PEK TELEGRAAF. vlugten, zouden zij gefusilleerd worden. Een ander verklaarde, dat de lioofd-officieren in elk geval zouden worden doodgeschoten, t Een brief uit Parijs, bij de Ind. beige ontvangen, bevestigt het berigt dat de troepen der Commune eene volslagene nederlaag geleden hebben, en zegt verder: '/De leden van den gemeenteraad zijn, naar verzekerd wordt, nog geenszins gezind den strijd op te geven; integendeel, zij willen dien hervallen, maar vooraf hunne generaals als verraders doen fusilleren. Of zij de nationale garde bij voortduring volgzaam zullen vinden, is twij- 1 felachtig. De burger Assy, de voorzitter van het centrale comité', is te ge matigd in het oog der andere raddraaijers en is dientengevolge in hechtenis genomen. Eene poging van volksafgcvaardigdenom de Commune lot een vergelijk met Versailles over te halen, schijnt mislukt te zijn. Onder dat alles blijft de stad kalm; van storingen der openbare orde verneemt men niet, evenmin van pogingen tot verzet tegen het hier heerschend bewind. Paris-Journal meldt dat de communisten wel eenige stukken geschut en een mitrailleuse bij zich hadden, doch dat deze laatste gevaarlijker bleek voor de schutters zeiven dan voor de troepen, evenals een onhandig jager gevaarlijker is voor zijne vrienden dan voor het wild. Toen het gevecht begon ging men aan het draaijen van de mitrailleuse. Den eersten keer ging het goed, doch den tweeden keer gingen de helft der patronen niet af en bij den derden draai vloog het geheele werktuig in honderd stukken uiteen, al de omringende schutters doodende of wondende. De bekendmaking van de uitvoerende commissie der commune aan de nationale garde, waarvan reeds gesproken is, was van den volgenden in houd: De koningsgezinde zamenzweerders hebben aangevallen. Niettegen staande de gematigdheid onzer houding hebben zij aangevallen. Niet meer staat op het Fransche leger kunnende maken, hebben zij den aanval gedaan met de pauselijke zouaven en met de policie van het keizerrijk. Niet te vreden met het afsnijden onzer briefwisseling met de departementen, niet tevreden met vruchtelooze pogingen om ons door uithongering ten onder te brengen, hebben die uilzinnigen de Pruissen tot het einde toe willen na volgen en de hoofdstad willen bombarderen. De chouans van Charette, de Vendeërs van Cathelineau, de Bretagners van Trochu. door de gendarmen van Valentin in de flank gedekt, hebben heden ochtend het dorp Neuilly, hetwelk hun niets kwaads deed of doen kon met schrootvuur en granaten overstelpt, en den burgerkrijg tegen onze nationale garde aangevangen. Er zijn dooden en gekwetsten gevallen. Door de bevolking van Parijs ge kozen zijnde, hebben wij den pligt de groole stad tegen de strafwaar dige aanvallers te verdedigen. Met uwen bijstand zullen wij haar verdedigen. Le Cri du peuple blijft een hoogen en onzinnigen toon aanslaan. Zij hebben aangevallen, zegt dat blad, zij hebben gedaan wat Karei X niet durfde doen na de Julij-edictenwal Lodewijk Filips niet durfde doen na de manifestatie van de nationale garde, hetgeen Lodewijk XVI niet durfde doen, die naar Keulen en niet naar Versailles vlugttc, hetgeen zelfs de mis dadige man van December en de met schande overladen man van Sedan niet durfde onderstaan. Zij hebben op de republikeiusche, op de bevrijde stad. op de nationale garde, die hare stad en hare haardsteden verdedigt, agen ten van de keizerlijke policie afgezonden, die door allen verafschuwd wor den. en die, als bondgenooten \an de mannen van orde en wettelijkheid, zelfs aan dezen een blos van schaamte op de kaken jagen de avonturiers die hunne diensten aan den Paus hadden aangeboden, de sabel-slepers van Charette en Cathelineau, die eenige dagen geleden te le Mans nog weerloozc burgers vermoordden en een geheele verontwaardigde bevolking tegen hen deden opstaan. Het geschandvlekte, belcedigde. getergde Parijs moet Ver sailles beantwoorden, zooals het dit de Pruissen heeft gedaan. Wij mogen niet aarzelen! Zij hebben Parijs durven aanvallen. Coed! Laat dan ook nog dezen avond de gemeentelijke vlag boven Versailles wapperen. Op weg! llochefort zegt in de Mot d'ordreEerst op den dag. dat de heeren Thiers, Picard, Vinoy, Favre c. s. opgehouden zullen hebben le bestaan en waarop de leden van de "plattelands-vergadering" zullen uiteengegaan zijn, om ieder naar zijn eigen »stal" terug te keeren. eerst op dien dag zal de orde defi nitief over de geheele oppervlakte van hel grondgebied gevestigd zijn. De heer Thiers zegt in eene officiële kennisgeving dat de troepenbe wegingen. welke twee dagen lang in den omtrek van Rueil, Nanterre, Courbevoic en Puteaux hadden plaats gehad, en het versperren door de op roerlingen van de brug bij Neuilly liet bewind genoopt hadden, onder aanvoering van den generaal Vinoy, eene uit de brigaden Audel en Bernard zamengestelde en door de jagers van Galifi'el en door twee escadrotts der republikeiusche garde gedekte kolonne naar de zijde van Cottrbevoie te doen oprukken, hetwelk door 4 bataillons der oproerlingen bezet. De troepen, zegt hijhebben de gebarricadeerde positiën met eene opmerkelijke geest- drilt vermeesterd; de kazerne is door de marine-troepen, de groole barricade van Courbevoie is door het 11linie-regiment ingenomen. De oproerlingen hebben overhaast de vlugt genomen, met achterlating van een zeker aantal dooden, gekwetsten en gevangenen. Ons verlies is niet noemenswaardig geweest. De verbittering der soldaten was groot en gold inzonderheid de door hen herkende deserteurs. De troepen hebben aan de zaak der orde eene dienst bewezen, die hun door Frankrijk hoog zal worden aangerekend. In eene officiële mededeeling van den lieer Thiers aan de prefecten omtrent den strijd voor Parijs wordt liet bevestigd dal de hoofdchirurgijn van het leger, de heer Pasquier. alleen en ongewapend te na bij de positie der opstandelingen gekomen, laaghartig is vermoord geworden. PRIISS Si V. BERLIJN. 5 April. In de Elberfelder Zeit. leest men het volgende particuliere berigt uit Berlijn: Aan de bemoeijingen onzer diplomatie is het gelukt de Luxem- burgscbe quaeslie derwijze te regelen, dat daardoor aan de eene zijde de belangen van üuilschland voldoende worden gewaarborgd terwijl aan den anderen kant geene mogendheid bezwaar daartegen kan gevoelen. Luxem burg wordt door den koning der Nederlanden aan Pruissen verkochtzooals herhaaldelijk is beweerd; maar als een onafhankelijke staat, onder de rege ring van hertog Hendrik, scheidt het zich geheel en al van Nederland en treedt het in den Duitschen bond. Daardoor wordt natuurlijkerwijze een einde gemaakt aan de neutralitet, in 18G7 in het leven geroepennaar wij onderstellen, zullen de staten, die indertijd de onzijdigheid van Luxemburg hebben gewaarborgd, met genoegen vernemen, dat zij daardoor van alle verpligtingen zijn ontslagen. Dr. Friedrich, prof. bij de universiteit te Munchen, heeft onder den titel Documenta ad illustrandum Concilium Paticanum anni 1870 eene belangrijke verzameling van stukken in het licht gegeven. Blijkens het voorberigt is het hem tijdens zijn verblijf te Rome gelukt, van goederliand een aantal stukken betrelïende het concilie in handen te krijgen. Daaronder vindt men eene memorie van een der voornaamste Fransche woordvoerders over de vrijheid van het concilievoorts den tekst van de bezwaren van de bisschoppen der minderheid in het concilie, de nog niet volledig bekend geworden protesten der 55 bisschoppen in de zitting van 18 Julij en eene correspondentie tusschen kardinaal Antonelli en prins Schwarzenberg. WEENEN, 5 April. De Wiener Abendposl maakt twee depêches open baar, met betrekking tot de door den heer Gladstone, bij gelegenheid der jongste motie van sir C. Dilke, in het lagerhuis uilgesprokene verklaring, als zou Engeland's raad noodig zijn geweest om Oostenrijk zijne onzijdig heid tegenover de oorlogvoerenden te doen bewaren. Die beide depêches, welke den waren stand der zaak ten duidelijkste aantoonen. luiden als volgt: Graaf Apponyi aan graaf von Beust. "Londen, 8 Augustus 1870. De Pruissische regering beklaagt zich hier over de wapeningen en de diploma tieke houding van Oostenrijk. De Russische regering deelt de bezorgdheid, die onze houding te Berlijn veroorzaakt, als kunnende deze Rusland nood zaken van zijn neutraal standpunt af te wjjken. In het belang van eene goede verstandhouding tusschen de onzijdige mogendheden, en ten einde den oorlog te beperken, verzoekt lord Granville u, op uwe hoede te willen zijn." Graaf von Beust aan graaf Apponyi. "Weenen, 9 Augustus 1870. Betuig mijnen dank aan lord Granville, wiens goeden raad ik altoos zal weten op prijs te stellen. Doe hem echter opmerken, hoe onze militaire toebereid selen, die hem, met het oog op onze geographische ligging, en vergeleken met die van Engeland, wel gcregtvaardigd moeten schijnen, nimmer anders dan van defensieven aard zijn geweest, liet maakt mij gelukkig, hem te hooren gewagen van een goede verstandhouding tusschen de neutrale mogend heden. En ik verzoek u hem te verzekerendat wijvrij zijnde van elke verbindtenis, niets liever verlangen." De Abendposl merkt ten opzigte van deze depêches op. dat de uit Lon den naar Weenen gerigte mededeeling geheel gegrond was op vermoedens, en strekken moest om de aandacht te vestigen op de mogelijke gevolgen van hetgeen men vreesde. Zulk een mededeeling kon slechts met dankbaar heid aangehoord en beantwoord worden. Eene vermaning op meesterlijken toon, daarentegen, zou, zegt het blad, door de keiz. regering op geheet andere wijze zijn ontvangen geworden. PARIJS, 5 April, 11 ure voormiddag. Het Journal off. bevat deze pro clamatie, gedagteekend 4 April, aan het volk van Parijs: "Burgers! De commune van Parjjs twijfelt niet aan de overwinning. Krachtige besluiten zijn genomen. De takken van dienstvoor het oogenblik gedesorganiseerd geweest ten gevolge van vertrek van personeel en van verraad, zijn thans reeds gereorganiseerd. De uren zijn nuttig besteed geworden voor uwe aanstaande zege. De commune rekent op tl, gelijk gij op haar kunt reke nen. Weldra zal aan de koniiigsgezinden le Versailles niets anders overblij ven dan de schande hunner misdaden; aan u zal blijven de eeuwige eer Frankrijk en de republiek gered te hebben! Nationale garde! de commune wenscht u geluk en verklaart dal gij u jegens hel vaderland verdienstelijk hebt gemaakt." Eene proclamatie van Cluseret berigt dat de marsch-compagniën onverwijld georganiseerd zullen worden en de officierenonderofficieren en soldaten die reeds nu beschikbaar zijnden 7dt" April zullen vertrekkenop welken dag vooraf door de leden der commune eene wapenschouwing zal worden gehouden in de Champs-EIysées. AI de ongehuwde burgers tusschen de 17 en 35 jaren, al de ontslagen mobile garden en al de vrijwilligers,militairen of burgers, behooren tot de oorlogsbataillons. PARIJS 5 April. 6.15 's avonds. Hel Journal Offi.ciel bevat eene procla matie, waarin het volgende voorkomt: "Burgers van Parijs! De bandieten te Versailles vermoorden of fusilleren onze gevangenen. Geen uur verloopt of wij ontvangen berigt van zulk een moord. Wie de misdadigers zijn weet gij: het zijn de gendarmes van de stad en van het keizerrijk, het zijn de royalisten van Charette en Chatelineaudie tegen Parijs oprukken omlei den kreet: "Leve de koning!" en met de witte vlag voorop. De regering te Versailles stelt zich buiten de wetten van oorlog en menschelijkheid. Wij zijn dus gedwongen weerwraak te nemenindien zij voortgaan te misken nen de gewone voorwaarden van oorlog tusschen beschaalde volken. Wan neer onze vijanden nog maar een onzer vermoorden, dan zullen wij hierop antwoorden door het ter dood brengen van een gelijk of dubbel getal gevangenen. Altoos edelmoedig en regtvaardig, zelfs in den toorn, heeft het volk een afschuw gehad van bloed, gelijk hel den oorlog verafschuwd; maar het is zijn pligt zich te beschermen tegen de wilde aanvallen zijner vijanden, wat het ook moge kosten. Oog om oog. tand om tand. PARIJS, 5 April, 6 u. 15 m. 's avonds. Hel artillerie vuur tusschen de forten Issy, Vanvres en Montrouge en de batterijen van Versailles houdt aan. Eenige schermutselingen, in den loop van den dag seleverd. zijn zonder belangrijk resultaat gebleven, lil den aanstaanden nacht wordt een aanval verwacht. Er is veel sprake van eene verzoenende tusschenkomst. Zeer vele bijeenkomsten in dien geest worden le Parijs georganiseerd. VERSAILLES, 5 April, 9.30 's avonds. UiL de forten Issy en Vanvres zetten de insurgenlen het beschieten van dc redoute le Chatillon voort, doch zonder gevolg. Heden nacht tastten zij Sèvres aan zij werden echter teruggeslagen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3