BIJVOEGSEL, bcfioorencte lot de Leidsche Courant van Maandag 3 pril ób7ó/V°. 79. STADS-BER1GTEJV. Tweede Zitting van den Militieraad. BINNEN LAN DSC 11E BEBIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 Her wet van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n». 72); Gelet op de missive van den Generaal-MajoorMilitie-Commissaris in het 3de dis trict der provincie Zuidholland Doen te weten: dal de tweede zitting- van den Militieraad voor deze gemeente wordt «ehouden in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Dingsdag den 1 tden en Donder dag den 13den April 1871, op eerstgernelden dag des voormiddags te half tien. tol liet doen van uitspraak omtrent alle de eerslentli ig niet afgedane zaken op laatstgemelden dag des middags te twaalf uren, tot liet doen van uitspraak omtrent lien die als plaatsver vanger of nummerwisselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags tien tol des namiddags drie uren, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loleling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat deloteling, omtrent wien de Militieraad in zijne zitting r«-«-«l» uitspraak lie«-ft gi-ilaa HEI' in de tvv«-eile zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nunimerverwisselaar mogt willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDEI.ER, Burgemeester. Leiden, 1 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 1 April. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, door gewijzigde pokken 5. als hersteld opgegeven 7, overleden geene, zoodat nu in behandeling zijn 130. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 125 lot 138 volwassen personen en 40 tot 56 kinderen. J. van Leeuwen vierde heden gedachtenis dat hij 50 jaren als knecht aan den akademischen kruidtuin alhier is werkzaam geweest. Deze dag ging aldaar niet onopgemerkt voorbij. De jubilaris ontving vele gelukwen- schen en zijne confraters en de arbeiders hadden het vertrek, dat hun in den tuin ten dienste staat, op eene smaakvolle en op het feest van den dag toepasselijke wijze ingerigt. Aan den avond van den dag hopen zij zich aldaar feestelijk te vereeumen. Als aandenken vereerden zij hunnen feest vierenden makker eene zilveren lucifersdoos. Moge het den wakkeren man te beurt vallen nog geruimen tijd werkzaam te kunnen zijn in de betrek king door Item steeds met eere vervuld. In tegenstelling van de dezer dagen zoo geruchtmakende vlnterna- tionale", kenmerkte zich de avond van gisteren op de werkmans-vereeni- ging «Nut en Genoegen" alhier weder door eenvoudeensgezindheid en waren zin voor het goede. Het is toch bekend dat gedurende de zes winter maanden o. a. door het lid L. J. Engels aan de leden onderwijs wordt ge geven in het hand- en Dttpuis-leekenen. Gisteren avond nuden laatsten van dil saizoen. werd door de teekeuaars hunnen geachlen onderwijzer eene eigenaardige verrassing bereid, door Item uit aller naam een blijvend aan denken aan te bieden uil erkentelijkheid en achting niet alleen, maar ook tot waardeering van het goede onderwijs en den zoo aangenamen geest, die hij steeds bij zijne lessen weet te onderhouden. Menig hartelijk en degelijk woord werd hier over en weer gesprokenen menig goede wenseh voor de toekomst der vereeniging en hare goede inrigtingen geuit. Tracht men elders door zamenspanning, werkstaking of wel door oproer den toe stand van den werkman te verbeteren. /-Nut en Genoegen" weet dat dit nooit haren weg mag worden, gedachtig dat kennis magt, dat door ont wikkeling alléén verbetering mogelijk is. Op de tentoonstelling van bloemen en planten in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam zijn o. a. bekrooningen toegekend aan: den acclimatatic- tuin van wijlen jhr. von Siebold alhier een verguld zilv. medaille; aan F. W. Meyer alhier een verguld zilv. medaille: aan D. A. Sala alhier een verguld zilv. medaille; aan F. A. W. Weeningh, te Koudekerk, een zilv. medaille; aan P. llarting, te Aalsmeer, een gouden medaille en f 20; aan C. Eveleens. te Koudekerk, twee gouden medailles; aan W. C. Boes, te Boskoop, een verguld zilv. medaille en 10; aan P. Hooftman Jz.te Boskoop, een gouden en een verguld zilv. medaille. Heden op den namiddag viel een jongentje spelende langs den kant van het Rapenburg in het water en zou gewis verdronken zijn, zoo niet de heer Wagemans, voor wiens woning het ongeval plaats greep, met een boot ter hulpe ware gesneld; hij mogt het genoegen smaken den drenkeling, die inmiddels als een kurk bleef ronddrijven, te redden. De Staatscourant bevat het verslag van den minister van binnenl. zaken aan den koning omtrent den afloop van de ligting der nationale militie van 1870. Het bedrag dier ligting werd op 110U0 man vastgesteld, waarvan 600 voor de dienst ter zee te bestemmen. Het getal ingeschrevenen bedroeg 32805. Zoo bij de militie te land als bij de zeemilitie werden H 930 man ingelijfd, zoodat het getal onlbrekenden 70 bedroeg, tengevolge van gebrek aan beschikbare lotelingen in 52 meestal kleine genifenlen. Ofschoon het aantal ontbrekenden iets meer bedroeg dan dat in 1869, is echter het te kort op de ligting van 1870 aanmerkelijk minder geweest dan op die van 1867, 1868 en 1869, niettegenstaande, even als deze liglingen, die van 1870 op het maximum van 11000 man was bepaald. Het gelal ingelijfde plaatsvervangers in 1870 was 1496. Vergeleken bij de jaren 1866, 1867 en 1868 is er van de bevoegdheid tot het stellen van plaatsvervangers in 1870. ofschoon tot eenig hooger bedrag dan in 1869, minder ruim gebruik ge maakt. Van het middel van vervanging door nommerverwisseling is daar entegen, even als in 1869, toen het getal ingelijfde nommerverwisselaars 755 bedroeg, ook bij de ligting van 1870 ruimer gebruik gemaakt dan in voorgaande jaren. Wesrens gemis van de gevorderde lengte is in 1870 aan 1935 lolelingen vrijstelling toegekend, tegen 1885 in 18661676 in 1867, 1862 in 1868 en 1981 in 1869. Het aantal toegekende vrijstellingen we gens ziekelijke gesteldheid of gebreken is in de laatste jaren steeds toene mend en bedroeg in 1870 2013. Dit is evenzeer het geval met de vrijstel ling als eenige wettige zoon; in 1870 is aan 4349 lotelingen als zoodanig vrijstelling verleend. Aan 9013 lotelingen is in 1870 vrijstelling toegekend wegens eigen militaire dienst of die van broeders; in het aantal om die reden vrijgestelden is mede toenemende vermeerdering waar te nemen. Aan 68 lotelinsen der ligting van 1870 is ontheffing van de werkelijke dienst als geestelijken en bedienaren van de godsdienst bij de kerkgenootschappen of als studenten in de godgeleerdheid verleend. Slechts aan vier militie- pligtigen voor die ligting ingelijfd, werd wegens bijzondere omstandighe den ontheffing van dienst toegestaan. Uit het jaarverslag over 1870 van de vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidholland, gevestigd te Rotter dam, blijkt, dat deze vereeniging zich gestadig in bloei en vooruitgang mag verheugen. In het afgeloopen jaar toch werden niet minder dan 12908 ad viezen verstrekt, terwijl hel aantal personen, ten wier behoeve deze advie zen gegeven zijn, tot 2197 geklommen is. waaronder aan 625 hulpbehoe venden uit 86 gemeenten in Zuidholland, 20 Nederlandsche gemeenten builen Zuidholland en zelfs 2 plaatsen builen Nederland. Ook het aantal begunsti gers vermeerderde en wijlen de heer J. J. tl. Anlheunis vermaakte der ver eeniging het aanzienlijk legaat van lOOO, vrij van sitccessieregten. Het totaal van de dat jaar ontvangen giften bedraagt 1579.96welk cijfer in geen der vorige jaren bereikt is. Uil het verslag biijkt verder dat in een tijdvak van vijf jaren niet minder dan 584 groolere operatiën voor het meerendeel met soeden uitslag werden verrigt en op kosten der vereeniging 1551 brillen en 24 kunstoogen werden verstrekt. Het een en ander toont duidelijk aan, welke schoone uitkomsten deze waarlijk philanlhrophische vereeniging dit jaar weder verwieri niet alleen, maar ook, dat wanneer zij over srooler financiële krachten mogt kunnen beschikken (de uitsaven beliepen 1990.70*4zij nog veel gunstiger resultaten zou kunnen opleveren. Wij ondersteunen dan ook gaarne den wensch door het bestuur aan het eind van het \erslag uilgedrukt, dat het edele voorbeeld van Anlheunis vele navolgers vinde en het kapitaalfonds op onbekrompen wijze door vermeerdering van begunstigers en ruime giften worde gesteund. In het bisdom Haarlem zijn benoemd: tot kapellaan te Poeldijk de eerw. heer J. B. Nuylen, te Berkenrode de eerw. heer W. Brouwer; tot assistent te Waddinxveen de eerw. heer N. Wessels. Voorts is pater J. F. Hettscr. pastoor te Goorn, eervol uit de H. bediening ontslagen en in zijne plaats benoemd paler A. Jansen, die als pastoor te Alkmaar is opgevolgd door paler H. Bloem, in wiens plaats tot kapellaan le Rotterdam is be noemd pater J. J. Hoogland; tot kapellaan van de St. Joseph's-kerk te Delft is benoemd pater B F. Schlatmann, assistent te Amsterdam. Door Z. M. is, op voordragt van het bestuur der strafgevangenissen te Hoorn, de jaarlijksche gratie verleend aan 33 gevangenen, onder welke 2 onmiddellijk in vrijheid gesteld zijn, en den overigen vermindering van slraflijd geschonken is. en wel aan 10 zes maanden en aan 21 drie maan den van hunnen straftijd. Door den gemeenteraad te Bodegraven is besloten het plan en de be- grooting le doen ontwerpen voor eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs aldaar. Betreffende den diefstal van ƒ26.000 ten nadeele van het kassierskan- loor te Schiedam, waarvan wij gisleren melding maakten, kunnen wij lieden melden dat het den dief niet is mogen gelukken zijne buit in veiligheid te brengen. Daar men vermoedde, dat hij de wijk naar E geland had geno men. werd onmiddellijk de hulp ingeroepen van den Hollandschen consul le Londenen deze heeft denzelfden avond gemelddat de ontstolen gelden reeds in zijn bezit zijn. Te Dordrecht is Woensdag avond een timmermansbaas, die op het werk aanwezig was, door een open zolder Ier hoogte van 14 voet gevallen, waarbij zijn hoofd gedeeltelijk verbrijzeld werd. De lijder verkeert steeds in bewusleloozen toestand. Te Haarlem ontstond gisteren nacht brand in een achlerhuisjegebruikt wordende als bergplaats van schoenen laarzenturf enz. van het door den winkelier J. M. Teekens bewoonde perceel in de Frankestraat. Door de werking van zes spuiten was men het vuur spoedig meester, en bleef het woonhuis behouden, liet achlerhuisje is echter geheel uitgebrand. Tc Amsterdam had gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van aandeelhouders in de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, waarbij tegen woordig waren 49 aandeelhouders. Met algemeene stemmen werd goedge keurd de balans over 1870 en het gebruik van de daarin voorkomende winst, zoodat na aftrek van ƒ49,653.55, le storten in de reservekas, het dividend per aandeel bedraagt 61waarvan reeds ƒ20 in October als voor- loopig dividend is uitgedeeld en dus nog ƒ41 zal uitbetaald worden. De aftredende commissaris, jhr. W. van Loon, werd als zoodanig herkozen. Een van een aandeelhouder, den heer J. D. W. Pape, te 's Gravenhage, op de vergadering ontvangen brief, werd, zooals daarin verzocht was. mede gedeeld. Daarin werdnaar aanleiding van hetgeen aangaande den Ooster spoorweg vermeld is op bladz. 14 van het financieel verslag, te kennen ge geven. dat hij en vele andere aandeelhouders vertrouwen dat de raad van administratie zich niet geregtigd zal achten, toe te geven aan de eischen van concessie-verandering en geldelijke bijdragen, die door het ministerie van oorlog moglen gesteld worden, en de overtuiging uitgesproken dat eene nieuwe magtiging van de aandeelhouders zoude vereischl worden, omeenen spoorweg te aanvaarden met andere lijnen en voorwaarden dan in de ver gadering van het vorige jaar was aangenomen. Aan de waag te Leeuwarden was de prijs der boler gisteren iets hoo ger dan de vorige week. De le soort gold per 54 vat ƒ64.50, de 2e soort J 60.50. 's GRAVENHAGE. 1 April. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt dat, ingevolge de be velen des konings. het hot den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, geb. prinses der Neder landen; le weten: drie weken geheeleti. drie weken middelbaren en drie weken ligten rouw, ingaande 1 April. Als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Helder is toegelaten de heer P. A. C. Hugenholtz. Door Z. M. zijn bevorderd: tot officier van administratie le kl.die der 2C kl. W. F. E. le Rutie; tol officier van administratie 2C kl., die der 3e kl. C. J. Lagaay; en benoemd: tot officier van administratie 3' kl.de scheepsklerk J. H. C. Vermeer. Voorts is bepaald dat de adjunct-administra teur M. M. J. van Meeuwen tot officier van administratie 3e kl. zal wor-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5