houden te 'sGravenhageden lf)ll,n Junij 1871. Zij, die verlangen het exa men af te leggen, behooren zich uiterlijk op den I0l<n Mei 1871 schrillclijk j te hebben aangemeld bij het dep. van koloniën, onder naauwkcurige ver- melding van naam. voornaam en woonplaats en dag en plaats van geboorte. Slechts de 20 adspiranten, die bij het afleggen van examen 8 bet meest j hebben voldaanzullen ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië worden gesteld. Daarenboven zullen, met bestemming voor de regterlijke magt, ter beschikking van den genoemden landvoogd worden gesteld de meesters in de regten, die een voldoend examen aflegden, al zijn zij niet onder het voormeld twintigtal begrepen. Zaturdag morgen is ter hoogte van Upijnen de scliroelstoomboot Ticl- schc Koophandel N2 door eene Duitscbe stoomboot overvarenmet dat gevolg dat de schroefstoomboot onmiddellijk zonk en de equipage slechts met veel moeite werd gered. Voor liet prov. gereglshof in Gelderland stond Donderdag 11. te regt M. L. I!., oud 23 jaren, werkvrouw, geboren en wonende te Nijmegen, beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De beschuldigde beleeddat zij in den nacht van 25 op 26 Januarij jl.nadat hare moeder, die vroedvrouw is en met welke zij dezelfde bedstede deelde, voor eene bevalling was geroepen, van een kind was bevallen; dat zij had hooren schreeuwen, en dat zij. oogenblikkelijk daarna, zich naar beneden begeven hebbende, het kind in een mestput had geworpen. Een paar getuigen versterkten deze bekentenis, terwijl volgens twee deskundigen er geen twijfel bestond, ol het kind was levend ter wereld gekomen en den verstikkingsdood gestorven. Overeenkomstig liet requisitoir van het openb. min. heeft bet hof de beschuldigde veroordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf. Men meldt uit Leeuwarden: Het detachement huzaren, dat den afge- loopen winter aan de alhier garnizoen houdende officieren van bet I" reg. infanterie onderrigt lieert gegeven in de rijkunst, is naar Deventer terug gekeerd. Aan den konunandant van liet detachement, den luit. jbr. A. J. Boreel de Mauregnault, is door lib. officieren, lot een blijvend aandenken, een fraai gouden horologie vereerd. Een drooge Maart is geld waard, is een spreekwoord, dat bij den landbouwenden stand te huis behoort. Men zal nu ook wel niet te klagen hebben, dat die maand niet droog is geweest. Wat den invloed daarvan op den landbouw aangaat, de beriglen zijn, zoo omtrent haren toestand als de vooruitzigten, vooral uit sommige streken dezer provincie, gunstig te noe men. Het is derhalve te wenschendat later zal blijken, dat zij een goe den oogst heeft opgeleverd, die geld waard zal zijn. Daar hier nog al veel gebrek aan goed drinkwater is, wordt door velen verlangend naar een heerlijk voorjaarsregentje uitgezien en dit is liet juist, wat den landbouwer vooral zou te stade komen. -- In het arrond. Maastricht zijn sedert 18 Maart jl. verduisterd: 2 Engel- schc banknoten, ieder groot honderd if. 33664 cn 7135, gedagteekend Manchester 1870; en Liverpool 1870 de hoofdcommissaris van policic te Maastricht verzoekt opsporing aanhouding en berigt. 's GIIAVEN11AGE. 3 April. Z. M. heeft den heer mr. A. Teixeira de Mattosadvocaat bij den hoogen raad, benoemd tot adjunct-commies bij het dep, van justitie. Tot notaris te Zeist is benoemd de heer A. Vosmaer, cand.-notaris te Utrecht. Door den Nederl. consul-generaal te Kaapstad is de beer 11. Myburgh aangesteld tot zijnen vice-consul aldaar. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Behalve door den koning, zullen er ook door verschillende leden van het kon. gezin adjudanten naar Stockholm worden afgevaardigd, om den koning van Zweden en Noorwegen met het geleden verlies te condoleren. Zaturdag middag is Z. D. II. de prins von Wied in deze residentie aangekomen. Z. D. II. werd aan liet station van den Rijnspoorweg door een adjudant van Z. K. II. prins Erederik afgewacht cn heeft zich onmid- dellijk naar liet huis de Paauw begeven. In de zitting van de eerste kamer van heden is de discussie over de Indische begrooting niet afgeloopen. De hoofdzaak in de discussie betrof de Preanger-hervorming. De lib. Hansen, Messchert van Vollenhovcn en Itahusen blijven daarom tegen de hegrooting; de bh. van Bylandt. van Twist, van de Pil'te cn Cost Jordens blijven daarvoor, terwijl de bh. Cremers cn van der Lek de Clercq. die in November er tegen waren, thans redenen hebben er voor te stemmen. Morgen is de minister van koloniën aan bet woord. -- Gedurende de afgeloopen week zijn 66 gevallen van pokken alhier aangegeven, zijnde 53 minder, dan in de vorige week. liet getal overlede nen heeft bedragen 27. zijnde 22 minder dan in de vorige week. IUjTïK >1L A .NI >S( 111 \i ISKillGTIvN. K X K LAN». LONDEN. 2 April. Hier te lande zijn beriglen uit Shanghai van 15 Maart ontvangen, volgens welke er in hel Japansclic rijk bedenkelijke beroerten op handen schenen te zijn: een van de raadslieden van den Mikado was uit polilieken haat vermoord geworden. FRAN Kit IJ K. Er beginnen zich verschijnselen voor te doen, die aan het lang beslaan der zoogenaamde commune doen twijfelen. Er moeten moeijelijkheden zijn ontslaan lusschcn de commune en liet centraal comité, dal zich nog altijd, in weerwil van vroegere pleglig atgclegdc beloften, naast de commune wil handhaven. Door de requisition wordt de ontevredenheid van dag tol dag I grooter. Dezer dagen zijn ccuige nationale gardes de brug van Sèvres gena derd, om de daar geposteerde troepen op de proef te stellen; in plaats echter van de kolven in de lucht te zien gestoken, werden zij met geweervuur ontvangen. Te Parijs is hel nil zoover gekomen dal door de verschillende geregls- lioven geen zitting meer gehouden wordt. Er is niet een regter meer, de zaken staan stil. Sinds 4 September zijn 35000 regtszaken op de rol, als aanvragen tot ontbindingen van vennootschappen, lot echtscheidingen, enz.enz. In het blad van de Commune leest men liet volgende: Een opstel over tirannenmoord, in het Journal Off. van 27 Maart opgenomen, heeft veel opschudding in de drukpers cn elders teweeg gebragt. De partijgeest zocht aan dit opstel opzettelijk een overdreven beteekenis te geven. Daar liet, tegen het gebruik van het Joitm. Off., geteekend was. lag hel voor de hand dat het opstel slechts een persoonlijke meening uitdrukte. De mcening zelve is voor het overige zeer verdedigbaar, en heeft niet enkel het gezag van de gansche oudheid voor zich, maar ook van nieuwere schrijvers, zooals Montesquieu, Milton, Sir Philip Francis, den vermoedelijkcii schrijver van dc Brieven van Junius, zonder van de theologen te spreken, die haar van een katholiek standpunt verdedigd hebben. PKUIÜSEN. BERLIJN. 2 April. Prins von Bismarck heeft in den rijksdag eene opgave gedaan van dc westontwerpen, die in deze zitting zullen ingediend worden, zooals nopens de regeling der pensioenen, bel aanvulliugsbudget voor 1871, devereeniging van den Elzas cn Lotharingen met bet Duitscbe rijkdc uitgifte van de loterij-leeningcnenz. Wat de voordragten, in verband met bet buitenland aangaat, zal de regering nog ecnigen tijd den loop der zaken in Frankrijk afwachten. Dc bondsregeringen willen aan hel reptiblikeiusch bewind iu Frankrijk zijne taak vergemakkelijken, zij hebben er ook belang bij. De Duitsche keizer heeft besloten zich van elke inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk te onthouden. Doch deze staatkunde kan slechts tot zekere hoogte gevolgd worden, daar de belangen van Duilschland door eene al ver gedrevene onthouding benadeeld kunnen worden, en vooral als de vredcspreliminairen gevaar loopen. Waar nu de grenzen voor de onthouding zijn, laat zich niet bepalen. Zoo noodig, met hoeveel leedwezen dan ook, zal het naspel van den oorlog met dezelfde vastberadenheid, als tot dusver aan den dag is gelegd, ten einde gebragt worden. De keizer beeft dezer dagen door bemiddeling van het gemeentebestuur der stad een merkwaardig geschenk ontvangen, eene compositie namelijk, getiteld »Kcizcr-Tc-Deuui" van den in 1853 reeds overleden kapelmeester van den hertog van Dessau, Friedrich Schneider. De overledene bad het "Keizer- Te-Deum" op zijn sterfbed aan een zijner vrienden ter hand gesteld, met den wcnscli om het den koning van Pruissen te doen toekomen, wanneer deze eenmaal iu staat zou zijnde waardigheid van Duitsch keizer te aanvaarden. De Staats-Anz. meldt dat den 30s"11 Maart te Gliickstadt een begin is gemaakt met het inschepen van Fransclie krijgsgevangenen. De eerste be zending zal bestaan uit de gevangenendie te Reudsburg en in het kamp bij Lockstedt geïnterneerd zijn geweest, ten getale van omstreeks 5000 man. Naar Gliickstadt is eene compagnie landweer gezonden om de orde bij de inscheping te bewaren. De Kieler Zeil. deelt mede dat aan de autoriteiten in liet noorden van Duitschland bevel is gezondenom de aldaar zich bevindende krijgsge vangenen zoo spoedig doenlijk naar aangewezen havens te dirigeren, waar zij te scheep naar Frankrijk zullen worden getransporteerd. Aan de offi cieren, die daarbij belmorenis liet te gelijk vergund geworden onverwijld naar bun vaderland terug te kceren, indien zij zeiven de kosten der reis willen dragen. Men onderstelt dat de regering van den lieer Thiers op die troepen het oog beeft gevestigdom zich te versterken. Nu zal de vraag zijn of dc tucht onder hen beter is bewaard gebleven cn of zij getrouwer hun pligt zullen vervullen dan de manschappendie vroeger hebben behoord lot de legers van Chanzy cn Faidherbe. - Door het beschieten van Straatsburg is eene schade veroorzaakt van 53 ntillioeii frs. De oorlogsschade in den geheeltn Elzas kan men op 120 en 130 millioen berekenen. Men hoopt dat de uitbetaling der schadevergoe ding zich niet lang meer zal laten wachten. --- De Zwitscrsche dagbladen bevatten uitvoerige mededeclingen betreffende bel kolossale faillissement van de firma Escher Badmer te Zurich, liet blijkt dat ongehoorde speculation vooral in katoen en op mindere schaal iu vele andere artikelen de lirnta minstens 6 millioen hebben doen verliezen; men berekent liet passiet op 18 millioen en liet actief op 12. ItlSLAN 0. De lieer l'ichler, theol. doctor, sedert anderhalf jaar werkzaam aan de theologische afdeeling der keizerlijke bibliotheek te Petersburg, heeft zicli aan verregaande ontrouw iu zijne betrekking schuldig gemaaki. Sedert lang reeds werden telkens zejdzame boeken en handschriften vermist; zon der dat men "kon vermoeden wie die bad ontvreemd. Eindelijk ontdekte men het spoor cn nu bleek het dat de vermiste zaken zich bevonden ten huize van den genoemde geleerde. Men heeft gepoogd dit feit als het gevolg van monomanie te doen doorgaan, maar liet laat zich moeijelijk aannemen, indien men daarbij het oog vestigt op deze bijzonderheid, dat hij den stempel der keizerlijke bibliotheek uit elk dier gevonden exemplaren heeft verwijderd. OOiT-INBIE. BATAVIA. 21 February. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Benoemdtot adjunct-griffier bij den landraad te Samarang 11. E. Bach tot officier van justitie bij den raad van justitie te l'adang mr. H. II. R. E. Bousquet; tot secretaris der residentie Palembang. tevens vendumeester aldaar. A. 11. Hoos: tot hoofdonderwijzer aan dc openb. 3e lagere school te Batavia J. J. de Weyer; tol hoofdonderwijzer aan de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2