LE1E8CHË 011B A H T. 1871. fl\ 95. ZATURDAG 22 APPJL lie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.—., franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 7 blad 8 en 9) der Handelin gen van den Gemeenteraad. STA DS-BER1GTEJV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dal de gelegenheid tot de vaccinatie en rcvaceinatjc voor de onvermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Zatnrdag II Maart, Vrijdag 7 April, lïïngsdag 14 Maandag 20 Woensdag 22 Dingsdag 28 Donderdag 30 Woensdag 5 Donderdag 13 en Zatnrdag 15 Vrijdag 21 Maandag 24 Zatnrdag 29 April Dingsdag 2 te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaccinatic. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANUELER, Burgemeester. Leiden, 8 Maart 1871. v. PUT TRA MM ERSecretaris. Mei, 131N N li N L A N DSC UK 13 li DIGI li N. LEIDEN. 21 April. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 13 personen, als hersteld opgegeven 16, overleden 6, zoodat nu in behandeling zijn 186. De commissaris des konings in deze provincie heeft bij besluit van 19 dezer goedgevonden: Te bepalendal het in de maand Junij aanst, te hou den onderzoek van de verlofgangers der militie te land, dat volgens art. 3 van het besluit van den 4(lfn October 1802 (Ppov. blad n». 117) in de daarbij aangewezen hoofdplaatsen der militiekantons moet plaats hebben, zal ge schieden te 's Gravenhageligting 1867 Donderdag 1 Junij, 1868 Vrijdag 2 Junij1869 Dingsdag 6 Junij, 1870 Woensdag 7 Junij; Delft Maandag 12 JunijRotterdam 1867 Donderdag 1 Junij, 1868 Vrijdag 2 Junij, 1869 Za tnrdag 3 Junij. 1870 Maandag 5 Junij; Schiedam Woensdag 7 Junij; Leiden, voor de gemeente Leiden 1867, 1868, 1869, 1870, Maandag 5 Junij; voor de overige gemeenten van het kanton Dingsdag 6 Junij; Gouda, voor de ge meente Gouda Vrijdag 16 Junij, voor de overige gemeenten van het kanton Zaturdag 17 Junij, Dordrecht Zatnrdag 3 Junij, enz. Bij den boekhandelaar J. F, V. Behrns, te Ilarlingcn. is thans ver schenen de eerste aflevering van W)c Bijbel voor Jongelieden", bewerkt door dr. li Oort, te Ilarlingen, en dr. I. Ilooykaas. te Schiedam, met medewer king van den hoogleeraar dr. A. Iüicnei). Daaruit blijkt dat de bewerkers getrouw zijn gebleven aan het plan dat zij zich gevormd hadden en dal door hen was bloot gelegd in hel prospectus en de vroeger reeds door ons besproken proeve van bewerking. Zij slaan eenen geheel nieuwen weg in om aan jongelieden, bij wie zij reeds cenige ontwikkeling veronderstellen, eene voorstelling te geven van de bijbelsche verhalen. Eene nadere kennis making met deze eerste aflevering is zeer aan te bevelen; en hoe men deze wijze van behandeling der bijbelsche geschiedenis ook moge beoordeclen, zeker zal men niet ontkennen dat menige bladzijde hel bewijs oplevert van de scherpzinnigheid der schrijvers. Gisteren avond, ten ongeveer 8y2 ure. is op den Ouden Rijn eene til bury, bespannen met één paard, door een toeval in hel water gereden. De voerman met het rijtuig en paard werden spoedig op het drooge gebragt. Me» meldt ons uit Warmond: Zondag 11. werd de bij de herv. gemeente alhier beroepen predikant, ds. Osti als zoodanig bevestigd door den waar- nemenden consulent,. d«. van Herwerden, pred. te Lisse, met eene rede over Filipp. 11 vs. 29. Des namiddags heeft de heer Osti zijne betrekking aan vaard met het honden cener rede, naar aanleiding van 2 Gor. IV vs. 5. Na den afloop der laatste godsdienstoefening bragt de gemeente haren nieuwen leeraar eene heilbede, door het zingen van Ps. 134 vs. 3. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Sedert den ld14" dezer zijn alhier 26 schuiten met verschen viscli aangeweest, welke in 10 a 17 dagen reis cer.e zeer ongelijke besomming verkregen van ƒ430 tot ƒ80; sommige vaar tuigen besouiden aan vijfslerren ƒ70. Besteed voor groote tarbot ƒ4 a 5 per stuk, kleine tarbot ƒ1 a 2 per stuk, groote tong ƒ0.15 a ƒ0.20 per stuk, kleine tong ƒ0,08 a ƒ0.10 per stuk, groote droogschol ƒ4.30 a ƒ4.75 per mand, kleine droogschol 5,75 a 6 per mand, scharren ƒ3 a 3.50 per mand. Bij de herv. gemeente alhier is door de stemgeregtigdc leden, met 43 stemmen beslist dat de verkiezing van predikanten en kerkeraadsleden ge durende de eerstvolgende 10 jaren door den kerkeraad zal geschieden; 18 stemmen werden voor een kieseollegie uitgebragt. De minister van financiën heeft voor belanghebbenden medegedeeld dat, de regelmatige uitvoering van de stoombootdienst langs den Donau hersteld zijnde, dien ten gevolge de verzending der correspondentie naar Ivonstantl- nopel langs dien weg zal geschieden, als volgt: van Amsterdam eiken Za turdag en Woensdag per 2dcn trein Rijnspoorweg; van Weencn eiken Maan dag en Vrijdag te 2% 'savonds: te Konstantinopel eiken Donderdagen Maandag te 10% 's morgens. Van de andere gemèenschapswegcn. die er tussehen Konstantinopel en Weenen, respectivelijk over Triëst en Belgrado, bestaan, zal voorloopig voor de verzending der correspondentie geen gebruik worden gemaakt. Directeuren der Nederlandschc maatschappij ter bevordering van nijver heid hebben, ter zake van het wetsvoorstel van de heeren 's Jacob c. s. betreflende eene stoomvaart tussehen Vlissifigen en New-York, een adres aan de tweede kamer gezonden. De maatschappij neemt daarbij, in de onwankel bare overtuiging, dat liet nu of nooit de tijd is om de handen krachtig aan het werk te slaan, de vrijheid, die vergadering dringend uit te noodigen, aan het voorstel hare goedkeuring te hechten, en daardoor den weg te banen om Nederland in het bezit eener krachtige, levensvatbare transatlan tische stoomvaart op Amerika te stellen. Volgens de Amst. Cour. is in de op den IS"1'" April gehouden jaarhjk- sche vergadering van de leden der algemeene kies-vereeniging in Nederland met aandrang de krachtige openlijke optreding van alle leden bij het aan staande verkiezingswerk in Mei en Junij e. k. door het bestuur gevraagd. Reeds in 1870 had de vergadering, in verhand met enkele wijzigingen in het reglement, besloten, dat de algemeene vergadering niet, gelijk in 1869, candidaten voor de tweede kamer en de provinciale staten zou stellen, maar dat de afdeelingen in ieder district of, waar deze ontbrekende leden der vercenigingin dat district wonende, openlijk candidaten zouden aanbeve len; dat daaromtrent overleg zou gepleegd worden met andere lokale kies verenigingen en dal de algemeene kas der vereeniging bijdragen zou kunnen verschaffen aan die lokale verenigingen, mits deze zich verbinden om in" geen geval en onder geen vorm anonyme aanbevelingen in dagbladen of bjj billettcn te doen en geene uitgaven toe te laten, die niet openlijk aan ieder kunnen worden medegedeeld, waarom ook aan het bestuur verantwoording moet worden gedaan van de wijze, waarop die gelden zijn besleed. Gelijk ook vroeger werd ondervonden, bleek ook nu maar al te zeer, dat slechts in weinige districten gedachtenwisseling over te stellen candidaten had plaats gehad; wel meende men verzekerd te zijn, dat de heeren baron Sloet van de Beele te Arnhem en jhr. Rutgers van Rozenburg te Haarlemmermeer zich niet meer verkiesbaar zouden stellen, maar bepaalde candidaten waren nog niet geproclameerd. Er waren leden, die er op aandrongen, ook daar waar men aaneen goeden uitslag moest wanhopen, toch niet stil te blijven, opdat het blijke, dat er toch tegenspraak is, al heeft zij de minderheid. Niet om de personenmaar om de beginselen was het te döen. Den 6dcn der volgende maand zal van het kol. werfdépdt te Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, bestemd voor het leger in Wesl-indië sterk 40 man, onder bevel van eenen onder officier om dien dag aldaar te worden ingescheept aan boord van het schip Albatros, gezagv. 11. H. Koch.cn met dien bodem naar Suriname vertrekken. Door de gemeenteraden van Ilarlingen en van den Helder is besloten dit jaar de kermis in die plaatsen niet te houden. Laatstleden Dingsdag hebben, op uitnoodiging van heeren burgemeester en wethouders van Delft, de onderscheidene burgemeesters en wethouders van de genieenten in het Westland, zoomede die van de gemeenten Vrijen ban, Hof van Delft, Pijnacker, Soetermeer en Zegwaard, op het raadhuis te Delft, onder het voorzitterschap van den burgemeester aldaar, eene verga dering gehouden, om den aanleg van zoogenaamde lokaalspoorwegen in het Westland enz. te bespreken. Na uitvoerige deliberatie heeft de vergadering als haar gevoelen te kennen gegevendat de aanleg van zoodanige ween wenschelrjk is. In verband hiermede is eene commissie benoemd van vijf leden, bestaande uit de heeren: mr. J. van Kuyk. burgemeester van Delft; J. A. van der Goes, biirgem. van 's Gravesandejh'. J. L. Hesselt van Dinter burgem. van Pijnacker, en L. A. van Berckel, wethouder van Delft, om deze zaak verder voor te bereiden zich daartoe, zooveel noodig, met de besturen

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1