CODUANT. IN". 93. DONDERDAG 20 APRIL. STADS-BER1GTEN. BINNIvNLANI)S(NIL BKBIGTKN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertenliën is van 1- 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Gëneeskundigen Brengen lev kennis der -ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie en revacclnatle voor de onvermogendenaan de Stads-YVaag, kosteloos zal worden opengesteldop Zalm-dag 11 Maart, Vrijdag 7 April, Dingsdag 14 Maandag 20 Woensdag 22 Dingsdag 28 Donderdag 30 Woensdag 5 .April Donderdag 13 Zaturdag Vrijdag Maandag Zatnrdag Dingsdag 15 21 24 29 «r 2 Mei, en te een uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 Maart 1871. v. PUTTKAMMER. Secretaris. LEIDEN. 19 April. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 12 personen, als hersteld opgegeven 7, overleden 2, zoodat nu in behandeling zijn 193. Op 10 Mei aanst. zal aan het ministerie van financien te 's Ilage aan besteed worden: 1". het dagclijksch vervoer der brievenmalen van 's rijks posterijen, gedurende den tijd van 4 jaren, te beginnen met 1 Julij 1871 en eindigende 30 Junij 1375, tusschen onderscheidene plaatsen, waaronder van Amsterdam over Haarlem en Leiden naar 's,Graveuhage en v. v. en Alphen naar Leiden v. v.; 2°. het dagelijksch vervoer-als boven, gedurende het bp-, venvermclde vierjarig tijdvak, tusschende. postkantoren te: Amsterdam, Arnhem. Breda. Groningen, Haarlem, 's HertogenboschLeiden, Maastricht, Rotterdam, Schiedam, Utrecht. Zutpben cu Zwolle, en de respective spoor wegstations of aanlegplaatsen, in de voorwaarden van aanbesteding breeder omschreven, benevens het ligten der brievenbussen te Amsterdam en Roltcr- dam; 3'. hel dagclijksch vervoer der brievenbestellers, gedurende het boven vermelde vierjarig tijdvak, tusschen het postkantoor te Arasterdam en de onderscheiden bestelwijken in die stad. Donderdag, 4 Mei zal in liet lokaal de Eensgezindheid, te Amsterdam, eene algcmecnc vergadering worden gehouden van aandeelhouders in de naam- looze vennootschap: hetBestelhuis van den Nederlaudschen Boekhandel." Te dezer vergadering zal de commissie voor de oprigting der vennootschap verslag uitbreng,en over hare werkzaamheden en zal de vergadering eene keuze moeten doen voor de zamenstelling cener commissie tot de verdere uitvoering van hel besluit der verceniging ter bevorderingvan. de belangen des boekhandels, dd. 8 Augustus 1870. Naar men verneemt is de regering voornemens in de volgende maand een detachement suppletie-troepen langs bet Sucz-kanaal naar Java te zenden. Donderdag 11. werd op den straatweg van Dordrecht naar Willemsdorp door Willem de Jong, landbouwer, en den postbode Tennis Alblas, op de hoogte van Amslelwijk elkander ontmoetende, tegelijkertijd eene portefeuille gevonden, welke bleek toe te belmoren aan II. Jas, wonende op Gravesteiu, en o. a. inhield eene Oostenrijksche obligatie groot 1000 li De portefeuille werd aan den eigenaar terugbezorgd, en deze heelt aan den postbode eene belooning van 25 cents gegeven. Te Dubbeldam werd Zaturdag jl. door de bemoeijingen van den veld wachter dier gemeente gearresteerd een persoondie met nog een tweeden aan den Krommendijk bezig was met het begraven van een pak manufacturen, hetwelk door hen beiden ontvreemd was uit den winkel van mej. Bekkers, in de Wijnstraatte Dordrecht. De dieven hadden eerst op den Vriezepoortsweg getracht het gestolene in een tuin in bewaring te gevendoch men weigerde dit daar. Hunne handelingen wekten de achterdocht van een paar personen die den veldwachter waarschuwdendeze slaagde er in een der twee dieven aan te houden Eene nabij Rijssen woonachtige behoeftige weduwe, met twee kinde ren, waarvan het oudste 7 jaren telt, ging dezer dagen naar het land, hare beide kinderen te huis achterlatende. Na ecnigen tijd aan den arbeid te zijn geweestkwam het oudste kind haar vertellendat haar broertje in een hoek van de deel een vuur had aangestookt, dat reeds hoog opvlamde. Onmiddellijk begaf de vrouw zich naar huis, maar Tóen zij daar kwam stond het geheele gebouw reeds in volle vlam. Slechts weinig kon zij van. den inboedel, die evenmin als het huis verzekerd was, redden, liet kind had zich in tijds door de vlugt gered. Naar men uit Coevorden meldt, vertrekken in den loop dezer maand uit dien omtrek, en wel voornamelijk uit de veenkoloniën Nieuw Dordrecht en Nieuw Schoonebeek, weder cenige huisgezinnen naar Noord-Amerika. De meestcn van hen vestigen zich in den staat Michigan; ook uit eenigc grens plaatsen in Pruissen zal, naar men zegt, een aantal personen naar genoemd werelddeel vertrekken. Men meldt uit Leeuwarden: De uitnoodiging van den commissaris des konings aan de gemeentebesturen dezer provincie om, met het oog op de heerschende pokken-epidemie, de kermissen niet te doen doorgaanHeeft reeds ten gevolge gehad, dat door den raad der gemeente Wonseradeel is besloten de kermissen te Makkum en Parraga dit jaar. niet te houden. Het is te voorzien en ook te wenschen, dat ook andere gemeenteraden aan die roepstem gehoor zullen geven. Met de werkzaamheden der droogmaking van de Fricsche wadden en de aandamming van Ameland zal, naar men verneemt, binnen kort een aan vang worden gemaakt; met het aanvoeren van liet benoodigde materieel'is men reeds druk bezig; het begin van het werk hangt echter veel af vau de jyeersgesteldheid. De schipperij is er bereids op gewezen de werken te ver mijden, daar er anders ligtelijk schade zou kunnen worden toegebragt, zoowel aan die werken als aan de schepen zelve. De 40-jarige herinneringsfeesten der voormalige flankeur-compagnie der Groninger en Franeker studenten zullen in September of Augustus e. k, gehouden worden. Bij de beantwoording van het voorloopig verslag der tweede kamer om trent hoofdst. VIII der staatsbegrooting heeft de minister van oorlog, gevolg gevende aan den geuiten wensch dat gewezen worde op de meest in het oog vallende leemten en gebreken, welke zich bij ons krijgswezen hebben doen kennen, vermeld, dat die hoofdzakelijk hebben bestaan in de geringe getalsterkte der troepenterwijl hunne geoefendheid en bruikbaarheid vopr den oorlog te wenschen hebben overgelaten; in de onvoldoende organisation der verschillende staven en dienstvakkenwaardoor vele officieren aan hunne dienst bij den troep moesten onttrokken worden en het reeds ver van ruime officicrskader dikwijls ongenoegzaam werd, in gebrek aan paarden bij de cavalerie en artillerie, zoodat de veld-escadrons bij de cavalerie niet spoedig genoeg op hunne organieke sterkte konden gebragt worden, en de batterijen veld- en rijdende artillerie te veel tijd behoefden om met zes stukken en de daarbij behoorende voertuigen te kunnen uitrukken. Het in batterij stellen van het geschut in de vestingen en versterkte plaatsen vorderde te veel tijddaar waar de vuurmonden en het verder materieel niet in de nabijheid der batterijen waren opgelegdterwijl het in staat van verdediging brengen der vestingen in liet algemeen meer tijd vorderde, dan waarover bij plotse linge en ernstige bedreiging in sommige gevallen welligt zou mogen worden beschikt. Voorts was de voorraad patronen niet voldoende, hetgeen veroor zaakt was door de opgedane ervaring, dat de messingen hulzen niet vol doende bestand zijn tegen bewaring in de magazijnenten gevolge waarvan het raadzaam was geacht, de proefneming af te wachten, welke tot eene meer dunrzame huls moest leiden; zijnde deze thans in eene buis van getrokken rood-kopcr-plaat gevonden. Eveneens bleek de aanwezige voorraad kleeding en uitrustingstukken bij de opkomst der vier afwezige ligtingen van de militie niet dadelijk voldoende om in al de behoefte te voorzien; verder bleken de voorhanden paardentuigen voor een groot deel niet meer geschikt voor het doel. Terwijl eindelijk belemmeringen van onderscheiden aard zich bijzonder hebben doen kennen als een uitvloeisel van de omstan digheid, dat bij de bestaande wetgeving slechts op twee scherp afgelee- kende locstanden, die van vrede en van oorlog, wordt acht gegeven en dc toestand van voorbereiding tot den oorlog geheel builen beschou wing wordt gelalen. Hoezeer het buiten ecnigen twijfel is, dat dit alles verbetering en spoedige verbetering eisclitzoo mag bij hel beoor- deelen van den loestand onzer strijdmiddelen tijdens de mobilisatie van het vorige ,;aar toch niet uit liet oog worden verloren, dat die toestand voor een goed deel een gevolg was van een bijna 40-jarig tijdperk van vol komen vrede, en voorts van den overgangstoestandwaarin vele zaken zich bevonden. Nederland was geenszins de cenige slaat, die in liet vorig jaar

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1