LE1DSCIIE COURANT. '1871. X'. (i9. WOENSDAG 22 MAAKT. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Couranis per vierendeel janrs f3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Cehnoenleraad i,35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents.' De prijs der AdvertentiCn is van ,l4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. STA DS-BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dal de gelegenheid tot de vaccinatie en revftcclnatie voor de onvermogenden, aan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Zaturdag 11 Maart, Vrijdag 7 April, Ringsdag 14 Donderdag 13 Maandag 2D Zalurdag 15 Woensdag 22 Vrijdag 21 Ringsdag 28 Maandag 24 Donderdag 30 Zatnrdag 29 en Woensdag 5 April Dingsdag 2 Mei, te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de rcvaccinalie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 8 Maart 1871. v. PUTTKAMMER. Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 21 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 8 personen, door gewijzigde pokken 6, als hersteld opgegeven 3, overleden 1 zoo dat nil in behandeling zijn 138. Bij de uitgevers Gebroeders Kraay, te Amsterdam, ziet het licht de lc aflevering van eene, door de begaafde teekenpen van den heer Anth. de Vries, geïllustreerde uitgave der Gedichten van den Schoolmeester. Met het oog op de groole populariteit, die deze dichtbundel verwierf, achten wjj eene bepaalde aanbeveling overbodig en meenen wij te mogen volstaan met de verklaring, dat de geestige illustraties, die deze aflevering ons te zien geeft, in volkomen harmonie zijn met den onuitputlelijkcn humor van den auteur. Deze bundel zal verschijnen in ongeveer 10 afleveringen, van 32 bladzijden royaal octavo-formaat. De zeer matige intcekcnprijs, 35 cents per aflevering, en de verdienstelijke uitvoering geven een waarborg te meer dat aan deze onderneming een goede uitslag verzekerd is. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat te Amsterdam, in de maand Julij aanst.een vergelijkend examen zal worden gehouden tusschcn jongeliedendie bij het garnizoens hospitaal te Amsterdam in verband met bet onderwijsaldaar aan het Athe naeum lllustre gegeven wordende, wcnschen te worden opgeleid tot officie ren van gezondheid bij de zeemagt. De toelating beeft slechts eenmaal in het jaar plaats en wel op den l,,e0 October van elk jaar. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen ouderdom van zeventien jaren bereikt hebben, en niet ouder zijn dan twintig jaren. Ver zoeken tot toelating moeten voor of op 31 Mei bij den minister ingediend worden. Het getal plaatsen is bepaald op 12. Ter voorkoming van mis rekening en teleurstelling wordt reeds nu aan ouders en voogden bcrigt, dat voor de toelating in 1872 en volgende jaren wordt gevorderdbehalve geschiktheid tot de militaire dienst, de overlegging van de door eene staats commissie, belast met het alnemen der natuurkundige examens, afgegeven verklaring, dat de adspirant voldoende bewijzen heeft geleverd van kennis der Nederlandsche, Latijnsche en lloogduilsche talen, en van de wis- en stelkunst als voorbereiding lot beoefening der natuurkundige wetenschappen. Blijkens het verslag der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij over 1870 mogt gedurende dat jaar die maatschappij 44 personen uit de golven redden, zoodat sedert de oprigting der maatschappij 1991 personen gered zijn door de middelen door haar verstrekt. Ook reeds in de maand Januarij van dit jaar werden 27 schipbreukelingen gered, namelijk: den7den Januarij te Egmond 15 man van de Liguré en den 16/17 Januarij te Schoorl 12 man van de Fremad met de Pettemer boot. De financiën der maatschappij zijn vooruitgegaan tengevolge van het kleinere aantal strandingen, en dank zij vooral de krachtige ondersteuning, die zij van eenige begunstigers mogt ondervinden. Tc Alphen is dezer dagen eene bijeenkomst gehouden ter bespreking van het nut der buurtspoorwegen voor de Rijnstreek. Uit alle naburige ge meenten waren belangstellenden in die zaak opgekomen. Uit iedere ge meente is een der voornaamsle ingezetenen gekozenten einde later alhier eene openbare vergadering te houden, om commissarissen le benoemen, die zich zullen belasten met de voorbereidende werkzaamheden tot het tot stand brengen der zaak. Naar men uit Amsterdam meldt is de heer II. M. de Vries, directeur der Surinaamsche bank aldaar, tot agent der Nederlandsche bank te 'sGra- venbagc benoemd, in de plaats van den heer mr. Gleichmau, thans secretaris dier bank. Door den gemeenteraad van Nijmegen is besloten het contract met de firma Schretlen en C".dat ultimo Maart 1872 eindigt, niet le vernieuwen, en voor rekening der gemeente eene gasfabriek op te rigtendie 1 April 1872 in werking zal komen. Te Assen is van Smilde gevankelijk binnengebragt zekere M. E. II., ongehuwd, beschuldigd haar kind, ruim een jaar oud, te hebben geworgd. Naar men uit Mcppcl meldt is een bediende van Van Gcnd& Loos, belast met liet incassecren van wissels enz., sedert eenige dagen spoorloos verdwe nen, met achterlating van vrouw en kinderen. Bedoelde firma zou bierdoor eenige bonderden guldens schade lijden. De gemeenteraad van Groningen heeft heden besloten de kermis, welke in Mei zou plaats hebbenuit le stellen en burg. en welh. opgedragen nadere voorstellen in te dienen over het at dan niet houden eener kermis in den aanstaanden herfst. 's GRAVENHAGE, 21 Maart. Tot adjunct-secretaris der staatscommissie voor de zamenstclling van een wetboek van strafregt is benoemd jhr. mr. G. J. T. Beelaerts van Blok land, adjunct-commies bij het dep. van justitie. Tot kantonregtcr te Rauwerd is benoemd de heer m'. R. D. Baart de la Faille, thans griffier bij het kantongeregt te Doetinehem; en tot griffier bij laatstgenoemd kantongeregt de heer mr. II. Hulshof! Gz.advocaat te 's Gravenhage. - Z. M. heeft goedgevonden aan onderstaanden opper- en eenige hoofd en verdere officieren pensioen te verlcenen: P. J. Amiot, kolonel, komman- dant van het 6e reg. inf., J. C. C. Thiel, majoor, le reg. inf.; J. I. H. Velius Baert, majoor, 6' reg. inf.; F. 11. Dinkelman, majoor, 3* reg. inf.; L. W. Bilderdijk. kapitein. 6C reg. inf.; P. A. J. II. Boreel de Mauregnault, kolonel, kommandant van het 4e reg. huzaren, onder toekenning van den rang van gcneraal-majoor; J. T. van Barneveld, luit.-kolonel. 1* reg. huzaren, onder toekenning van den rang van kolonel; L. F. 11. Graves, majoor bij den staf der cavalerie, werkzaam bij het dep. van oorlog, onder toekenning van den rang van luit.-kolonel; A. G. VV. L. J. F. von Kellncr, generaal-majoor. in specteur van het wapen der art.; O. J. Fredzess, majoor, bij den staf der art., toegevoegd aan den directeur voor het materieel der art., onder toe kenning van den rang van luit.-kolonel; T. F. A. O. Boellacrd van Tuyl, majoor, 3« reg. vesting-art.; D. G. Andreac, kolonel, kommandant in de 3e stelling der genie; F. J. A. Esau, lnit.-kolonelprov. adjudant in Fries land, onder toekenning van den rang van kolonel; W. J. 11. Oosterdiep. luit.-kolonel. plaatselijk kommandant te Breda, onder toekenning van den rang van kolonel; .1. J. Reiehe. majoor, plaatselijk kommandant te Zutpheu. Z. M. heeft goedgevonden: I». te benoemen: bij den grooten staf. tot generaal-majoor, hoogstdeszelfs adjudant, den kolonel jhr. Y. F. A. van Pan- liuys. van dien staf, mitsgaders Zr. M'. adjudant in buitengewone dienst, den kolonel N. Mac-Leod, bevelhebber in de le mil. afd.; bij den prov. staf, tot luit.-kolonel en prov. adjudant in Frieslandden majoor A. II. Mom- mers, van het 1reg. vesting-art.; tot luit.-kolonel. de majoors E. W. C. C. Storm de Grave en P. Sodenkamp, prov. adjudantenrespectivelijk in Utrecht en Overijssel; bij den plaalselijken staf, tot kolonel, plaalseljjkcn komman dant 2' kl. te Breda, den luit.-kolonel jhr. H. G. F. Leyssius, van bet 3" reg. inf.; tot majoor, plaalselijken kommandant 3" kl. le Zutphen, den rit meester K. van der Lely, van het 1* reg. huzaren; bij het wapen der in fanterie, bij het le reg.. tot majoor, den kapitein J. 11. 11. Gisser, van het 8e reg.; tot kapitein 3C kl.de 1« luitl. J. R. Goteling Vinnis, van bet 3'. en A. P. F. Prince, van het 7e reg.; bij het 3e reg., tot luit.-kolonel, den majoor C. L. Loder, van het reg. grenadiers en jagers; tot majoor, den kapitein L. F. J. A. baron van Boccop, mede van laatstgemeld reg.; tot luit. de 2e luitt. A. F. A. Huberts en J. L. A. de Bruynbeiden van het 8e reg.; bij het 4e reg., tot 1CQ luit. den 2cn luit. J. C. A. Pabst, van het corps: bij het 5' reg., tot majoor, den kapitein L. M. E. Wilhelmie. van den staf van het wapen, werkzaam bij bet dep. van oorlog; bij het 6e reg tot kommandant van bet corps, den luit.-kolonel J. A. K. W. Bceckman, van het reg.; tot majoor, den kapitein 1'. F. Brunings, adjudant bij liet corps; tot kapitein 3C kl.den lcn luil.-adjudant G. Clockcner Brousson. van het reg. grenadiers en jagers; tot l™ luit. den 2E" luit. \V. E. van Ingen, van het corps; bij het 7C reg., tot kapitein 3' kl.den lf° luit.-adjudant J. A. Jochems, van het reg. grenadiers en jagers; bij liet wapen der cavalerie, bij den staf, tot luit.-kolonelden majoor A. L. T. A. Grisart. en tot ma joor, den ritmeester jhr. U. J. K. ridder van Rappard, beiden van genoemden staf; bij het le reg. huzaren, lot luit.-kolonel, den majoor W. A. A. B. van Toll; tot ritmeester 3C kl., den lt0 luit. F. J. baron van Vleeckeren. en tot len luit. den 2fn luit. J. van Son, allen van het corps; bij het 2' reg. huza-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1