LD1D8CHE COUIIAHÏ. 1871. DONDERDAG 13 APRIL. NT. 87. STADS-BER1GTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.f>0 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents.j De prijs der Advertentiën is van 1- 4 regels f 1.- iedere regel meer 25 ccnls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie en revacclnatie voor de onvermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Zaturdag 11 Maart, Vrijdag 7 April, Dingsdag 14 Donderdag 13 o Maandag 20 Zaturdag 15 Woensdag 22 Vrijdag 21 Dingsdag 28 Maandag 24 Donderdag 30 n Zaturdag 29 en Woensdag 5 April Dingsdag 2 Mei, te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 Maart 1871. v. PUTTKAMMER. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen tc weten, dat dc Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van 30 Maart 1871, besloten heeft om dc Kermis, uithoofde van de heerschende pokken-epidemie, dit jaar niet te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 12 April. Sedert de vorige opgave, zijn alhier door pokken aangetast 12 personen, door gewijzigde pokken 7, als hersteld opgegeven 5, overleden 7, zoodat nu in behandeling zijn 197. Men deelt ons mede dal de heer Kreps alhier, die, gelijk men weet, zich reeds meermalen verdienstelijk heeft gemaakt bij de redding van men- schenleyens, Maandag morgen 11., aan dc Korcnbrug, zich op nieuw geheel gekleed te water heeft begevenom eenen aldaar in gevaar verkeerenden jongen te redden. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat in de maan den Junij of Julij aanst. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in artt. 4. 5, 8 en 9 der wet van 1 .lunij 1865, ter verkrijging van het diploma in art. 16 vermeld of van aden van bevoegd heid als arts, hulp-apotheker of apotheker. De dagen waarop en dc plaatsen waar de voormelde examens worden afgenomenzullen nader worden be kend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, worden verzocht daarvan vóór 1 Mei e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het natuurkundig examen den hoogleeraar dr. F. C. Donders te Utrecht: voor het geneeskundig exa men, den hoogleeraar dr. F. Z. Ermerins te Groningen, en voor het examen van hulp-apotheker en apotheker, den hoogleeraar dr. C. A. J. A. Oudemans te Amsterdam. Door den minister van financiën is bepaald dat op den 19dfn Junij e. k. en volgende dagen te 'sGravenhage examen zal worden gehouden voor de betrekkingen van adspirant-landmeter en landmeter bij het kadaster. De daartoe benoemde commissie beslaat uit dc bh.: voorzitter, A. Bevers, in genieur verificateur van het kadaster bjj het dep. van financiën; leden: J. P. Sprenger van Eyck. inspecteur der registratie en domeinen; J. .1. Slaterus, G. W. Ovink en B. J. lliddink. landmeters; en W. Bliimdirecteur van de burgerschool voor middelbaar onderwijs te 's Gravenhagelaalstgemelde alleen voor het examen van adspirant-landmeter. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden gc- bragt dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, een tweetal klerken zal aangesteld worden, aanvankelijk op eene jaarwedde van ƒ300; dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen op 8 Mei e. k.en daartoe zullen alleen worden toegelaten zij, die op genoemden datum hun ]9dc jaar inge treden zijn en hun 23,le jaar nog niet volbragt hebben, en wier aanvragen tot toelating geschreven op zegel bij zijn departement zijn ingeleverd uiter lijk op den 26stf" dezer. Bij de op 11 April gehouden verkiezing voor het lidmaatschap van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Roermond zijn uitgebragt 1614 stem men, waarvan dc lieer J. II. Arnoldts. te Siltard, 925 stemmen op zich vereenigde. De heer mr. K. Cornelis bekwam 653 stemmenzoodat eerst genoemde is gekozen. Het 2de bulletin ziet het licht van de vcreeniging tot ondersleuning van de door den oorlog verarmde bevolking (het Witte Kruis). Op 1 Maart 11. heeft het bestuur bij zijn eerste bulletin den financiëlen toestand bloot gelegd. Sedert is deze iets verbeterd, maar het overschot in kas bedraagt slechts circa 8000. Het bestuur bezit thans meer opgaven dan vroeger omtrent den hagchclijken toestand van verschillende departementen, welke door den oorlog zwaar zijn beproefd, Veel. zeer veel wordt gevraagd Het geen benoodigd is. en wel alleen reeds in zaaizaden, vordert millioenen! //Eene zaak staat voor ons vast, schrijft de heer Presburg, gedelegeerde, dat namelijk het lijden en de ellende nog aanmerkelijk grooter zijn. dan men zich ten onzent voorstelt, en wij meenen daarom ons berigt te moeten besluiten met eene dringende opwekking aan onze landgenootenhunne welbekende milddadigheid ook nog verder en in groolc mate uit te strek ken tot de in jammer en ellende gedompelde slagtoflcrs van den wreedaar- digen oorlog, die wel geëindigd is, doch nu, welligt meer nog dan vóór weken de droevigste gevolgen voor landman en stedeling na zich sleept. Moge onze opwekking niet te vergeefs zijn -- Blijkens de nos 35 en 36 van het hoofd-comite der Ned. vcreeniging van het Roode Kruis zal de ambulance te Rijssel aldaar nog gedurende April werkzaam blijven; tevens is de commissaris aldaar gemagtigd om een aantal houten bcenen ten behoeve der geamputeerden te doen aanmaken; terwijl nog dezer dagen ten behoeve der 50 aldaar verpleegde gewonden krijgslieden uit het centraal magazijn een bezending levensmiddelen en wollen klecderen wordt verzonden. Aan de inrigting te Bazel, die onder directie van den hoogleeraar Sorin uitsluitend bestemd is om aan geamputeerden, voor zoover die tot een der oorlogvoerende legers hebben behoord, gratis kunstarmen en beenen te verschaftenis door het hoofd-comite' een som van 5000 fr. toege staan. Bij den penningmeester van het hoofd-comilé is van de commissie der algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van het Roode Kruis in verschillende stortingen ontvangen de som van ƒ50000, zijnde de opbrengst van deze verloting, behoudens verrekening van eenige later op te komen posten. Door den gemeenteraad van Haarlem is lol leeraar in dc Nederl. taai en letterkunde aan de hoogerc burgerschool en de latijnsche school aldaar benoemd de heer J. Esser Jr., leeraar in de Engelsche taal aan 's rijks boogere burgerschool te Assen. Tc Amsterdam is jl. Zaturdag brand uitgebarsten in de chemische fabriek aan de Utrcchtsche zijde, welke gedeeltelijk tot een puinhoop werd gemaakt. In deze fabriekslokalen was sedert het begin van dit jaar een fabriek van machineolie gevestigd, toebehoorende aan den lieer Gompertz. De brand is ten half elf ure uitgebarsten, vermoedelijk door liet springen van een ijzeren ketel met helm waarin de olie gedistilleerd werd. Wegens de gasstof, die uit de heete olie ontstond en zich door het geheele lokaal verspreidde, waar het houtwerk geheel van kamfer doortrokken was, die gedurende vele jaren daar gefabriceerd wordtis de brand schielijk toegeno men en alles verwoest. Zondag morgen ten 3% ure werden de inwoners van Deventer plotse ling uit den slaap gewekt door liet geroep van brand en het luiden van de brandklokken. liet pakhuis, bewoond door den koopman M.gevuld met beenderen en lompen, stond in volle vlam. In weinige oogenblikken werd het gebouw met al wat er zich in bevond een prooi der vlammen. Te Raalte heeft. Joseph Lehman, een behoeftig man. zijnen 100"len ver jaardag gevierd. Ilij geniet nog eene goede gezondheid en ook zijne geest vermogens zijn in goeden staat. Uit Borger meldt men dat door het rijk weder drie fraaije hunnebedden zijn aangekocht. Van de elf in die gemeente liggende hunnebedden zijn nu acht reeds rijkseigendom. Over de overige drie wordt nog onderhandeld zoodat spoedig al deze gedenkleekciien der oudheid in hel bezit van den slaat zullen zijn overgegaan. Te Middelburg is van wege de Waalsche gemeente aan diakenen der Ned. herv. gemeente aldaar afgestaan de som van ƒ130, zijnde de ontvangst over het lslc kwartaal van het in de eerstgenoemde gemeente gecollecteerde, waaraan zij gcene behoefte heeft, omdat zij geene armlastigen heeft. Te Roermond mogt mgr. Paredis, bisschop van Roermond enz., Vrij-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1