dag 11. den 50,,fn verjaardag vieren van zijne wijding als priester. De gees- lelijkheid zijner diocese lieefl hem bij die gelegenheid vele blijken van be- j langstelling gegeven. Te Tongeren, in Belgisch Limburg, waar de runderpest is uitgebroken, j zijn vijf beesten afgemaakt. De hoeve wordt door militairen bewaakt, en j niemand mag haar verlaten zonder te zijn ontsmet. Iloe de ziekte daar ter plaatse is gebragt. is onbekend. De hoeve behoort aan een vetweider. In zijne stallen zijn noch vreemde kooplieden noch nieuw vee geweest, maar in den omtrek hebben zijne knechts met Fransche kooplieden gesproken; er is geen enkele aanwijzing, waaruit uien kan afleiden, dat de ziekte in dit ge val op andere wijze is medegedeeld. 'sGRAVENHAGE, 12 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer dr. E. F. 11. M. graat von Bylandt. lijfarts van Z. K. II. prins Frcderik der Nederlanden, tot het dragen der versierselen van ridder 2' kl. der orde van den Rooden Adelaar, hem door den Duitschen keizer en koning van Pruissen geschonken Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Noordbrabant is benoemd de lieer mr. J. P. van Blarkom, thans president der arrond.-regtbank te Eind hoven, en tot notaris te Middelstum jhr. J. E. A. van Panhuys, cand.-notaris te Groningen. -— Aan den luit. ter zee 2C kl. J. C. Wissel en aan den adelborst lc kl. G. Moerland is, op hun verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De le luitenant .1. J. C. II. van Pelt, van de artillerie-instructie-com pagnie te Schoonhoven, is bij de artillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft gedetacheerd. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een kon. besluit van 31 Maart 11., houdende afwijzing van het beroep van den raad der gemeente Winterswijk van een besluit van gedep. stalen van Gelderland, waarbij geweigerd is met de maatschappij van gcmeente-crediet te Amsterdam aan te gaan eene geldleening van f 8000 tot aanleg van een nieuw schoolgebouw voor meer uitgebreid lager onder wijs voor meisjes en tot verbetering der dorpstraten. Bij dat kon. besluit wordt hoofdzakelijk bekrachtigd liet gevoelen van gedep. staten dat de ter mijn van aflossing over 68 jaren te lang moet worden beschouwd. Stemgeregligde leden der Ned. lierv. gemeente alhier hebben gisteren eene stemming gehouden over de vraag: of de verkiezing der kerkeraadsle- den in de eerstvolgende tien jaren door het kiescollegie of door den kerke- raad zal geschieden. 730 stembevoegden hebben zich verklaard voor het kiescollegie; terwijl slechts 46 voor den kerkeraad hunne stem uilbragteu. lUIITKWLAMiSCIlK liKiUf.TE.N. ENGELAND LONDEN. 11 April. Op Clerkenvvcll-Green is op Zondag jl. een meeting gehouden, uitge schreven door de /'Internationale democratische Vereeniging". Er werd besloten tot het houden van een demonstratie in Hyde-park, op Zondag e. k., ten bewijze van sympathie met de republikeinen van Parijs. Keizer Napoleon heeft gedurende de jongste feestdagen veel overlast gehad van de nieuwsgierigen, die in groolen getale uit Londen naar Chislehurst waren gekomen om de gelegenheid te zoeken hem te ontmoeten. Hij was genoodzaakt te huis te blijven. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop is in Cawood's Hope dezer dagen een prachtige diamant gevonden, van 93 karaten, waarvan de gelukkige eigenaars zijn de liecren Foster en de Looper, van Clanwilliam. Deze steen wordt, wat grootte betreft, door slechts één anderen diamant overtroffen, liet is een prachtig juweel, achthoekig van vorm en genoeg zaam zonder gebrek. Hij werd den 7,ltn Febr. gevonden door een inboor- ling; deze had dien vóór hel wasschen in de mijn opgedolven en aan zijn heer overhandigd. F KAN KR K. Uit hetgeen men omtrent de jongste gevechten voor Farijs verneemt kan men opmaken dat de strijd allerhevigst is geweest. Vooral moet dit het geval zijn geweest bij den aanval op en de bcmagliging van de barricade voor Neuilly. Nadat het geschut gedurende een half uur gebulderd had, waren er drie bressen in die barricade geschoten, de infanterie rukte op en maakte er zich van meester, alsmede van de huizen, die aan den ande ren kant van de brug stondenzoowel aan de linker als aan de regterzijde. De genietroepen hunnerzijds maakten zich meester van de kanonnen der i muiters, en het gevolg er van was dat de opstandelingen onmiddellijk daarna met hunne eigen kanonnen werden beschoten. Dadelijk na den aanval sprong er een caisson van de artillerie der muiters. Generaal Besson werd dadelijk gedood, terwijl generaal Pichot ernstig gekwetst werd in de beide bceneu. Te Parijs is de verwarring ten top gestegen. Het centraal comité verklaart zich tegen de Commune, en de Commune weet zich niet te doen gelden. Overal ontevredenheid, voornamelijk ten gevolge van het decreet tot algemeene dienstpligtigheid, nu uitgestrekt tot gehuwden en ongehuwden tusschen de 19 en 40 jaren. De groole massa van de strijdbare bevolking onttrekt zich aan den dwang, door zich schuil te houden, zoo zelfs dat. j toen er eenige dagen geleden in Passy appèl werd geslagenslechts veertien man kwamen opdagen. Een andere maal moest er een herkiezing plaats hebben van officieren van een bataillon: alleen de officieren verschenen te bestemder ure. en herkozen slechts elkander, liet verdient ook de opmer king dal de dagbladen, die vroeger zoozeer voor de Comumne ijverdenhaar thans beginnen aan te vallen. Van de wijze, waarop de mannen der Commune le Parijs huishouden, deelcn verschillende correspondenten menig staaltje mede. De correspondent van de Pal! Mali verhaalt, hoe in zijn wijk huis aan huis van den zolder tot den kelder doorzocht wordt om de schutters, die weigeren hun land te verraden door de linietroepen te bevechten, te zoeken. Zij, die zich niet i aangeven, worden doodgeschoten, en een ongelukkige timmermansknecht, die zich had verborgen, onderging Vrijdagmorgen dit lot. De vrouwen van zestig sergents-de-ville, die ouder het keizerrijk gediend hadden, zijn in de gevangenis geworpen, evenals de redacteurs van verscheiden dagbladen. Diefstallen worden in naam der Commune op de openlijkste wijze gepleegd, en dezelfde correspondent deelt mede hoe de schutters bankiers en maat schappijen op de meest stelselmatige wijze plunderen en berooveu. De cor respondent van de Dailg News zag hoe eenige schutters, met een gemeen uiterljjk, bezig waren karren te ontladen aan de prefectuur der politie. Op de kar stonden vier ijzeren brandkisten, welke gebroken waren uil de kel ders van het gebouw der Jezutten. Achter op de kisten kleefde de kalk van den muur nog, in welken zij gemetseld waren. Algemeen wordt de smartelijke opmerking gemaakt, schrijft men aan de Ind. Beige, dat de Parijzcnaren in den strijd tegen het leger van Ver- i sailles veel meer moed en hardnekkigheid betoonen. dan vroeger in den strijd j tegen de Pruissen. Aan den anderen kant voert hel leger van Versailles, en vooral de officieren, den strijd met den vasten wil om te overwin nen die bij de Fransche troepen in den strijd tegen de Duitschers en ge durende de belegering der hoofdstad geheel gemist werd. Doch destijds gold de strijd enkel Frankrijks lot. Thans denken vele officieren der leger- magt van Versailles cencn doodelijken slag aan de republiek te zullen toe brengen, en door vrees voor den ondergang der republtek worden de Com mune en haar krijgsvolk tot den dwazen, hopeloozen strijd aangevuurd. Het is eene innig bedroevende opmerking, dat de politieke harlslogten onder ons, Franschen, nog altijd oneindig veel levendiger en krachtiger zijn, dan het gevoel van vaderlandsliefde. De heer Favre heeft aan de nationale vergadering medegedeeld, dat alle gouvernementen van Europa sympathie hebben betuigd voor het bewind le Versailles, liet heeft de luilp van de hand gewezen, die de Duitschers tegen de opstandelingen hebben aangeboden. De Duitschers beschouwen de regering, die uit het algemeen stcniregt is voortgesproten, als de eenige wettige. Hij deelde ook mede, dat de opstandelingen al het zilverwerk van het ministerie van buitcnlandsche zaken hadden geroofd. Bij besluit van den heer Thiers is bepaald dat de jaarwedden, die door ambtenaren uit de schatkist worden genoten, van I Julij dezes jaars af zul len worden uitbetaald met eene korting, klimmende met het bedrag der jaarwedde, van 5 a 25 pCt. Men verhaalt dat onder de op last der Commune gevangen genomen personen ook behoorde de pastoor van de kerk St. Eustache. Daar deze geestelijke in zijn wijk algemeen geliefd is, heeft zijne gevangenneming den toorn opgewekt der vischvrouwen, die, met messen gewapend, de nationale garden hunne prooi ontnamen en den pastoor in vrijheid stelden. PlllISSE N. BERLIJN. 11 April. Het Fransche bewind heeft zich nu met de regering verstaanom met grootcn spoed troepen uit Duitschland naar Frankrijk le doen overvoeren, de zoodanigen namelijk waarop het zich kan verlaten. Dagelijks komen vele' treinen met manschappen en officieren uit de oostelijke provinciën van Noord-Duitschland te Frankfort aan. en men zal daarmede onafgebroken voortgaantotdat 160,000 man die stad zullen hebben gepasseerd. Uil Frankfort meldt menTe rekenen van den 2frltn dezer zal schier zonder tusscheupoozen het transport der manschappen van de Pruissisclie landweer en van de reserve door deze stad plaats hebben. Dagelijks zullen i acht treinen met militairen passeren, maar hoe snel dit vervoermiddel ook werke, toch zal er vrij wat tijd worden gevorderd, alvorens allen op die wijze zijn teruggevoerd. Er zullen niet minder dan 109 treinen benoodigd zijn, om de Pruissische garde naar Berlijn, enz over te voeren. De bur- gerlijke en militaire autoriteiten der stad hebben het plan gevormd, om die i troepen op feestelijke wijze bij hunne aankomst alhier te onthalen. 1 Graaf de Montmarlin. landeigenaar in den Elzas, voormalig prefect en lid van den departemenlalen raad, die zich met gedelegeerden der Straats- burgsche kamer van koophandel naar Berlijn heeft begeven, heeft van daar eenen brief aan een der bladen van Straatsburg gezonden, waarin hij aan zijne landgenooten onder het oog brengt, dat zij door zich blijmoedig en onvoorwaardelijk in hunne veranderde positie te schikken slechts hun wel zijn en hunne belangen kunnen bevorderen. De besluiten, welke genomen zullen worden, ja, de geheele wijze van handelen jegens onzen Elzas, schrijft hij, zullen weldra bewijzen dat ik mij niet bedrogen heb, en dat, terwijl aan gene zijde der Vogezen achier ons alles vermolmd instort en I te gronde gaat, aan gene zijde van den Rijn eene gezonde kracht ons voor oogen staat, waaraan wij ons onvoorwaardelijk lot heil van ons land moe ten aansluiten, indien wij ook voor onzen Elzas eene toekomst vol kracht en leven wenschen. Te Muuchén is in eene- talrijk bezochte bijeenkomst van burgers een stemmig besloten een adres betreffende de nieuwe leer der katholieke kerk I aan de regering in te dienen, en haar te verzoeken met alle te liarer beschikking staande middelen tie gevaarlijke gevolgen van die leer af le wenden, de verspreiding daarvan in de openbare scholen en inrigtingen van onderwijs lc verbieden, en ten spoedhrste afdoende maatregelen tc nemen, om de verhouding tusschen slaat en kerk langs den wettigen weg op nieutv te regelen. -Uit Munchen meldt men aan de Köhi. Zeil.: De hoogleeraar en proost dr. von Döllinger is thans bet voorwerp van algemeene hulde en bewonde ring geworden. Toen het bekend werd dat hij de hoogmis in de hofkerk i zon bedienen, stroomde zulk eene menigte naar de kerk, dat deze naamve- lijks de helft der menseben kon bevatten. PEK TELEGK A AFT VERSAILLES, 11 April. Gisteren duurde het kanonvuur voort tusschen

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2