houdende aanvulling van de verordening betreffende het toezigt op den aan- voer van vrije arbeiders in Suriname. De berigteu wegens de pokken-epidemie uit Nederland en andere landen J van Europa hebben hier veel indruk gemaakt, en de overheid alhier is j dadelijk op maatregelen van voorzorg bedacht geweest. De Nederlandsche bark F rede, kapt. van der Plas. komende van Java en bestemd naar Amsterdamis in deze wateren aan den grond geraakt. j De pogingen om het vlot te maken waren vruchteloos, zoodat men besloten heeft een gedeelte der lading te lossen, waartoe twee schoeners aangewezen j zijn. De lading bestaat uit suikerkofifij en tingeconsigneerd aan de Ned. j handelmaatschappij. Het schip was door storm beloopen en herwaarts afgedreven. De minister van buitcnl. zaken heeft geantwoord op het voorloopig verslag nopens hoofdstuk III en het strekte hem tot groot genoegen zich daardoor met de tweede kamer te kunnen in betrekking stellen. Met zeer veel belangstelling is door hem kennis genomen van de adressen omtrent het internationaal zeeregt, onlangs door de kamers van koophandel van Amster dam en van andere handelplaatsen den koning aangeboden. Ook door hem worden de daarin ontwikkelde vrijgevige denkbeelden als een gevolg en aanvulling beschouwd der beginselenreeds nedergelegd en gehuldigd in de verklaring van het Parijzer congres van April 1856. Hij heeft dan ook aan de door den koning aan hem gerenvoyeerde adressen de meeste oplettend heid geschonken. Het is hem evenwel voorgekomen dat het doen van voor stellen in den beoogden zin moest voorafgegaan worden door een opzette lijk en zooveel mogelijk volledig onderzoek omtrent de gevolgen die daarvan eventueel zouden te verwachten zijn. Dat onderzoek is aan onze verschil lende gezantschappen opgedragen en bijzonder aanbevolenmaar op dit oogenblik nog niet geheel afgeloopen. De toestand der Nederlandsche con sulaten in China maakt voorziening wenschelijk. Dit wordt ook door den minister ten volle erkend. Met genoegen heeft hij evenwel vernomen dat de gewigtige redenen, die hem genoopt hebben den tegenwoordigen toestand nog voor een korten tijd te laten voortdurendoor de overgroole meerderheid van de leden der kamer worden gewaardeerd. Na opzettelijke overweging is het den minister niet raadzaam voorgekomenin de thans nog bestaande omstandigheden, tot intrekking over te gaan van de missie te Rome. Hij J durft vertrouwen dat de kamer de meening zal beamen, dat ten aanzien van een, in zeer teedere belangen, ingrijpenden maatregel, met omzigligheid behoort gehandeld te worden en dat het tevens wenschelijk zijn kan daarbij ook eenigermate in het oog te houden de beslissingenwelke omtrent het zelfde onderwerp door andere regeringen zullen genomen worden. De kamer zal zich overigens wel willen overtHigd houden dat de regering op deze zaak en op de toestanden, die daarop van invloed zijn kunnen, hare zeer bijzondere oplettendheid zal gevestigd houden. 's GRAVENHAGE, 5 April. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaalddat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posteqjen hunne functiën zul len uitoefenen als volgt: de eommiesen 1' kl. P. F. de Friderici ten post- kanlore te Deventer; A. J. Schregardus ten spoorweg-postkantore Amstcr- dam-Emmerik-BentheimII. P. van Leersum ten spoorweg-postkantore Moerdijk; A. L. Nagel ten poslkantore te Rotterdam; de eommiesen 2' kl. E. J. A. Boellaard ten spoorweg-postkantore Moerdijk; L. M. H. Gudde ten postkantore te Venlo; J. A. Peljer te RotterdamA. G. Westeronen van Meeleren te RotterdamE. G. C. von Schwartz te GorinchemA. Rijser ten spoorweg-post kantore Amsterdam-Emmerik-BenlheimJ. P. van Nieuwkuyk ten postkantore te Amsterdam. De eommiesen 3' klasse; jhr. A. II. J. Bowier ten postkan tore te 's Hertogenbosch; K. P. Rogier te Rotterdam; P F. Frendeuberg voorloopig te Zierikzee; J. 11. A. K, van Weezel te Amsterdam. De surnu- I merairs C. L. Rambonnet voorloopig ten poslkantore te Elburg; M. Mouw te Breda; L. M. Snellen van Vollenhovcn te Rotterdam; H. F. Boekhold te Amsterdam; J. C. van Hasselt te 's Gravenhage; A. A. Snijder, voorloopig 1e llarlingen; D. P. M. Muller ten spoorweg-postkautore Amsterdam-Emme- rik-BentheimJ. Esser ten postkantore te 's Ilertogenbosch; J. ten Cate voorloopig te lloogezand: VV. F. Harmsen te Utrecht. De minister van financiën heeft liet toezigt over de werkzaamheden l-ol instandhouding van het kadaster in de 21' divisie, standplaats Rotter dam, opgedragen aan den lieer E. A. Marts, thans ingenieur-verificateur van het kadaster in de 5d< divisie, te Assen. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Alhier is aangekomen de luit.-generaal baron F. J. von Wrede, hoofd van l.ct militaire huis en aide-de camp van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen, vroeger gezant van dat rijk bij liet Nederl. hof. Den baron von Wrede is opgedragen Z. K. II. prins Frcderik der Nederlanden te con doleren met het overlijden van HD. oudste dochter, II. M. de koningin van i Zweden en Noorwegen. Bij de opening der stembus voor de verkiezing van een lid der pro vinciale staten voor het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage, in plaats van wijlen den heer mr. G. R. Emants, is bevonden dat daarin aanwezig waren 730 stembilletlen; van onwaarde werden verklaard 2. uitgebragle geldige stem men 728; volstrekte meerderheid 365. Daarvan erlangde de hh.mr C. A. van der Kemp, wethouder, 333, jhr. mr. II. A. Steengracht van Duivenvoorde 255 en jhr. A. J. A van Rijckevorsel 131terwijl 9 stemmen op andere personen waren uitgebragt. Er moet alzoo ecne herstemming plaats hebben tusschen de heeren van der Kemp en Steengracht van Duivenvoorde. IÜJITKNLA I >Si11E I(EltIGTEN. K NGEL A A" B. LONDEN, 4 April. Het Iersche district Westméalh wordt door de parlementaire commissie j in het verslag van haar onderzoek verklaard in eenen jammerlijken toestand te verkeeren en door de bedrijven van de geheime vereeniging der Riband- lieden veiligheid voor persoon en have te missen, zjjnde er zelfs vele lieden van den gegoeden stand zijdelings medepliglig aan die bedrijven. De com missie geeft aan hel lagerhuis als haar gevoelen te kennendat de bestaande wetsbepalingen ontoereikend zijn voor zulk eenen staat van zaken als in dat district aanwezig is; doch zij laat aan de regering het kiezen en voor stellen der aldaar te nemen maatregelen over. Fit AA KR IJ K. De botsing tusschen de opstandelingen en de troepen van het bewind, die onvermijdelijk wasis den 2J'D onder de muren van Parijs aangevangen. De berigteu daaromtrent zijn nog zeer onvollediginiusschen heeft de com mune geproclameerd dat niet zij heeft aangevallen, maar dat zij is aan gevallen eene bewering echter, die door feiten wordt weersproken. De Parijsche correspondent van de Tt'mes meldt omtrent hel eerste treffen dat nabij Courbcvoie plaats had. o. a. het volgende. Volgens de berigteu der commune vuurden de troepen van Versailles het eerst; zij doodden daarbij een officier. Ik vernam echter van een ooggetuige dat de eerste doode een parlementair uit Versailles was. een doctor, die door een nationale garde doodgeschoten werd, omdat hij voor een spion werd gehouden en wijl de garde vreesde door een revolver getroffen te znllen worden. De troepen van de commune werden door die van Versailles, die 10000 man sterk wa ren, naar Courbevoie teruggedrongen, welke plaats een tijdlang door de communisten door een lievig geweervuur uit de vensters der gebouwen werd verdedigdeen kogelregen uit den Mont Valéricn noodzaakte hen evenwel den aftogt te blazen. De communisten hadden geen geschut. Zij trokken naar de brug van Neuilly terug en onderhielden daar een tijd lang een hevig geweervuur, maar nadat zij weder tot den terugtogt gedwongen waren, keerden zij naar Parijs terug en sloten de poorten. Hun verlies wordt op 200 dooden en gewonden geraamd, doch ik acht dit cijfer over dreven. Ik zag slechts negen lijkeu; vijf hunner behoorden tot het leger van Versailles, die, nadat zij zich hadden overgegeven, als muiters gefusil leerd werden. Vele huizen in Courbevoie en Neuilly werden door granaten beschadigd. De troepen van Versailles zetten de muiters niet over de brug van Neuilly achternaom naar Parijs op te rukken zij trokken zich terug en lieten den grooten weg, die naar Mont-Valérien leidt, open; de omlig gende dorpen werden echter door hen bezet. De 218', 93' en 119' ba- taillons van de nationale gardes namen aan het gevecht deel. Terwjjl zij vlugttenriepen velen uit, dat zij «verraden" waren, omdat men hen zon der artillerie en chassepots in het gevecht zond. Velen hadden geweigerd aan het appèl gehoor te geven, voorwendende dat zij niet tegen Franschen wilden vechten. In Bas-Mendon werd legen 4 ure op een jager te paard geschoten. De gendarmes beantwoordden het vuur en doodden vele natio nale gardes. Ten half een ure reed ik langs de Champs Elysées naar Neuilly. Verschillende gewonden werden vervoerd, en hier en daar zag men sporen van een hevigen kogelregen. Wij gingen tot aan de Zuil van Napoleon en waren verwonderd nergens voorposten van het VersaiIIes-Ieger te ontmoeten. De gendarmen van het 74' reg. van linie en de marine-brigade speelden een hoofdrol in het gevecht. Hier en daar lagen een paar lijken langs den weg, omringd door een troepje I'arijzenaars. die de regering van Versailles vervloekten en verguisden. Een vrouw, die bitter weende, verhaalde mij dat een groot aantal gevangenen, na door de gendarmen vreeselijk te zijn mishandeld, doodgeschoten waren. Ooggetuigen verhaalden, dat generaal Vinoy het bevel voerde en dat hij last had gegeven, alle nationale gardes, die gevangen zouden worden genomen, te fusilleerenhetzij ze gewapend of ongewapend waren. Van den Mont-Valerien kwam eene patrouille, om de lijken van de gefusilleerde mobile gardes op te zoeken. Ik keerde in de rigting van Mont-Vale'rien terug. Ik vond de straat tot aan de brug van Neuilly met voorposten van de troepen der Commune bezet. De beide legers stonden digt bij elkander. Ik ontmoette vele bataillons, die op Neuilly marcheerden. Men is over het algemeen zeer ontstemd door de gedachte, dat thans het bloed stroomt in den stryd tusschen burgers onderling; men schijnt er een afschuw van te hebben. Eene regcrings-depeche nit Versailles van den 1 meldt: Sedert drie dagen'is de orde in de departementen niet gestoord. TeLyon. St. Etienne, Toulouse. Narbonne en Perpignan is de rust hersteld; te Marseille heeft de nationale garde ecne verklaring aan de municipaliteit gezondenwelke de erken ning der regering in zich sluit; de troepen keeren naar Marseille terug. In geheel Frankrijk, met uitzondering van Parijs, heerscht vrede. In Parijs is de Commune onderling verdeeld; zij plundert de openbare kassen, maar zij is onmagtig en wordt door de Parijzenaars verfoeid, die met ongeduld het oogenblik hunner bevrijding te gemoet zien. De nationale vergadering, zich rondom de regering scharende, houdt met volmaakte rust hare zittingen te Versailles, waar een der schoonste legers, die Frankrijk ooit gehad heeft, georganiseerd wordt. De goede burgers kunnen gerust zijn, daar men een -spoedig eindg 'van deze korte, maar betreurenswaardige crisis mag hopen. De vice-admiraal graaf de Gueydon is door den lieer Thiers tot. bur gerlijk gouverneur-generaal van Algcrië benoemd. Hij zal er ook de hoofden der land- en der zceinagt onder zijne bevelen hebben. Voorts is door den heer Thiers bepaald dat eenige leden van het Parijsche hof van appèl voor loopig in Versailles zullen zitten als kamer voor burgerlijke zaken en voor appellen van correctionele policiealsmede als kamer van beschuldiging. Aan den anderen kant is in Parijs van wege den gemeenteraad aan den burger Protot de taak opgedragen die burgerlijke en criminele regtsza- ken, welke het minst uitstel gedoogen, at te doen en de noodige maat regelen tot verzekering der persoonlijke vrijheid van eiken burger te nemen. Protot zal de bedoelde regtszaken zonder appèl afdoen. Hij is dus de opper-regter van Parijs, die de beschikking over de persoonlijke vrijheid van twee millioen menschen heeft. Toen de gemeenteraad besloot hem die taak op te dragen, verlangden sommige leden dot hem eenige knndige en

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2