LEIDSCHE BROODFABRIEK. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE*. PARIJS, 20 Maalt. 0 ure des morgens. De toestand is nog dezelfde. De nationale gardes, gehoorzamende aan het centraal comité, hebben verschil lende wachtposten bezet. Zij hebben daarbij volstrekt geen tegenstand ont moet. Geene enkele botsing had hierbij plaats. Mr schijnt overal kalmte te heerschen. Het Joiim. des Déb. protesteert nadrukkelijk tegen den onwettigen toe stand, waarin Parijs thans geplaatst is. liet zegt: Wij kennen slechts één gezag, hel is dal der nationale vergadering of van het bewind, dat door die vergadering is benoemd. liet blad bezweert de afgevaardigden en de maires van Parijs, om de wetschenders tot reden te brengen. Geen enkel dagblad beschouwt de tegenwoordige beweging als ernstig of van duurzaam gevolg. Volgens een gerucht willen de nationals gardes naar Versailles oprukken. Naar lHÏd van een ander gerucht zou de nationale vergadering verplaatst worden naar Orleans en de generaal Faidherbe worden benoemd lot opper bevelhebber van de land- en zeemagt. DOVER, 20 Maart. Napoleon is heden namiddag alhier aangekomen. Eene ontelbare volksmenigte was op de beentoen hij aan wal stapte. WEENEN, 20 Maart. Naar men verneemt, is de adjudant des keizers, generaal graaf Relgardo, heden naar Berlijn vertrokken, om koning Wil helm een eigenhandig geschreven brief des keizers over te gevenwaarin den koning met den verjaardig zijner geboorte geluk wordt gewenscht. PARIJS, 20 Maart, 's middags. Het centrale comité geeft een officieel blad uit, aan welks hoold men leest: federation république de garde natio nale. In een manifest verzekert dit comité dat het ontstaan is uit de in volle vrijheid bij stemming geuiten wil van 215 hataillons der nationale garde. Hel werpt van zich af de beschuldiging dat hel de wanordelijkheden veroor zaakt heeft en beschuldigt zijnerzijds de regering. Parijs belasterd, de pro vincie tegen Parijs in opstand gebragl te hebben en aan den opperbevelhebber den last te willen opleggen te beproeven de nationale garde te ontwapenen door nachtelijke pogingende regering heeft getracht aan Parijs zijne kroon van hoofdstad te ontrukken. Vervolgens wordt in het manifest verklaard dal bet comité gematigdheid gepredikt, nooit een woord van aanval of ophitsing gebezigd en alleen in de uiterste noodzakelijkheid zich verweerd heeft. De verkiezingen voor den gemeenteraad van Parijs zijn bepaald op den 22 lcn. liet comité verklaartdat het zijn vast besluit is het traclaal der vrcdes-preliminairen te doen eerbiedigen, liet doet een beroep op de departemententen einde eenstemmigheid tusschen de provinciën en de hoofdstad te verkrijgenen geeft aan de departementen den raad zich met het comité in betrekking te stellen door gedelegeerden. In liet manifest wordt vervolgens amnestie verleend voor alle politieke misdaden en wanbe drijven. De krijgsraden van het staande leger worden afgeschaft. Tot de inwoners wordt door het comité gezegd dat de dag van lïi Maart 1871 zal heeten een dag van regt en gerégtigheid voor het volk. Niet meer dan twee mannen, die door snoode daden zich impopulair hadden gemaaktzijn in een oogenblik van volksverontwaardiging getroffen geworden. Aan het voltrek ken der doodvonnissen aan de twee generaals verklaart het comité ten eenen- male vreemd te zijn gebleven De stad is schijnbaar kalm, de winkels en magazijnen zijn over het alge meen open in de wijken waar geen barricaden worden gevonden. De mui tende nationale garden hebben de bureaux van den GaUlois en den Figaro overrompeld en verzegeld. Een sergcnt-de-ville, die op een nationale garde had geschoten, werd na kort geding gefusilleerd. Vele voormaligesergents- de-ville zijn in hechtenis genomen. I.e Cri da peuple, een orgaan der opstandelingen, Z"egl dat Parijs zelf moet verklaren te zijn eene vrije stad, eene bevrijde commune, die zelve zich bestuurt en dusdoende verwezenlijkt de regtslreeksche rcgeriugslhcorie, zoo als die in Zwitserland wordt toegepast. liet opwerpen van barricaden wordt voortgezet. Dezulken die gebouwd zijn op strategische punten, heeft men hecht en sterk ingcrigt met schiet gaten voor de kanonnen. De nationale garden hebben zich meester gemaakt van eene hoeveelheid kruid in de zevende sectie, en van 5000 chassepots in de kazerne Eugene. Op dezen oogenblik zijn de nationale garden in hel het volle bezit der stad Parijs. PARIJS, 20 Maart, 1 ure namiddag. Een adres is aangeplakt, ondertee kend door verscheidene afgevaardigden van Parijs en door leden van het 13lle arrondissement. Zij zeggen in dit stuk: Parijs en de republiek wil lende, de oorzaken der botsing ter zijde zettende, en verlangende te voldoen aan de wettige wcnschen des volks, hebben wij besloten heden nog aan de nationale vergadering te verzoeken bij decreet te bepalen: 1». dat al de hoofden der nationale garde zullen gekozen wordenen 2°. dat een gemeen teraad worde ingesteld gekozon door de burgers." PARIJS, 20 Maart, 'savonds. De toestand is onveranderd: er heerscht kalmte; ccnige omnibussen hebben de dienst hervat. De forten Issy en Bicêtre zijn door de nationale garde bezet. Eenige commissarissen van policie zijn in hechtenis genomen. Men zegt dal generaal Chanzy zoodanig is mishandeld geworden dat zijn vervoer naar een hospitaal noodzakelijk was; levens wordt verzekert 'dat het centrale comité schriftelijk bevel heeft gegeven den generaal te ontslaan. Al de avondbladen verklaren geen andere regering te erkennen dan die der nationale vergadering. Generaal Cremer zou candidaat zijn voor het opperbevelhebberschap over de nationale garde van Parijs. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van alle voorhanden geldsommen op het stad huis en in eenige mairiën. De brug van Sèvres wordt bewaakt door cava lerie met geschut, in de veronderstelling dat de nationale garde naar Ver sailles zou willen uitrukken. Al de vreemde gezanten zijn naar Versailles vertrokken. De postdienst werkt steeds geregeld. PARIJS, 19 Maart. De Gaulois zegt: »Wij vernemen dal hel comité van Monlmartre openingen aan de regering heelt gedaan. De heer Eabiche. secretaris van den minister van hinncnlandschc zaken, heelt volmagt gekre gen om de ruimste concessiëu, welke met de wet strooken, te doen BRUSSEL, 20 Maart De hier ontvangen Corr. Haras meldt dat de rege ring admiraal Saissct tol bevelhebber der nationale garde in hel Seine-depar ts temenl benoemd heeft, en dat Saisset. op de openbare straal herkend, is toegejuicht geworden door het volk dat hem het opperbevel over de nationale garde aanbood. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „non César de Kazan", dramaen „Zonder Bruidschat", vaudeville. «Don César de Bazan", "Lazaro de Veehoeder", /-Moederzegen", enz. enz. ziedaar algemeen bekende Fransche drama's, welke jaren lang op het réper toire blijven en waarin voorname acteurs ol actrices steeds pogen uit te blinken. De hoofdrol in "Don César" was vroeger een lievelingsrol van den heer Peters: gisteren werd die door den heer Spoor vervuld. Dit drama is. niet minder dan de andere stukken van dit genre, sterk op effect berekend en munt door geen groote natuurlijkheid uit, maar tevens beval hel eenige waarlijk zeer dramatische scènes, die. wanneer zij goed worden gespeeld, altijd de belangstelling van het publiek zullen opwekken. De lichtzinnige Don César, die al zijne goederen verkw ist heeft en het leven leidt van een vagebond wordt de speelbal van den eersten Minister, Don .lose de Santareindie hemwan neer hij wegens een tweegevecht ter dood veroordeeld is, met eene zangeres laat trouwen. Die zangeres, Maritana. heeft een naam en titel, maar geen echt genoot noodig, en is door Don Jose lot minnares des konings bestemd. De ter dood verwezen losbol wordt, zooals van zelve spreekt, gered, en komt juist van pas om zijne nieuwe vrouw tegen den hooggeplaatslen minnaar te beschermen. Bij die gewichtige roeping verandert de wel goedhartige maar toch diep gezonken doorbrenger, in een bedaard achtenswaardig edelman en deze omkcering geeft aan het stuk in het 4' bedrijf een ernstiger en degelijker karakter, dan hel in de drie eerste bedrijven wel heeft. Die om keering moet de moraal er van redden en doet ons het nogal gewaagde eerste gedeelte over het hoofd zien. Overigens wordt men aangenaam bezig gehouden door een ongedwongen dialoog, vol geestige zetten, bij welke alle langdradigheid vermeden is. Een rol met zooveel afwisseling als die van Don César moet wel zeer ge wild zijn. en de heer Spoor heeft die ook, naar ons oordeel, goed vervuld. Bij sommige scènes, zooals die met den koning, als hij zich zeiven Karei II noemt, had hij misschien wat meer op effect kunnen werken, maar daaren tegen is hem dan ook geen overdrijving te verwijten. Mw. Pieéni voldeed uitmuntend als Maritanaen hield de verschillende plïascn barer rol goed in het oog. Alleen zouden wij wel wcnschen, dat deze inderdaad zoo be gaafde kunstenares zich in hare tragische rollen wat meer van de boeken taal onthield. In komische karakters is zij bijna niet te evenaren. -- menig nastukje kan het bewijzen. en hiertoe werkt mede dat dan de taal van het dagclijksche leven op den voorgrond treedt. Maar toch ook in ernstige rollen al valt het moeilijker, behoeft men niet altijd zoo deftig te sprekenwij heb ben daarvan immers in Mw. Kleine een navolgenswaardig voorbeeld. Mw. L. Valois was als Lazarillo in haar spel goedmaar in haar spraak veel te geaffecteerd. De heer Haspels gaat aan dat laatste euvel veel minder mank, dan zijne kunstbroeders, en dit hebben wij ook in hem als Karei II gepre zen. Verder vermelden wij nog gaarne Mw. lburg als de Markiezin, en de heeren Kiehl en R. Faassen als Don Jose en den Markies. Het naslukje "Zonder Bruidschat" is eene vermakelijke parodie op ouders die hel in de wereld vrij bekrompen hebben en naar een rijken schoonzoon hengelen. De ambtenaar Casindie met HBO fr. rond moet komen en daarom zelf den vloer boent, terwijl zijn vrouw kookt en zijn dochter zijn kieeren ver stelt werd aardig vertegenwoordigd door den heer R. Faassen. Niet min der aardig speelde de heer Kiehl als den ouden rijken vriend, die zoo ter rechter tijd een kapoen en eenige flesschen wijn voor liet diner meebrengt en nu door Casin lot bediende wordt gepromoveerd, om zich tegenover den aanstaanden rijken schoonzoon een air te geven. De rollen van de dochter en van den schoon zoon in spe werden vrij stijf gespeeld. Daarentegen was Mw. Ibnrg eene perfecte Mevrouw Casin. Leiden, 21 Maart 1871. IJiCEïOSBEK. L. vestigt de aandacht van de Leydsche policie op een rooverhende die bij iedere aankomst van den trein bij de stalionhrug zich verzamelt en eiken reiziger, die met eenige bagage loopt, molesteert. Niet zelden worden vooral dames die ongenegen zijn hunne vriendschappelijke diensten aan te nemen, met seheldwoordeu, vloeken en andere epitheta ornautia onthaald. liet zou voor hem, die de sleutelstad telkens bezoekt, zeker zeer welkom zijn dat de policie hare bijzondere aandacht voortdurend op die al te ge dienstige geesten vestigde ten einde ieder zijnen vrijen individucelen wil zou kunnen volgen, om al of niet zijn bagage door anderen te doen dragen. Na een langdurig doch geduldig lijden overleed heden, in den ouderdom van ruim 64 jaren, na tijdig voorzien te zijn geweest van de 1111. Sacra menten der Stervenden, onze dierbare Vader en Behuwd-vader de Heer HUGO VAN CAZANT. Ljit aller naam Leiden, 20 Maart 1871. C. VAN CAZANT. De Heer en Mevrouw SASSE SCHOENMAKERS betuigen, ook namens de overige familie, hun hartelijkcn dank voor de talrijke bewijzen van deel neming bij het overlijden hunner Zuster Mevr. de Weduwe J. M. KOEKELIS-- SCHOENMAKERS ondervonden. Leiden, 21 Maart 1871. AEIÏEMEEAE VERGiADEKIXCi, overeenkomstig Art. 15 en 21 der Statuten, op Woensdag 22 Maart, des namiddags ten drie uur, in het Gebouw van het Nut. De Balans en de punten ter behandeling liggen Ier inzage aan het Kan toor der Vennootschap, van 'svoormiddags 10 tot 'snamiddags 2 uur. Naar luid van Art. 15 moeten houders van Aandeden in blanco die vcr- toonen bij het binnentreden ter vergadering. De Directeur, Leiden, 7 Maart. G. J DE CASPARIS.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3