lUJITK.NLAMhSCilK HEISIGTKN. maar wel geneigd couranten te lezen. De lieer Dercksen deed vervolgens liet voorstel al de stukken te laten drukken en voor liet publiek verkrijg baar te stellende heer Buys was echter van gevoelen dat dit de ge meentekas op groote kosten zou jagen, zonder dat het noodzakelijk was. Na ecnige woordenwisseling vond het voorstel van den heer Dercksen gecne ondersteuning, zoodat het buiten behandeling bleef. De lieer de Fremery ontwikkelde nu nog de meening dat de stukken en rapporten voortaan, in eciie zitting de behandeling der zaak vooraf- gaande, zooveel mogelijk konden worden voorgelezen; dit zou geen meer tijd vercischen, want het zou dan bij de behandeling der zaak nagelaten kunnen worden. liet rapport van burg. en wel li. in stemming gebragt zijnde, werd liet eerste gedtelle van dat rapport met algemeene stemmen aangenomen; over het tweede gedeelte staakten de stemmen9 voor en 9 tegenzoodat de beslissing daarover lot de volgende vergadering is uitgesteld. Bij de op heden 20 April plaats gehad hebbende herstemming voor een hooldingeland van Rijnland waren ingeleverd 554 briefjes, waarvan 282 stemmen zijn uilgebragt op den heer G. van der Poel Jz.te Zoeterwoude, •en 272 op den heer B. W. Wtlewaall. te Leiden, zoodat eerslgemelde is gekozen. Te Amsterdam is eergisteren avond in de Keizerskroon de gewone jaarlijksche vergadering van moderne godgeleerden gehouden, die door 182 personen werd bijgewoond. Dr. L. YV. E. Rauwcnhoff leidde de vergadering, die zich weder door opgewekten broederlijken zin kenmerkte. Na cenige huishoudelijke werkzaamhedenwerden de volgende vragen behandeld. 1°. Kan tot de heilbronnen der waarheid bet godsdienstig gevoel worden gere kend? ingeleid door dr. S. Hoekstra Bz. 2°. Welke waarde heelt de stelling: Gecne kerk zonder belijdenis? ingeleid door den heer A. G. van llamcl. Gisteren is de vergadering voortgezet, waaraan lecken konden deelnemen. Men meldt uit Maassluis: Dat de bekende liefdadigheid van bet Neder- laudsclie volk nog steeds een karaktertrek blijft uilmaken, ook bij hunne kinderen, blijkt weder uit het navolgende: Bij den brand op den 6(1,n dezer in liet weesbuis der hervormden alhier, zijn vele kleinodiën der verpleegde kinderen verbrand of verloren geraakt: aan bh. regenten is ter voorziening in het verlorene, namens de wcezen uit het weeshuis der hervormden te Vlissingen, door den heer C. van der Vlies alhier, een bedrag van 28.50 ter hand gesteldongezocht door hen tot dat einde bijeengcbragl. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten tot indiening van een adres aan de tweede kamer, houdende aandrang tot verwerping van hel voorstel van den heer mr. van Houten, tot wijziging der personele be lasting, als voor die stad een groot financieel nadeel opleverende. Een voor stel van burg. en well), tot het toeslaan van een credict van 10000 tot verdere bestrijding der pokken-epidemie, die ook aldaar, ofschoon langzaam steeds toeneemt, is aangenomen. Voorts is verworpen een voorstel,tot, ver mindering van het schoolgeld op de openbare handelsschool van ƒ180 cp ƒ00. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Utrecht is besloten bet voorstel van wet, ingediend bij de tweede kamer, door den lieer's Jacob c. s., te ondersteunenop grond dat de kamer eene geregelde stoomvaartdienst tusschen Nederland en Amerika van algemeen belang acht; dat voor schepen van betrekkelijk groot charter de haven van Vlissingen de eenige geschikte is, en dat zoodanige verbinding onder de tegenwoordige omstandigheden niet zonder tegemoetkoming uit 's rijks schatkist tot stand is te brengen. Te Harlingen is nabij den Steenenman het lijk aangespoeld van de vrouw van schipper E. Schoonhoven, wiens tjalk onlangs bij Stavoren met al de opvarenden is verongelukt. Zij was alleen te herkennen aan een gouden vingerring. Later zijn naar den kant van Makkum twee lijkjes liarer kinderen aangespoeld. Naar men zegt, is bij Molkwerum ook nog een lijkje aangedreven van een der kinderen Te Workum heeft zich voor eenige dagen een dolle hond vertoond, die, benevens ecnige honden en schapen, een zoontje van den onderwijzer Meijer aldaar heeft gebeten, hetwelk aan de gevolgen daarvan is overleden. De houd. zoomede de met hem in aanraking geweest zijnde dieren, zijn, op last van het bestuur, door de policic afgemaakt. Bij de ontgravingen tot slooping der vestingwerken te Bergen-op-Zoom is achter bel ravelijn Antwerpen onder den straatweg, ter diepte van 2 me ters, gevonden een arduinsteenen beeld, ruim 1 meter groot, voorstellende een middeneeuwscheu ridder in volle wapenrusting, nog geheel gaaf en fraai gebeiteld. 's GRAVENHAGE. 20 April. Z. M. de koning groot-hertog heeft den kapitein Bechet, kommandant der Luxemhurgsehc gendarmerie, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan 11. P. Hink Meienbrink, majoor- kouimandaut der diensld. schutterij te Alkmaar, tot het dragen van de eere- sabcl, hem door onderofficieren en korporaals van die schutterij geschonken. Tol burgemeester van Loer.en, Loenerslool en Ruwiel is benoemd de heer A. G. T. Gevers Leuven. Aan den lieer F. Salic is vergund zijne notariële standplaats over te brengen van Nieuwleusen naar Hasselt. Aan den heer II. W. Middendorp, med. doet. te Groningen, is de titel verleend van lector in de geneeskunde aan de hoogcschool aldaar; eervol ontslag is, op zijn verzoek, verleend aan den beer J. Esser Jr., als leeraar aan de rijks lioogere burgerschool te Assen. Tot schoolopziener in het 6de schooldistrict van Zuidholland is benoemd dc heer d C. J. Vaillant. Door Z. M. is bepaald dat de kapitein ter zee W. C. Klis, in stede van den kapitein ler zee P. van der Velden Erdbrink. als lid deel zal uitmaken van de commissie tot het afnemen van het examen voor den rang van 2de» luit bij hel corps mariniers in dit jaar. -- Heden hebben de afdeclingen van de tweede kamer der slaten-generaal een aanvang gemaakt met het onderzoek van liet voorstel van den heer 's Jacob c. s.houdende maatregelen tot bevordering ecner geregelde stoom vaartdienst tusschen Vlissingen en New-York. Heden middag ten 3 ure hield de kamer eene zitting. Ingekomen is een ontwerp van wet lol verandering der grensscheiding tusschen Dordrecht en Dubbeldam. Tol rapporteurs over het voorstel van den heer 's Jacob, betref fende eene stoomvaart op Noord-Amerikazijn door de afdeelingen benoemd: de hh. de Lange, van Goltstein, Insinger, Mirandolle en Sandberg. De bcgrootingswetten voor 1871 zijn aan de orde gesteld tegen Maandag aanst. ten 11 ure. Zaturdag ten elf ure zal de interpellatie plaats hebben van den heer de Casembroot over het huwelijk van zee-ofFicieren. In den namiddag van den 2Jen October 1869 heeft er op den Holland- schcn IJssel eene aanvaring plaats gehad tusschen dc sleepstoomboot Krim pen aan den IJssel n'. 4 en de Tielsche stoomboot Admiraal de lluyter, ten gevolge waarvan het achtergedeelte van eerstgenoemd vaartuig is afge varen en dc opvarenden allen in het water teregt kwamen. De machinist der sleepstoomboot alleen kon niet worden gered en vond zijn dood in de golven, De kapitein van het verongelukte vaartuig werd te dier zake voor de regtbank te Dordrecht gedagvaard, daar hij, uit de Noordergeul komende en dc rivier dwars overstekende, daardoor verzuimd heeft op te volgen het reglement van politie op de scheepvaart voor zooveel dit op deze zaak van toepassing is. Bekl. werd bij vonnis der regtbank te Dordrecht wegens het veroorzaken van onwilligen manslag veroordeeld tot 45 dagen cellulaire ge vangenisstraf en 25 boete. Van dit vonnis heeft zoowel bekl. als het openb. min. appel aangeteekend waarvan de behandeling heden voor het prov. gcregtshof van Zitidholland plaats had. Er werden vier getuigen gehoord, die, behalve de kapitein van de Tielsche boot, gelijke verklaring als voor de regtbank aflegden. Adv.-gen. Terpslra requireerde de vernietiging van het vonnis wegens verzuim van vormen, doch de oplegging van gelijke straf als de regtbank uitsprak. Mr. Vliclander Hein bepleitte twee grieven, die hij tegen het vonnis had, en verzocht ten slotte vrijspraak van den bekl Heden over acht dagen zal het hof uitspraak doen. Bij de alhier bestaande commissie tot voorziening in de behoeften, ontstaan door de heerschende epidemie is ontvangen 14.361.99%. De com missie heeft onderstand verleend aan ongeveer 1800 huisgezinnen, ten be drage van ƒ14,613.3351!. De commissie hoopt, dat zij door het ontvangen van nieuwe bijdragen in slaat gesteld worde op den ingeslagen weg voort te gaan. Het bestuur der brood- en meelfabriek alhier heeft bekend gemaakt, dat het dividend over 1870 is bepaald op 10 pCt. Maandag, 1 Mei. zal er eene algemeene vergadering van aandeelhouders plaats hebben. ENGELAND. LONDEN 19 April. In haar rapport aan het lagerhuis verklaart de commissie van enquête, dat in het Iersche graafschap Weslmeath de beslaande wets-bepalingenook de exceptionele en strenge bepalingen der Peace Preservation Act, door de overheden met vaste hand zijn toegepast, maar ontoereikend zijn gebleken tot stuiting van de gewelddadigheden van het geheime genootschap der Ri- band-lieden. Men denkt dat de regering nu vrijheid zal vinden om wederom schorsing der habeas-corpus-acte voor een deel van Ierland voor te stellen. Michel Tarpey, die korten tijd geleden ten nadeele van eenen juwelier voor eene waarde van 2500 i? aan juwcelen heeft ontvreemd, en wiens vrouw van schuld is vrijgesproken, omdat zij op last van haren echtgenoot medepligtig was geweest, terwijl hij zelf naar het vasteland was gevlugt, is te Londen in hechtenis genomen. De policie heeft de van regtsvcrvolging ontslagen vrouw in het oog gehouden en is zoodoende den man spoedig op het spoor gekomen. - De asent van Lloyds berigt dat den l8Jeo te New-York een hevige brand is uitgebarsten onder de daar liggende stoombooten van de Livcr- pool-linie. De correspondent van het Daily-!Vews verzekert, dat er op den 17llen eene som van 38 millioen fr. baar geld in de kas der Commune voorhan den was. F11A.\ Hit IJ R. De nieuwe wet op de gemeentelijke verkiezingen, door de nationale vergadering met eene groote meerderheid van stemmen aangenomen, is te Versailles in het officiële dagblad van den 16Jcd afgekondigd. Zij bepaalt in art 2: "Ten spoedigste na de afkondiging dezer wet zal het gouvernement de kiezers in al de gemeenten des lands oproepen cm over te gaan tot dc gehcele vernieuwing der gemeenteraden." Dien ten gevolge is bepaald dat de "emeenlelijke verkiezingen op den 30"eo dezer maand zullen plaats heb ben." Bij dit besluit is tevens bepaald dat in Parijs de gemeentelijke verkie zingen zullen plaats hebben op eenen 'nader vast te stellen dag zoo spoedig als de tijdsomstandigheden het zullen veroorloven. Op dien dag zal alzoo ook de stemgeregtigde bevolking van Parijs, voor het eerst sedert vele jaren, worden geroepen om zelve de beheerders liarer gemeentelijke aangelegenhe den te benoemen even als de andere gemeenten des lands, behoudens in achtneming van eenige bijzondere bepalingen, voor Parijs in de nieuwe wet vastgesteld uithoofde van de ongemeene uitgestrektheid en volkrijkheid der gemeente, en omdat hare tegenwoordige zamenslclling een gevolg van wille keurige toevoeging van naburige gemeenten is. Het is aan de troepen van Versailles Üingsdagavond gelukt Asnières te bemagtigen en de muitelingen aldaar naar de overzijde van de Seine terug te werpen. Te Bordeaux hebben ongeregeldheden plaats gehad, die men echter heeft kunnen bedwingen. Het officiële blad der Commune deelt ook mede dat in het 8S,P arron dissement ernstige ongeregeldheden zijn voorgevallen. Een zeker aantal na-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2