midsun; COURANT. N". 08. DINGSDAG 21 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 1#71. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars f 3.franco p.p. f 3.5(1; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.' De prijs der Advertentie» is van 14 rejels f 1.- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 20 Maart. Sedért de Vorige opgave, Zaturdag 11., zijn alhier door pokken aange tast 5 personendoor gewijzigde pokken 9als hersteld opgegeven 4 overleden 2zoodat nu in behandeling zijn 128. Naar wij vernemen is FrSulein Herrlinger plotseling te Keulen| onge steld geworden, zoodat de lloogdnitsche voorstelling op Dingsdag avond geen voortgang zal hebben. Uit Katwijk aan Zee meldt men dat van 10 tot 17 Maart aldaar zijn aangekomen 23 schuiten, met schrale vangst, welke besomden 150 tot 40. Door den storm van den 9C" hebben vele .schuiten schade aan visch- tuig geleden. In den loop van dit jaar moeten plaats hebben de verkiezingen 1°. den tweeden Dingsdag der maand Mei (9 Mei) tot leden van de prov. staten inge volge art. 5 der prov. wet; 2°. den tweeden Dingsdag der maand Junij (13 Junij) tot leden van de tweede kamer der slalen-gencraal, ingevolge art. 100 der kieswet; 3". den tweeden Dingsdag der maand Julij (11 Julij) tot leden van de eerste kamer der stalen-generaalingevolge art. 88 der kieswet; en 4\ den derden Dingsdag der maand Julij (18 Julij) tot leden van de ge meenteraden, ingevolge art. 7 der gemeentewet. Naar men verneemt wordt spoedig ecne promotie bij de verschillende wapenen van bet. leger te gemoet gezien. Zaturdag avond barstte te Amsterdam omstreeks 9 uren een hevige brand uit in de fabriek van de Nederlandsche koolteerstokerijwelke echter spoedig werd gestuit door hel werken van eenige spuiten, zoodat men on geveer om 11 uren den brand meester was. Tc Utrecht had gisteren in de zaal naast den schouwburg de aange kondigde vergadering plaats, door de afd. Nederland van het internationale werklieden-verbond te Amsterdam uitgeschreven, liet praesidium werd waar genomen door den heer Gerhardt uit Amsterdamdie met verschillende afgevaardigden van de verecniging der hoofdstad en 's Hage het bureau vormde. De zaal was eivol; zoowel werklieden als personen uit hoogeren stand waren aanwezig. Men kon het dan ook zien, dat de meesten eerder uit nieuwsgierigheid dan uit ware belangstelling waren gekomen. De voor zitter trachtte het nut der vereeniging en de noodzakelijkheid barer ver spreiding te bctoogen. V. D.) Dij vonnis der arrond.-rcgtbank te Utrecht, van den 16dtn dezer, is de machinist van een personentrein van den Rijnspoorweg schuldig verklaard aan het zonder opzet voor een trein doen ontstaan van gevaar, dat hij had kunnen en moeten voorzienwaarvan verwonding en ander ligchamelijk letsel en verlies van een menschenleven het gevolg is geweesten hem ver oordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van eene maand. Men meldt uit llarlingenOp de twee tjalken, in de vorige week van hier uitgezeild met aardappelen, en bij Workum en Stavoren door storm verongelukt, waren 4 mannen, 2 vrouwen en 9 kinderen, zoodat 15 men- schen daarbij jammerlijk zijn omgekomen. Hier liep een gerucht, dat ook de beurtman van Makkum toen was ver gaan, doch naar men verzekert, is deze behouden binnengekomen te Muiden. De arrond.-regtbank te Arnhem heeft zich met een adres tot den koning gewend, waarin betoogd wordt, dat de wijze, waarop de bezoldi ging der leden van de regterlijke magt, en in het bijzonder van de arrond- reglbanken, hier te lande geregeld is, dringend verbetering vordert. Men schrijft uit lieerde aan de N. 11. C.Dezer dagen rees hier het vermoeden van een kindermoord ten huize van gehuwde lieden. Bij onder zoek door de regterlijke autoriteit te Arnhem, heeft de moeder hare beval ling bekend en zelve de plaats aangewezen, waar in eene schuur het kin derlijkje door haar en haren man was begraven. Het lijkje is door deskun digen geschouwddie moeten hebben verklaard., dat het kind na de geboorte geleefd heeft. 's GRAVEN11AGE, 20 Maart. De heer J. A. Mazel, thans minister-resident bij de Vereenigde Staten van Amerikais in diezelfde betrekking overgeplaatst bij de hoven van Dene marken en van Zweden en Noorwegen, en de heer mr. B. O. T. H. Westen berg, thans raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, is benoemd tot .minister-resident bij de Vereenigde Staten van Amerika. 'L. M. heeft benoemd tot raadsheer in den hoogeu raad der Nederlan- G, Matthes, raadsheer in bet provinciaal gicreglshof in den den heer mr Zuidholland. - Tol plaatsvervangend kantoinregier te Sliedrecht is benoemd de heer J. P. Visser, med. doctor aldaar. De officier van gezondheid 2kl. K. G. F. Sloos wordt geplaatst op het wachtschip 'te Willemsoord. Z. D. 11. de prins von Wied is heden morgen uit de residentie ver- irokken. De eerste kamer der staten-gencraal is bijeengeroepen tot hervatting van hare werkzaamheden tegen Maandagden 27"*" dezer, In de zitting van de tweede kamer van heden beeft de heer Insinger omtrent den oosterspoorweg deze twee vragen gedaan: 1*. aan den minister van oorlog: hoe de minister dacht over de thans voorgestelde rigting van den weg in verband tot de defensie? 2». aan den minister van hinnenlandsche zaken: of het waarschijnlijk is, dat de meening der regering over deze zaak tijdig genoeg gevestigd zal zijn. dat de onteigeningswet nog vóór het einde der zitting zal kunnen worden behandeld? De minister van oorlog heeft geantwoord, dat de voorgestelde rigting inderdaad nadcelig is voor de defensie, maar dat de regering met den con cessionaris in onderhandeling is ter conciliatie zoo veel mogelijk van de be langen der defensie met die van het handelsverkeer. De minister van binnenlandsche zaken, het gewigt der zaak erkennende, kon in dezen stand van onderhandeling niets meer verklaren, dan dat deze van weerszijden met ijver, belangstelling en welwillendheid worden gevoerd j dat de regering zal toegeven wat zij kan en hoopt dat de concessionaris in gelijken geest zal handelen. De minister van oorlog heeft er nog nader bijgevoegd, dat van den con cessionaris geen penning meer gevorderd wordt dan noodig is voor het her stel der schade aan de defensiewerken. Hiermede was de interpellatie afgeloopen. Een aantal kleine ontwerpen en conclusion zijn aangenomen. Tegen Woensdag zijn vier ontwerpen van wet aan de orde, waaronder dat op de bevordering en het ontslag der militaire officieren bij de zecmagt en eenige conclusion op commissoriale rapporten, waaronder die nopens de stukken betrekkelijk Venezuela. Het examen voor onderofficieren dingende naar den rang van 2d,n luit. bij de infanterie heeft heden een aanvang genomen. ENGELAND. LONDEN. 19 Maart. De dagbladen zijn opgevuld met bijzonderheden omtrent de feesten die den 2l'len zullen plaats hebben ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Louise, dat op het kasteel Windsor zal voltrokken worden. Schotsche bladen verspreiden het gerucht, dat prinses Beatrice, jongste dochter der koningin, met den schatrijken Schotschen edelman, markies van Ely, in den echt zou worden verbonden. Den 16''» dezer is te Chislehurst, de verblijlplaats der keizerin Eu genie, de vijftiende verjaardag van haren zoon gevierd in bijzijn van een klein aantal personen, behoorende tot de familie Bonaparte, en van vele uit Londen overgekomen personen van aanzien. De ex-keizerin is met ha ren zoon naar Dover vertrokken, om haar gemaal af te wachten. FRANKRIJK. De regering heefi| begrepen, dat zij den toestand te Montmartre niet langer mogt laten voortduren en dat zij krachtig moest optreden om een einde te maken aan den oproerigen geest van een deel der nationale sarde. Het gevolg is geweest dat Parijs weder een moeijelijkcn dag heeft moeten doorleven. De heer Thiers heeft Zaturdag morgen eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij een beroep deed op het gezond verstand en de vaderlandsliefde der Parijzenaars. Hij bragt de bevolking onder het oog dat ten gevolge der wanordelijkheden de terngmarsch der Duilsche troepen vertraagd en de repu bliek benadeeld werd. Omtrent dit laatste vermaande hij de bevolkin", zich in acht te nemen tegen het denkbeeld, dat wanordelijkheden in eene repu bliek een noodzakelijk kwaad zijn. Wanneer dit bij de openbare meening ingang vond, zou de republiek te gronde gaan. Het bewind, zeide hjj,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1