LfilDSCfflE COURANT. 1871. S\ 74. DINGSDAG 28 MAART. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. BUITENLANI>SCHE BEBIGTEN I)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jams ƒ3..franco p.p. 1 5.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'i jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Adverten tien is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 27 Maart. Sedert de vorige opgave. Zaturdag 11.. zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, door gewijzigde pokken 2, als hersteld opgegeven 6. overleden 3 zoodat nil in behandeling zijn 145. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgcnomeneii bedroeg gedurende de vorige week dagelijks van 128 tot 144 volwassen personen en 44 tol 60 kinderen. Te 'sllage zijn onrustbarende berigtcn ontvangen omtrent den tpestand van de koningin van Zweden en Noorwegen, dochter van Z. K. II. prins Frederik; sedert Zaturdag was die toestand verergerd II. II. lijdt aan hevige koortsdie haar zeer verzwakt. Aan het locaal va# hel prov. bestuur in Zuidholland heeft lieden ten overstaan van eene commissie van ged. staten dezer provincie de uilloting plaats gehad van vijftig aandeelen in de prov. geldleeiting groot 1.000.000 rentende ;pCt. De uitgeloot»; aandeelen zijn de volgende: NüS 144, 180, 120275, 278, 267, 22. 225, 140148, 234, 214, 273, 246, 198, 57, 129, 203, II, 247. 272, 32, 181,160,34,166, 233 265 6 262 73 282,>92, 238, 147, 106. 22.3, 28, 178, 50, 153, 190, 8, 254, 235, ,54, 185, 67, 47 en 288. De llollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij heeft haar financieel ver slag over het dieusijaar 1870 in het licht gegeven.- De lengte der door de maatschappij geëxploiteerde lijnen is onveranderd 'gebleven en bedroeg 173 km. Niettegenstaande de politieke gebeurtenissen merkbaar op de uit komsten der exploitatie haren ongunstiger! invloed hebben uitgeoefend, kan toch over het algemeen niet worden geklaagd, daar de maatschappij, be trekkelijk althans, weinig van de algemeene verdaanwMg van het verkeer heeft geleden. Belangrijker, maar niet onvoorzien, was de schade, die de opening der lijn Gouda—den llaag der maatschappij heeft toegebragt. Het cijfer van het reizigers-vervoer is, vergeleken met dat van liet vorige jaar, gedaald; het goederen- en vee-vervoer, vooral het vrachtgoederen-vervoer, is daarentegen zeer belangrijk gestegen. Het is hoofdzakelijk aan die ver meerdering te danken, dal het eindcijfer der ontvangsten niet lager is dan in 1869. Het lofaal der ontvangsten over de gelieele exploitatie be droeg f2.165,158 of ƒ2526 meer dan in 1869; het batig saldo bedroeg 605,710, waarvan een dividend van ƒ61 per aandeel is uitgekeerd. Betredende den oosterspoorweg wordt gezegd dat hoezeer door de maat schappij alle mogelijke spoed is gemaakt met alles wat kon strekken om de onmiddelijkc uitvoering der lijnenwaarvoor de concessie werd aan vaard. te bevorderen, de onteigeningswet nog niet in de vertegenwoordiging is afgedaan, liet belang der defensie was zoozeer op den voorgrond ge plaatst, dat eischen van concessie-verandering en geldelijke bijdragen zijn gesteld door het ministerie van oorlog, die onaannemelijk waren. Men bleef zich echter nog met de hoop op eene gunstige oplossing vlèijcn. De kamer van koophandel en fabrieken te Botterdam heeft bij adres aan de tweede kamer bezwaren ingebragt tegen het door den heer 's Jacob c. s. bij de kamer ingediende voorstel van wet. houdende maatregelen ter bevordering van eene stoomvaartdienst Uisschen Ylissingen en New-York. De kamer zegt daarin: Zoo ergens dan was te Botterdam de overtuiging sedert lang gevestigd van de noodzakelijkheid eener stoomboollijn op Amerika; zoo de zaak niet vroeger tol stand is gekomen, was dit alleen uit gebrek aan deelneming van kapitaal. Eindeljjk echter is dit op het eind van het vorige jaar gelukt en zijn, voor rekening eener commanditaire vennootschap, twee stoomhoolcn van een voldoend charter en. naar het oordeel van in ons oog bevoegde deskundigenvolkomen in staat om deze dienst te verrigtcnthans in Engeland in aanbouw. De oplevering is in February en Maart 1872 be paald en onmiddellijk daarop zal de maandelijksche dienst een aanvang nemen. Nu vragen wij welk eenen indruk het moet makenwanneer onder die omstandigheden aan de staten-generaal wordt voorgesteld eene stoombootlijn van Vlissingen naar New-York op te rigten en gedurende 10 jaren met f 600,000 uit de schatkist te subsidiceren, ten einde die te doen concurreeren met de alhier door bijzondere personen zonder eenige hulp daargeslelde onderneming, liet onvermijdelijk gevolg zal zijn dat de Botterdamsche ondernemers de zaak moeten opgeven, en hunne contracten met groote schade resilieerendaar het wel van zelf spreekt dat eene concurrentie met de ge subsidieerde stoombooten ondoenlijk zal zijn. Te Zevenhuizen geraakte Woensdag 11. een knaapje al spelende in den vliet. Zijne moeder, die zich alleen in de nabijheid bevond, begaf zich zon der aarzelen gekleed te water en mogt het genoegen smaken haar kind, dat reeds in een zinkenden toestand verkeerde, behouden aan wal te brengen. Onder de dienstpligtigén voor de nationale militie van dit jaar bevindt zich te Brielle een jongeling, wiens naam is Michael Adriaan Adriaanszoon de Ruyter, zeevarende van beroep. Hij heeft verzocht als zoodanig bij de zeemilitie te worden opgenomen. Den 16,ltn Maart jl. hebben zich ten huize van W. J. Döderlein de Win gepens. Oost-Ind. kapitein te Kampen, vervoegd twee vreemde manspersonen van fatsoenlijk uiterlijk, middelmatige lengte, zwart uitzigt en zware zwarte baarden. Deze personenwaarvan de een zich noemt liandelaat in linnens en servetgoederen wonende te Parijs, terwijl de andere voorgaf te Zwolle op de markt te wonenhebben aldaar eene partij goederenlot eene waarde van ƒ375, voor echt zuiver linnen verkocht en daarvoor doen afgeven vier op zegel gestelde acceptatiën, betaalbaar op 31 Mij31 October, 31 Ja- nuarij 1872 en 30 April daaraanvolgende. Na het vertrek dier kooplieden is echter bij onderzoek gebleken, dat zij. in stede van linnen, voor het mecrendeel katoen hadden afgeleverd. Döderlin de Win heeft hen terstond per rijtuig achtervolgd naar Ellnirg, werwaarts zij zich hadden begeven. Aldaar voor den burgemeester gebragt, hebben zij de acceptatiën terugge geven en de verkochte goederen teruggenomen. De commissaris van policie te Kampen heeft de aandacht zijner amblgenootcn gevestigd op de hande lingen dier personen. Te Harlingen is de romp der tjalk van E. Schoonhoven, op den 9''f> verongelukt bij Stavoren, met al de opvarenden, schipper, knecht, vrouw en vier kinderen tusschen twee vischschuiten door de stoonisleepboot Magnet binnengebragt. Lijken, zooals men verwachtte, zijn er niet in gevonden, doch wel eenig goud- en zilverwerk, benevens kleinigheden. Een deel der door zeewater beschadigde lading aardappelen is er uit geborgen. Naar men uit Harlingen meldt is aldaar een Duitscher uit Barmen aan- gekomen om onderzoek te doen naar aan hem afgezonden goederenhij heeft bevonden dat deze daar 37 dagen op verdere verzending gewacht hebben. 'sGRAVENHAGE. 27 Maart. Z. M. heeft aan den heer mr. W. G. de Knokkc van der Meulen. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als president der arrond.-reglbank te Goes, en tot president dier regtbank benoemd den heer mr. J. J Del Bacrc, thans regter in de arrond.-reglhank te Leiden. De kapitein-luit. ter zee H. E. Bunnik is eervol van het bevel over het scl.roefstoomschip Kijkduin ontheven en op non-activiteit gesteld, en dat bevel opgedragen aan den luit. ter zee le kl. W. F. 11. Cramer; de luit. ter zee 2e kl. F. J. I'. M. Mulder en de officier van administratie 2C kl. P. F. van Wage, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. In de vorige week is de maarschalk Leboeuf, gewezen minister van oorlog in Frankrijk, alhier aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt. Tot kapelmeester bij liet muziekcorps der dd. schutterij alhier is benoemd de heer C. J. Becht, eerste clarinettist bij de Fransche opera. In de afgeloopen week hebben alhier 119 aangiften van pokziekte plaats gehad, zijnde 2 meer dan in de vorige week. Het getal overledenen bedroeg 49, zijnde 9 meer dan in de vorige weck. De schroefstoomboot van 's llerlogenbosch welke Zaturdag middag al hier op hel Zieken is aangekomen, is des nachts door eene onbekende oor zaak gezonken; waardoor groote schade aan verschillende goederen, die deze boot bevatte, is toegebragt. ENGELAND. LONDEN, 26 Maart. Woensdag avond is in een concertzaal in llolborn eene meeting gebon den van de verschillende radicale en democratische v.ereenigiiigen te Londen, ten einde schikkingen te treffen ter zake van een groote nationale republi- keinsche beweging. Nadat verscheidene sprekers het woord hajlden gevoerd stelde de heer W. Harry, van Chelsea, eene motie voor, strekkende om te verklaren, dat een republikciiische regeringsvorm de eenige is, welke in staat is de groote hulpmiddelen des lands te ontwikkelen, en welke liet vertrouwen en de onderstcHiiing van alle ware democraten verdient. Deze motie werd door verscheidene sprekers ondersteund en daarna bij acclamatie aangenomen. Vervolgens werd besloten, onmiddellijk een centrale republi- keinsche vereeniging te vormen en er werd een algemeen comité benoemd, waaraan werd opgedrageneen adres aan de natie te rigteneen programma voor de vereeniging op te maken en voor een groote openbare meeting schikkingen te 1 rellen. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis, naar aanleiding eener inter pellatie, medegedeeld, dat hij vernomen had dat in eene Woensdag te Lon den gehouden republikeinsche meeting een besluit ten gunste van de invoe ring der republiek in Engeland genomen was; dat hij niet wist of de dien aangaande ontvangen mededeelingen juist waren; dat de regering niet voor nemens was de raadslieden der kroon te raadplegen aangaande de vraag of het nemen van dit besluit eene daad van landverraad is; dat de regering niet van plan is om in,dezen tusschen beiden te komen, maar vertrouwt op het gezond oordeel en de loyaliteit des volks. FRAN Kik IJ K. Gaandeweg neemt de opstand eene meer krachtige houding aan en stelt hij zich voor, zoo noodig, eenen krachtigen tegenstand te bieden, j Aanhoudend wordt dit deel der hoofdstad, waar de oproerlingen den scepter zwaaijen, van barricades voorzien, zoodat hunne onderwerping, zoo men daartoe krachtige middelen wil aanwenden, de grootste inspanning en oilers zal vorderen. Nog altijd blijft de regering te Versailles in deze weifelend,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1