BUITENLANDSCUE BEUIGTKN. den zin en met kennis van zakenworden aangewenddoch maken het zelfs tot eene gebiedende noodzakelijkheid, om daartoe alle zoodanige pogin- gen aan te wenden. Uit het verslag der commissie nil de tweede kamer over de door de algemeene rekenkamer opgenomene en geslotene rekening van de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en monboir- kamcrs over 1809, blijkt, dat die rekening is vastgesteld in ontvang met 161,014.38%, in uitgaaf met ƒ147,563.74, en alzoo met een batig saldo van 13,450.64%. Hopen wij, zegt de commissie, dat het thans vry om- slaglige beheer in het vervolg belangrijk zal kunnen worden gewijzigd en daardoor de uilgaven verminderd. De rekening en verantwoording heeft tot gcene bedenkingen of aanmerkingen aanleiding gegeven. Te Delft is gisteren nacht brand uitgebroken bij den steenhouwer en slcenkolenhandelaar Brons, op de Voorstraat, welk huis ook nog bewoond werd door de hh. J. X. van den Berg, boekhouder, en J. Nuhout van der Veenstudent. De brand was zoo fel en verspreidde zich in weinig tijds zoodanig door het geheele huis, dat van den inboedel weinig of niets gered is kunnen worden en de bovenbewoners naauwelijks den tijd hadden zich te verwijderen. Naar men verneemt was alles tegen brandschade verzekerd, behalve de eigendom van den lieer Nuhout. Ten half 3 ure was men den brand volkomen meester. De belendende gebouwen hebben geen schade ge leden, doch het pand, waarin de brand heeft plaats gehad, is zoodanig door de vlammen geteisterd, dat het waarschijnlijk geheel zal moeten worden afgebroken. Te Waddinxveen is de openbare school gesloten, wegens een geval van pokken in het huisgezin des onderwijzers. De epidemie is daar vrij hevig. Op het eiland Schoklandwaar slechts drie gezinnen wonenis dezer dagen een persoon aan de kinderpokken overleden. Door de gemeente Sittard zal eerlang worden overgegaan tol het slui ten van eene geldleening van 20000, tot liet bouwen van een toren enz. 's KA VEN II AGE. 15 Maart. Aan den heer A. M. J. van Bommel is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Loenen, Loenersloot en Ruwiel. Aan den kapitein op non-activiteit van het wapen der infanterie ,1. Waldeck is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verlcencn. Z. K. H. de prins von Wied is gisteren middag in de residentie aan gekomen, en werd aan het Rijnspoorweg-station door Z. K. II. prins Fredcrik verwelkomd. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft de heer Fransen van de Putte, de Preangcr-organisatie verdedigende, hel volgende uittreksel voorgelezen uit een brief van een controleur, om den slechten»indruk te doen uitkomen, die de schorsing van den maatregel in Indië heeft gemaakt; »Daar ligt uu ons prestige. Begrijpt men in Holland niet dal men op deze wijze niet alleen voor geheel Indië de administratie belemmerd en tegengehouden heeft, maar wat nu speciaal de Preanger betreft tegenover de bevolking van 800,000 zielen alle prestige, allen morelen invloed verliest. Hoofden doet maar weer wat gij wilt. Knevelt de bevolking zoo hard gij wilt; wij zullen het u niet beletten. Bevolking! gij blijft overgeleverd aan de willekeur uwer hoofden, wij kunnen, wij mogen ze niet meer beschermen, wij hebben u wel veel moois en goeds beloofd namens den grooteu koning van Holland, maar daar komt nooit meer wat van. Vertrouw onze beloften maar niet. Wij hebben u wel aangespoord in de laatste jaren om meer en beter kolFij Ie planten. Wij hebben u wel voorgespiegeld, dat het gouvernement eindelijk eens u zal betalen wat u toekomtwij hebben u wel gezegd dat die schoonc tijd voor u met het volgend jaar aanbreektmaar dat was gelogendat ge beurt niet. Zoo staan wij tegenover de Preanger bevolking als zwak en magteloos; de goede koofden, en die zijn legio, staren ons aan met verbazing, met wantrouwen, met verontwaardiging. Indien zij ons uitlagchcn hebben zij gelijk; wat eerbied kunnen zij voor ons gezag hebben." »llet was hall zes, de adsistent-resident kwant en was even te moede als ik. Ten zes ure kwam de regent. De commissaris zeide hem met gepaste waardigheid dat de minister was afgetreden en het daarom niet zoo zeker was of de nieuwe regeling wel doorging. Dc man werd doodsbleek, viel op een stoel neer en zeide terstond: «Ilassian voor den kleinen man." Ver der sprak hij den geheelen avond geen woord meer." Deze brief was. zeide spreker, niet voor publiciteit bestemd geweest, maar dc mededeeling kon thans plaats hebbenaangezien dc schrijver op de terugreis naar het vaderland was overleden. I.i de zitting der kamer van heden zijn dc beraadslagingen over dc Indische begrooting en wel over het bij art. 12 voorgestelde amendement van den l eer van Goltstein, in zake de Preanger-organisatie, voortgezet. Dc minister van koloniën was thans aan hel woord. Na voorop te hebben gezet dal hij uil volle overtuiging dc verantwoordelijkheid van den maatregel had op zich genomen en dat de zaak wel degelijk een onderwerp van behandeling in den ministerraad had uitgemaakt, deed hij mededeeling van hetgeen hem uit officieele stukken was bekend geworden omtrent den indruk, dien dc schorsing in Indië had gemaakt. In de eerste plaats heeft hij voor zich een brief van den gouverneur-generaal. De gouverneur-gene raal schrijft dat hij wel niet bevreesd is voor verzet of geweld, maar in gemoede verpligt is ter kennis van het opperbestuur te brengen, dal de schorsing onder de bevolking en de hoofden eene groote mate van ontevredenheid heeft veroorzaakt. Hij heeft vervolgens verscheidene brieven van inlanders, aan de regering in Indië gerigt, en ook eene nota van den reüdcnt van den Preanger. De inlandsclic brief is van een hoog geplaatsten Javaan, die ons tevens vergunt een blik te werpen op de ontwikkeling der hoogere Javanen. Hij had dc schorsing - men lette wel op het eerst uit de Ralaviasche dagbladen vernomen, die hij du>las, en vraagt dan: moet nu de zaak weder niet"doorgaan? Het schijnt dat de eerste en tweede kamer te veel aan theoriën hechten. De briefschrijver treedt wijders in uitvoerige beschouwingen over den inwendigen toestand van den Preanger. Hij wijst er op dat het aantal knoeijerijen en misbruiken nu zullen blijven voorldu- duren, en zegt dat hij de intrekking ten ernstigste betreurt in het belang der bevolking. Men lette er op dat deze is een inlander, wiens belang zou medebrengen den tegenwoordigen toestand te bestendigen en die dus bcian" zal hebben bij den bcstaanden toestand. Het stuk echter, waai de minister het meeste aan hecht, is het stuk van den achtenswaar- digen resident, die niet verdacht wordt van lot de radicalen te belmo ren. Hij beschrijft den slechten indruk, dien het vertrek van den heer van Rees bij dc regenten achtergelaten heeft. Hij acht zich zedelijk ver pligt aan den gouverneur-generaal mede te deelen dat de mare der afstem ming van de begrooting een allerongunstigsten indruk op de gemoederen van regenten hoofden en bevolking gemaakt heelt. Zij maken allerlei gissingen, waardoor ons prestige grootelijks schade lijdt en dc hoofden zeer ontstemd zijn. Vervolgens trad de minister nog in de beantwoording van de verschil lende sprekers, ofschoon, zeide hij, de zaak in de stukken reeds zoo volle dig was uiteengezet, dat hij niet wist wat hij nog meer zou bijbrengen. Na den minister voerden nog het woord de hh. van Lijnden. Nierstrasz, Bergman en de Casembroot vóór en van; der Hiicht tegen het amendement. Morgen voortzetting. De gemeenteraad alhier heeft heden aangenomen een voorstel van burg. en welli. tot aankoop van een huis voor de som van ƒ26000. om te dienen als museum voor schilderijen en antiquiteitendaar de dusver daartoe ge bruikte lokalen daarvoor niet meer geschikt zijn bevonden. Het huis. waarop burg. en weth. het oog hebben gevestigd is dat van wijlen den heer D. van de Wijnpersse, op de korte Beestenmarkt. Voorts is in behandeling «ekomen het gewijzigd ontwerp algemeene policie-verordening voor 's Gra- venhage. Het is thans weder vergund des morgens na 10 ure dc straat te schrobben of glazen te wasschen, waartegen tot nog toe eene boete van ƒ3 was bedreigd. De commissie tol voorziening in de behoeftenontstaan door de heerschende epidemie, heeft bcrigt dat van Z. M. den koning is ingekomen eene gift van/600; en dat het totaal der ontvangenegelden thans ƒ11.096.29 bedraagt. jlet leedwezen heeft men het berigt ontvangen van het overlijden te Arnhem van den heer D. van Hoy tenia, die gedurende tal van jaren de be trekking vervulde van secretaris-generaal bij het departement van financiën; hij was een man, die door kunde en ijver in de vervulling van zijn ambts- pliglen uitmuntte. Per telegraaf). Het onderzoek der staatsbegrooting heeft in de afdee- lin^en van de tw eede kamer aanleiding gegeven tot algemeene beschouw ingen van politieken en fmanciëlen aard. Voldoening werd uitgesproken, dat de zoo schadelijke ministeriële crisis geëindigd is en met genoegen werd gezien dal de heer Gericke, een ervaren diplomaat, deel van het kabinet uitmaakt. De mededeeling van 28 Feb. werd wel wat kort en onvolledig geacht. Was er wel voldoende homogeniteit? De aanvaarding van de portefeuille van koloniën dcor den heer van Rosse had sommigen bevreemd, anderen, ook met oog op de koloniale financiën, de Indische tariefsherziening enz., veel genoegen gedaan. Het verlangen naar census-herziening werd gedebatteerd. Ongaarne zouden velen die quaestie op den achtergrond zien gesteld. Ver sterking van de weerbaarheid werd met genoegen vernomen, maar ook ge waarschuwd tegen overdrijving of algemeene dienstpligligheid. De financiële toestand was volgens verscheiden leden zorgwekkend, volgens anderen geenszins verontrustend, zoodat zelfs nu nog geen leening raadzaam is. Als de spoorweg-aanleg is afgeloopen komt men tot een meer normalen toestand. ItRIXIE. De hier geïnterneerde Fransche militairen worden gaandeweg over dc grenzen gebragt. De turco's geven aan hunne vreugde soms door ernstige buitensporigheden lucht. Te Luik hebben voor hel vertrek der geïnterneer den ongeregeldheden plaats gehad, welke uit de opvatting dier krijgslieden zijn ontstaandat zij dadelijk na het onderteekeiicn der preliminairen regt op hunne invrijheidstelling hadden. Een gedeelte der geïnterneerden heeft eene poging gedaan om zich met geweld te bevrijden, en niet dan door wapengeweld zijn zij beletdit voornemen ten uitvoer te leggen. Verschei dene Fransclien zijn bij die gelegenheid gekwetst. In de cellulaire gevangenis van Dcndermonde bevindt zich sedert ecnige dagen een vrouw, die. baar man moede, hem van kant heeft weten te maken op een wijze, welke aan.de afgrijselijkheden der meest barbaarscbe tijden herinnert. A. van L„ -woonachtig te Kanime. leefde in schuldige betrekkingen met een jongman, en, welligt in de hoop met hem te trouwen, besloot zij haar wettigen man om het leven Ie brengen. In den nacht van 28 February op 1 Maart, terwijl haar man aan haar zijde gerust lag te slapen, stond zij op, ontstak vuur, smolt lood in een pan, naderdeomzigtig het bed en goot bel gesmolten metaal in den mond van den ongelukkige. GNGËLAN LONDEN 14 Maart. Door dc regering is aan het hoogerhuis medegedeeld dat de conferentie voor de laatste maal vergaderd is geweest en een verdrag ondcrleekend heeftwaarbij de artikelen van het tractaat van 1856 betreffende de neutra lisatie der Zwarte Zee buiten werking gesteld worden. Daarentegen zijn ook dc bij de beslaande verdragen aan de Porte opgelegde beperkingen met opzigt tot de sluiting van den Bosporus en de Dardanellen in vredestijd gewijzigdin zoo ver dat het toelaten in vredestijd van oorlogsschepen van

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2