LI; 11mm; COURANT. 1871. DINGSDAG 18 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cent».\ De prijs der Advertentiën is van 1- 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 17 April. Sedert de vorige opgave, Zaturdag 11.. zijn alhier door pokken aangetast 13 personen, als hersteld opgegeven 13, overleden 8, zoodat nu in behan deling zijn 188. By de firma Schreiuler van Baak alhier ziet het lichtecnebrochure, getiteld: »Hèt nieuwe Dnitsche rijk en de Nederlanden," door den schrijver van //Mississippi." cene brochure uitgegeven te Amsterdam in het jaar 1830, en handelende over Ncêrlands financiële omstandigheden en aanspraken op crediet op dat tijdstipeen werk datvolgens schrijvers eigen verklaring door de daarin ontwikkelde denkbeelden, hevigen tegenstand ontmoette, hetgeen toch niet verhinderde dat de daarin aangegeven wenken door de opvolgende regeringenen wel met de gelukkigste uitkomsten voor 's lands financiën en het openbaar crediet, werden verwezenlijkt. De schrijver, wiens denkbeelden omtrent Dnitschlands staatkunde in den laatsten tijd en in ver band met den strijd tegen Frankrijk veel overeenstemmen met die, welke door prof. Quack in de N. Rolt. C. zijn ontwikkeld, bestrijdt hevig het Pruissischc stelsel van algemeene dienstpligtigheidbetoogt verder de wen- schelijkheid van //eenen areopaageen hoogen raad der volkenvolkomen stroo- kende met den geest van de overgroole meerderheid der bevolking in alle beschaafde landen" die. //de noodzakelijkheid tot het onderhouden van eenc kostbare krijgsmagt zoude doen vervallen." In zijne beschouwing over Nederland en de middelen tot handhaving zijner onafhankelijkheid tegenover het Duitsche stelsel van annexatie, bestaat er volgens den schrijver hiertoe slechts //een rationeele weg", t. w.«geene conscriptie, geene militie, geen lieirlegers, geene vestingen, geen krijgsminister, geen budget van oorlog, en vallen dan overmoedige naburen onder eeltig nietig voorwendsel als roo- vers in het vreedzameongewapende landdan is hulp en bijstand van de door eigenbelang wakker geschudde groote mogendheden //waarschijnlijk." Zeer zeker zullen vele denkbeelden, in dit geschrift verkondigd, tegenspraak ontmoeten, of weder van ecne andere zijde worden verdedigd, doch dit straalt zeker duidelijk in de brochure door. dat des schrijvers hart warm klopt voor Nederland en zijne onafhankelijkheid. Dit in aanmerking nemende en met het oog op het gewigt der behandelde onderwerpen, gc- looven wij dat cene kennismaking met deze brochure de moeite overwaar- dig is. Door de Pruissische regering werd onlangs tot de Ned. regering hel verzoek gerigt, drie Fransche krijgsgevangenen, die zich op ons grondge bied bevonden, uit te leveren, aangezien zij zich in Duitschlartd zonden heb ben schuldig gemaakt aan dielstal en opliglerlj. Zij werden aangehouden om te worden uitgeleverdzoo er termen voor bestonden. Na onderzoek door de regtbank heeft de minister last gegeven, de drie Franschcn, die gebleken zijn zeer fatsoenlijke lieden te wezen, op vrije voeten te stellen. Onmiddellijk zijn zij daarop ontslagen en naar Frankrijk teruggekeerd. De kamers van koophandel en fabrieken te 's Gravenhage en Middel burg hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend, waarbij zij van hare gevoaens doen blijken omtrent de doelmatigheid van het ontwerp van wet tot btvordering eener geregelde stoomvaartdienst tusschen Vlissmgen en New-York, en den wensch uitdrukken dat dit voorstel tot wet zal worden verheven. In het politieblad komt onder de gesignaleerde personen voor II. A. de Swartand 70 jaren. Tegen hem is door de arr.-regibank te Zutphcn regts- ingang verleendwegens het onbevoegd uitoefenen der genees- en artsenij- bereidkunst, Hij zwerlt gewoonlijk op het platteland en doet zich voor als Hoisaarsch doctor. Itt volgende tweetal is door het gemeentebestuur van Amsterdam voorgedragen ter vervulling van de vacante betrekking van hoogleeraar in I de rgtsgeleerdhcid aan het athenaeum illustrcin de plaats van mr. A. E. J. Modierman: mf. P. van Bemmeleu, regter in de arrond.-regtbank te Nijmc- gen en mr. C. M. J. Willeumier, advocaat te Amsterdam. De gemeenteraad van Delft heeft het voorstel zijner financiële commissie on den prijs van het gas te brengen op 12 cent per kub. meter, aangenomen. Te Schiedam is eergisteren nacht brand ontstaan in de mouterij, gele- gn aan de Nieuwe Haven, van mejufvrouw de wed. tiallé. die spoedig zoo ëvig toenam, dat het pand met het graan, hetwelk er zich in bevond, ;ene prooi der vlammen werd. De mouter heeft zich met vrouw en kinderen slechts met groot gevaar kunnen redden. Zekere Jan IJsselsteinin February 11. te Ridderkerk vermist geraakt» is Donderdag avond ter hoogte van IJsselmonde uit het water opgehaald. Naar men verneemt, is een gcrcgtelijk onderzoek ingesteld en zijn bereids ruim 30 personen opgeroepen tot een getuigenverhoor. Dingsdag avond 11., meldt het IVbi. voor Haarlemmermeeris de vrachtrijder A. Tates, rijdende van Haarlem op het hoofddorp van Haarlem mermeer, bij het overvaren aan het pontveer nabij de Cruquilts, ten gevolge van het plotseling zinken der pont. mét zijnen met tweepaarden bespannen en vol met koopmansgoederen beladen wagenin de diepte weggezonken. De paarden heeft men na veel inspanning, en door het onder water afsnij den der strengen, kunnen redden; de koopmansgoederen zullen denkelijk allen weg zijndaar de wagen ter diepte van p m. 12 voeten ligt wegge zonken. Men weet nog niet, of dit ongeval is ontstaan door overlading van den wagen of door te veel water, dal onder in de pont kan aanwezig zijn geweest. 's GRAVENHAGE. 17 April. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein 2dc kl. bij het corps mariniers F. G. Cordelyn, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, op pen sioen te stellen en bij genoemd corps te bevorderen: tot kapitein 2" kl. den lt0 luit. F, A. van Braam Houckgeest en tot le luit. den 2™ luit. A. 11. de Wendt. De ministers van oorlog en van financiën zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleencn. Dezer dagen zijn aan de tweede kamer der slalen-generaal verschil lende wets-ontwerpen toegezonden tot het verlecnen van naturalisation. Daaronder bevinden zich sommige personen, in Engeland geboren. Tot toe lichting daarvan wordt door de regering gezegd: «voor zoo veel noodig, wordt hierbij herinnerd, dat den f2den Mei 1870 eene nieuwe Engelschewet is tot stand gekomen, waarin o. a. het beginsel is aangenomen, dat een Britsch onderdaan zijne nationaliteit, door naturalisatie in een vreemd land» verliest. Daardoor is alzoo het bezwaar vervallendat zich tot dusver tegen naturalisatie van Engelschen hier le lande verzette." Naar men verneemt heeft bet prov. geregtshol in Zuidliolland, ter voorziening in eene vacature als raadsheer in dat collcgie, in plaats van nu wijlen mr. G. Matthes, de volgende aanbevelingslijst opgemaakt, als: 1». mr. S. A. Lette van Oostvoorne, regter in de arrond.-regtbank te lïrielte, 2". mr. J. J. Loke, regter in de arrond.-regtbank te Rotterdam; 3". mr. A. M. van Stipriaan Luisgius, advokaat te 'sGravenhage; 4°. mr. P. R. Feith. regter in de arrond.-regtbank te Amsterdam; 5°. jh'. mr. A. F. de Savornin Lohman, regter in de arrond.-regtbank te 's Hertogenbosehen 6». mr. i. W. T. Swaters van Schaumburg, officier bij de regtbank te Middelburg. De nieuw benoemde kantonregter alhier, de heer mr. L. G. Greeve, heeft heden zijne functiën aanvaard. ENGELAND. LONDEN, 16 April. Volgens een door de Ind. Beige uit Versailles ontvangen berigt zou een Londensch bankiershuis, de London and County bank. dezer dagen aan het Fransche bewind een voorschot van 500 millioen francs tegen vijf pCt. rente aangeboden hebben, onder belofte om voor dat bedrag obligatiën van eene eventuële geldleening voor de Fransche schatkist te zullen aanne men. Frankrijk had den eersten termijn der oorlogsschatting, namelijk 500 millioen francs, reeds op 1 April aan Duitschland moeten betalen, maar het heeft toen uitstel tot den 15den dezer verkregen. Een ingezeten van Dublin heeft dezer dagen de som van 100,000 beschikbaar gesteld voor de restauratie der Christ Church aldaar. FRANKRIJ K. Het officiële blad, dat van Versailles, meldt dat een uitval der opstan delingen met kracht is afgeslagen. De generaal Wolff had verscheidene huizen te Neuilly bemagtigd en den opstandelingen een gevoelig verlies toegebragt. Het officiële blad der Commune maakt eene depêche van generaal Eudes bekend, waarin gezegd wordt dat de nacht, die van Woensdag, verschrikke lijk was. liet fort Vanvres had een zeer hevigen aanval te verduren. De vijand had zware verliezen en is op de gcheele linie teruggeslagen. De Commune heeft de 18dc, 19de en 20"" bataillons nationale garde ont-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1