PEK TEL RAAF. ADV ËitlKill TIKX. tionale garden, deel uitmakende van bet 24S*> balaillon, hebben liet hotel der Belgische legatie in de rue du Faubourg Saiiit-Ilonorë overweldigd en zoowel de heilige regten, die Frankrijk aan alle vreemdelingen verschuldigd is, als de diplomatieke voorreglen, welke door alle beschaafde volken geëer biedigd worden, op cenc onbeschaamde wijze geschonden. Er is onmiddelijk eene enquête ingesteld. Eenige 'der schuldigen zijn reeds aangehouden; de andere is men op het spoor. Zij zullen onverwijld voor de militaire regt- bank worden gebragt. De bekende burger Assi, op last der Commune weder in vrijheid ge steld. is tot haar gemagtigde benoemd bij de werkplaatsen voor oorlogs- ammunitie. Te Parijs heeft zich een vrouwen-comité uit den handwerksstand ge vormd, tot het verleenen van bijstand aan gekwetsten, tot het bouwen van barricaden, zoodra het tooneel van den strijd in de straten van Parijs wordt overgebragt, en tot het deelnemen aan dien strijd, in zoover dit ge vorderd wordt. Dal comité heelt aan de Commune de noodige localen voor zijne bijeenkomsten en voor die der sub-comité's in de verschillende wijken der stad gevraagd, en aan dit aanzoek is voldaan. In een schrijven uit Parijs wordt de volgende schets gegeven van den tegenwoordigen toestand aldaar: Parijs biedt het schouwspel van ware sa turnaliën aan. De dronkenschap vertoont zich overal in hare liederlijkste afspiegeling. De Place Vendöme was dezer dagen ingenomen door nationale gardes, die in beschonken toestand op den grond uitgestrekt waren. Ik zag er marketentsters, die van de planken en deuren der verlaten huizen tafels hadden opgeslagen en daarop het boordevolletje toedienden, liet was bijna 4 ure namiddag, het oogenblik, waarop de vrouwen aan hnnne man nen eetwaren en de toegift van wijn komen brengen, want de helden ont vangen ook wijn en brood van de Commune. Zoo gaat het drinken onop houdelijk voort. Ten laatste moeten de gardes wel smoordronken worden. De bataillons, die nog eenig gevoel van eigenwaarde hebben, betreuren het thans innig dal zij geen meer geestkracht aan den dag gelegd hebbentoen zij Parijs uit de klaauwen dezer ellendelingen nog hadden kunnen redden. Gewerkt wordt er niet meer. De voornaamste heer is thans genoodzaakt zelf de handen uit de mouw te steken en het geringste dienstwerk te ver- rigten. De aristocratische dame moet zelve haar bed opmaken en de heer des huizes het karpet uitkloppen. Waschvrouw en zijn er niet meer te vinden; de stoffenverwers, ofschoon overladen met werkdoor den rouw waarin zoovelen verkeeren, weigeren te arbeiden. Met het houden van godsdienstoefening, met hel doopen van kinderen, met het sluiten van hu welijken, met dat alles is het gedaan. Op alle punten ziel men vlaggen van vreemde natiën uitgestokenten einde door die aanduiding de plundering te ontgaan. Intusscheu zijn vele dier huizen in het geheel niet meer bewoond. De Are de Triomphe heeft door het bombardement veel geleden. De groep van den Vrede is vreesselijk gehavend. De schouder van het op de knieën der vrouw rustende kind is weggeschoten. Het overeind staande beeld van den Oorlog is sterk beschadigd door een granaat, die het in het midden van den romp heeft gelrolïen. De geheele wijk rondom den Are de Triomphe is levens een toonbeeld van ellende en verwoesting. PIIVI99EN. BERLIJN. 19 April. De Prov. Corr. verklaart dat betgeen van wege de regering te Ver sailles gezegd is. aangaande door Duitschland gedane aanbiedingen van ge wapende tusschenkomst, van allen grond ontbloot is. De Duitsclie regering heeft het wel als haren pligt erkend, de hinderpalen, welke voor de Fran- sche regering, bij de vervulling van hare moeijclijke taakuit de jegens Duitschland aangegane verpligtiugen kunnen voortspruiten, zoo veel mogelijk te verminderen; de Duitsclie regering heeft aan die van Versailles de vervul ling van hare taak zoo veel mogelijk gemakkelijk gemaakt door concessieu ten opzig.e van de terugzending der krijgsgevangenen en van de vereenigiug van grootere strijdkrachten dan volgens de vredespraeliminairen geoorloofd was, alsmede door inschikkelijkheid met opzigt tot onze financiële vorde ringen; maar verder is de Duitsclie regering niet gegaan: zij heeft tusschen komst noch aangeboden noch beoogd, en zou daartoe dan alleen besluiten wanneer zij de Duitsclie belangen ernstig bedreigd achtte. Naar aanleiding van de verleende toelage aan de officieren van liet Duitsclie leger, zal eerstdaags eene interpellatie in den rijksdag tol de rege ring worden gcrigt, strekkende om niet alleen aan de officieren, maar ins gelijks aan de onderofficieren en manschappen van liet Duitsclie leger eene zekere geldelijke toelage te verleenen. Door de stad Berlijn is aan de leden van den rijksdag een feestmaal aangeboden; allen hadden de uitnoodiging aangenomen, behalve de leden der Poolsclie partij. - De Slaats-Jnz. deelt mede dat bij de in Julij 1870 verordende mobiel- ïnaking van het leger de volgende corpsen zijn gevormd106 bataillons landweer- infanterie, 10 regimenten reserve-cavalerie39 reserve-batterij en173 com- pagnièn vesting-artillerie, 33 compagniën vesting-pionniers. Van de 106 landweer-bataillons werden er in het geheel 149 mobiel gemaakt en als troepen te velde uitgerust. Zij waren deels tot landweer-divisiën geformeerd, deels werden zij voor étappe- en garnizoensdienst, of voor de kustverdedi ging gebezigd. De 10 regimenten reserve-cavalerie werden alle mobiel naar het oorlogstooneel gezonden; slechts twee escadrons bleven voor de kustbe waking aan de Beneden-Elbe. Van de 39 reserve-batterijen bleven er slechts 8 immobiel; 31 werden als veldbatterijcn gebezigd. Van de vesting-artil lerie daarentegen bleven 07 compagniën immobiel in de Duitsclie vestingen, terwijl er 106 mobiel gemaakt en voor de dienst te velde uitgerust werden. Van de compagniën vesting-pionniers werden er 30 mobiel gemaakt en bij belegeringen, of voor spoorweg- en elappediensten gebezigd. De belegerings artillerie had omstreeks lObO stukken zwaar geschut in gebruik en was voorzien van ammunitie voor meer dan een millioen schoten. Bovendien bad de veld-arlillerie omstreeks 1500 stukken en ammunitie voor ongeveer 900,000 schoten. In de gewapende Duitsclie vestingen bleven meer dan 4000 stukken geschut en ammunitie voor omstreeks 2 millioen schoten. Daarbij komt nog het aanzienlijke materieel voor het bij den aanvang des oorlogs georganisëerde belegeringspark der genie, waarvan hel gewigt op omstreeks 35( 0 centenaars geschat werd en voor welks vervoer meer dan 200 wagens, met 4 paarden elk, noodig zouden geweest zijn. liet getal der aan de infan terie en cavalerie uitgedeelde patronen wordt op bijna 150 millioen begroot. Tot aanvulling van het leger te velde werden aanvullings-corpsen gevormd, die tusschen de 100.000 en 150,000 manschappen aan het leger geleverd hebben. In de vervanging van onbruikbaar geworden of gevallen paarden werd voorzien door een te Berlijn gevormd groot centraal-depöt van paarden. De Mank- und HandeUzeit. berigt dat het Comptoir d'Escompte, de belangrijkste crediet-inrigting op een na van gansch Frankrijkal zijne Duit sclie beambten, zoo in Europa als in Indië en China, heeft ontslagen. In de buitenlandsche filiaal-inrigtingen vormen Duitschers en niet Fransclien de kern van het hoogere personeel. Te Frankfort is eene poging gedaan om het kantoor van Rothschild te berooven. De boosdoeners hebben er eene met nitro-glycerine gevulde bom doen springenwaardoor vrij wat verwoesting aangerigt en één persoon gekwetst is. Een der schuldigen is gevat; een tweede is ontsnapt. De aartsbisschop van Munchen heeft een herderlijken brief uitgevaar digd, naar aanleiding van het verslag der vergadering an katholieken, die aldaar den 10llen dezer heeft plaats gehad en waarin het adres aan den koning tegen de verspreiding der onfeilbaarheidsleer is vastgesteld. De aarts bisschop komt in zijn brief vooral op tegen de bewering in het adres, dat de onfeilbaarheidsleer voor de katholieken on vereen igbaar is met de staats wet. Naar men verneemt zal er binnen kort eene brochure van prof. Berchtoldt verschijnen, waarin de zienswijze van den aartsbisschop wordt wcdcrlegd. 'sGRAVENHAGE20 April. Door Z. M. is benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zuidholland, mr. Lette van Oostvoorne, regterbij de arrond. regtbauk te Brielle en lid van de prov. staten van Zuidholland. RIJSSEL, 19 April. De correspondent van le Word te Versailles verzekert, dat het ontslag van den heer I'icard als zeker is te beschouwen. PARIJS, i9 April, des morgens. Gisteren avond vielen de troepen van Versailles de voorposten der gefedereerden te Neuilly aan, en deden dezen een 100 meters terugwijken. In het rapport van den geledereerden generaal wordt gezegd, dat de aanval op de loopgraven nabij lssy en hel station van Clamart werd .'.fgeslagen. Het regenachtige weder maakt het moeijelijk, de nationale garden bijeen te brengen en op hun post te doen blijven. De Mot d'ürdre, de Commune en de Pen geur bepleiten een minnelijke schikking op de volgende voorwaarden: handhaving van de republiek; het communaal regt aan alle sleden van Frankrijk toegekend: autonomie van de nationale en communale garden; een interimair bewind te Versailles en te Parijs, ontbinding van de nationale vergadering tc Versailles, en herkiezing van de nationale vertegenwoordiging; amnestie en wapenstilstand, x LONDEN, 20 April. Volgens gerucht heeft Napoleon III een huis op het eiland Wight gehuurd. De Mor nine Pot meldt dat de Porte in den aanstaanden zomer een ge pantserde vloot naar de Zwarte zee zal zenden. PARIJS. 19 April. Den geheelen dag werd het kanon-en geweervuur tus schen Courbevoie, de poort Maillot. Puteaux. en Levallois voortgezet. Dom- browski is van Asnières teruggekomen en heeft de bedreigde punten van Neuilly versterkt. In al de straten en avenues die tegenover de zuiderpoorlen liggen, wor den verschanste barricaden opgeworpen. De Réceil weêrspreekt liet berigt dat de Versaillers de brug van Asnières in hun bezit hebben. In de forten wordt met veel ijver hersteld wat daar beschadigd is. De Siècle meent, dat de te Versailles aangenomen gemeentewet de gemeen telijke vrijheid van Parijs bijna tot niets terugbrengt, en volgens den Avenir national maakt de handeling der nationale vergadering eene verzoening moeijelijk. PARIJS, 19 April. De commune heeft weder vier bladen opgeheven. Ook gisteren hebben de nationale garden, die de voorposten bij Asnières en Neuilly uitmaakten, zich door angst en schrik laten overmeesteren, en slechts met moeite gelukte liet den bevelhebbers hen weder bijeen te brengen. PARIJS, 19 April 'savonds De opstandelingen hebben weder op verschei dene punten nederlagen geleden. De Versaillers komen overal vooruit, liet bombardement is hevig, het aantal dooden zeergroot en de aangerigte schade hoogst aanzienlijk. De angst overmeestert al de gemoederen in Parijs. In den boezem der Commune heerscht verdeeldheid; de meerderheid verwerpt de capitulatie en hoopt dat ook de departementen in opstand mogen komen. VERSAILLES, 19 April, lil de nationale vergadering heeft heden de heer iPicard de bemagliging van Asnières officieel bevestigd, en er bij gevoegd: /'Naar alle waarschijnlijkheid zullen èn deze zege onzer wapenen èn de ne gatieve uitkomst der verkiezingen te Parijs den genadeslag aan den opstand toebrengen." Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid hun ner vijf-en-twintig-jarige Echtvereeniging, betuigen de Ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. N. VAN WENT. Leiden 20 April 1871. J. VAN WENT, Collet. De lieer en Mevrouw ASSER DE STURLER beluigen hunnen oprechten dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte hunner Dochter ondervonden. 'sHage, 19 April 1871. Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en bij het overlijden van den Iloog-Ed. Gestr. Heer G. 1'. TEN SANDE, betuigt de familie haren dank. Leiden, 20 April 1871.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3