BUfTËNLAMDSCHK BËBtGTIvN. PER TELEGRAAF. den benoemd, nadat hij het examen in zijnen tegenwoordigen rang vol doende heeft afgelegd. Z. M. heeft goedgevonden tot kapitein 3e kl. bij het 1' reg. vesting artillerie te benoemen den le° luit. J. G. J. Paravicini di Capelli, van het lc reg. vesting-artillerie. De luit. ter zee le kl. R. P. Struick is eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Amsterdam en op non-activiteit gesteld zijnde dat bevel opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee J. A. van de Velde; en de kapitein hitt. ter zee Nv M. J. Kroef is eervol ontheven van het bevel over het raderstoomschip de Talk en op non-activiteit gesteld, zijnde dat bevel opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee jhr. A. R. A. M. Clifford kocq van Breugel. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden al de voor dien dag aan de orde gestelde wels-ontwerpen, waaronder de begrootingen voor Suri name en Curasaoaangenomen. FRANKRIJK. Er doen zich thans vrij wat verschijnselen op van oneenigheid in den boezem der Parijsche commune. Men kan hel niet gemakkelijk eens worden. Eene minderheid wil de commune in alle groole sleden van Frankrijk ves tigen en de nationale vergadering vervallen verklaren. De meerderheid zet overal de socialistische quaestie op den voorgrond. De dagbladen van beide rigtingen bekampen elkander op lievige wijze. Die verdeeldheid kan misschien het herstel van het wettig gezag ten goede komen. Bij de plegtige afkondiging der commune op 28 Maart had men ver scheidene bataillons der garde op het plein van liet stadhuis doen post vatten. Vóór den ingang van het hotelonder het standbeeld van Hendrik IV hetwelk men onder een rood kleed verborgen bad, waarop tusschen een tropee van roode vaandels een borstbeeld der republiek prijkte, was een estrade opgerigt, waarop des namiddags tegen vier ure verscheidene leden van het comité', sommige in burgerkleeding, andere in uniform, maar alle van eene roode sjerp voorzien, plaats namen. Zoodra dit geschied was, schaarden zich al de vaandeldragers der garde-bataillons om de estrade, en nu werden, onder het losbranden van het geschut op de kade van Gèvres, onder het spelen door de muziekcorpsen der garde van »la Marseillaise", //le Chant du Depart" en »les Girondins" en onder het aanbellen van de kreten «leve de Commune! leve de Republiek!" de namen der verkozen gemeenteraads-leden afgelezen. Al de nationale gardes plaatsten hunne képi's op de bajonetten en hieven de geweren om hoog. De yéiité zegt dat de kapitalisten, die aan het Fransche bewind hulp tot hel betalen der krijgsscliatting aangeboden hadden, in de laatste dagen, wegens de beroerten in Frankrijk, hunne aanbiedingen teruggenomen hebben. Paris Journal meldt dal het centraal comité' besloten heeft 25 marsch- bataillons. 20 batterijen met zeven stukken en 5 batterijen met mitrailleuses te vormen. De manschappen dier bataillons zullen dagelijks fr. 2.50 soldij genieten. De organisatie de artillerie is opgedragen aan den generaal üuval, die der infanterie aan den generaal Henry, en die der cavalerie aan generaal Bergeret Deze drie officieren zijn gemagtigd om door rrtidifel*van bons de noodige requisition voor de organisatie en het onderhoud der troepen uil te schrijven. Het wordt boog tijd, zegt ka Liberté. dat de eene of andere overheid een einde make aan de schandalen, die te Saint-Cloud plaats gi'jjpen. Ben den pldiideraars bedreigen de overblijfselen van het kasteelvan de kazernen en van de particuliere huizen met geheele vernieling. Door de straffeloos heid stouter geworden vergenoegen de plunderaars zich niet meer met kleine voorwerpen onder hunne kleeren te verbergen om ze meê te nemen; zij komen thans met reiszakken, manden en kisten en vullen die onbe schaamd met al wat van hunne gading is. Vooral in het kasteel is die plundering stbitehd. Men bepaalt zich niet tot het oprapen van hetgeen op den grörtd ligt, maar meti verbrijzelt met breekijzers en koevoeten de prafchtigen marmeren schoorsteenen en kolommen in de oudestatievertrekken om de stukken weg te voeren De opziglers kunnen niets daartegen uit- rigteh. want zij zijn te weinig in aantal. In het gereserveerde park zijn bijlta al de standbeelden verminkt en van hoofden, armen en beenen berooid. Dó verminkingen zijn niet het werk der PruissCngelijk men misschien zoti kuniien denkeii: de opzigters verklaren dat bij het einde van den wapenstilstand slechts twee der standbeelden beschadigd waren. Door dè Parijsche dagbladen wordt het overlijden gemeld van den echtgenoot der barones Dildevantbeter bekend ondt r den naam van George Sand, onder welken zij ai hare geschriften in het licht heeft gegeven. Men weet, dat zij sedert 1831 van haren thans overleden echtgenoot, baron Dildevant, met wien zij in t822 gehuwd was, maar voor wien zij weinig sympathie gevoelde, gescheiden leefde. De eigen naam der reeds 67-jarige, maar nog steeds zeer vruchtbare schrijfster, is, gelijk men weet, Armanline Lucile Aurore Dupin. Van vaderszijde is zij eene afkomeling van den ver maarden maarschalk Maurits van Saksen. PRUISSEN. BERLIJN, 31 Maart. Door den rijksdag is het door de meerderheid der adres-commissie voorgesteid ontwerp van antwoord op de troonrede met 243 tegen 63 slem- men aangenomen; 6 Polen hebben aan de stemming niet deel genomen. Een tegen-ontwerp der clericale fractie is verworpen. Alleen de leden dier fractie hebben daarvoor gestemd. Zij hadden gaarne gezien dat het denk beeld van niet-tusschenkomst in de zaken van het buitenland niet zoo bepaald in het adres ware goedgekeurd. Men wil weten dat von Bismarck eene nota naar Versailles heeft gezonden, waarin gewezen wordt op de gevolgen, die uit de niel-naleving der vredes-preliminairen zouden voortvloeijen. De betaling van den eersten termijn is reeds uitgesteld en ongetwijfeld zal het Fransche bewind nog verder uitstel noodig hebben. Van de zijde van Duitschland is het mogelijke gedaan om het bewind van den heer Thiers le steunenen deze kan waar lijk niet over te weinige welwillendheid klagen. Indien de Fransche regering den opstand niet spoedig meester werd, zou men moeten overgaan lol het weder bezetten van eenige gewigtige punten, zooals Tours, Orleans, Nantes enz. - Het stedelijk bestuur van Berlijn heeft het plan opgevat om de leden van den eersten Duitschen rijksdag feestelijk le onthalen. Het aantal gas ten, die Berlijn op den bepaalden dag aan zijne tafel zal ontvangen, moet, naar men verneemt, ruim 800 bedragen. De reeds zoo prachtige groote zaal op bet raadhuis wordt voor die feestelijkheid nog prachtiger gemaakt. Daartoe zal een som van 6000 tb. worden gebezigd. Het feest zal voor extra-decoratie 6000 th.de tafel ongeveer 10000 th.. totaal 16000 th. kos ten; niettegenstaande het dagelijksch bestuur aan den gemeenteraad heet medegedeeld dat het tot bezuiniging der stedelijke geldmiddelen geen fees maaltijden meer zou aanriglen. -- Betreffende de verliezen van het Noord-Duitsche leger vindt men in( Staats-rinz. de volgende opgave: De 12 Noordduilsche legercorpsen en i Badensche divisie hebben in den thans geëindigden oorlog de volgende ve liezen geleden: Gesneuveld zijn 865 officieren, waaronder 2 generaals t 72 stafofficieren, en 13,093 onderofficieren en manschappen; gekwetst zj 2880 officieren (waartoe behooren 14 generaals en 192 stafofficieren) t 64.637 onderofficieren en manschappenvermist zijn 46 officieren en 74J onderofficieren en manschappen. Het totaal bedraagt derhalve 3761 offiei ren en 85.173 onderofficieren en manschappen. Bij dit aanzienlijk cijfer geheel buiten berekening gebleven de duizenden ongekwetstendie in de In pitalen, op marsch, ten gevolge van de uitgestane vermoeienissen, oli huis, waarheen zij zich tot herstel hunner gezondheid hadden begeven, zj overleden. Het Russische regeringsblad maakt bekenddat de keizer aan <k vorst GortschakofT den erfelijken titel van doorluchtige hoogheid heeft verleent ter erkenning van zijne roemrijke aan het vaderland en den troon bewezi diensten, waardoor het vraagstuk betreffende de Zwarte Zee op vreedzan en met Ruslands waardigheid overeenkomstige wijze tot oplossinggebragti js GRAVENHAGE1 April. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde vj den Nederl. Leeuw den luit. ter zee le kt. Rosenwald. Benoemd tot notaris te Velsen de heer Boerlage, thans notaris te Leymu den; tot notaris te Leymuiden de heer Heenk, cand.-notaris te Woubrugj; KOPENHAGEN. 31 Maart. De koningin-moeder van Zweden is ten gevok van het sterfgeval in de familie bedlegerig. Zjj is zeer krachteloos t heeft in niet geringe mate de koorts. De koning bevindt zich iets beter. LONDEN, 31 Maart. In de zitting van het lagerhuis heeft de heer Cochrat eene motie ingediend, ten verzoeke dat de regering voor de vaststelling vi het definitief vredesverdrag te Brussel zijne goede diensten zal aanbiedei om voor Frankrijk minder harde voorwaarden te verkrijgen. De sprek noemde die voorwaarden allerluiitensporigst en zeide dal Engeland, dot zoo weinig sympathie jegens Frankrijk aan den dag te leggen, een krachti bondgenoot had verloren. Sir H. Haore ondersteunde de motie. De he Gladstone verdedigde Engelands politiek en trachtte aan te toonen dat »i heel Europa die had aoedgekeurd. Engelands neutraliteit was eene noodz, kelijkheid. De regering had het langdurig verbond met Frankrijk ni> vergetenmaar zij had tevens alle redenen om met Duitschland in vriew schappelijke betrekking te blijven. Zijns inziens bestonden er redenen ot aan te nemen dat Engelands vertooaen toch ten gevolge hebben gehad ét Frankrijk gunstiger vredesvoorwaarden heeft verkregen dan aanvankelij bedoeld waren. FAR1JS, 31 Maart. Gisteren avond hebben gedelegeerden der Commti met nationale garden het postkantoor omsingeld, om te beletten dat 1 dienst te Versailles georganiseerd worde. Heden is het postwezen dan oti! in volkottiene verwarring. De hoofdambtenaren zijn naar Versailles vet trokken. De Cri du People meldt dat het comité voor de algemeene veilighei Rampont in hechtenis zal doen nemen, als schuldig aan opwekking ti ongeregeldheden en als medepligtige van de opstandelingen te Versailles. PARIJS, 31 Maart, 7 uur 's avonds. De postdienst is ten eenenmal afgebroken; geen enkele brief, geen enkel dagblad is heden te Parijs out vangen. De gemeenschap tusschen Parjjs en Versailles over de spoorbai op den regieroever is insgeljjks afgebroken. Volgens gerucht zou weidt op al de spoorwegen de dienst gestaakt worden. Al de poorten aan i westzijde van Parijs zijn heden gesloten; naar men wil is deze maatreg een gevolg van de aankomst van troepen uit Versailles te Neuilly, PARIJS, 3t Maart. 12 ure 's middags. Het centrale comité blijft steel in functie, doch heeft zijnen werkkring beperkt tot bet bestuur over I nationale garde. De Coastitiitionnel is heden op den openbaren weg en in de boekwinkel in beslag genomen. De Férité berigt dat Rochefort, volkomen hersteld, te Parjjs komen? het blad Ie Mot d'Ordre besturen zal. De Commune heelt gisteren eene zitting gehouden en benoemd; tot vot zitter Lefrangais, tot secretaris Rigault Ferray en tot assessoren Bergen en Duval. De zittingen zullen niet openbaar zijn. De vlag der Commut is die der universele republiek. Door eene commissie is het voorstel gedaan vreemdelingen toe te laten al leden der Commune; dientengevolge is de verkiezing van burger Frankf goedgekeurd. Tien commissiën zijn benoemd om de openbare aangelegenlif den te behandelen. Het onderwijs zal zijn kosteloos; ouders en voogd? zullen verpligt zijn de kinderen onderwijs te doen genieten, en dit zal uil sluitend door leeken gegeven worden. PARIJS, 31 Maart, 1 ur.e namiddag. Hier heerscht een doodsche stiltt Men verzekert dal brieven-en dagbladen niet van hier verzonden worden. Lullier zegt in een brief, dat hij gearresteerd was omdat hij het centra! comité gematigdheid bad aangeraden. PARIJS, 31 Maart. (Telegram in den Daily Telegraph). Het 13'reg. ra linie is gisteren van Versailles afgezonden om eene verkenning te doen li de brug vrn Sèvres, doch al die militairen zijn binnen Parijs gekomen?' hebben zich met de nationale garde verbroederd. VERSAILLES, 31 Maart. (Telegram in den Times). Thiers betaalt hedei avond aan de üuitschers 500 millioen francs, en dan is het hem vergunt versterking uit het noorden te doen komen. A K A inval I E.\IEHVS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCllE HOOGESCUOOL. Den 1 !teB April de heer P. Gratama, geboren te Leeuwarden, in de reg- ten, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: bijdrage tot de Ier der zelfbevrijding. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6