werd verrast; slaat men den blik op de legers van andere staten, dan valt bet niet moeijelijk te ontwarendat dit ook elders en vooral in geen min dere mate bet geval was. Wat biervan zij, het blijft een feil, dat hetafge- loopen jaar voor ons eene bron van leering is geweest en dat wij met de ervaring, toen opgedaan, ons voordeel moeten doen, voor zoover dit moge lijk is. Zonder op latere beslissingen vooruit te loopen, heeft de minister dan ook reeds met de voorgenomen verbeteringen een begin gemaakt, llij wijst op de voorgestelde aanvulling van het officierskader bij de infanterie, op liet in dienst houden van meer paarden bij de artillerie, op de voorge nomen aanschaffing van een aanzienlijk grooter getal patroonhulzenop de aanvulling van de voorraad-magazijnen en op de maatregelen door hem be raamd om ten spoedigste in het bezit te geraken van bet gewenschte aantal achterlaadgeweren van klein kaliber en kustgeschut en op die, om den graad van geoefendheid van bet leger te verhoogen. Voorts op de ontwer pen van meer omvang, die in staat van voorbereiding zijn, zooals: de rege ling van het vestingstelsel, de reorganisatie der levende strijdkrachten, liet wegnemen der belemmerende wettelijke bepalingen bij de voorbereiding tot den oorlog, de verbetering der artillerie, enz. Door minstens twee oefenings- kampen daar te stellen zouden de uitgaven voor dat onderwerp aanzienlijk worden vermeerderd, llij heeft gemeend zich tot één oefeningskamp te kunnen bepalen, nu vooral omdat het leger ten vorigen jare in zijn geheel onder de wapenen is geweest; hij stelt zich wijders voor, om later de gar nizoenen meer te brengen in de nabijheid van geschikte oefeningsplaatsen, alwaar alsdan met evenveel nut en met minder kosten betzelfde doel be reikt kan worden. Met de indiening van het wets-ontwerp betrekkelijk de oefening van de dienstdoende schutterijen heeft men geen palliatief op het oog en heeft men in niets willen praejudiciëren op het wets-ontwerp tot regeling van de inrigting der schutterijen. De voorgestelde maatregel be oogt alleen bet verkrijgen van meer geoefende manschappen tot dat de voor te stellen nieuwe wet op de schutterijen aangenomen en volledig tot stand gekomen zal zijnzjj sluit niets uit, maar stelt daar wat wij in ieder geval en onverwjjhl behoeven. 's GRAVENHAGE. 19 April. M. de koning groothertog heeft den heer mr. II. II. Gcradts, oud lid van den hoog en raadbenoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. - Aan den heer II. Budde is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te lloogeveen. Op non-activiteit zijn gesteld: de luit. ter zee le kl. K. A. Stakman Bosse, de luitt. ter zee 2e kl. G. W. L. Diemont van Langerak. W. C. P. E. de Klopper, H. Vreedenberg, W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal, J. Eichet, P. 1). A. Frankamp, P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur, F. 11. ;baron van Verschuer, A. A. Escher, C. II. Cornelissen. J. Schouw Santvoort en J. R. Eek, en de officier van administratie 2' kl. C. H. Pastor. Z. M. de koning zal zich Donderdag den 27s,e" April naar het Loo begeven. De aldeelingen van de tweede kamer hebben lieden onderzocht de vol gende wetsontwerpen: 1. naturalisatie van A. E. Barge en acht anderen; 2. beschikbaarstelling van de gelden wegens door het dep. van oorlog ge dane verstrekkingen, dienst 1871; 3. wijziging en verhooging van hoofdst. VI der slaatsbegrooting voor 1870 (marine); 4. verlenging van eene prov, belasting in Drenthe; 5. intrekking van het advies van den staatsraad van 22 Nov. 1808 en van het keiz. decreet van 26 Julij 1810 (kerkelijke goede ren); 6. regeling der banken van leening. Bij de gisteren gehouden herstemming is tot lid der provinciale stalen van Zuidholland, voor het hoofdkiesdislrict 'sGravcnhage, gekozen de heer mr. C. A. van der Kemp, wethouder, met 457 van de 693 geldig uitge- bragte stemmen. Jhr. mr II. A. Steengracht erlangde 235 stemmen. De hooge raad der Nederlanden beeft bij arrest van gisteren verworpen het beroep in cassatie door C. D. Selier aangeteekend tegen een arrest van het prov. geregtshof in Zuidholland, dat hem in liooger beroep veroordeelde wegens diefstal van mestspeciënmet behulp van een vaartuig. Men verzekert dat sedert eenige dagen een gezant uit Venezuela zich in deze residentie bevindt, die onderscheidene conferentién met den minister van buitenlandsche zaken moet hebben gehouden. Met 1". Mei aanstaande zal bier ter stede, in navolging van hetgeen reeds eenige jaren in het buitenland geschiedt, de eerste fabriek tot het kunstmatig vervaardigen van (js worden geopend. KUIT KN LAM >SC 11 IC l? IC III G TICN BELGIË. Sedert de laatstelijk medegedeelde berigten is er in België geen enkel geval van veepest opgemerkt. Men mag dus aannemen dat de besmetting op de onderscheiden punten, alwaar zij zich in verscheiden provinciën had voorgedaan, vernietigd is. Die gelukkige uitkomst is te danken aan de kracht en den ijver, door al de overheden in de uitvoering der maatregelen tot stuiting der ziekte en tot behoeding van den veestapel beloond. In het Fransche departement du Nord breidt de veepest zich steeds verder uit; zij heerscht in Frankrijk langs de geheele grcnslinie van België. Een dezer dagen voorgevallen feit bewijst dal het een wijze stap der regering is ge weest, den uitvoer van vee naar Frankrijk le verbieden en alzoo het land te bevrijden van de bezoeken der Fransche veehandelaren, die uit besmette oorden kwamen om vee te koopen. Er zijn namelijk in het kanton Bern dezer dagen gevallen van veepest voorgekomen, niettegenstaande de bepalin gen. die den aanvoer van vee enz. in Zwitserland uit landen, alwaar de veepest bestaal. verbieden. De ziekte is er plotseling uitgebarsten in eene landbouw-inrigling. welke eenige dagen vroeger een bezoek had ontvangen van veehandelaren uit den Elzas, dié waren overgekomen om vee aan te koopr: ENGELAN D. LONDEN. 18 April. Het lagerhuis heeft de begrooling der uitgaven voor het leger aan genomen. Door eenige personen, welbekende radicalen, was tegen den 16deDdezer eene volksvergadering in Ilydepark belegd met het doel otn een blijk van ingenomenheid met de democratisch-sociale republiek en met de Parijsche Commune te geven. Er waren op dien dag vele nieuwsgierigen in Hydepark vereenigd; maar deze verwijderden zich spoedig; en toen bleef er slechts eene kleine schare over om de redevoeringen aan te hooren en de voorge stelde besluiten aan le nemen. Het was eene mislukte demonstratie. De Echo spreekt volgens magtiging het berigt van de Ind. Beige te gen, dat de London and County Bank aan het Fransche gouvernement 500 millioen fr., tegen eene rente van 5 pCl.zou voorgeschoten hebben. De ex-keizer Napoleon en diens zoon zijn tot eere-leden benoemd van de Junior Naval and Military Club. De correspondent van de Daily-News geelt eene weinig gunstige schets van de troepenwaarover het bewind te Versailles te beschikken heeft. De troepen, schrijft hij, die te Versailles en op het plateau van Chdtillon gele gerd zijn, bestaan uit cavalerie en infanterie. De infanterie is mccrendccls zamengesteld uit de militairendie bij Orleans gevochten hebben. De overige manschappen behoorden tot de corpsendie het eerst met de Pruissen slaags zijn geweest, zonder later in krijgsgevangenschap te geraken. Als men de soldaten ziet, die bij Orleans tegen de Pruissen in het vuur zijn gebragt. dan kan men zich niet verwonderen, dat zij geslagen zijn. Het zijn kna pen, niets meer. tenger, zonder eenige geestkracht. Een enkel Pruissisch landweer-regiment zou voldoende zijnom de gansche strijdmagt te Versailles te verslaan. De cavalerie ziet er weinig beter uit. De paarden toch zijn klein en slecht gevoed, en met de bespanning der treinen is bet nog ellen diger gesteld. De cavaleristen daarentegen maken een beteren indruk, en wanneer ze van goede paarden voorzien waren, zouden zij ontwijfelbaar goede diensten doen. Zooals zij thans ingerigt zijn, zou een Pruissisch escadron ze dadelijk overhoop rijden. De cavaleristen zijn veel beter gekleed dan de linietroepen. Onder de laalsten vindt men militairen, die tot de bezetting van Bitche behoord hebben en nog dezelfde kleeding dragen, waarin ze bij Weissenburg en Woerth vochten. Velen hebben op jas en brock lap op lap. FKANKR1JK. Bij een besluit van de Commune is eene commissie benoemd om onder zoek en openbaar verslag te doen omtrent de handelingen der mannen, die door de revolutie van 4 September, onder den naam van gouvernement van nationale verdediging, bet hoog gezag in handen gekregeu hebben, en be paaldelijk omtrent hetgeen tot de capitulatie van Parijs heeft geleid. Door twee geneeskundige leden der Communede doctoren Parisel en Rastoul, is eene organisatie der geneeskundige dienst bij de nationale garden ontworpen, die door den raad terstond tot wet is verbeven. Volgens deze regeling, zal er een geneeskundig marsch-bataillon worden opgerigt, uit 120 genecsbeeren en officieren van gezondheid en uit 400 élève-cbirurgijns be staande, en in zes compagniën verdeeld, die elk, behalve over eene vervoer- bare apotheek en over zes ambulance-wagens, ook over 120 baar-dragers beschikking zullen hebben. Alle gencesheeren en élèves van 19 tot 40jaren moeten in dit marsch-bataillon worden ingelijfd. Het officiële blad der Commune bevat een decreet, waarbij alle schul den, die tot dusver zijn aangegaan en op bepaalden tijd moeten voldaan wordeneerst binnen een termijn van drie jaren behoeven betaald te wer den. te beginnen met 15 Julij aanst. Onder de dezer dagen te Parijs verschenen dagblaadjcs is er een met den titel Caïn et Abel-, Kaïn vertegenwoordigt Versailles, en Abel de hoofd stad. Het doel van bet blad is de bevolking van Parijs tegen 's lands bewind in het harnas te jagen door opgaven van gewelddadigheden en hardheden, die op bevelen uit Versailles zouden gepleegd worden. Betreffende de krijgsverrigtingen voor rarijs wordt o. a. gemeld dat in den nacht van den 14llcD het garnizoen van Courbevoie eenen aanval be proefde op Chaleau-Bécongelegen aan den oever van de Seine, tusschen Courbevoie en Asnières. Dit kasteel was zeer versterkt, en had eene groote bezetting; bovendien wordt het aan de zijde van Courbevoie beschermd door eene sterke barricade, die op den straatweg is opgeslagen. Het garnizoen I van Courbevoie rukte tot aan de barricade voort, gevolgd door eene com- pagnie der genie. De gardes waren op hunne hoede; wel slaagde de genie er in de hinderpaal uit den weg te ruimen, maar de nationale gardes had- I den onmiddellijk de wijk genomen achter een muur, die van schietgaten j voorzien was, zoodat zij een moorddadig vuur op de troepen openden. Aan gezien de vijand ten ccneiimale onzigtbaar was en alleen door een kogelre- gen van zijn tegenwoordigheid dped blijken, was men genoodzaakt den strijd op te geven en tèrng te trekken. Niettegenstaande het lievig vuur was het aantal gewonden en dooden betrekkelijk gering; ook de muiters telden eenige dooden. Beter slaagde de generaal Wolff, die het bevel voerde bij de brug van Nenillyhij werd zeer bemoeijelijkt door het vuren uit een hoog huis. dat de Place d'Armes beheerschte en besloot die stelling te ver meesteren. De troepen sloten het huis in en daarop begon er eene ware slagting onder de opstandelingen, die, met achterlating van 200 dooden, de vlugt moesten nemen. Chateau-Be'con was, volgens officiële berigten, later door dc troepen be- magtigd. PRUI8SEA. BERLIJN. 18 April. Het bij den bondsraad ingediende ontwerp betreffende eene nieuwe geldleening magtigt den bondskanselier tot bestrijding der buitengewone oorlogsuilgaven, boven de reeds vroeger bewilligde 220 millioen rijksdaal-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2