IWITIiNLANDSCIlK HKIIIGTKN. nomen. Had de minister de overtuigingdat de meerderheid, welke blijkens het eindverslag die herziening wcnscht, was de meerderheid der kamer, hij zou van de ernstige aanbeveling gaarne gebruik maken door, ook bij ver werping van het voorgestelde bevordering-stelsel, eene poging te doen om hel lot van den gepensioneerden officier te verbeteren. 's GRA VEN HAGE22 Maart. Tot burgemeester der gemeente Maartensdijk is benoemd de heer H. Haagedoorn Bantjcssecretaris aldaar. Tot lid van het hof van justitie in de kolonie Suriname is benoemd de lieer mr. J. II. Gilquin. regter in dc arrond.-regtbank te Haarlem. Aan den heer mr. A. A. Putman Cramer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Arnhem. Voorts zijn benoemd: tot griffier bij het kantongeregt te Arnhem de heer mr. J. F. van Essen, thans griffier bij het kantongeregt te Tiel, en tot griffier bij het kantongeregt te Tiel de heer mr. J. P. Verloren, thans plaatsvervangend kantonregter en advocaat te Deventer. Tot telegraphist 2® kl. is benoemd L. M. Beltenhaiissen. thans direc teur van een der rijkstelegraaf kantoren, en tol telegraphist 3' kl. J. W. Ovcrboschthans leerling-telegraphist. Z. M. heeft goedgevonden: 1". den majoor F. H. Marcella, komman- dant der divisie kon. maréchaussee van Limburg, en den 1®" luit. J. den liaan, van de divisie kon. maréchaussée van Noordbrabant en Zeelandeerstge noemde op zijn verzoek, op pensioen te stellen; 2®. den rang te verleenen van luit.-kolonel aan den majoor F. H. Marcella, en dien van kapitein aan den 1'" luit. J. den Haan; 3". bij het wapen der kon. maréchaussée te be noemen: bij de divisie van Lintburg, tot majoor en koinmandant der divisie, den kapitein J. F. Meijer, van die divisie, en tot kapitein de 1® luilt. C. 11. M. Verniers van der Loeff en M. A. Diekhof. beiden mede van die divisie; 4°. in hunnen rang van 1'" luit. en in hunne ancienneteit als zoodanig over te plaatsen: bij de divisie kon. maréchaussée van Noordbrabant en Zeeland, den 1«" luit.-adjudant B. J. J. Magnin, van het 7® reg. inf.; bij de divisie kon. maréchaussée van Limburg, den 1®" luit. W. de Ilooyvan het 4® rcg. inf. De navolgende officieren, dienende op het transportschip met stoomver- mogen Jota, worden op non-activiteit gesteld, als: de luit. ter zee 1® kl. G. Bijl de Vroc; de luitt. ter zee 2® kl. G. M. Dolleman. 11. L. C. Wolter- I beek Muller, ,1. V. Wierdsina, I). Hordijk; de officier van gezondheid 2® kl. I P. J. Fcltkamp, die der 3C kl. A. W. van ltenterghem; de officier van admin. 1® kl. A. ,1. Looijen: de adjunct-administrateur M. M. J. van Meeu wen. cn de scheepsklerken F. II. M. Rant, J. 11. de Sauvage en G. II. Slot; terwijl op voormelden bodem worden geplaatst; dc luit. ter zee 1® kl. P. J. van Druynen: de luilt. ter zee 2® kl. 11. I). Cromtnelin, W. M. E. Bervoets, P. Zegers Veeckens en A. W. Vinkhuyzen; de officier van admin. 15 kl, JL J. Adams, en de scheepsklerk G. A. Zeegers. Naar men verneemt zal Z. K. 11. prins Hendrik vooreerst nog in Luxem burg verblijven. In de zitting van dc tweede kamer van heden is ingekomen eene mis sive van den heer Cornelis, waarbij hij bedankt voor zijn lidmaatschap als lid der tweede kamer, ten gevolge van de aanneming eener bevordering in de staatsdienst. Aan de orde was het wets-ontwerp houdende regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officie ren bij de zeemagt. Het ontwerp werd door de hh. de Casembroot cn Nier- strasz bestredenen door den minister van marine verdedigd. Met de be handeling der artikelen is men gevorderd tot art. 4. Daarop zijn door den heer de Casembroot onderscheidene amendementen voorgesteld, die morgen in duseussie zullen komen. ENGELAND, LONDEN, 21 Maart. In Ierland zal de burgermilitie in Mei aanst. worden opgeroepen om zich overeenkomstig de bestaande verordeningen gedurende vijf weken in de behandeling der wapenen te oefenen. Dit geschiedt in Engeland en in Schotland telken jarc: iu Ierland is het in onbruik geraakt, dewijl de rege ring de gezindheid der lersche militie wantrouwde cn voorzigtiglicidshalvc naliet die op de been te brengen. De Times berigt dat de Portugesche regering liet besluit tot driemaan delijksclie betaling van de rente der staatsschuld ingetrokken heelt, nadat zij opmerkzaam was gemaakt op de moeijelijkheidgelegen in de betaling van drie maanden rente op ecnen halfjaarhjkschen coupon. FRANKRIJK. Dc hoofdstad is in de magt der roode partij en de door de nationale vergadering benoemde regering, naar Versailles geweken, oefent slechts een schijn van gezag uit. De meerderheid der welgezinden is door tweespalt verdeeld en onderwerpt zich, als verlamdaan het schrikbewind eener min derheid, die met driest geweld optreedt. Treurig is die toestand voor eene staddie slechts even mogt adem halenna liet doorstaan van een zoo langdurig beleg. Treurig is niet minder dc indruk, dien het maakt dat een volk, door zoo zware rampen getroffen, loont niets te hebben geleerd, en door het wroeten in eigen ingewanden nog meer en meer haren onder gang nadert. Het revolutionaire bewind, hetwelk zich op het stadhuis heeft gevestigd, bestaat uit twintig leden, allen vroeger onbekende of weinige bekende per sonen. In de proclamation, waarmede het de regering vervallen verklaarde cn verkiezingen uitschreef, noemde het zich «het hoofd-comité der nationale garde;" en onder die proclamation stonden de volgende namen: Assy, Bel levray. Ferrat, Babiel, Moi'cau, Dupont, 'Varlin, Boursier. Monlicr, Gou- hier, Valette, .laurde, Rousseau, Lullier, Bianchct, Grollard, Baron, Ge resme, Ilolse en Paugerct. De eerstgenoemde. Assv, is een handwerksman, die vroeger in eene ijzerfabriek aan de Loire arbeidde en er destijds hij eene werkstaking, die tot gewelddadigheden oversloeg, eenen moorddadigen aanval op een wachthoudend detachement troepen aangevoerd heeft. Bedoeld comité heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: «Burgers, het volk te Parijs heeft het juk afgeschud, dat men het trachtte op te leg gen. Kalm en standvastig in het bewustzijn zijner kracht, heeft het, zon der vrees en zonder uittarting, dc schaamteloozen afgewacht, die de repu bliek wilden aanranden. Ditmaal hebben onze broeders bij het leger de hand niet willen slaan aan het heilig plegtanker onzer vrijheden. Dank aan allen! Dat. Parijs en Frankrijk nu te zamcu de grondslagen eener republiek vaststellen, die met al hare gevolgen geèischt wordt en die de eenige re geringsvorm is, welke voor altijd het tjjdvak der binnenlandsche oorlogen zal sluiten. De staat van beleg is opgeheven. Het volk van Parijs wordt in sectiën bijeengeroepen, om den gemeenteraad te kiezen. De veiligheid van alle burgers is door de medewerking der nationale garde verzekerd." Deze proclamatie is nog door eene tweede gevolgd, luidende: «Burgers, gij hebt ons met de taak belast, om de verdediging van Parijs en zijne regten te organiseeren. Wij hebben het bewustzijn, dat wij dit mandaat vervuld hebben. Door uwen edelen moed en uwe bewonderenswaardige koel bloedigheid ondersteund, hebben wij het bewind weggejaagd, dat ons heeft verraden. Op dit oogenblik is ons mandaat geëindigd en leggen wij het in uwe handen neer; want wij matigen ons niet het regt aan. ons in de plaats te stellen van hen, die door eene volksbeweging gevallen zijn. Maakt u dus gereed onmiddellijk tot gemeente-raadsverkiezingen over te gaan, en beloont ons op de eenige wijze, zooals wij steeds gehoopt hebben beloond te worden. Vestigt namelijk de waarachtige republiek, in afwachting hier van blijven wjj uit naam van het volk op het raadhuis zetelen." Dc talrijke berigten over de gebeurtenissen der laatste dagen komen daarin overeen, dat er handeloosheid heeft gehcerscht. die alle denkbeeld le boven gaat. Ofschoon velen de schuld op de Ronaparlistcn willen werpen is het echter duidelijk dat het socialisme dc bron is, waarvan die woelingen zijn uitgegaan. Bij de opening der nationale vergadering te Versailles zeide dc voor zitter: Een misdadige opstand is onzen toestand nog komen verergeren. Het oproerige bewind is in het stedelijk raadhuis gevestigd. Dat Frankrijk zich kalm rondom zijne verkorenen blijve scharen! Wat er ook gebenre, de kracht zal aan het regt verblijven. De nationale vergadering zal zich weten te doen eerbiedigen en zal er, dank hebbe hare veerkracht, in slagen, dc republiek te grondvesten, die door misdadige opstandelingen in de waagschaal wordt gesteld." De heer de Lasteyrie heelt daarop de benoeming voorgesteld eener commissie van 15 ledenom het bewind bij het nemen van alle gevorderde maatregelen ter zijde te staan. Nadat de minister Picard dit voorstel ondersteund had, is liet met eenparige stemmen goedgekeurd. De minister stelde daarop voor om de departementen van de Seine en van de Oise in staat van beleg te verklaren. Na door de commissie eenparig onder steund te zijn is dit voorstel door de kamer goedgekeurd. De heer Louis ltlanc heelt de conclusie der commissiën bestreden, maar den moord der twee generaals gelaakt. De heer Tirard heeft verslag gedaan van de pogin gen, welke door de Parjjsche afgevaardigden sedert twee dagen worden aangewend om eene schikking lot stand te brengen. Hij zegt te gelooven, dat dc verkiezing van een gemeenteraad de hoofdstad weder tot haren nor malen toestand zou terug brengen. Verscheidene leden gaven het voornemen te kennen om zich naar Parijs te begeven, ten einde de in vrijheid stelling van den generaal Chanzy te eischen. De Siècle bevat een artikel: «Het zieltogend vaderland". Daarin wordt o. a. gezegd: In naam van het vaderland, dat zijn ondergang nabij is, iu naam onzer vaders, die in hunne graven ons zouden vloeken, in naam onzer kinderen, wier toekomst wij voor altijd zouden vernietigen, burgers, laat ons tot inkeer komen! De afgrond gaapt. Frankrijk is aan den rand. Zorgen wijdat we er niet in storten. Een verschrikkelijk misverstand jaagt den eenen burger in liet harnas tegen den ander. Fransch bloed is door Fransche handen vergoten, terwijl de vijand, die nog altoos voor onze poorten is, gereed staat om van onze uitspattingen gebruik te maken, ten einde onzen ondergang te voltooijen. Openen wij de oogen om te zien waarheen wij gaan. naar dc dagen van Junij, met dc Pruissen te Saint Denis! Heden de burgeroorlog, morgen dc vijand binnen Parijs, en over morgen misschien het despotisme, vassaal van den vreemdelinghersteld. Dat alles wat een naam draagt, een stem heeft, een Fransch hart bezit, zich werpe in het rampzalig strijdperkom de worsteling tegen te houdenol anders U l/l l'V Ili ««V» JO zal men moeten zeggen: «Alles is verloren, en ook de eer." Het Jour», des Deb. roept als in wanhoop uitZullen dc provinciën komen om de orde te herstellen of is ons de grootste van alle vernederingen voorbehouden dat de vijand de muren onzer stad w eder binnenrukt Volgens de Londensche Times blijft er geene andere keuze over dan aan de Pruissen beleefclijk te verzoeken de orde in de hoofdstad te herstellen. De Commune, een bladuitgegeven door de vroegere redacteurs van le Combat CI1 Ie Vengeur, meent te weten, dat het comité den vrede met de regering te Versailles zal aannemen, op de volgende voorwaarden: 1®. Het I gemeentebestuur van Parijs wordt gekozen door het volk2®. De nationale garde wordt gereorganiseerd, de chefs van alle rangen worden benoemd door dc nationale garde zelve; 3'. Opheffing van de prefectuur van policie. welker diensten zullen gebragt worden onder het Parijsche gemeentebestuur; 4». Ontbinding van het leger te Parijs. Te Boulogne is de heer Rouher op last van den onderprefect in hech tenis "enomen; hij is ter naauwemood aan de woede van het graauw ont komen. Ook zijne vrouw en dochter bevinden zich in de gevangenis. SPANJE. De koning heeft zijne gemalin van Alicante afgehaald cn heeft met haar zijne int! e le in de hoofdstad gedaan. Zij begaven zich eerst naar de dom-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2