LE1D8CHË COURANT. lb J N\ G3. VRIJDAG 17 MAART. STA DS-BER1GTECV. BlNNENLAiNDSCHE BERIGTEN. A 1 V De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p.} 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.' De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat door hen, naar aanleiding van art. 1 der Verordening op het Brandwezen, van den O'1" Maart 1865, (Gemeenteblad n°. 4), op voordragt van den Wethou der, Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd tot opperbrand- meester aan de stads-spuit n'. 6: de heer HENDRIK JAN GIEZEN, thans in die betrekking aan de stads-spuit n°. 2en tot opperbrandmeester aan de stads-spuit n'. 2: de heer JACOB DE KONING, thans brandmeester aan dezelfde spuit. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Dirk Smit, koopman, wonende binnen deze ge meente, daarbij verzoekende om het pakhuis aan de Oosldwarsgracht, wijk V n". 517, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrigten en bezigen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 20s,t" Maart aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 16 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 5 personen, door gewijzigde pokken 4, als hersteld opgegeven 4, overleden 1 zoo dat nit in behandeling zijn 127. Door gedep. staten der provincie Zuidholland is bepaald dat de verkie zing ter vervanging van wijlen den heer mr. G. B. Emants, als lid der pro vinciale staten van Zuidholland, zitting gehad hebbende voor het hoofdkics- district 's Gravenbage, en die als zoodanig in het jaar 1874 moest aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag den 4de0 April 1871; en wanneer eene her stemming mogt worden vereischt, deze zal geschieden den I8de" April daaraanvolgende. Ten gevolge van de benoeming van den heer mr. K. L. J. Cornelis tol officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Roermond, houdt die heer op lid van de tweede kamer te zijnen zal er in het hoofdkiesdistrict Roer mond eene nieuwe verkiezing tot lid dier kamer moeten plaats hebben. De heer Cornelis trad dit jaar af. De kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft den minister van koloniën geadviseerd ten opzigte der grondslagenwaarop de minister zich voorstelt de herziening te doen plaats hebben van het Indisch tarief. Het komt der kamer voor dat de ondervinding ten opzigte van onze invoe ren op Java nog niet zoodanig heeft beslist om de dadelijke en algeheele afschaffing van het voorregt van Nederlandschen oorsprong te wettigen. Officiële statistieken, waaruit de toestand sedert 1869 blijken kan, zijn nog niet voorhanden, en de handelsberigten daaromtrent loopen nog slechts over een zóó kort tijdsbestekdat zij weinig licht kunnen gevenbovendien is de toestand op Java door verschillende omstandigheden thans zóó ongunstig en exceptioneel, dat de ondervinding van de laatste jaren weinig zon bewij zen. Ten opzigte van het hoofd-product van onzen invoer op Java, katoe- nen-manufactureukomt hierbij nog dat de prijs der grondstof in de laatste jaren zoozeer ten gevolge van den Amerikaanschen oorlog gevarieerd heeft, dat djt zeker meer dan alle wijzigingen van tarieven invloed op de uitvoe ren had, en de vergelijking der verschillende jaren uitermate bemoeijelijkt en onzeker maakt. De kamer meent dus dat alle gegevens ontbreken om het bewijs te leveren, dat de trapsgewijze verlaging van het Indisch tarief na 1865 onze nijverheid zoodanig heeft voorbereid, dal dadelijke opheffing van de nu nog bestaande bescherming zonder eenig bezwaar kon geschieden. Zij gelooft dat het voorzigtiger ware om de thans nog bestaande 6 pCt. be scherming in drie termijnen te doen wegvallen, b. v. 2 pCt. in 1872, 2 pCt. in 1874 en de laatste 2 pCt. in 1878. Geheel onafhankelijk van het diffe rentieel karakter der regten, komt het de kamer voor dat verlaging daarvan eene dringende behoefte is; een algemeen regt van 10 pCt. komt haar op den duur te hoog voor; ter verlevendiging van den handel en de betrekkin gen met Java zou zij dit op ongeveer de helft gereduceerd willen zien. Ten opzigte der uitvoerregten ziet de kamer geen bezwaar de protectie, die daarin voor den handel ligt, te doen wegvallen. De kamer vcreenigt zich met de grondendie voor het behoud van de waarde als maatstaf bij de heffing van invoerregten op Java pleiten. Den l'len der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te Har derwijk naar Rotterdam vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 125 man (waaronder 6 onder-officieren) om dien dag aldaar over te gaan aan boord van het schip Noach IIgezagvoerder Looijen en met dien bo dem naar Java vertrekken, onder bevel van den kapiiein der inf. van het O. I. leger J. K. Knijf, die van verlof derwaarts terugkeert. Te Maassluis is gisteren van de werf »de Toekomst" met goed gevolg te water gelaten het Maaskotterscbip Leiden, bestemd ter haring- en ka- beljaauwvisscherij, voor rekening der maatschappij de Toekomst, tot ex ploitatie van zeevisscherij onder directie van den heer A. E. Maas, gevoerd zullende worden door R. Rijke. Betreffende het lijkje, de vorige week op een turfzolder te Zaandam gevonden, berigt men, dat de dienstbode, op wie men vermoeden had, reeds bekend heeft anderhalf jaar geleden heimelijk van een dood kind te zjjn •bevallen, en dat het lijkje aldaar door haar was verborgen. In Overijssel worden door kooplieden uit Pruisssen en Frankrjjk de beste werkpaarden lot eiken prijs opgekocht. Men schrijft uit Ilarlingen: Met droefheid en ontroering is men hier vervuld over het verlies van 15 mensehenlevens, want men is er thans zeker van, dat zich op ieder der twee tjalken, welke in den storm van Don derdag jl. zijn vergaan, behalve de schippers en knechten, ook moeders be vonden. de eene met 5 en de andere met 4 kinderen. Van de tjalk van schipper van Getsen zijn bij Molkwerum en Hindelopen wrakhout, goede ren en scheepspapieren aangespoeld. De andere tjalkvan schipper Schoon hoven, is tusschen Stavoren en Enkbuizen met al de opvarenden in de diepte weggezonken. In de jl. gehouden vergadering der gezamenlijke kamers van koophan del en fabrieken in Friesland is o. a. beslotena. een adres aan den minister van binnenl. zaken in te dienenmet verzoek te mogen worden gehoord in zake de dienstregeling op het noorder-net derstaats-spoorwegen; b. idem een adres, waarbij wordt aangedrongen op de opening van het telegrafisch verkeer tusschen Dokkum en Ooslmahorn; c. een adres te rigten tot den minister van financiën, houdende verzoek tot afschaffing der patentbelasting; d. in nadere overweging te nemen om aan de staten-generaal een adres in te dienen in zake de stoomvaart op Amerika. Bij de overweging in de afdeelingen der tweede kamer van de vraag, of het voorstel van den heer 's Jacob c. s., houdende maatregelen tot bevor dering eener geregelde stoomvaartdienst tusschen Vlissingcn en New-York, al dan niet een onderwerp van nader onderzoek zou uitmaken, toonde men zich algemeen bereid dit voorstel in behandeling te nemen. Evenwel voegde een groot aantal leden daarbij bet uitdrukkelijk voorbehoud, dat men hier door niet geacht wilde worden ook maar eenigermate in het fond der zaak te treden. Sommigen achtten het voorstel minder tijdig met het oog op de pogingen te Rotterdam aangewend, om zonder subsidie eene stoom vaart tusschen Nederland en Noord-Amerika tot stand te brengen. Volgens andere leden ging deze vergelijking niet op, daar de Rotterdamsche maat schappij zich voorstelde met schepen van kleiner charter te werken. In twee afdeelingen baarde het vrij algemeen ecnige bevreemding, dat de ge achte voorstellers dit ontwerp nu hadden ingediend, nadat de afgetreden minister van financiën in October aan den heer Jansen verklaard had, dat 's rijks schatkist thans geen dergelijken last dragen konen zijn opvolger nog eerst zoo kort geleden de portefeuille had aanvaard. Daartegen werd in eene afdeeling opgemerkt, dat juist, nu de regering eenmaal geweigerd heeft subsidie te verleenen, de toepassing van het regt van initiatief te pas kwam. Bij het onderzoek van het wets-ontwerp tot definitive vaststelling van hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1871 (dep. van buitenl. zaken), be treurden in meer dan eene afdeeling enkele leden, dat de regering op deze

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1