LtlRSCEE COURANT. DONDERDAG 16 MAART. STA DS-BER1GTEN. BINNEN LAN DSC11E BEBIGTEN. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Ad ver ten tien is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alin.der Verordening van 30 Junij 1806, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n". 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6,le" tot en met den 18den Maart e. k.in de schoollocalen in de Rijnstraat, in ap Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude j Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags vail half twee tot twee urenbehalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deh Gemeente LEIDEN, gezien de artt. 10, 34 en 35 der Wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad n". 37);— doen te weten, dat de lijsten der personen, die tot het verkiezen van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden vastgesteld en gedurende de eerst komende veertien dagen voor een ieder ter lezing nedergelegd zijn op de plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van ieder is aangeplakt op de kleine Pers van het Raadhuis; voorts dat van die lijsten zijn afgela ten de navolgende personen, die een of meer der voor bet kiesregt gevor derde vereischten verloren hebben of overleden zijn, als: B. de Baas, L. Baaten, P. Brummelkamp, S. du CroixJ. II. van den Hoek. D. A. Kelder, N. Planjer, Z. A. Roozendaal. G. Roskes, C. F. Sala, 1. Stikkelorum, P. Ressenaar, M. Couvée. .1. van Dieren, W. A. van Hen gel, M. Japikse, A. de Jong, P. Kerkvliet, C. van Leeuwen. C. Plessius, dr. J. L. van Praag, G. I'. ten Sande, D. de Sauvage, P. Smittenaar, C. Stroo, J. Verkoren, A. van der Waag, J. F. Wassem, G. Wubbe, A. G. Sciarone, die overleden zijn; F. Bakker, J. Hakkaart, S. van der Kamp. J. Kooreman, J. C. Rietbergen J. Sinteur en Tombrinckdie een hunner burgerschapsregten missen; J. Bakker Korff. G. P. Booms. II. de Bruin, mr J. N. A. Bucaille, C. E. Cockuyt, F. P. J. Delfos den Doren. A. J. van Driesten, 11. Enkelaar, 1). Francken, C. de Haas, C. C. van Hall, C. F. Hazenberg, mr. B. Th. baron van Heemstra, A. van '1 Hooft, mr. A. A. M. N. Keuchenius, jhr. W. van LoonT. J. Munnikrede, J. W. J. Piper, F. W. C. baron Rengers van Warmenhui- zen, J. A. Saltet, J. G. Steinmetz, C. J. Verhave, C. Vreugdenburg. A. Wijnstroom jhr. J. E. A. Meijer, E. D. Geukema Bakker, C. Blansjaar, I. Coronel, D. J. Couvée, J. F. A. van Dam, E. van Gendt, J. 11. 1'. Groen, W. F. van Erp Taalman Kip, F. Ozinga. A. G. Rexwinkel. 11. J. P. Schrassert Bert, T. L. J. Vlek, jhr. H. K. J. Meijer, die in den loop des jaars de gemeente heb ben verlaten; H. Bonda, W. Bongenaar, G. B. C. van Hees, A. T. B. Heyman, H. S. Karstens, P. H. Keyzer. N. J. de Kleine, D. J. lvruvff, C. Kooreman. A. Mo lenaar, H. Mulder, W. Oostveen, W. A. van RosmalenW. Verhoog, J. Vrees wijk, A. Vromesteyn, H. J. Weissenfeld, T. J. Willemse, A. de Vrind. P. van Beek, R. Bronkhuizen, A. de Bruin, A. J. Cornelissen, J. D. Damen, H. P. Dil, J. J. van Dijk, W. A. Elshoff, L. van Es, L. 11. lloolï, J. J. Hoogeboom Sr.D. HoogenstraatenD. Lafeber, Z. Longepee, .1. W. de Mey, B. T. Molkenbocr, J. T. G. Molkcnboer, A. MontieJ. Plu. 1). 11. Reiveilo, J. de Sauvage, D. Selier, C. Verhorst H. 0. Vlek, C. Wagemaker, W. van Zonneveld, die niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden voor den Gemeenteraad J. BenierJ. S. BienenC. P. BricoA. van den BromB. van Dorsten Cz. C. van den Ende, J. M. Engelhart, P. Gijsman, H. M. van der Iloek, J. J. Hoogeboom Jr., H. van der Klaauw, L. A. Leenders, J. J. van Leeuwen, P. Loeber, A. Montagne, W. F. van Poelgeest, II. de Ridder. .1. Smit, J. W. van Sonderen, L. Steenhuizen, P. de Wilde, M. P. J. Wijtenburg en P. van Zijp, die niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden voor de Tweede Kamer van de Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten. En wordt deze door plaatsing in de Leidschc Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 15 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 15 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 4 personen, door gewijzigde pokken 6als hersteld opgegeven 5overleden geene zoodat nu in behandeling zijn 123. De hoogleeraar A. E. Modderman, van Amsterdam, benoemd tot hoog leeraar in de regtsgeleerdc faculteit alhier. zal die betrekking aanvaarden met het houden eencr redevoering in de groote gehoorzaal der akademic, op Zaturdag den 18 e" dezer des namiddags ten 2 ure. De theologische faculteit der Ulrechtsche hoogeschool heeft bekend gemaakt dat op de door haar uitgesehrevcn prijsvraag over Laurenlius Valla twee antwoorden zijn ingekomenwaarvan die onder de zinspreuk si qua tneis fuerint loffelijke vermelding is waardig gekeurd. Aan den schrijver wordt verlof gevraagd tot het openen van zijn naambiiefje. Als schrijver van het antwoord, op de prijsvraag »de Graeeismo Horatiano", onder het motto t< xzXiv cpihov hei, waaraan cene lof lelijke vermelding is toegekend, heeft zich bekend gemaakt de heer J. M. J. Valeton, cand. in de letteren te Groningen. t 's Rijks middelen hebben over de twee eerste maanden van dit jaar opgebragt 10,042,192.70% zijnde 305,054.75% minder dan in dat tijdvak van 1870. De raming bedroeg ƒ12,292,577.00. De minister van oorlog beeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat te Amsterdam, iu de maand July aanst., een vergelijkend examen zal worden gebonden lusschen jongelieden, die bij het garnizoensbospilaal aldaar, in verband met het onderwijs, dal aan het athenaeum il lust re gegeven wordt, vvensclien te worden opgeleid tol ofFicicren van gezondheid voor de dienst hier te lande en in de koloniënen tol militaire apothekers hier te lande. De toelating heeft slechts eenmaal in het jaar, in October, plaats. De aan te nemen jongelingen moeten den ouderdom van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 20. Verzoeken tot toelating moeten voor of op 31 Mei ingediend worden bij den inspecteur van de geneeskundige dienst der land- magt. Het volgende getal plaatsen wordt ter aanvulling opengesteld, als: voor officieren van gezondheid hier te lande 12, in Oost-lndie 20, in West- Indië 1, en voor apothekers hier te lande 4. liet bestuur der maatschappij Arti el Amicitiae, te Amsterdam, heeft bekend gemaakt dat het Z. M. den koning heeft behaagd eene som van 1001)0 beschikbaar te stellen, met hel doel jonge kunstenaars in het vak van schilderkunst een jaargeld te doen genieten, ten einde onbezorgd hunne studiën te kunnen voltooijen, hetzij buiten, hetzij binnen 'slands. De com missie (het bestuur voornoemd), aan wie door Z. M. voordragt en uitvoering is opgedragen, heeft tegenover gegadigden een programma vastgesteld. Daarbij is het jaargeld vastgesteldvoor hoogstens drie jarenvoor figuurschilders op f 1500, voor landschapsschilders op 1300. liet getal pensionarissen zal voorloopig uit vijf kunnen bestaan. Zij die in aanmerking wenschen te komen moeten Nederlanders van geboorte en binnen het rijk gevestigd zijn. Zij moeten behooren tot de reeds vergevorderden in schilder- en teekenkunst enz.en degelijken aanleg en tact in oorspronkelijkcn arbeid verraden. Candidaten zullen zich uit eigen beweging bij de commissie kunnen aanmelden. Ook de hh. Coenen, van der Does, Dunckler en Verhuist, door Z. M. be noemd lot regeling van de voorwaarden voor en tot het afnemen van het examen aan jeugdige toonkunstenaars, die. overeenkomstig 's konings be schikking, in de gelegenheid kunnen gesteld worden hunne muziekale stu diën in het buitenland, onder leiding van bekwame meesters, te kunnen voortzettenhebben die voorwaarden vastgesteld en ter algemeene kennis gebragt, dat zij die naar die onderscheiding willen mededingen zich voor 15 April moeten aanmelden bij den heer C. van der Does te 's Hage. De Staatscourant bevat het vervolg van het verslag van den ingenieur J. van der Toorn, omtrent den uitslag der genomen proeven tot opruiming van liet ijs in de Nieuwe Merwede. De conclusie van dat verslag luidt als volgt: Ontwijfelbaar moet de kracht, door de natuur ontwikkeld, op den voorgrond gesteld blijven en is deze van den mccsten invloed geweest. De innige overtuiging, dat zonder kunstmiddelen de natuur evenmin hier als elders de ijsopruiming had veroorzaakt, maakt alle verder betoog over het nuttige van het verrigte werk overbodig. Bij doorgaande ijsverstoppingen der beneden-rivieren, zooals er in dezen winter op hel benedendeel der Nieuwe Merwede en ook meer bovenwaarts op de Merwede en een gedeelte der Waal, hebben bestaan, oordeel ik het reeds tijdens de vorst doen sprin gen van torpedo's en het na ingevallen dooi op het ijs inrammen met daar toe geschikte stoombooten, zoo veel mogelijk op de door torpedo's ver zwakte gedeeltenwaarbij dient gc-let te wordenom geen tc zware bus- kruidladingen tc bezigen op riviergedeeltenwelke lusschen op slecht staal liggende dijken zijn begrensd-, allezins nuttig. De groote belangen, aan den gelukkigen afloop cener zware ijsbezetting op dc rivieren verbonden, wet tigen mijns inziens niet alleen alle pogingendie lot ijsopruiming in gezon-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1