LE1DSCHE COURANT. 1871. N\ 72. ZATURDAG 25 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertentiten is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. STA DS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie en revacclnatle voor de onvermogendenaan de Slads-Waag, kosteloos zal worden opengesteldop Zaturdag 11 Maart, Vrijdag 7 April, Dingsdag 14 Donderdag 13 Maandag 20 Zaturdag 15 Woensdag 22 Vrijdag 21 Dingsdag 2B Maandag 24 Donderdag 30 Zaturdag 29 en Woensdag 5 April Dingsdag 2 Mei, te e'e'n uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de rcvaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, B Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. I3INNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN. 24 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 6 personen, door gewijzigde pokken 7, als hersteld opgegeven 5, overleden 4, zoodat nu in behandeling zijn 155. Ten zuiden van de stad werd gisteren avond, kwartier voor zeven uur, een schitterenden luchtbol waargenomen. Hij kwam uit het zuidwesten en zette, laag aan het luchtruim, de rigling snel voort tot in het noordwesten. I)e helle gloed van den bol werd door hel nog niet geheel verdwenen dag licht aanmerkelijk getemperd. Bij den boekhandelaar J. J. Sleyser, lloogcwocrd alhier, zijn, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, verkrijgbaar Patcnt-plak-letters. Door deze letters en cijfers wordt het vervaardigen van naambordjes, prijskaarten of andere aanwijzigingendie men voor bet glas wil plaatsen ol aan den wand wil hangen, uitermate gemakkelijk gemaakt. Aan de voorzijde zijn de letters zwart gelaktzoodat zij zeer goed in het oog vallen en zoo noodig van stof kunnen gezuiverd worden; aan de achterzijde zijn zij gegomd, zoodat zij op karton geplakt en ook daarvan afgenomen kunnen worden, om op nieuw voor andere doeleinden gebezigd te worden. In vele omstan digheden kan het gebruik dezer letters gemak verschaftten. Men schrijft ons van den Rijnkant: Als zeer gcwcnscht wordt thans het weèr door de bouwlieden geroemd. De akkers zijn droog gewordende arbeid kan ongestoord worden voortgezet, bet hout- en heestergewas begint uit te bollen en de weilanden hebben een uitermate gunstig aanzien. Om dezen tijd van het jaar is de toestand van het een en ander dikwijls veel ongunstiger, wanneer de winter zonder of met weinig vorst was voorbij gegaan. Blijkens de mcdedeelingcn der Nederlandsche consuls in Frankrijk, bestaat aldaar voortdurend de grootste behoefte aan vee, kaas, aardappelen, gedroogde groenten suiker en koftij. De handel zou daarvan gebruik kun nen makenniet zoozeer om tot dadelijke verzendingen dier artikelen over te gaan, maar om door middel van agenten op de plaatsen zelve contrac ten te doen sluiten, met bepaling van den dag van levering en van den prijs. Wijders wordt bijzonder de aandacht gevestigd op den afval van suikerraffinaderijen, die voor den landbouw in Frankrijk thans meer dan ooit eene behoefte is. Naar wij vernemenzegt het D. v. 's Gr.is er eene commissie be noemd tot het ontwerpen van een nieuw plan van versterking van Amster dam, zamengesteld uit den luit.-koloncl Jacobs van de artillerie, den majoor Vaillant en den kapitein Gijsberti Hodenpijl van de genie, en den kapitein Schneider van den generalen staf. Zij zou zich tot bedoeld einde eerlang naar Amsterdam begeven. Naar men verneemt is dezer dagen door den minister van binnenl. zaken bepaald, dat voortaan geene verhooging van vracht voor sneltreinen mag worden gevorderd. Hierdoor zal op 1 Mei aanst. vervallen de 20 pCt. verhooging, behalve de afronding, voor sneltreinen van den Rijnspoorweg boven de gewone vracht genotenwaardoor bet publiek belangrijk zal wor den gebaat. (/v: R. C.) De Vcrceniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland, afd. 'sGravenhage, heeft vastgesteld het programma voor een nationalen wedstrijd voor werklieden (mannelijke en vrouwelijke) in de ver schillende vakken van nijverheid en kunst, met tentoonstelling der ingezon den voorwerpen enz. De wedstrijd zal plaats hebben in de maand Augustus 1871. Ter mededinging worden toegelaten alle werklieden, gevestigd in Nederland, in de kolonifen en in de bezittingen van bet rijk in andere we- relddeclen en werkzaam bij of voor patroons, aldaar gevestigd, benevens de leerlingen van inrigtingen voor industrieel onderwijs: zonen van patroons zijn van de mededinging uilgesloten. De voorwerpen moeten zich onderseliei- den door een of meer der volgende hoedanigheden: a. eigen vinding; b. bij zondere nuttigheid of doelmatigheid; c. soliditeit; d. keurigheid van bewer king. Voorwerpen, die eene plaatsruimte (oppervlakte) van meer dan een vierkanten meter innemen, kunnen worden afgewezen. Tot bekrooning worden prijzen uitgeloofd, bestaande in: verguld zilveren medailles met premie in geld van ƒ100 en van ƒ50. b. zilveren medailles met premie van ƒ50 en van 25; c. bronzen medailles met premie van 25 en ƒ15; d. bronzen medailles zonder geldelijke premiën; e. vereerende getuigschrif ten. Vóór of op 10 Junij 1871 wordt regtslrecks of door tusschcnkomst der plaatselijke commission, aan den secretaris van de regelings-eominissie ingezonden eene naauwkeurige beschrijving van het in te zenden voorwerp, benevens opgaaf van naam, leeftijd, beroep en woonplaats van den inzender en eene verklaring van zijn patroon, dat het voorwerp door den inzender zelf is vervaardigd. De inzending der voorwerpen moet geschieden tusschcn 5 en 12 Julij 1871. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat de eerste zending »per grande vitesse" direct uit Parijs naar Nederland, bestond uit de balen der Revue des deux iUondes (het n®. van 15 Oct. 1870), dat den 20"™ Maart uit Parjjs is afgezonden en gisteren door hare agenten te 's Hage ontvan gen, door dezen terstond aan de abonné's is verzonden, in afwachting van de ontvangst van het n°. van 1 Oct. en van de vervolgen. Door burg. en wetli. van Rotterdam is bij den gemeenteraad aldaar ingediend het plan tot het oprigten van een gebouw voor de akademie van beeldende kunsten en technische wetenschappen op het voormalige Bomba zijnen- of Wester-kerkhof aan de Coolvest. De kosten worden op 120,000 begroot. Te Amsterdam is door een 20-tal heeren een adres bij den gemeente raad ingediendwaarin zij kennis geven van de stichting der Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak te Amsterdam, van welke vereeniging zij leden zijn. Zij geven in het adres aan den gemeenteraad de volgende punten in overweging: 1°. Men verbreke den ofticiëlcn band tnsschen het gemeentebestuur en de kermis, door afschaffing van het in- en uitluiden en door het terughouden der vergunning aan tapperijen enz. om gedurende de kermis tot 3 ure na middernacht open te blijven. 2'. Men beperke de najaars- markt, welke men doe zamenvallen met de voorjaarsmarkt. 3». Men ver- banne de tenten, kramen enz. naar de buitenwijken; men ga de opeenhoo- ping van menschen tegen en beperke de kermisverlooningen binnen omheinde plaatsen. 4». Men opene door dit een en ander aan de Amstcrdamschc bur gerij de gelegenheid om te tooncndat zjj niet langer van de kermis ge diend is. De onderteekenarcu stellen zich voor te onderzoeken, welke volksvermakenvoor den tegenwoordigen tjjd en den Ncdcrlandschen volks aard, ter vervanging der kermissen bruikbaar zijn, en zullen later, ter uit voering hunner planneneen beroep doen op de medewerking van het ge meentebestuur en van hunne stadgenooten. Men meldt uit Leeuwarden, van den 22"™: liet getal gevallen van pokken in deze provincie is. naar men verneemt, in de laatste dagen weder met een viertal vermeerderd. Te Kimswerd is eene vrouw aangetast, die zich te Amsterdam in een gasthuis bij poklijders heeft opgehouden. Overigens zijn te Leeuwarden weder drie gevallen voorgekomen. De besmetting van die personen, zijnde een man en kind en eene vrouw, is geheel te wijten aan de schuld van den eersten. Hij toch heeft, in zijne functie als werkman op het Aschland aldaar, zich heimelijk meester gemaakt van eenige ligging- stukken, die met een poklijder in aanraking zijn geweest en daar ter ver branding waren gedeponeerd. Het gevolg daarvan is geweest, dat door het gebruik van die goederen zijn kind het eerst besmet geworden en overleden is; daarna is hij zelf aangelasL en opgenomen in het voor poklijders inge- rigte werkhuis; vervolgens de buurvrouw, die bij hem eenige diensten had verligt, die mede in het werkhuis is opgenomen. Tot op heden zijn in het geheel in deze provincie 29 poklijders in behandeling gekomen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1