begrooting niet eene som voor een gezantschap in China geraamd had. Doch de overgroote meerderheid waardeerde het in den minister dat hij na de herhaalde beslissing der kamer zich een rijp overleg had voorbehouden. .Niettemin drong men er op aan. dat een naar het scheen ongeregelde toe stand van de Nederlandsche consuls in China zoodra mogelijk mogt ophouden. In drie afdeelingen besprak men de missie te Rome. Van verschillende zijden achtte uien het noodig, dat deze post van de begrooting verdween, nu de Paus geen wereldlijk gezag meer bekleedt. Algemeen verlangde men met de denkwijze der regering te worden bekend gemaakt. Had men hier al of niet met een lijdelijk voorstel te doen? Men wees er op. dat de rege ring de moeijelijkheid wel niet zou kunnen ontgaan. Want in Mei wordt de zetel van hel Italiaansche bestuur naar Rome overgebragtop dat tijd stip zoude Nederland derhalve aldaar twee gezanten hebben, hetgeen tot verwikkeling leiden kon en in elk geval oiinoodig voorkwam. Velen had den echter tegen het tijdelijk behoud van den post minder bezwaar, omdat de positie van den Paus volkenrcgtclijk nog niet geregeld is. 'sGRAVENHAGE, 16 Maart. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bij besluit van 22 Sept. 1855 ingestelde zilveren medaille met loffelijk getuigschrift toegekend aan de luitt. ter zee 2e kl. 11. Bernelot Moens en L. llaremaker, wegens de redding van een jongen, die op 20 Februarij jl. in het afslui tingskanaal rondom 's rijks werf te Nieuwe Diep door het ijs gezakt was, alsmede aan J. H. Guiraud, te Maastricht, wegens de redding van een kind, dal op 17 Februarij jl. te Maastricht in de Maas gevallen was. Z. M. heeft aan den heer E. P. E. graaf von Bylandt vergunning ver leend tot het dragen van het eereteeken van het IJzeren Kruis, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruissen, geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: lot raadsheer in het prov. geregtshof in Limburg de heer mr. J. H. C. Cazius, thans officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Roermond; tot officier van justitie bij de arrond.-regt bank te Roermond, de heer mr. K. L. J.Cornelis, oud-kantonregter te Weert, lid van de tweede kamer; tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank je Amsterdam de heer mr. E Boas, oud-kantonregter in het eerste kanton aldaar; tot kantonregter te 'sGravenhagc de heer mr. L. G. Greeve, thans regter in de arrond.-regtbank te Rotterdam; tot kantonregter te Amsterdam (derde kanton) de heer mr. J. de Vries Jz., thans kantonregter in het vierde kanton aldaar; tot kantonregter te Tilburg de heer mr. J. van lleusden, thans kantonregter te Waalwijk. Tot ontvanger der directe belastingen te Gorinchem is benoemd de heer A. A. Stuten, thans in die betrekking te Woerden. Tot surnumerair bij het vak der posterijen zijn benoemd de hh.II. F. Boekholt, te Groningen; J. C. van Hasselt, te Almelo; M. Jlouw, te Leer dam. D. F. M. Muller, te 'sHertogenboschjhr. I. J. de Pesters, te Drieber gen; C. L. Rambonnet te Elburg; L. M. Snellen van Vollenhoven, te Leiden» en M. A. Snijder, te llarlingen.' De officier van gezondheid 3J« kl. bij de zeemagt K. G. F. Sloos is bevorderd tot officier van gezondheid 2dc klasse. De luitt. ter zee 2' kl. W. F. Wesselink, H. F. Verheggen, A. P. Tadema, C. HofTman, J. Haremaker, H. A. Schippers, de officier van admi nistratie 2' kl. F. F. A. Canneel, die der 3' kl. P. Gallas, respectivelijk dienende op het wachtschip te Amsterdam, wachtschip te Willemsoord, ramsehip de Buffel, monitor Heiligerleemonitor de Tijger, monitor Heiligerlee, ramsehip de Buffel en wachtschip te Ilellevoelsluis, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld; terwijl met 1° April daar aanvolgende de luitt. ter zee 2' kl. J. Loots, 1». C. Pabst. H. van Broek- huyzen. II. A. Sirks, J. W. F. ridder Huyssen van lvattendijke, Z. J. Cam- hier. de officier van adm 2' kl. M. D. L. Hertzveld, die der 3e kl. P. J. Roest en J. A. Torré, respectivelijk geplaatst worden op bovengenoemde schepen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de Indische begrooting en wel over het amendement van den heer van Gollstein betreffende de Preanger-reorganisatie. De heer van Vocrthuysen ontwikkelde nader zijne meening. die door den minister ver keerd'scheen begrepen te zijn, en drong krachtig op de verwerping der organisatie en de aanneming van het amendement aan. De heer Heemskerk Az. kon na al het gehoorde maar niet toegeven dal de maatregel uilsluitend zou genomen zijn in het belang der bevolking. De toestand van de bevol king was niet zoo ongunstig. Was er eene koninklijke toezegging gedaan tot verhooging van het plantloon dan zou de zaak veranderenmaar de zaak nu bij overhaasting in te voeren, dat werd door de ontvangen rapporten niet geregtvaardigd. Hij vroeg, welke grondenafgescheiden van de brievenden minister hebben gebragt om uitvoering te geven aan de zaak, zonder dat hij kennis droeg van de latere stukken en motiven De minister zeide daarop dat hij geen besluit had genomen voor dat hij uit de telegrammen, depêches en brieven de overtuiging had bekomendat door de schorsing zekere span ning in den Preanger was ontslaan, die bij niet-uitvoering zou kunnen voortduren. Ten anderen dat, op last en met voorkennis van den gonv.- generaal, aan de bevolking de stellige verzekering is gegeven dal de koffij voortaan met 10 zou worden betaalden hij voegde er bijdat reeds het denkbeeld, dat de maatregel 2 a 3 maanden later in werking zou tre den, ten Ireurigen indruk op de bevolking had gemaakt. De heer Sloet van de Beele zeide dat men uit zijne vroegere verklaringen wist dat hij de hervorming als eene weldaad beschouwde. De zaak was reeds meer dan 40 jaren voorbereid; hij herinnerde aan hel bepaalde in artt. 74 en 75 Reg.-reglement van 1830. De koning had reeds 40 jaren geleden magtiging verleend den Preanger te reorganiseren. De heer Mirandolle trad in eene uitvoerige uiteenzetting der motieven, waardoor de maatregel zich aanbeval. [Per telegraaf.) Na langdurige discussiën is het amendement van den heer van Goltstein tegen de Preanger hervorming verworpen met 44 tegen 31 stemmen. Voor stemden de hh. Luyben, van Sijpestein, Nierstrasz. van der Does, van Nispen, van Lijnden, Bergman, Kien. van Wassenaer Catwjjck, Ver- heijen, van Kuyk. Hofïmaii, 's Jacob, HardenbroekBegram, de Branw. de Gasembroot, Heydenrijckvan Iteenen, Insinger, Bichon, van Goltstein, Kalfï, llasselman, van Foreest, Borret, Saaymans Vader, Heemskerk Az.. van Loonvan Voorthuyzen en Smits. Morgen zijn de verdere onderdeden der Indische begrooting aan de orde. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den 80-jarigen dooven grijsaard uit Rotterdam, die in de vorige week teregtstond, beschuldigd van valschheid in twee onderhandsche ge schriften van koophandel, door het verzinnen van bevrijdingenhet namaken van handteekeningen en het des bewust gebruik maken van die valsche stukken. Het hof heeft hem vrijgesproken van valschheid in geschriften van koophandel; hem evenwel schuldig verklaard aan valschheid in twee onder handsche geschriften enz.en veroordeeld tot tuchthuisstraf van 5 jaren en vier geldboeten elk van ƒ50. B IT E N L A NU SC H E BE» IG T E N ENGELAND. LONDEN. 15 Maart. Naar men verzekert heeft eene vereeniging van Londensche bankiers eene Fransche geldleeniug aangenomen. De Globe meldt: Ofschoon in der tijd de waarheid is ontkend van ons berigt dat het Suez-kanaal denkelijk in de handen van Engelsche kapitalis ten zou overgaanhebben wij reden om te denken dat er binnen kort onder handelingen tot het overdragen van die kanaal-onderneming zullen worden aangevangen. Het Athenaeum noemt den prijs, waarvoor de staat eigenaar is gewor den van de schilderij-verzameling van sir Robert Peeluiterst matig. De verzameling bestaat uit 70 schilderijen, waaronder er 21 van oude meesters zijn. De gemiddelde prijs is dus 1000 per doek. liet kostbaarste stuk der verzameling is dal van Rubbens Chapeau d'Espagne genaamd, doch in de wandeling Chapeau de paille geheeten. Rubbens schatte deze schilderij zoo hoog dat hij die bij zijn leven niet verkoopen wilde. Een ander stuk van Rubbens stelt een Bacchusfeest voor. Hobbema, het meesterstuk'van dezen schilder, Gezigt op het dorp Middelharniskomt ook in deze verzameling voor. FRANKRIJK. Volgens den Corr. Ha ras heeft de heer Jules Simon, minister van onderwijs, eene vertrouwelijke circulaire aan de rectoren der hoogescholcn gezondenwaarin hij hun voortaan de studie der Duitsche taal op alle lycceèn des lauds als eene gebiedende noodzakelijkheid aanbeveelt. De mi nister zegt o. a. in zijne circulaire: "Indien de toekomstige geslachten een dam willen opwerpen tegen hel al verder en verder voortdringen van hel Germaansche ras. dan moeten zij dit ras goed leeren begrijpen, en daardoor zulien zij, op hunne beurt, in staat gesteld worden op Duitschen bodem door te dringen en zich aldaar te doen verstaan." Jongstleden Zaturdag hield generaal Vinoy een wapenschouwing over de vier divisiën, welke in den eersten lijd het garnizoen van Parijs zullen uitmaken en gevormd zijn uit troepen, welke tot de legers van de generaals Chanzy en Faidherbe behoord hebben. Hun voorkomen was, in aanmerkin; genomen de ontberingen en vermoeijenissendie zij gedurende den barren w interveldtogt hebben doorgestaanover het geheel vrij gunstig. De gene raal Vinoy heeft, na den afloop, de officieren van het garnizoen om zich vereenigd en hun alle zoodanige wenken gegeven, die de toestand van Parijs en van het vaderland hem toeschenen te vorderen. Hij heeft daarna ces bezoek aan de gekwetsten gebragtdie nog steeds in de achter het Nijver heids-Paleis opgeslagen houten loodsen onder het toezigt van dr. Chenau e« van de gravin de Flavigny. worden verpleegd. De artillerie-school, die te Metz was gevestigd, zal naar Bourges ver plaatst worden. In de vorige week zijn in drie dagen tijds 50000 vroegere bewoners van Parijs in die stad teruggekomen. De prins van Lusignanhel voorbeeld van den heer Cremieux vol gende, heeft voor 200,000 fr. ingeschreven als bijdrage voor de door Frank rijk te betalen oorlogsvergoeding. Uit San Francisco is een millioen fr. gezonden, tot leniging van het lijden der slagtoffers van den oorlog. Dezer dagen zijn te Champigny, teil zuid-oosten van Parijs, waar den 2'1'0 December jl. een groote veldslag tusschen de belegeraars van Parijs en het leger van den generaal Trocliu heeft plaats gehad, door verscheidene compagniën krijgslieden, welke daartoe waren aangewezen, een aantal niet diep genoeg onder den grond bedolven lijken opgegraven en in dieper uit gegraven kuilen gelegd. De te Roubaix ontstane ongeregeldheden, onder een zeker aantal werk lieden uit de weverijen, schijnen bedaard te zijn. Het Joarn. de lloueii meldt althans dat er geen verdere rustverstoring plaats heeft en dat in onderscheidene belangrijke etablissementen de wevers den arbeid hervat hebben. PREISSEN. BERLIJN. 15 Maart. De Prov. Corr. berigt dat de keizer Vrijdag namiddag ten 4 ure tt Berlijn zal aankomen en alle plegtigheden van de zijde der gemeentelijke overheden bij zijne aankomst verboden heeft. Dezer dagen kwam alhier aan de tweede luit. von Hess, behoorendi lot het garde artillerieregiment. Bij le Mans met zijn regiment in het gevecht zijnde, stond hij in de vuurlijn eener mitrailleuse en werd door verscheiden

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2