BUITEN LAN DSL HE BLi t IGTLN KHGELAMi. LONDEN. 13 Maart. De benoeming van den beer Goschen tot minister van marine is thans officieel bekend gemaakt. Dat deze manvroeger groothandelaar, van zijn kantoor eerst overgegaan naar het opperarmbestuur. thans geroepen wordt om de zeemagt te besturen, acht men zonderling en bedenkelijk, daar het bewijst dat de heer Gladstone zeer beperkt is in de keuze zijner ambtgenooten. In St. James-Ilall alhier is eene meeling gehouden, van wege de ver- eeniging van arbeiders tot bevordering van den vrede, liet doel der ver gadering was te protestecren tegen Engelands buitensporige uitgaven voor militaire doeleinden. Men protesteerde hevig tegen de plannen der regering tot reorganisatie des legers, die, meende men, niet de minste waarde had den. De veiligheid van het land was afhankelijk van de Kanaalvloot, al had men in het geheel geen leger, liet ging in de vergadering vrij onstuimig toe en men zag zelfs een bord met het opschrift»Engclsche republiek." De l.ond. Gaz. bevat een bevel van den Privy Council, waarbij wordt bepaald dat van den 13 tn Maart geen vee uit Frankrijk en België in Groot- Brittannië mag ingevoerd worden en evenmin versch vleesch, versche hui den, ongesmollen vet, hoeven, hoorns, mest en hooi uit die lauden al- komst ig. FKAKkRIJ K. Reeds bij herhaling is in het Journ. Offic. door het bewind te kennen gegeven dat het zich geroepen acht de republiek in Frankrijk te grondves ten en dat bet daarin zijne eer stelt. Daarop wordt in legitimistische krin gen de aanmerking gemaakt: dat het bewind geenszins geroepen of bevoegd" is de republiek in Frankrijk te grondvesten; dal hel daartoe vooraf door eene verklaring van de natie of van de nationale vertegenwoordiging gemag- tigd zou moeten worden; dal het. zoo lang er geene zoodanige verklaring bestaatniet anders doet dan de republiek aan Frankrijk opdringen ten j l einde] Parijs te believen; dal het geen regt heeft om eene rigting, die onder de 750 leden der nationale vergadering G00 aanhangers lelt, eene minder heid te noemen; dat het daarmede al te zeer nadert tot die roode dagbla den van Parijs, welke de nationale vergadering bestempelen met den naam van «vereeniging van boeren, beheerscht door pastoors en jezuïleii;" dat het bewind] de monarchale rigting van zich vervreemdt om Parijs voor zich te winnen, en dat het alzoo volhardt bij het oude stelsel om Ie regeren met het oog op Parijs en niet met het oog op de natie. - De maatregel der schorsing van zes dagbladenofschoon door de meeste bladen afgekeurd wordende, heeft geen onrust te weeg gebcagt. Onze krijgsgevangenenzegt de lJntriezullen door de zorg onzer regering uit Duilschland teruggebragt worden, en wel bij onderscheiden, klassen, in eene reeds bepaalde volgorde. Zij die regt op ontslag hebben, I zullen naar hunne woonsteden worden teruggezonden; de overige zullen i ter beschikking der militaire overheid blijven en voor de vorming van ons nieuwe leger dienen. De nieuwe organisatie van ons krijgswezen is reeds een onderwerp van overweging geweest en zal eerlang aan de nationale vergadering worden voorgedragen, liet ontwerp daarvan is. naar verzekerd wordt, in den geest van vooruitgang gesteld, doch houdt de instelling van het staande leger in stand; alleen zal dit leger minder talrijk zijn dap vroeger. Een voorstel van 1'aria-Journal om een anti-Pruissisch verbond op te rigten vindt in Parijs veel bijval. liet heeft ten doel: 1°. de Duitsche bedienden in Fransche handelshuizen door Elzassers en Lotharingers te ver vangen; 2°. de uitwijkende bevolking van den Elzas en Lotharingen te on dersteunen en aan arbeid te helpen; 3". de verhalen van de door Duitschers in den oorlog gepleegde wreedheden ten platten lande in Frankrijk te ver spreiden; 4". aan de inrigtingen van onderwijs geschriften betreffende Duilscblands zeden, eerzucht en volksgeest te schenken, waardoor de zucht om Frankrijk te wreken onder de jengd kan worden gevoed. Er worden bij voortduring voorstellen gedaanom aan Pruisseu ten spoedigste de oorlogsvergoeding te voldoen ten einde de Duitsche bezetting kwijl te raken. Een dier voorstellen is uitgegaan van eene vrouw, Lu- erèce Piégu genaamd. Zij wil dat alle vrouwen zich van hare juweelen goud en andere kleinoodiën ontdoen, om die op het altaar des vaderlands te brengen. Zij zelve heeft liet voorbeeld daartoe gegeven. Alles wal zij bezit, eene zilveren ring. heeft zij opgeofferd. Eene commissie uit de maires in de verschillende arrondissementen van Parijs houdt zich onledig met de quaestie der achterstallige huishuur, en overweegt de vragen: 1°. Eenvoudige kwijtschelding of opheffing van drie maanden huishuur; 2". vermindering van de tot dusver verschuldigde huis huur met de helft; 3". handhaving van de bestaande schuld wegens huishuur en aflossing daarvan binnen het jaar. Velen zijn echter van meening dat men deze zaak, even als in 1843, moet overlaten aan de beide partijen, die daaromtrent in eene schikking kunnen treden; bij verschil kan de regter beslissen. De dokwerkers te Marseille hebben mede den arbeid gestaakt; zij vor- deren eene verhooging van loon van 50 centimes daags. - Omtrent het spoorwegongeluk, nabij Puteaux voorgevallen, meldt de j Figaro: Een trein Pruissische zieken en gewonden, door Fransche beambten van dc wester-maatscliappij geleid, was van Le Mans naar Pantin op weg, j om van daar naar Duilschland gezonden te worden. De trein bevatte 32 wagens en iedere wagen 20 a 25 zieken. Bij het station Puteaux gekomen bemerkte de machinist dat de weg niet vrij was cn deed den trein onmid dellijk sloppen; de opmerkzaamheid uitsluitend hierop gevestigd zijnde, j dacht men er niet aan dat de pa'ssagierstrein onmiddellijk gevolgd werd j door een goederentrein die in volle vaart kwam aanstoomen en tegen den achtersten wagen van den Pruissischen trein sliet. De schok was vreeseljjk. Van de 32 wagens werden er 19 met de ongelukkigen daar binnen verbrij zeld. Ook de locomotief van den goederentrein en zijne 5 of G eerste wa gens ondergingen hetzelfde lol. De Fransche beambten, die den Dnitschen trein geleidden, werden geen van allen gekwetst, terwijl de machinist en de stokers er met een hevigen schok afkwamen. Naar men uit San Sebastian meldt worden de bh. Gambetta en Cl. Laurier aldaar eerstdaags verwacht. De heer Gambetta. die verklaard had voor het departement van den Boven-Rijn zitting in de nationale vergadering te zullen nemen, heeft ten gevolge van de aanneming der vredes-prelinh- nairen het regt verloren om zitting te hebben cn de heer Laurier heeft zijn mandaat vrijwillig nedergclegd. Volgens sommige bladen houdt de heer Gambetta zich te Bordeaux bezig met het schrijven van een verweerschrift tegen de aanvallen, waaraan hij en zijne regeringsdaden hebben blootgestaan. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat hel tot dusverre niet gelukt is, de schuldigen aan den moordaanslag op Zorilla op het spoor te komen; daar entegen is het der regering gelukt hoogst gewigtige ontdekkingen te doen, in betrekking staande met den moordaanslag op maarschalk Prim; zij houdt die ontdekking nog geheim, om eenige der medepligtigen niet te verschrik ken en alle bewijzen der misdaad volledig in handen te krijgen. PRVISSEN. BERLIJN. 13 Maart. De Staats-Jus. geeft het volgende overzigt van den oorlog: De oorlog heeft 210 dagen geduurd, gerekend van den dag der oorlogsverklaring, 19 Julij 1870, lot het laatste wapenfeit, 16 Februarij 1871. Wanneer men evenwel aanneemt dat de oorlog eigenlijk met de capitulatie van Parijs (28 Januarij 1871) is gesloten, dan is het slechts eene tijdsruimte van 180dagen geweest. In dien tijd hebben de Duitsche legers 17 veldslagen en 156 groo- tere en kleinere gevechten geleverd, 26 versterkte plaatsen ingenomen, 11,650 officieren en 363,000 man gevangen genomen, ruim 6700 stukken geschut veroverd en 120 adelaars of vaandels buit gemaakt. Bij nadere be rekening heeft er gemiddeld eiken dag een gevecht plaats gehad, is er om den negenden dag een veldslag geleverd, om den zesden dag eene vesting genomen en zijn gemiddeld per dag 65 officieren cn 2070 man gevangen genomen. 38 stukken geschut (veroverd en om den derden dag twee vaan dels veroverd. Wat betreft dc vcrdceling der Duitsche troepen in de bezet blijvende gedeelten van Frankrijkdaaromtrent is bepaald dat het noorder-leger on der den generaal von Goeben eene stelling ten noorden van de Seine zal innemen. Aan dit leger zullen zich zuid- en oostwaarts in de departemen ten van het midden van Frankrijk het Maasleger onder den kroonprins van Saksen en het 3' leger aansluiten. Van het punt, waar de Aube zich met de Seine vercenigt. tot aan de Cöte d'Or, zal het leger van prins F re- dcrik Karei staan, en het zuidcr-legcr, onder den generaal von Manteuffel, zal den linker vleugel uitmaken. Twee legercorpsen, liet 7' en het 12', zijn ter beschikking van het groote hoofdkwartier gesteld en zullen achter het centrum der geheele positie post vatten. Voorloopig zal zich dus de bezettingslinie van Bouaan en de monden der Seine af. door de middelste provinciën van Frankrijk heen. tot aan Dijon uitstrekken. Er wordt verzekerd dat niet, zooals verscheidene dagbladen indertijd hebben beweerd, liet aandeel der Fransche openbare schuldruslende op den Elzas cn Lotharingen, van de oorlogsschatting zal worden afgetrokken, maar dat dc provinciën Elzas-Lolharingen vrij dat is zonder schuld of eenige vergoeding daarvoor, door Frankrijk aan Duilschland zullen worden afgestaan. Men onderstelt dat men bij dc onderhandelingen aan de Duitsche zijde zal hebben gevorderddat de departementenuitmakende de provincie Elzas- Lotharingen, aan Duitschland zouden terugkeerenzooals zij aan Duitscli- land zijn ontrukt; die bedoelde streken aan Duilschland ontroofden, hebben later geen voorstel tol schadeloosstelling ter tafel gebragl en men mag dei- halve vorderen, dat zij vrij aan Duitschland terugkeeren. De keizer, de kroonprins, dc prinsen Karei en Adalbert, en waar schijnlijk óok de generaal von Mollke. zullen den 16Jen te Weimar aanko men. om het groothertogelijke hof te bezoeken, en den volgenden morgen de reis naar Berlijn vervolgen. De maarschalk Mac-Mahon is. naar men uit Wiesbaden meldt, reeds van daar naar Frankrijk vertrokken. Uit Wilhelmshaven wordt gemeld, dat aldaar is binnengevallen liet oorlogsvaartuig August aeen van de weinige bodems, welke zee hebben gehouden gedurende den jongslcn oorlog en daarenboven aan den vijand vrij wat afbreuk hebben gedaan. Onder dc schepen, door de Augusta opge- bragt, bevonden zich twee transportvaartuigen der Fransche marine, welke beide zijn vergaan. Deze onheilen worden toegeschreven aan de volgende oorzaak: met het doel om tie'beide prijzen een Duitsche haven le doen be reiken, had men aan boord van elk dier vaartuigen een adelborst geplaatst; officieren van langcren diensttijd konden niet worden gemist aan boord, zoodat er geen ander middel overschoot dan het gebezigde. Beide vaartuigen hebben schipbreuk geleden, ten gevolge van dc geringe bekwaamheid der aan boord gestelde gezagvoerders. Door ongelukken wijzer geworden en indachtig gemaakt op een beslaande leemte in het onderwijs der aanstaande zee-officiertn. is het plan beraamd, bij dc regering bet voorstel te doen, om in bet vervolg de adelborsten reizen met koopvaardijschepen te laten doen, alvorens zij aan boord van oorlogschepen als adelborsten 1' klasse worden geplaatst. Aangaande het voornemen van keizer Napoleon ten opzigte van zijn vertrek van Wilhelmshöhc is le Berlijn officieel nog niets bekend. Van officieuse zijde wordt echter de opmerking gemaakt, dat het den keizer, even als aan alle andere krijgsgevangenen Fransche officieren, na liet onder- teekeren der vredes-preliminairenvrijstaat Duitschland te verlaten. Uit

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2