ren, tot majoor, belast met bet toezigt over de rij- en hoefsmidschool, den ritmeester S. J. von Iluguenin, van liet corps, instructeur bij gemelde school; tol ritmeester 3e kl., de le luitt. jhr. 11. K. .1. Meijer, van hel corps, K. ,1. D. Wijnhoff', adjudant bij het corps, en C. F. 11. baron van Pallandt, van hel 3e reg. huzaren; lot l"1 luit. den 2,n luit. 11. A. L. J. baron Gansneb genaamd Tengnagel, mede van laatstgemeld reg.; bij het 3C reg, huzaren, tol majoor, den ritmeester M. G. Malthes. instructeur bij het 2e reg. huza ren; tol 1'" luit. de 2' luitt. T. F. Slinkers en G. J. A. A. baron van Heemstra beiden van het corps; bij het 4e reg. huzaren, tot kommandant van hel corps, den luit. kolonel A. O. 11. baron Gansneb genaamd Tengnagel, van het reg.; lol luit.-kolonelden majoor YY. A. beck, van het 3e reg. huzaren; bij hel wapen der artillerie, bij den staf, lot generaal-majoor inspecteur van hel wapen, den kolonel jhr. A. \v. A. Gevers Deynoot, kommandant van liet reg. vcld-arlillerie; tot luit.-kolonelden majoor J. P. YV. van Catlen- burcli. van genoemden staf, chef van het bureau materieel der art. bij het dep. van oorlog; lol majoor, toegevoegd aan den directeur van hel materieel der arl.den kapitein (I. YY. C. de Brauw, van het reg. vcld-art.tot ma joor. ouderdirecteur der artillerie stapel- en constructiemagazijnenden ka pitein P. H. J. A. de Booy. van het 2C reg. vesting-art.; tot kapitein, den l™ luit. .1. .1. Mathijsen. magazijnmeester der art. 2e kl. te Helder; bij het reg. veld-arl., tot kommandant van het corps, den luit.-kolonel M. YV. G. de Man, van het reg.; tot luit.-kolonel, den majoor J. C. 11. Ridder; tot majoor, den kapitein F. F. Steenbcrghe; tot l'D luit. de 2e luitt. L. Roose boom, C. J. P. Kaub en 1). kromhout, allen mede van het corps; hij het lc reg. vesting-art., tot kapitein 3' kl. de le luitt. 11. A. de liaan en 11. N. Bocrrigter. van het 2' reg. vesting-art.; tot lcn luit. den 2™ luit. J. van Heulen, van het corps; bij het 2' reg. vesting-art., lot kapitein 3e kl. den 1°" luit. YV. II. B. YVilkens, en tot 1"> luit. den 2C" luit. P. E. Boelc, heiden van het corps; bij het 3e reg. vesting-art., tot majoor, den kapitein C. J. van Orsoy Vccren, van het reg. rijdende art.; tot kapitein 3e kl. de 1'luitt. R. van Mansvelt, van het 2'. en. P. YV. Pfeiffer, van het le reg. vesting- art.; tot 1«" luit. den 2en luit. J. 1). Onderwater, van het corps pontonniers; bij het reg. rijdende art.tol luit.-kolonel a la suite van het corpsden majoor jhr. I). G. M. Hooft, thans mede a la suite van het reg. en gouver neur van Z. K. II. prins Alexander; hij het corps ingenieurs, mineurs en sapcurs; tot kolonel, den luit.-kolonel P. 11. Morsel, van het corps, chef van het bureau materieel der genie hij het dep. van oorlog; tot luit.-kolo nel. den majoor S. l'rince. kommandant in de 2' stelling der genie; tot majoor, den kapitein H. L. de Wijs. kommandant in de 9C stelling der genie: lol kapitein 'i' kl. den 1'" luit. F. M. baron van Eek, van het corps, en tot l™ luit. den 2rn luit. .1. YV. Kaiser, mede van het corps: 2". in zijnen rang over te plaatsen hij het reg. grenadiers en jagers, den majoor II. N. de Frcmery. van het 5' reg. inf.; 3". op het daartoe door hem te kennen gegeven verlangen, eervol ontslag le vericenen uil zijne heirekking van onderdirecteur hij de artillerie stapel- en constructie-magazijnen aan den majoor L. S. R. Scsseier. van den staf der artillerie, wordende hij in ver band daarmede tevens geplaatst hij hel lc ren. vesting-artillerie; 4°. in af wachting van nadere beschikking, op non-activiteit le stellen den kapitein J. Romein, van het 1' reg. vesting-artillerie. De le luit. B. Reiger van liet I' reg. vest.-artillerie, gedetacheerd bij de stapel- en constructie-magazijnen te Delft, is op zijn verzoek op, non-activi teit gesteld. Z. M. do koning heeft gisteren namiddag ten gehoore ontvangen don Ediiardo Asquerino. Spaansch gezant bij het Ned. hof. die zijne nieuwe, geloofsbrieven heeft overhandigd. De afdeclingen van de tweede kamer hebben heden onderzocht de vol gende wets-onlwerpen1°. dat tot regeling van de bevoegdheid der consu laire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke acten, en van de consu laire regtsmagt; en 2". tot onteigening ten behoeve van de graving en verbetering van het Papen- en Hcnzcndiep in het waterschap Old-Ambt. - Gisteren avond heeft H. M. de koningin de voorstelling in den kon. Fransehen schouwburg met hare tegenwoordigheid vereerd. Door het Ita- liaanseli tooucelgezelschap werd opgevoerd 11 Ilarbiere di Siriglia. De rol van Rosina werd door mad. Desirée Arlot op uitmuntende wijze vervuld. BUITËiNLANDSCIIK BËMGTKN. DELG IE. Te Antwerpen is Zaturdag avond weder een vaartuig met petroleum gela den in brand geraakt. Een Engelsche schoener lag bij Auslruwec! gereed om met een lading petroleum zee te kiezen, toen de olie plotseling ont vlamde. De geweldige slag, gevoegd hij een hcviïe vlam. deed dadelijk van alle kanten hulp opdagen, waardoor het nog mogelijk was de opvarenden, vier in getal, te redden maar in deerniswaardige!! toestandde kapitein heeft een heen gebroken; zijne vrouw en de twee matrozen hebben vreesselijke brandwonden bekomen; men vreest voor hel verlies van hun leven. Drie andere groolc schepen met petroleum lagen iu de nabijheid, alsmede een met kruid geladen Franseh vaartuig. Men is er echter in geslaagd het brandende schip met ijzeren kettingen zoo vast aan den linkeroever der rivier te bevestigen, dat het niet afdrijven kon, waardoor grooter onheilen werden voorkomen. FRAN KR IJ K. De toestand der hoofdstad is betreurenswaardig. Zij is overgeleverd aan regeringloosheid, en het bewind is niet bij magte het oproer te beteugelen. De generaal Yinoy heeft met de troepen Parijs verlaten, omdat hij hunne trouw niet op de proef wilde stellen; een deel der troepen toch was reeds in de ure der verzoeking bezweken, waarover men niet verwonderd kan zijn. wanneer men weet hoe die troepen in den grond gedemoraliseerd zijn. Het bewind moet dus het herstel der orde verwachten van het goedgezinde deel der nationale garde. Omtrent de jongste gebeurtenissen wordt het volgende medegedeeld. Za turdag nacht omstreeks drie uren werden de hoogten van Montmartre door de linietroepen omsingeld. De soldaten hadden, tol hel voorkomen van bloedvergieten, last ontvangen geen gebruik te maken van hunne wapens, liet artillerie-park werd slechts door een honderdtal personen bewaakt, die geweerschoten op de troepen losten en eenige hunner kwetsten. Doch na een korten tegenstand werden de kanonnen genomen en door de paarden, waarvan de detachementen artillerie voorzien waren, weggevoerd. Ter plaatse, waar de rue d'Abbaye en de rue des Carrières zamenloopen, moes ten de paarden hunnen tred vertragen; het kostte der menigte, die aldaar in grooien getale aanwezig was, weinig moeite om de artilleristen te om- singcleii. De leidsels der paarden werden .stuk gesneden, en zoo werden j de kanonnen teruggenomen, die echter ook niet verdedigd werden. Inmid- dels had een sterk detachement soldaten bezit genomen van de hoogten.' die 1 door de nationale gardes waren verlaten. Die troepen werden aangevoerd door den generaal f.ecomte. De nationale gardes liepen ontsteld door de straten, om kennis te geven van hetgeen er voorviel. Tegen acht uur kwam een detachement in de me Muller, liet werd voorafgegaan'door een tam boer. die den gcneralen marsch sloeg. De manschappen hielden de kolf van hel geweer in de hoogte. Zij werden aangevoerd door een luitenant. In het midden der rue Muller hield een detachement halt. Daar werd weer in allerlei rigtingen de generale marsch geslagen. Gaandeweg werd het de tachement sterker. Eensklaps schoten uit de rue de la Fcutrière een kor poraal van de jagers van Vincennes en een korporaal van de linietroepen toe. Zij waren ongewapend. Zij zwaaiden hunne képis. schreeuwende: «Leve de republiek!" "Leven de linietroepenantw oordden de nationale gar des, en de vrouwen en kinderen, welke nu ook in de straat begonnen te komen, schreeuwden mee. Uit aller borst werden de kreten aangeheven; "Leven de linietroepen! leve de republiek!" Met elk oogenblik voegden zich nieuwe nationale gardes en linietroepen hij den hoop. De nationale gardes beklommen weder de hoogte. Een hunner hechtte een witten zakdoek aan de punt van zijn bajonet en trad in onderhandeling met den generaal, die bet hevel over de troepen voerde. «YY'ij willen onze positie, die men bij overrompeling genomen heeft, weer bezetten," zeide hij. YVij hopen dat gij niet het bloed des volks zult willen vergieten. YY'ij allen zijn Fransehen. wjj zijn broeders." De generaal antwoordde, dat hij bevelen had ontvangen en deze moest uitvoeren. Gaandeweg werd de parlementair geheel door nationale gardes omringd. De soldaten hieven de kolf van het geweer om hoog en de nationale gardes hernamen hunne positie op de Place Saint- Pierre. De soldaten wierpen zich in de armen van de nationale gardes. Men zwaaide met de kepis, met de geweren, en schreeuwde: //Leven de linietroepen! leve de republiek!" Op vele andere plaatsen maakten de sol daten gemecne zaak met de oproerige nationale gardes. Reeds is gemeld dat de generaals Le Comte en Clément Thomas in han den der opstandelingen waren gevallen en door dezen gefusilleerd zijn. De Gnulois meldt hieromtrent hel volgende: Generaal Le Comte werd op eene hoogte van Montmartre, aan het hoofd zijner troepen, gevangen genomen en onmiddelijk naer Chateau Rouge vervoerd. Generaal Clement Thomas, die zich in hurgerkleeding hij den hoek der rue Marie Antoinette bevond, werd herkend, gegrepen en insgelijks naar Chateau Rouge gebragt. Dit een en ander gebeurde omstreeks 3 ure in den namiddag. Een uur later wer den de beide generaals naar de rue des Hosiers in zeker huis gebragt, alwaar zich een aantal manschappen der linietroepen. Garibaldianen en andere per sonen bevonden. Na een vertoon van regtspraak werden zij naar den ach terkant van den tuin gesleurd, waar zij aan elkander vastgebonden en hij den voet van den muur nedergesmeten werden. Een officier der Garibal dianen ging daarop naar de eerste verdieping en riep uit het raam dat ge neraal Thomas door eene militaire regtbank behoorde gevonnisd te worden, zoodal men zich moest tevreden stellen met hem in arrest le houdenzon der hem eenig geweld acn te doen. De stem van den officier ging echter in het verward geschreeuw verloren en eer hij nog van het raam was terug getreden, hoorde hij reeds een tiental geweren afvuren. De generaal Lc Comte was door een kogel van achteren in het hoofd getroffen, zoodat hij onmiddelijk dood viel. Zijn lotgenoot Thomas daarentegen was niet geraakt. Op nieuw werden er tien geweren op lieui gerigt. maar slechts één kogel trof en veroorzaakte slechts eene wonde. "Lafaards!" riep hij. en op het zelfde oogenblik volgden alweder tien schoten; thans eerst viel hij dood neder. In verscheiden stralen van de oproerige wijken zijn barricades opgc- rigt; een daarvan is voorzien van eene mitrailleuse. De voorbijgangers w or den gedwongen ieder iets bij te dragen tot het werk van den opstand, al is het slechts een straatsteen. ITALIË. In een schrjjven van den kardinaal Patrizi, den deken van het kardi- naals-collegie, laat de Paus zich volgender wijze uit over de waarborgen van geestelijke onafhankelijkheid, die de Italiaansche regering den II. Stoel wil verleenen. Er is sprake van ons lc doene bewilligingen, onder den naam van waarborgen. In die zaak, waaraan de ministers van Picmont sedert lang groote en toch vruchtelooze moeite lcn koste leggen, zien wij eene ongerijmdheid, eene misleiding, eene bespotting. Gedrongen door het verlangen van de katholieken der geheele wereld en door de eischen der staatkunde, willen zij ons ecnen schijn van koninklijke magt laten behouden, opdat wij niet het voorkomen hebben van in de uitoefening onzer kerkelijke oppermagt van iemand afhankelijk te zijn. Met dat doel bieden zij 'ons bewilligingen aan; doch in alle hew illigingen ligt ondergeschiktheid dergenen die ze ontvangen aan degenen die ze doen: het is dus een ijdcl streven van de ministers van Piemoul. onze souvereinilcit te w illen verzekeren door bcw il ligingen, dat is door eene zaak, die uit haren aard onbestaanbaar met bet begrip zelf van souverein gezag en onafhankelijkheid is. Buitendien ligt in elke van die bewilligingen. wel beschouwdeene bijzondere slavernij; en die opeenhooping van slaafsche handen is nog zwaarder gemaakt door de wijzigingen, welke in het betrekkelijke wetsontwerp zijn gebragt. Buiten dien is de vijandige en valschaardige geest, welke, hoe ook bewinpeld, in dat west-ontwerp doorstraalt, door eene reeks van feiten zoo zigtbaar ge worden, dat geen verstandig man die waarborgen voor goede munt zal opnemen. Daardoor hebben die waarborgen integendeel den aard eener bespotting. Gelijk llerodes den Heiland met een vorstelijk purpergewaad bekleedde ont hem te bespottenzoo bespot men thans ook ons door ons te omringen met valschc kenmerken van koninklijk gezag. Pilllllil E W. BERLIJN, 20 Maart. Op den 13'*" Maart hield de kroonprins eene groote wapenschouwing over ruim 40000 man Duitsche troepen, in de nabijheid van Amiens. Onder deze bevond zich ook het Oostpruissisehc regiment n". 32, dat zich met lauweren had overdekt in den veldslag van Gravelotle, te Pont Noyelles een zware batterij, op een heuveltop geplant, stormenderhand veroverde, en aan eene menigte andere gevechten en veldslagen een roemrijk deel had ge nomen. Van de officieren, die met het reeiment in Augustus mede te velde waren getrokken, stonden nog slechts 4 bij de troepen, namelijk de kolonel en 3 luitenants. Van de manschappen was het getal, dal den ganschcn veldtogt had medegemaakt, betrekkelijker wijze even gering; men mogt schier zeggen, dat het geheele regiment herhaaldelijk was vernieuwd. Niet al de regimenten, daar aanwezig, hadden dergelijke verliezen geleden, maar toch vond men er verscheidene, wier kaders bijna op dezelfde wijze waren hernieuwd. Volgens eene mededecling uit Hamburg aan de llerl. Hörsenzeit. is aldaar een berigt ontvangenbetreffende de gedurende den jongsten oorlog genomen Duitsche schepen. Dit berigt bevatte de verzekering, dat de des wege geleden nadeelcu uit de oorlogschatting, door Frankrijk te betalen, zouden worden vergoed.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2