BIJVOEGSEL, behoorencre tot de Leidsehe Courant van Maandag ó7 *4pril óH7óIV0. H5. p STA DS-BER1GTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat 1 #l door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van heden, is vastgesteld de volgende i»ii )ui «k TERORDENIN» en, betreffende het verkrijgen der geneesof heelkundige hulp te Leiden. De RAAD der gemeente Leiden ijii Heeft besloten: de verordening betreffende het verkrijgen der genees- of heelkundige hulp te Leiden in te trekken en voorts te bepalen als volgt: EENIG ARTIKEL. Tér verkrijging van kostelooze genees- of heelkundige hulp van gemcenle- wege, moet de bedeelde of minvermogende, uitgezonderd in spoed eischende gevallen, voorzien zijn van een door of van wege de Armverzorgers zijner kerkgemeente behoorlijk gestempeld en geteckend receptpapierhoudende vermelding van naam en voornamen des lijders, van den datum der afgifte, en dat de persoon of hoofden en leden van het huisgezin zijn gevaccineerd. De Armverzorgers zijn bij deze uitgenoodigd toe te zien, of de kostelooze "enees- en heelkundige hulp behoorlijk wordt verstrekt, en aan Burgemeester en Wethouders keunis te geven van verzuim of misbruik. _L Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare verga- 1 dering van den 15 April 1871. n' De Burgemeester, v. d. BRANDELER. j" De Secretaris, v. PUTT KA MME R. 7' Eh is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15 April 1871. i'j Burgemeester en Wethouders voornoemd, m, v. d. BRANDELER, Burgemeester, .j v. PUTTKAMMER, Secretaris. 9ï De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat 8! door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van heden, is vastge steld de volgende 15 VERORDENING 55 houdende wijziging en aanvulling der voorschriften in acht te nemen bij f5 het heerschen van besmettelijke ziekten. li De RAAD der gemeente Leiden, 6 Overwegende dat het bij ondervinding gebleken is dat de bestaande veror- !4 deningen. voorkomende in de derde afdeeling van het 9e hoofdstuk der Al- 50 gemeene Policieverordeningvastgesteld den 24"™ October 1867, behooren te worden gewijzigd; Heeft besloten Art 1. Art. 268 der Algemeene Policie-verordeningvastgesteld den 24"™ October 1867, wordt ingetrokken en vervangen door de volgende bepaling: 36 Zoodra de pokkeu of het roodvonk zich in eenig huisgezin openbaren, is het hoofd van dat gezin verpiigt, aan den bovendorpel der huisdeur vast 14 te hechten en zoolang, ter beslissing van den geneesheer, de besmetting 58 duurt, te zorgen dat aan den bovendorpel van de huisdeur vastgehecht 53 bljjve een papier, waarop met voor de voorbijgangers leesbare letters, 1 ter grootte van drie centimeters, geschreven staatnaar den aard der 1 ziekte: "pokken" of «roodvonk." Art. 2. De lijders aan pokziekte of het roodvonk mogen in geene andere 1 rijtuigen vervoerd worden dan die voorgeschreven bij art. 3 der verordening i van den lld™ November 1869 (Gemeenteblad nn. 13). waartoe deze rijtuigen, >a| bij uitbreiding van het daar bepaaldemede mogen worden gebezigd. Art. 3. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met eene geldboete van drie tot tien gulden en van art. 2 met eene geldboete van drie tot vijf en twintig gulden. Art. 4. Deze verordening treedt in werking op den dag na hare afkondiging. De Raad besluit dat deze verordening onmiddellijk zal worden afgekon digdingevolge art. 171 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n". 85). Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare ver gadering van den 15 April 1871. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuidholland in afschrift medegedeeld. En is hiervan, ingevolge raadsbesluit van heden, afkondiging geschied waar het behoort, den 15 April 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. regentessen, maar dit gevoelen werd door niemand gedeeld. De heer Bijle- veld deed met een enkel woord uitkomen wat hem tot het doen van het voorstel aanleiding had gegeven en verklaarde dat hij alleen op het oog had het wegnemen eener onregelmatigheid; bij de beslissing van den raad zou hij zich neêrleggen. Op verschillende gronden verklaarden zich de hh. Eige- man, Dercksen en Tollens voor het voorstel en de hh. Buys, Hartevelt, Goudsmit en Krantz tegen het voorstel. Even als door burg. en weth. werden ook door de tegenstanders van het voorstel de motiven van de minderheid van regenten en regentessen van veel gewigt geacht. Het aan gevoerde over het medestemmen van twee regenten, op het punt van aftre den staande, vond echter weinig instemming. Naar aanleiding van een citaat uit het le deel van van Mieris' Beschrijving van Leiden, in het advies der minderheid voorkomende, las de heer Bijleveld eene passage voor uit het 3'lc deel van dat werk. waarin de werkzaamheden van regentessen duidelijk werden omschreven en waaruit bleek dat het eigentlijke bestuur aan regen ten was opgedragen, Ten slotte werd de conclusie van het rapport van burg. en weth. in stemming gebragt en met 14 legen 6 stemmen aangenomen. Daarna werd aangenomen eene voordragt tot wijziging van art. 1 der verordening van 11 Augustus 1864, houdende reglement op het geref. minne- of oude arme mannen- en vrouwenhuis, en strekkende om dal reglement in overeenstemming te brengen met de armenwet, wat betreft hel domicilie van onderstand: alsmede eene voordragt tot dekking van het tekort op de rekening van commissarissen der door de gemeente overgenomen bewaar school in dc Groenesteeg, over 1870, ten bedrage van ruim 200. De Vereeniging Harmonie zal Dingsdag avond aanstaande in het hotel Rijnland hare laatste looneelvoorstclling geven in dit saizoen. Dc alsdan op te voeren stukken vindt men onder de advertenliën geannonceerd. Mogt aan deze voorstelling een druk bezoek te beurt vallen, het zou voor de werkende leden een niet geringe spoorslag zijn om zich bij een volgend saizoen weder met ijver op de verdere ontwikkeling van hun talent toe te leggen. Dat de vereeniging aanmoediging verdient, is bij verschillende gele genheden niet het minst wanneer zij werkzaam was tot leniging van; keti lot van noodlijdenden, gebleken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 123 lot 141 volwassen personen en 37 lot 51 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De commissaris des konings in deze provincie heeft goedgevonden te bepalendat de aflevering van de bij de nationale militie voor de ligting van dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeenten, behoorende tot de verschillende militiekantons dezer provincie, zal geschieden: te 's Gravenhage Dingsdag 2 Mei, te Delft Maandag 1 Mei, te Rotterdam Vrijdag 5 Mei. te Schiedam Woensdag 3 Mei, te Leiden Maandag 15 Mei, le Woerden, Gouda en Schoonhoven Donderdag 11 Mei, en te Dordrecht Dingsdag 9, Mei. Naar men uit Katwijk aait: Zee meldt, zijn aldaar van den 8?'™ tot den 14den 34 schuiten met verschen visch aangekomenvyaarvan de meeaten in 8 a 12 dagen voor de kust bij Terschelling eene goede vangs^ hadden gemaakt. De besomming was zeer ongelijk en bedroeg van ƒ445 tot f 102. Bij de Ned. herv. gemeente te Benschop is tot predikant beroepen d8. Renier, pred. te Buren; bij die te Pouderoyen d». Peters., pred. te Babylo- niënbroek; bij die te Huizen, te IJsselstein en te Hardenberg ds. Knap, pred. te Noordwijk-Binnenbij die te Melissanl d». Boomer, pred te Rit- them; bij die te Nieuwe Tonge ds. Koopman, pred. te Staphorst; bij die te Poortvliet d». Jansen Schoonhoven, pred. le Moerdijk; bij die te Kockengen d5. Moorees, pred. te Maaslandbij die te Ithenen ds. van der Linden, pred. te Hoevelaken; bij die te Kage d». Dolder, pred. te Gerkesklooster: bij die te Lent ds. Boot, pred. te Joure; bij die te Ommen ds. Ris Lambers, pred. te Heeg; bij die te Noorddijk ds. Buseh Keiser, pred. te Ulrnm; bij die te Giessen en Rijswijk d8. van Grielhuizen pred. te Gaastmeer; bij die te Mak- kinga de cand. G. J. ten Brummeler Andriesse. -Dezer dagen is, meldt de Gron. Cour., door den senaat der Groning- sche hoogeschool aan beide kamers der staten-generaal een adres gerigt naar aanleiding van de in den laatsten tijd verleende vrijstellingen van het admis- sie-examen en van de studie der oude talen. Naar wij vernemen, wordt daarin de vraag naar het nut en de noodzakelijkheid van eene voor allen verpligte klassieke vorming voor het oogenblik in het midden gelaten, maar op het bedenkelijke van de bedoelde inwilliging gewezen, als zijnde een nieuwe stap tot volkomen wanorde en onzekerheid in zake van het hooger onderwijs. Het is volgens adressant tegen den geest van de grondwet, die eene regeling van het openbaar onderwijs bij de wet voorschrijft, dat de minister, bij het verschuiven van die wet, inmiddels zich veroorlooft de be- beginselen van het thans nog vigerende organieke besluit van 1815 te ont zenuwen. Indien de bevoegdheid tot het geven van dispensatie van de oude talen alleen op grond van dc vermeende mindere noodzakelijkheid daarvan thans wordt erkend, dan kan deze vrijstelling door den minister allengs uitgebreid en in sommige gevallen tot regel gesteld wordenaldus zoude een zeer belangrijk en moeijelijk vraagstuk zonder behoorlijk overleg feite lijk uitgemaakt worden, voordat de wetgevende magt daarover gehoord was en de kamer later voor een fait accompli worden gesteld. Verder wordt ge wezen op den noodlottigen invloed, dien de tegenwoordige staat van on zekerheid op de hoogeschool en de gymnasiën kan hebben en de medewer king van de staten-generaal ingeroepen om inbreuken op de wet voor het vervolg te voorkomen. - Te Rotterdam is door de policie aangehouden een gevaarlijk persoon uit Maassluis, die er zijn werk van maakte, om in logementen, alwaar hij onder een valschen naam zijn intrek nam. van andere logeergasten en ook van den logementhouder kleedingstukken te ontvreemden en die te verkoo- pen of te gebruiken. Te Utrecht heeft zich een Fransch tooneelgezelschap gevestigd, dat zich voorstelt zoowel den schouwburg aldaar te bespelen, als de omliggende groote plaatsen te bezoeken. Men meldt aan het Ubl.: Woensdag 11., des avonds laat, is M. Hagen, die als nachtrijder des Woensdags van Deventer over Amersfoort naar Utrecht rijdt, door rijksveldwachters bij Voorthuizen aangehouden, die hem de bij zijne pakken, enz. behoorende adressen, welke allen gesloten waren, afvroe gen, en na daarvan eene lijst opgemaakt te hebben, medenamen. Zoo het schijnt, beweerden zij dat dc adressen bij pakken en goederen niet gesloten door hem mogten worden medegevoerd, en hij dus enkel open adressen, bij de pakken, enz. behoorende, mogt vervoeren. Hagen heeft zich te dezer zake den volgenden morgen naar het parket bij den heer officier van justi tie te Amersfoort begeven, die hem geruststellende verzekeringen moet ge geven hebben. Men verdiept zich in gissingen omtrent deze zonderlinge vangst der rijksveldwachters, omdat, in het midden gelaten wat de wet omtrent geleidende adressen bepaalt, toch dagelijks door spoorwegonderne mingen. diligences, beurtschepen, enz. gesloten brieven als adressen van pakken, enz. bij duizendtaliën worden afgezonden en ontvangen, zonder de minste verhindering van justitie-ambtenaren. - Door den gemeenteraad van Kampen is Woensdag II. in behandeling genomen liet adres van het bestuur der theologische school aldgar, houdende het verzoek, dat die school buiten toepassing worde gesteld van de verorde ning tegen de uitbreiding van besmettelijke ziekten. Na uitvoerige beraad slagingen werd met 12 tegen 2 stemmen besloten, aan de adressanten te kennen te geven, dat de raad zich onbevoegd acht, ten aanzien van het door hen gedaan verzoek eene gunstige beschikking te nemen. Daarna werd met 9 tegen 5 stemmen besloten, het intusschen door den heer van Velgen gedaan voorstel, luidende: //De bepalingen van art. 34 en 5 dezer verordening zijn niet van toepassing op de theologische school der Christ, geref. kerk", niet in behandeling te nemen. - Te Winschoten zijn drie Fransche krijgsgevangenen aangekomen, die Zondag avond uit Papenburg waren ontvlugt, en, zonder te weten welke rigting te moeten kiezen, te Nieuwe-Sclians aankwamen. Zij behoorden lot het leger van Bazaine, dat le Metz werd ingesloten. Zij zijn vap het noodige voorzien naar Zwolle vertrokken, om verder naar dé Belgische grenzen te worden uitgeleid. Voor de heer.eu K. en S. aldaar, werd op 2 Januarij 11. uit Pesth ver zonden een verzegelde spoorwegwageninhoudende honderd balen tarwemeel, ter waarde van p. m. twee duizend gulden. Kort daarop passeerde die wagen Weenenmaar was daarna plotseling verdwenen. De vervaldag v.tjm den geaccepteerrien wissel was reeds verstreken, toen eindelijk Zondag avond 11. een Hongaarsche spoorwagen met den completen inhoud ter bestemder plaatse aankwam. Hij is dus meer dan drie maanden onder weg geweest.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5