ders, pog eene verdere som van 120 milliocn op le nemen en tol dal einde ccnc leening aan te gaan en schatkislbilleltcn uit te geven. Pij de toelich ting der voordragt beeft de heer von Bismarck verklaard, dat van dit crediet alleen dan zal worden gebruik gemaakt wanneer de noodige geldmiddelen niet verkregen worden door het ontvangen der sommen, welke Frankrijk betalen moet. Hij uitte de hoop dat bet niet noodig zou wezen van het voorgestelde crediet in den geheelen omvang gebruik te maken; maar zoo als de zaken op het oogenblik stonden was het bondsbestuur verpligt de noodige magtiging te vragen ten einde des vereischt voor alle gevallen gewapend te zijn. Volgens de medegedeelde opgaven bedroegen de uitgaven tot 1 April omstreeks 286 y2 millioen rijksdaalders. De beide vroeger ver leende credieten van 100 en 120 millioen en de aan de stad Parijs opge legde oorlogscontributie van 200 millioen fr. hebben te zamen slechts om streeks 264 millioen beschikbaar gemaakt. Men zou dus reeds vroeger een nieuw crediet hebben moeten vragen, indien men niet in den Pruissi- schen staatsschat van 30 millioen eene gercede hulpbron had gehad. Met inbegrip van hetgeen uit dien schat ontleend is en nog terug betaald moet worden hebben de middelen tot dekking een bedrag van ruim 28y, miliioen bereikt. Intusschen gaan de. loopende uitgaven voort en vereischcn nieuwe middelen. Frankrijk heeft nog niets van de oorlogscontributie betaald, en bjj den (egenwoordigen staat van zaken is bet nog niet te berekenen, wan neer de 1000 millioen, die vóór het einde des jaars betaald moeten worden, zullen worden gestort, terwijl zélfs in de verplegingskosten der Duitsche bezettingstroepen, welke door Frankrijk voldaan moeten worden, door de algemeenc Duitsche oorlogskas bij wijze van voorschot wordt voorzien. Bij dezen staat van zaken is het volstrekt noodig dat de uit het voorloopige vredesverdrag voortvlocijende en misschien verder noodzakelijk wordende militaire maatregelen onafhankelijk gemaakt worden van het binnenkomen der sommen, tot wier betaling Frankrijk verpligt is. Bij keiz. besluit is bij wijze van uitzondering vastgesteld, dat aan de Duitsche officieren en militaire beambten, die in Fransche krijgsgevangen schap zijn geweest, hun volle tractcment ook over dien tijd zal worden uit betaald, met bepaling dat dit besluit ook toepasselijk zal zjjn op alle man schappen, die een certificaat inleveren dat zij buiten hunne schuld, dat wil zeggen ten gevolge van verwonding of ziekte, in krijgsgevangenschap zijn geraakt. - De eigenaren van de voornaamste wijnbergen in den Rijngau hebben het plan opgevat, uit hunne beste wijnen, //de edelste producten dier oorden," het uitstekendste bijeen te brengen en dat als een eeregeschenk den heer von Bismarck aan te bieden. Het zal vergezeld gaan van een schrijven, //een adres, in zoo vurige bewoordingen gesteld, als de parelende wijn, welken hel begeleidt." Ook hebben de groothandelaars in wijnen uit die streek een verzoekschrift bij den rijksdag ingezonden, waarin zij dringend verlangen dat het inkomend regt op Fransche wijnen, onder de werking van bet handelsverdrag op22/3 thaler, later bij liet uitbarsten van den oorlog verhoogd op 4 th., zoo spoe dig doenlik worde verlaagd op het vroegere tarief, i Een voorstel van Wurtemberg om in Duitschland de tabaksregie in le voeren, beeft, naar men verzekert, bij den bondsraad weinig bijval gevonden. Men zegt, dat dergelijke afwijking van hel stelsel van vrijheid van handel in lijnregten strijd is met de beginselen, waarop het tolverbond rust; wijders dat het voorgestelde middel nog deze onaangename zijde heeft, dat het een zeer zamengestelde inrigting in het leven roept, welke niet tot stand kan gebragt worden dan na jaren van voorbereiding en dat lot verwezenlijking daarvan een bedrijfskapitaal van een millioen wordt gevorderd, om niet te spreken van de millioenenbenoodigd om de zaak tot stand te brengen. -■ De Augsb. Allg. Zcit. spreekt van liet voornemen van den keizer van t Rusland om een bezoek te brengen aan den Sultan te Konstaiiliiiopel. De keizer zou zich alsdan ook naar Jeruzalem begeven. 1 P etT TEL K( ;I VERSAILLES, 18 April. Een aantal gevangenen is alhier aangebragt, tegeljjk met een geblindeerden waggon, die op de opstandelingen is veroverd. Het gerucht dat de Pruissen dreigen tusschcn beide te komen is van grond ontbloot. LONDEN, 18 April. Parijsche telegrammen melden bet volgende: //De Commune heeft het nijverheidspaleis in beslag genomen. De regering te Ver sailles heeft het bedrag van den eersten termijn der aan Pruissen te betalen oorlogs-schadeloosstelling voorbanden, doch wacht met de voldoening, om dat, wanneer de betaling gevolgd is, de Duitsche troepen tot Rheims moeten terugtrekken. De Pruissen hebben hunne positie tot Aubcrvilliers vooruit- gebragt. PARIJS, 18 April. De Versaillers hebben hunne aanvallende beweging niet herhaald, en kamperen in de veroverde stellingen, liet eilandje la Grande j Jatte houdt de strijders gescheiden. De brug bij Corbevoie is nog altoos iu de magt der Versaillers en de gefedereerden willen die in hun bezit hebben. Dombrowsky, die hen kommandeert, is ligt aan den hals gekwetst. Van de forten geen nieuws. Dc verliezen der gefedereerden zijn groot. De Uien public meldt dat de bataillons van St. Antoine, Belleville en Montrouge eene groote moedeloosheid aau den dag leggen. De Commune heeft bekend ge maakt dat zij 4400 houw itsers, 90,000 kilogr. kruid en aanzienlijke hoeveel heden patronen ontdekt beeft. PARIJS, 18 April. Bijzonderheden betreffende de gevechten gisteren bij Asnières' geleverd- Een hevige aanval noodzaakte de gefedereerden hunne positiën le verlaten, die echter door dc Versaillers niet bezet, maar gebom bardeerd werden. In den namiddag bezetten de gefedereerden op nieuw den linker Seine-oever, en rigtten daar eene batterij op die de bij Bécon geplaatste mitrailleuse lot zwijgen bragt. 11e schans bij Genevilliers werd 8 beschoten. De Versaillers maken eene voorwaartsche beweging en naderen e dc Seine. Het geweervuur duurt onophoudelijk voort; de uitslag js ongun stig voor de gefedereerden, die met groote moeite zich staande houden tegenover de krijgsmagt door den vijand ontwikkeld. VERSAILLES, 18 April. Thiers is in briefwisseling met generaal de Fabrice over de volkomene insluiting van Parijs. De Commune verklaart dat de insluiting haar doel niet treffen zal, daar Parjjs genoegzaam van levensmiddelen voorzien is. MUNCHEN, 18 April. De Südd. Ze.it. meldt dat de aartsbisschop van Munchen gisteren prof. DOllinger, stiftsproost, geëxcommuniëerd heeft. iNOEzoaroEiii. Met zeer veel genoegen woonden wij gisteren avond de tooneelvoorstelling bij der vereeniging Harmoniewelke werd vereerd met de tegenwoordigheid van den beschermheer, den heer mr. B. Th. baron van Heemstra van Froma en Eibersburenalsmede eene commissie uit de eereleden der rederijkers-ver- eeniging Entre-Nous uit 's Ilage. Dc Donderafieider, blijspel met zang in 2 bedrijven, is een stuk waar aan vele moeilijkheden verbonden zijn, vooral met betrekking tot den zang, hetgeen een gebied is, waarop de werkende leden der vereeniging Harmonie zich nog nimmer zoo zeer bewogen, dan in dit blijspel. Deze moeilijkheden zijn echter door ben overwonnen, want waarlijk de zang voldeed ons bij zonder goed. Het stuk is, hoewel de inhoud van weinig beteckenis, zeer goed geschrevener komen voorzeker veel scènes in voordie de lachlust van het publiek gaande maakten. Het spel was over het algemeen niet on verdienstelijk, men wedijverde om ieder in zijne rol het meest te schitteren. Het nastukje, het Vrouwenhorologiewerd zeer goed afgespeeld; wat meer dere rolvastheid zouden wij van enkele leden wel gcwenscht hebben. Echter met den afloop der geheele voorstelling kunnen wjj de vereeniging geluk wensclien; gaat zij op den ingeslagen weg voort, dan zal zij voorzeker meer in bloei toenemen. Tusschen het le en 2e bedrijl van het voorstuk hadden de werkende leden den president der vereeniging, den lieer D. lloogenslraateneene verrassing bereid. Bij monde van een der hceren werkende leden werd hem dank gezegd voor de vele beraoeijingen die hij zich gedurende 6 jaren als hoofd der vereeniging luid getroost, en overhandigde eene dame, mede werkend lid. hem als een blijk van erkentelijkheid eene zilveren medaille, waarvoor hij zijnen dank betuigde, bun en de leden de vereeniging aanbevelende. Na afloop van het voorstuk werd door den presidentnamens den bescherm heer en bestuursledenaan het llaagsche eerelidden heer G. A. G. van Aaken, orchest-directeureen fraaije met zilver gemonteerde dirigeerstok aangeboden, onder dankbetuiging voor de vele diensten in dezen winter aan de vereeniging bewezenhem uitnoodigende de vereeniging steeds met zijne talenten te willen ter zijde staan, waarvoor deze zijnen dank uitbragt, en zich bereid verklaarde steeds zijne geringe krachten ten beste der vereeni ging te willen geven. Gok aan het werkend lid, den lieer II. E. Huygens, welke door zijn vertrek naar Utrecht niet meer in staat is mede le werken, werd medegedeeld dat hem binnen kort ook een souvenir zou worden aan geboden van wege den beschermheer en bestuurders. Na afloop van het nastukje, reciteerde bij een vers lot afscheid, waarvan de woorden schoone poëzie waren, en de voordracht, hoewel lip aangedaan was, uitmuntend kon genoemd worden. De vereeniging verliest in hem een waardig verdien stelijk lid; het genre zijner rollen zal niet gemakkelijk door een ander der tegenwoordig werkende leden kunnen vervuld worden. Een bal sloot dezen genoeglijken avond. De herinnering aan deze genotvolle uren zal zeker lang bij leden en geïntroduceerden in genoeglijk aandenken blijven. ia tsrq ct-Iijkc S?tanb. Van 13 tot en met 19 April 1871. BEVALLENA. van Velzen. geb. van Stralen. Z. J. E. van Toorn, geb. Brons- geest, W. Kranendonk, geb. van der Togt, Z. C. J. M. Kraaneveld. geb. Boinlie, Z. J. M. van der Reydcn, geb. Blansjaar, Z. ,1. Kikkert, geb. Neute boom. Z. - C. Hoogkamer, geb. Sampimon, D. 11. Pont, geb. de Zwart, D. M. G. Stol. geb. van der llenst. Z. G. van Lith. geb. de Jong. Z. A. Bekenest, geb. van der Werf, I). J. Lolkes de Beer, geb. van der Kamp. U. - M. van Vliet, geb. llamet. Z. J. W. Draaysma, geb. Eindhout. I). - li Zandwijk, geb. van Zwieten, Z. - J. P. Rovers, geb. van Daalen. D. G. Bergman, geb. van der Geest, D. J. M. de Vrind. geb. van den Berg, I). I. van der Laken. geb. van Wens. Z. A. M. Alofs, geb. Kerkvliet, Z. - J. van der Steen, geb. Indriesi. Z. - M. Verhoeven, geb. Laven. Z. S. Crania, geb. van Duureii, Z. - J. Wetselaar. geb. Marlijn, E. Dirkse, geb. Mazurel. D. E. van der Steen, geb. van der Zeeuw. D E. Philippo. geb. van Helden, Z. - E. Neutebooni, geb. Ligtvoet, Z. - S. 1. C. A. Hartevelt, geb. Byvank. I). A. Kruit. geb. Teske. D - J. ,1. Stcpha- nus, geb. Wendel, Z. -- E. van der Kaay, geb. 't Hooft, D. C. J. S- van Iterson. geb. Viruly, D. M. F. Verhoef, geb Los, Z. 11. Nagtegellcr, geb. Slootweg. D. N. van Rijn, geb. Rodenburg, D. H. K. llueber, geb. Smulders. Z. ,1. van Steyn, geb. Rijsbergen, Z. J, de Wolf, geb. van Heiningen, D. W. P. Berk hout. geb. Lefebcr, D. GEHUWD: II. J. van Beek, jin. en 11. E. Lokkers, jd. II. van Dissel, jm. en A. R. H. Krebs, jd. - - J. Klinkenberg, jm. en A. 't Hart, jd. - A. van der Iley- den, jm. en C. M. Langeveld, jd. 1 OVERLEDEN: L. van Leeuwen, D.. 16 j. P. N. Zierikzee. Z.,2 j. J. van Engelenburg. 68 j. C. II. Roesteen, Z.. 2 j. J. van der Burch, wed® T. M. Mis pelblom Beijer, lil j. C. F. Kampenbout.geb. Plas, D. levenl. M. Pape, wed®. Schwarz, 67 j. S. Gans, geb. de Kier, 30 j. P. llauiet, 68 j. - D. Zitman, Z„ 2 j. L. Hoefnagel. Z., 4 m. E. Zirkzee. 1).. 3 j. -- P. Pauw, Z., 3 j. N. Spek. 50j. S. M. van Hoeken. D., 16 j - M van der Laan. D.. 5 j. II. Gijsman, D.. 14 j. F. J. Geurts, Z. 27 j. L. van Zijp, Z„ 2 j. H. Champion. wede. M. Overdijk, 84 j. A. Schilt, geb. Renes, 58 j. A. G. Ballego, 44 j. - M. E. Ileule. geb. de Koning, 52 j. A. Jong, D 20 m. II. J. Weijers, Z., 14 m. A. C. Ver- wey, Z.. 19 j. F. J. van den Berg, 24 j. - J. Larest, wed®. J. de Kruis, 67j.— J. A. Bekooy, Z., 14 m. G. van der Keur. Z„ 18 m. W. Mader, Z., 13 ni. P. D. Hensscn, Z„ 3 j. C. D. Zandvliet, 35 j. J. Sclier, Z.. 21 m. - N. van Veen, 28 j. C. van Sisseren, D., 1 j. A. Koorenhoff, 1)., 10 m. P. Neute boom, D„ 2 j. J. Ribot, Z., 4 j. A. J. Mader, Z., 14 d. - J. C. Hoppen brouwer, j Z., 6 m. A. Chaudron, Z., 1 m. A. C. van der Poel, I).. I m. G. Krul, I).. i 3 j. - J. van der Milden, 79 j. J. Marjee, I)., 9 j.P. ,1. van Leeuwen. Z., 5 m. C. Mark, D„ 9 d. C. A Peltenburg. D.. 15 j. C. Stol. 42 j. J. 11. Cor nelius. Z., 3j. W. P. Berkhout, geb. Lefeber, 32 j.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3