Woensdag aanstaande zich naar het Loo zal begeven. Z. Iv. II. de prins van Oranje is heden middag ten 2 ure naar Peters- burg vertrokken. Z. Iv. 11. werd vergezeld door H. D. adjudant, jhr. de Koek, terwijl de minister van buitenl. zaken den prins aan het station van den Rijnspoorweg uitgeleide deed. II. M. de koningin zou den prins tot Arnhem hebben vergezeld, maar werd door eene ligte ongesteldheid verhinderd aan dat voornemen gevolg te geven.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1