BUITEN LAN DSCllE BEBIGTEN. PER TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE. 15 April. Z. M. de koning-groothertog heeft den gepens. generaal-majoor van het Ned.-lndisch leger van der Putt benoemd tot groot-officier van de orde der Eikenkroon. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. P. Verloren, als plaatsvervangend kantonregter te Deventer, en aan jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, als kantonregter te Rotterdam, le kanton. Aan den spoorweg-opziener B. A. van Dorp is Meppel als standplaats aangewezen. De luit. ter zee le kl. C. E. Uhlenbeck, van de Kust van Guinea terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld; ook is de kapitein-luit. ter zee J. J. Boelen eervol ontheven van het bevel over de drijvende batterij Neptunus en op non-activiteit gesteld. -- De le luit.-administrateur van kleeding en wapening J. Wanson is van het bat. mineurs en sapeurs in rang overgeplaatst bij het (ie reg infanterie, en de 2C luit. K. J. E. van Putten is van het le reg. infanterie bij het kolo niaal werfdepot gedetacheerd. De begrafenis van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen is op den 21sle0 bepaald. Alhier heeft zich gevormd eene vereeniging onder den naam van //'s Gravenhaagsche vereeniging voor koepokinenting", welke zich ten doel stelt bevordering der vaccinatie en revaccinatie. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 91 gevallen van pokken aangegeven, zijnde 7 meer dan in de vorige week. ENGELAND. LONDEN, 14 April. De brief door den heer Guizot aan de Times gerigt, ten betooge dat de nationale vergadering en het bewind met verstand, overleg en regtvaar- digheid zijn te werk gegaangeeft dat blad stof tot velerlei opmerkingen. Het kan met de meening van den heer Guizot niet instemmen. Hierin, zegt dat blad, ligt Frankrijks ongeluk, dat het geen regeerders bezit, die weten te geven en te nemen. Een werkelijk bekwaam staatsman zou oogenblikke- lijk onderscheiden wat er billijks en wat er onbillijks is in de eischen der Parijsche oproerlingenhij zou het eerste gereedelijk toestaanhet andere onverbiddelijk weigeren. Kon de heer Thiers //geven en nemen," kon hij onderscheidenhij zou twee derden van de ontevredenen al dadelijk naar zijne zijde doen overloopen. Het is toch niet alles zoo onredelijkwat de Parijzenaar vordert. Parijs verlangt een eigen gemeentebestuur te kiezen het verlangt zijn eigen financiën, politie- en schoolwezen te regelen. Al die voorregten bezit immers Londen. Zoo de Fransche staatslieden van zulke eischen schrikken, laat hen den geest der tijden raadplegen; laat hen trach ten zich te gewennen aan het denkbeeld van concessiën, die onvermijdelijk zijn geworden. FRAN KR IJ K. Naar men uit Parijs aan de Ind Beige meldt is van wege de Com mune afgekondigd dat alle niet bij de nationale garde ingelijfde mansperso nen ter beschikking der militaire genie worden gesteld om de door het vijandelijke geschut aangerigte schade te helpen herstellen; niemand, hoe bejaard ook, hoe aanzienlijk of verdienstelijk, wordt uitgezonderd; mannen als hoogleeraren, bankiers, geestelijken, zullen dus op de eerste aanzegging aan aardwerken en verschansingen moeten gaan arbeiden; doch zij zullen daarvoor de gewone soldij van de nationale garde ontvangen 1 In twee voor name stadswijken zijn een driehonderdtal personendie zich aan de dienst der nationale garde onttrokken, op een bevel van wege de Commune met geweld uit hunne verblijven gehaald en dadelijk naar buiten de stad gezon den om er|op de voorposten dienst te doen. Dat er onder krijgsvolk, het welk op die wijze op de been wordt gebragt, gevallen van desertie voor komen is niet bevreemdend. Omtrent het gevecht in den nacht van 11 op 12 dezer meldt de Temps o. a. het volgende: Aanvankelijk vernam men tallooze geweerschoten over eene groote lengte tusschen de forten Issy en Montrouge. Er werd a bout portant geschoten en daarna werd er gevochten met de sabel, bajonet tegen bajonet, man tegen man; de voorposten van de mannen der commune had den den eersten schok te doorstaan; zij hadden zells geen tijd om naar hunne wapens te grijpen. Dit gevecht van man tegen man, tusschen Fran- schen. dat wil zeggen tusschen soldaten, die in vlugheid niet voor elkander onderdeden en die beiden even verbitterd warenmoet vreesselijk moordda dig zijn geweest: nogtans heeft het langer dan drie kwartier geduurd. De forten hebben bij dit gevecht slechts zeer laat van hunne artillerie kunnen gebruik maken. De aanval op de voorposten van Issy heeft de nationale garde genoodzaakt zich naar het dorp terug te trekken, dat geheel versterkt is. Het geweer vuur hield aan, niettegenstaande beide partijen zich elk in hare posilien hadden teruggetrokken. Deze nachtelijke aanval, die bij de beide tegenstan ders zulk eene verbittering heeft doen ontstaan, als men anders slechts in tijden van godsdienst-oorlog onlmoet, had ten doel om het terrein tusschen de forten Vanvres en Issy te bezetten, en om op die wijze de poorten van Parijs te naderen en die stormenderhand te nemen, nadat daarin eerst door het veldgeschut bres geschoten zoude zijn. Dombrowski, die thans het bevel voert over de troepen der Commune is geen Pool van geboorte, maar een gewezen Russisch officier: hij had geen deel aan den Poolschen opstand van 1863, maar verliet de Russische krijgsdienst om elders zijne fortuin te gaan beproeven, en eenigen lijd ge leden is hij in Parijs bij regterlijk vonnis veroordeeld als betrokken zijnde bij het vervaardigen van valsche billetten der bank van Rusland. Hij is jong, schrander en vol geestkracht, en in staat bet stoutste te ondernemen en het uiterste te wagen. Onder de te Parijs in den jongsten tijd gevangen genomen personen, ongeveer 1200, was er een die den 29st,n Maart was gevat, omdat hij rijk was, weelderig leefde, zeer fatsoenlijke manieren had, dubbelzinnige ant woorden gaf en verdenking barende papieren bij zich bad en alzoo onge twijfeld in strafwaardige betrekking met Versailles stond. Deze persoon, die lldeD voor eenen regter gebragt zijnde, bleek een arm handwerksman te zijn, sedert geruimen tijd bij eenen bekenden kuipersbaas werkzaam. Na hem verhoord te hebben, sprak de regter hem aldus toe: //Gij zijt dus niet de rijke burggraaf waarvoor gij zijt gehouden; gij zijt André Serlay. Bur ger! de toon van opregtheid, waarin gij voor u hebt gepleit, bewijst dat gij onschuldig zijt. Gij zijt vrij, en kunt heengaan." In de dorpen Colombes en -Argentueil hebben de oproerige nationale gardes zich derwijze gedragen, dat de vrouwen dier beide dorpen de Pruis- sen om bijstand gesmeekt hebben. Zesduizend Pruissen werden hierop van Sonnois gezonden, om de dorpelingen te beschermen. De democratische socialistische burgers trokken onmiddellijk weg, toen de Duitsche troepen naderden. In den brief van mgr. Darboy, aartsbisschop van Parijs, aan den heer Thierswaarvan dezer dagen melding is gemaaktzegt de aartsbisschop dat hem door eenige personen is verzekerd dat verschillende legercorpsen in de laatste gevechten barbaarsche handelingen jegens nationale gardes gepleegd hebben. Men zou de gevangenen gefusilleerd en de gewonden op het slag. veld afgemaakt hebben. Toen die personen zagendat hij dergelijke hande lingen van Franschen tegen Franschen niet gelooven kon, verklaarden zij hemdat het niet te loochenen was en dat het op goede gronden rustte. Op deze niededeelingen steunende, zegt hij, vestig ik uwe aandacht, mijnheer de president, op een zoo ernstig feit., dat u misschien niet bekend is, en bid ik u dringend te overwegen, wat in zulk een smartelijken toestand kan gedaan worden. Indien uit eene enquête werkelijk bleek, dat gruwe lijke buitensporigheden de rampen van onze broedermoordende twisten nog vermeerderdendan zou dit zeer zeker enkel te wijten zijn aan persoonlijke wraaknemingen, die geheel en al op zich zelve staan. Maar toch zon men welligt de herhaling daarvan kunnen voorkomenen ik geloof, dat gij meer dan iemand in staat zijt te dien aanzien afdoende maatregelen te nemen. Ik smeek u dus. maak van uw overwegenden invloed gebruik, om onzen burgeroorlog spoedig ten einde te brengen, en om in elk geval, voor zoo veel van u afhangt, het karakter er van te verzachten. Aan het slot van den brief zegt de aartsbisschop dat hij bij zijn schrijven alleen is afgegaan op hetgeen hem werd medegedeeld. Door den heer Deguerry, pastoor van de kerk la Madeleine, die even als mg1'. Darboy gevangen isis het volgende schrijven gerigt aan het bewind te Versailles: //Uit eigen beweging en op ingeving van mijn geweten, bid ik u alle executiënvan gewonden of gevangenen, te beletten. Deze executiën wekken te Parijs eene groote verbittering en kunnen er tot eene verschrik kelijke weerwraak leiden. Zoo heeft men besloten bij elke nieuwe exe cutie, die voortaan plaats heeft, twee van de vele gijzelaars, die men in handen heeft, ter dood te brengen. Oordeelt nu zelven, hoe gebiedend noo- dig is hetgeen ik u als priester vraag." PRUISSEN. BERLIJN, 14 April. De generaals Herwarth von Bittcnfeld en von Steinmetz zijn tot den rang van generaal-veldmaarschalk bevorderd. De rijksdag heeft de rijksconstitutie bij de derde lezing met algemeens stemmen, op 7 na, aangenomen. De liberale partij heeft besloten eene interpellatie te doen betrekkelijk den toestand der fabrikanten in den Elzas, wier magazijnen gevuld zijn met goederen, die noch naar Frankrijk noch naar Duitschland uitgevoerd kunnen worden, dewijl aan beide zijden tol- linien bestaan. St. PETERSBURG, 14 April. Het regeringsblad meldt, dat te Odessa 11. Maandag. Dingsdag en Woensdag bij de Grieksche bevolking ernstige onge regeldheden, gerigt tegen de Israëliten. hebben plaats gehad. De militaire magt moest met de bajonet tegen het volk oprukkenom de orde te her stellen. Eenige personen zijn gewond en ongeveer 1000 gevangen genomen. Een aantal winkels van Israëliten is geplunderd. PARIJS, 14 April. 6 ure. Gedurende den nacht werd het gevecht voort gezet bij Nettilly en Asnières, doch in de positiën der oorlogvoerende partijen heeft het geen merkbare veranderingen gebragt. Gisteren avond hebben de Versaillet's een deel van Neuilly nabij de brug bezet; de gefedereerden trach ten hen te noodzaken de linie over te trekken om hen op Courbevoie te werpen. Regts hebben de tirailleurs post gevat bij het Bois de Boulogne; links houden eenige bataillons de Versaillers op het eilandje la Grande Jatte in bedwang. De gefedereerden wachten steeds op den aanval en brengen aanzienlijke strijdkrachten bijeen. In het hótel van Thiers is eene huiszoe king gedaan; papieren zijn in beslag genomen en hel zilverwerk is naar dt munt gebragt. De nationale garde bezet het hotel. De Commune begint de kerken van Parijs te doorzoeken, en reeds zijn uit verscheidene de zilveren voorwerpen weggehaald en naar de munt gebragt. PARIJS. 14 April ('s middags 12 ure). Blijkens een rapport van generaal Cluseret aan de Commune is de toestand der zuidelijke forten en der linie van defensie bij Montrouge zeer gunstig. Volgens een ander rapport is gis teren den geheelen dag bij Neuilly gevochten. De plaats werd voet voor voet verdedigd. Te Asnières was de strijd minder scherp. Men vreesde er voor den aanstaanden nacht. VERSAILLES, 14 April. Met 499 tegen 18 stemmen heeft de nationale vergadering de gemeentewet aangenomen. In berigten van het tooneel des oorlogs wordt geen belangrijk feit vermeld. Aanzienlijke strijdkrachten zijn daar thans vereenigd, en dit doet veronderstellen dat weldra een beslissende slag geleverd zal worden. De troepen zijn vol geestdrift. Berigten uit Parijs melden dat de ware toestand begint bekend te worden en de opstandelingen ontmoedigd zijn. WEENEN. 15 April. De gemeenteraad van Weenen heeft met algemeene stemmen het als urgent gedane voorstel aangenomen, strekkende: 1°. om aan prof. Döllinger bij adres de dankbaarheid en de sympathie der bevolking van Weenen te betuigen, en 2°. om aan de regering een verzoekschrift te i'igten betreflende de wettelijke regeling van de verhouding tusschen staat en kerk. IIGEïOVDEI. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u verzoeken voor onderstaande regelen een plaatsje in nwe cou rant in te ruimen? lil het Leidsch Dagblad van 14 April komt eene critiek voor bctrefiende de uitvoering der Koraalvereeniging. Zeker, de critiek is onverbiddelijk, maar toch waag ik het le vragen: is die critiek niet wal al te streng! 't Is waar, de uitvoering van dc bas-solo met quartet was niet zooals eene compositie van Mendelssohn T waardig is, maar eilieve, men bedenke toch dat de vereeniging niet uit meesters in den zang bestaat en evenmin als hare medezuster de //Nationale Zangvereeniging", die immers nog onlangs toch eene vrij goede uitvoering gaf, eene Leidsche Zangvereeniging is. Zulk eene vereeniging is, zoover mij bekend is, eenig in ons land. En wat het verdere van de critiek aangaat, vraag ik alleen: komen er onder liet koraalgezang niet nu en dan composities voor, waaraan soms nog wel iets te //kluiven" valt? en 't antwoord moet ongetwijfeld bevestigend zijn. L. 15 April 71. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6