LMDSCHË COURANT. 1*71. DONDERDAG 30 MAART. S\ 76. STADS-BER1GTEN. Leiden, 29 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. DINNKNI.\M)SC|]K I5KMIGTKN De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars j3.franco p.p. f 3.50 met het Cerslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afsonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertcnliën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEIDEN, Gezien de adressen van: a. A. F. Sixci.au vax de Laar, stoffenverw er wonende te Alplien, waarbij hij verzoekt om in zijne alhier op te rigtcn manufactuurverwerij in de Rijneveststeeg. wijk V n*. 1014, twee verwketels te mogen doen plaatsen; en b. Cornelia Maria Vogeiezang, huisvrouw van 11 n- bertus Fraxcisccs Roxifacuis Fisserwinkelierster, wonende binnen deze gemeente, daarbij verzoekende om het perceel in de Janvossenstceg, wijk VI n°. 645a, tot bewaarplaats van petroleum te mogen inrigten; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1624 (Staatsblad n°. 19). j alsmede op de Algemeenc Policieverordening van 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzigte der information de commodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 3d<" April eerstk., j 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver- zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. LEIDEN. 29 Maart. Z. M. de koning heeft heden namiddag hier ter stede een bezoek afge legd bij Z. K. II. prins Alexander en zal zich ten ongeveer half negen ure weder naar de residentie terugbegeven. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 1 persoon, door gewijzigde pokken 5, als hersteld opgegeven 12, overleden geene, zoodat nu in behandeling zijn 138. Maandag 11. werd te Utrecht in de groote gehoorzaal van de akademie door den pro-rector prof. de Geer het rectoraat overgedragen aan den voor het volgend jaar benoemden rector prof. W. G. Brill. De spreker vond in de omstandigheden, waaronder hij zich tot die overdragt geroepen zag, ge- reede aanleiding om het verlies te herdenkendat de hoogeschool door het overladen van den rector, prof. Miquel, wiens taak hjj nu vervullen moest, geleden heeft. Hij schelste in enkele trekken diens leven, wenschte den hooglccraar Engelmaan geluk met de aanvaarding zijner betrekking, ver meldde den toestand der academische inrigtingen en reikte de helooningen uit aan dehh. 11. Kamerlingh Onnes en J. M. J. Valeton, van Groningen, S. Talma, van Utrecht, M. Th. Goudsmit, van Leiden, en T. J. Noyon van Am sterdam voor de door ben ingezonden en door de verschillende faculteiten bekroonde prijsantwoorden. De heer Geelhuyzen van Amsterdam was door ziekte verhinderd tegenwoordig te zijn, om zijne zilveren medaille te ontvangen. Uit de streek van Maas en Waal wordt gemeld dat het geheel aldaar een ander aanzien heeft gekregen. Waar voor weinige weken de wateren een wijden plas vormden, rust nu het oog met welgevallen op een tapijt van jeugdig groen. Bijzonder gunstig werkte de zachte weèrsgestelhcid der laatste dagen. Voor velen is dit een uitkomst bij het heerschende gebrek aan veevoeder. De hooge prijzenin den jongsteu tijd voor het hooi be steed deden zeer hun invloed gelden op de nu plaats hebbende verpachtingen. Uit Middelburg meldt men dat Zondag avond op de werken aan de Sloe eene botsing is ontstaan tusschen Nedcrlandsche en Belgische polderwerkers; cerstgcnocinden wilden de anderen weder verwijderen. Onmiddellijk zijn militairen derwaarts opgerukt. Vele der Belgische arbeiders zijn naar den Zuid-Bevelandschen wal overgestoken en hebben zich alzoo aan de door hen gevreesde gewelddadige handelingen onttrokken. Tot feitelijkheden is het nog niet gekomen. De regering heeft geantwoord op het afdeelingsverslag der algemeene beschouwingen nopens de staatsbegrooting. Ziehier de hoofdpunten De geest, waarin het kabinet werd zamcngesteldwas niet nieuw, en kon volkomen bekend zijn; de algemeene rigting door de antecedenten der ministersdie met de kamer zoo lang reeds in verkeer van gedachten wa ren duidelijk aangewezen, llecrschen desniettemin bij sommigen twijfel en onzekerheid, het ministerie ziet geen kans, die anders dan bij de behande ling der onderwerpen, waartoe ze betrekking hebben, op te lossen. Voor zooveel men in de koloniale politiek twee verschillende rigtingen onder scheidt is de rigting van het kabinet die, welke de koloniën als een deel des rijks beschouwt, waarvan de welvaart en ontwikkeling met gelijke zorg, als die van het moederland, en met deze in gestadig verband, dienen be hartigd te worden; niet die, welke, al wil zij ook verbetering, toch in het bestuur en beheer van Indië bovenal acht wil gegeven hebben op de mate riële voordeelcnwelke Indië aan het moederland kan verschaffen. Gemis aan persoonlijke aanschouwing van de toestanden in Indië wordt opgewogen door veelvuldige gelegenheden sedert de laatste 25 jaren om bekend te wor den met al wat Indië betreft. Persoonlijke aanschouwing van Indië en erva ring van Indische zaken geven toch geen volledigen waarborg tegen ernstige misstappen. Men gelieve zich te herinneren, om maar een voorbeeld te noe men dat de grenzenlooze verwarring, in der tijd in het Indische muntwezen gesticht, het werk was van den stichter van het cultuurstelsel. De rede van 28 Febniarij bad den toeleg om niet méér aan te kondigen dan hetgeen, bij den besten wil van gouvernement en kamer, eenigzins be reikbaar mag worden geacht. En de ondervinding zou wel eens kunnen leerendat het kader, hoe beperkt, nog veel te ruim genomen is. Zoo regeling van census en lioogcr onderwijs ingetrokken wordenintrekking is geen terzijdestelling der onderwerpen. Wat den census in hel bijzonder aangaat, de regering zet bet begonnen onderzoek voort en hoopt in de aan staande zitting de kamer tot beoordecling der uitkomsten in staat te stellen. De regering meent, dat de kamer aan doeltreffende discussiën, die tot stellige uitkomsten leidende voorkeur zal geven boven onzijdige beraadslaging over hetgeen hetzij bij deze of zoovele andere onderwerpen nog niet voor ont werpenlaat staan voor beslissing, rijp is. De minister van binnenlandsche zaken, steeds van oordeel, dat zonder zedelijke kracht alle stoffelijke middelen van defensie weinig zullen baten, acht dat de laatste, na de dreigende gebeurtenissen der jongste jarente midden eener gevaarlijke crisis, aan veel hoogere eischen dan vroeger moeten beantwoorden; eischen waaraan met inspanning, zonder overspanning, moet worden voldaan en waarvoor menig ander belang van publieke dienst thans behoort te wijken. De regering wil afdoende voorstellen aan de slaten- gcneraal onderwerpen; is hel eene grief dat dit niet onverwijld geschiedt? Dat de financiële toestand des lands wel geschikt is om tot behoedzaam heid te stemmen, wordt gaarne erkend, maar voor dadelijke bezorgdheid bestaat vooralsnog geene reden. De minister van financiën kan niet dcelen in de meening dat een tekort van ƒ12,000,000 te groot zoude zijn om door schatkistbillettcn te worden gedekt. De minister vraagt ook. of hctrédelijk is van een minister, die in een reeds aangevangen dienstjaar optreedt, te eischen, dat hij reeds dadelijk gereed zij met uitgewerkte belastingplannen, die nog in datzelfde jaar vruchtdragend kunnen zijn. 's GRAVEN11AGE. 29 Maart. Aan den heer G. Mulder is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Oirschot. Z. M. heeft goedgevonden: 1». bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Ned.-Indiö te benoemen tot officier van gezondheid 3e kl. den lieer Liborius Klaas; 2°. bij liet wapen der cavalerie te benoemen: tot l"1 luit. bij het 2de reg. huzaren, den 2dr" luit. J. C. P. Thirion, van het corps; 3'. op zijn verzoek eervol ontslag te vcrlcenen uit de militaire dienst aan den 1«» luit. L. L. van den Steen van Ommeren, van het 4de reg. huzaren; 4". over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers de I' luitt. G. A. W. C. baron van Hemcrt tot Dingshof en F. II. A. A. Wagner, van liet 7d', en den 1" luit. II. G. J. van Hoogstratenvan het 5d' reg. infanterie. De kapitein-luit. ter zee W. F. L. de Vriese, le officier op het wacht schip te Willemsoord, en de luit. ter zee 2« kl. J. II. de Bruyn, thans die nende als officier van policic bij het kon. instituut voor de marine te Wil lemsoord. worden op non-activiteit gesteld, en respectively k vervangen door den kapitein-luit. ter zee A. N. L. Koops enden luit. ter zee 2'kl. II. Quispel. Op het wachtschip te Willemsoord wordt geplaatst de adelborst I' kl. jhr. II. M. Speelman. De kapitein op non-activiteit A. J. den Exter van den Brink is weder bij het Is'" reg. infanterie in activiteit gesteld. De kapiteins J. H. Verschoor en F. C. M. Sterk, van het 1!1<! reg infanterie, zijn overgeplaatst, de eerste bij het 6dc en de laatste bij het 8slt reg. infanterie. De ritmeester J. C. Rijnbende, van het lslr reg. huzaren, is overgeplaatst bij den staf der caval- lerie, om bij het dep. van oorlog werkzaam te zijn. De eerste kamer heeft heden namiddag eene zitting gehouden. Tegen Vrijdag zijn i enige wets-ontwerpen, aan de orde gesteld. De afdeelin°en hebben benoemd tot rapporteurs over de O. Indische begrooting de lib.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1