LE1D8CHE COURANT. 1871. N 84. ZATURDAG 8 APRIL STA DS- BE R1 G TEN. Kohier der Plaatselijke directe belasting, 1871. R1NNENLANDSCI1E BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jams f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 3.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents,] De prijs der Advertentiën is van 1- 4 regels 1- iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Paaschfecst zal er Maandag avond gecne Courant worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigcn Brcneen ter kennis der insrezetencn dat de gelegenheid tot de vaccinatie en revacdnatle voor de onvermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Zaturdag 11 Maart, Vrijdag 7 April, Dingsdag 14 Donderdag 13 Maandag 20 Zaturdag 15 Woensdag 22 Vrijdag 21 r Dingsdag 28 Maandag 24 Donderdag 30 Zaturdag 29 en Woensdag 5 April Dingsdag 2 Mei. te één uur voor de vaccinatie, en tc tteee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 8 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vax LEIDEN. Gezien art. 264 der wet van 29 Jumj 1851 (Staatsblad n*. 85); Doen te welen, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting over 1871 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 17d'» April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 uren. voor een ieder ter lezing is ncdergèlegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsnhe Courant afgekondigd. Burgemeester eh Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien 1°. het aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gerigt verzoek schrift door J. J. Kraxtz ex Zoos, lakenfabriekanten alhier, om in hunne fabriek in de Zandstraat, wijk V n°. 575/77, grenzende aan hunne verwerij aan den Ouden Singel, een stoomwerktuig van hooge drukking en van twaalf paardenkracht te mogen doen plaatsen; 2". het adres van Herman Joiiaxxes Dcits Wesselixggoudsmid, wonende alhier, houdende verzoek om, ter uitoefening van zijn beroep, eenc vuring te mogen doen plaatsen in het perceel aan de Haarlemmerstraat, wijk VI n". 432; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824, rakende vergunning ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te weten, dat tot bet hoeren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigtc der informaliën de connnodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd opliet Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 13d™ April aanstaande, 'svoormiddags te elf uren: zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich legen de iuwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 April 1871. v. PUTTKAMMER Secretaris. LEIDEN, 7 April. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 13 personen sloor gewijzigde pokken 2als hersteld opgegeven 4overleden 1zoodat nu in behandeling zijn 176. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op 1 Sept. aanst. als kadet bij het corps mariniers, na behoorlijk afge legd examenkunnen worden geplaatst twee jongelingen. Daartoe worden toegelaten zij die geboren zijn in de jaren 1854, 1855. en 1856. Verzoeken tot deelneming aan het examen moeten vóór den laalsleu Junij bij den minis ter van marine ingediend worden. De minister van binnen!, zaken heeft de volgende missive gerigt aan de commissarissen des konings in de verschillende provinciën: "liet uitbreken van de veepest nabij Tongeren, in Belgisch Limburg, noopt op alles te doen letten wat bij verdubbelde waakzaamheid dc .streng ste uitvoering onzer wetten en besluiten verzekeren kan. Ik geel u daarom in overweging de burgemeesters in uwe provincie op het dreigend gevaar te wjjzen en hun te verzoeken aan de veehouders in hunne gemeenten den raad te geven, geen vreemde kooplieden by dat vee toe te laten, omdat deze ligt de besmetting overbrengen. De burgemeesters zullen voorts wel doen, ilopr naainvkcurig na tc gaan. welke bepalingen der wet van 20 Julij 1870 en der kou. besluiten van 4 Dcc. 1870 op besmettelijke veeziekten iu het algemeen en op dc veepest in het bjjzonder van toepassing zrii, ten einde gereed te zijn om, ingeval die ziekte zich onverhoopt in hunne gemeente vertonnen mogt, dadelijk en ge heel gereed te zijn om met spoed te kunnen handelen. Gelief hun ook te herinnerendat bij het eventueel uitbreken der veepest toepassing der wet steeds den meest mogcljjken spoed vereischt, en dqt doop hen de raad van een geèxamincerden veearts kau worden ingeroepen, wan neer de districts-veearts, of zijn plaatsvervanger, verhinderd is spoedig over te komen; doch in geen geval het advies van een nict-gcëxamincerdcn vee arts iels kan afdoen. Indien op advies Tan een geëxamineerden veearts een stuk vee wegeps veepest is afgemaakt, moetep de buiksiugewanden van het afgemaakte dier op cepe geheel afgezonderde cn afgesloten plaats bewaard worden tot de komst van den districts-veearts of zijn plaatsvervanger, opdat deze. door bezigtigingzich van den aard der ziekte pvertpige. De commissaris des konings in deze provincie heeft deze bovengemelde missive gezonden aan de gemeentebesturen en er bijgevoegd': Mogt deze ramp ons onverhoopt op nieuw bezoeken, dan twijfel ik niet of de leus van ieder uwer zal zijn: snel en doortastend handelen." Bij kon. besluit van 16 Maart jl. zijn goedgekeurd de statuten der vereeniging "het Nederlandsch tooncelverbond." Door Z. M. is, naar gewoonte, ook weder aan onderscheiden gedeti neerden in het buis van opsluitingen tuchtiging te Leeuwarden gratie verleend, en wel aan 12 geheel ontslag uit het gesticht, aan 18 afslag of verminde ring van straf van zes maanden en aan 52 idem van drie maanden. Deze maand zal tot de liquidatie en ontbinding van bet hoofdcomité: Het Blaauwe Kruis worden overgegaan. De N. B. C. deelt het volgende mede: Van den minister van binnen- landsche zaken is ontvangen het volgende antwoord op het adres aan Z. M. omtrent de koepok-inenting. De minister van staat en van binnenlandsche zaken, op het adres van A. S. Enlingh en andere ingezetenen van Rotterdam, bezwaren inbrengende tegen eene verordening dier gemeente, waarbjj voor de toelating van onderwijzers en leerlingen op dc openbare en bijzondere scholen overlegging gevorderd wordt van eene schriftelijke verklaring van een genees- of heelkundige, waaruit blijkt, dat hij, die toelating verlangt, de koepok-incnling ondergaan, of de natuurlijke pokziekte gehad beeftgeeft namens den koning aan de adressanten te kennen: Dat bij art. 135 der gemeentewet het maken der verordeningen, in het belang der algemeene gezondheid vereischtaan den gemeenteraad" is opge dragen dat eene verordening, als adressanten bedoelen, door den raad op grond van dit artikel vastgesteld, niet in strijd is met de bij dc wet gehul digde vrijheid van onderwijs, eene vrijheid die niet belet, dat de scbolcu onderworpen kunnen worden aan voorschriften, welke in het belantr der algemeene gezondheid noodig geacht worden; noch met de evenzeer hij de wet gehuldigde vrijheid van godsdienstige belijdenis, die geenszins medebrengt dat het wetgevend gezag onbevoegd zon zijn handelingen te verbiedenwaar door men aan anderen gevaar of nadeel berokkent; evenmin met het al"e- mecn belang, hetgeen door behoedende maatregelen tegen besmetting be vorderd wordt; dat alzoo geen grond bestaat, om van regeringswege, met toepassing van art. 153 der gemeentewet, tusschenbeiden te treden. -- Te Maassluis is gisteren morgen een hevige brand uitgebarsten in bet weeshuis der herv. gemeente; bet voorste gedeelte Tan dat gesticht, aan den Noordvliet gelegen, is geheel afgebrand. Aan dc goede werking van viir brandspuiten en de meest gewenschte krachtsinspanning van het personeel dier spuiten is het te danken, dat de nevengebouwen, boewei door den val der muren veel geleden hebbende, voor den brand bewaard zijn gebleven. In het bijna belendende diaconie- oude mannen- en vrouwenhuis heerschte onder de 30 hoogbejaarde verpleegden een groote schrik; de meesten moes ten bij het uitbreken van den brand veiligheidshalve dat gesticht verlaten doch konden gelukkig kort daarop hunne kamers weder betrekken. Op ecnen te llellevoetshiis liggende Zweedsehen schooner zijn van vier malrozen, die in e'éiie hut sliepen, twee door kolendamp gestikt. Een is spoedig hersteld, maar de vierde verkeert nog in gevaarlijken toestand. Op de drukkerij van de firma E. A. Spin en Zoon te Amsterdam werd gisteren een zeldzaam leest gevierd. Een der gezellen, Lucas Schouwenburg,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1