LE1DSCHË COURANT. IV. 05. lo MAART. WOENSDAG STADS-BER1GT EN. GRONDEELASTIIG. 1871. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 jaars, buiten de expediliekosten. Aj'zonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents.' De prijs der Advertcntiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidenherinnert de belanghebbendendie de toepassing verlangen van eene der bepalingen, vermeld in de artt. 26—31 en 3436 der Wet van den 26,tcD Mei 1870 Staatsblad n°. 82) be trekkelijk de grondbelasting, dat zij verpligt zijn van alle stich tingen, herbouwingen, bij- of opbouwingenof gedeeltelijke ver nieuwingen, in de termen der wet vallende, binnen drie maanden, na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der gebouwen, aangifte te doen bij het bestuur der gemeente, waar de eigendom men gelegen zijn, terwijl die aangifte dagelijks van tien tot een uur, met uitzondering van Zon- en feestdagenter Secretarie de zer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leideh, 1 Maart 1871. v. i>. BRANDELER. RNNENIAM>S(11E 11KRITKN LEIDEN. 14 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, door gewijzigde pokken 3als hersteld opgegeven 1overleden 1zoo dat nu in behandeling zijn 118. Uit de bulletins n°. 33 en 34 van het hoofd-comilé der Vereeniging liet Roode Kruis blijkt liet volgende: De heer med. candid. Moll, vroeger te Neuwied werkzaam, is naar de Nederl. ambulance te Rijssel vertrokken den 21"eD Fehruarij. Den 19,,cn Febr. is de heer mr. D. baron Mackay als gedelegeerde van het hoofd-comilé naar Zwitserland en den Elzas vertrokken, om een onderzoek in te stellen naar den toestand der talrijke gekwetste en zieke militairen aldaar overal opgenomen, en hulp aan te bieden. Reeds den 21stcn telcgralcerde hij uit Bazel, dat er voor Belfort en omstreken groote behoeite was aan wollen goederen, kousen en linnen. Aanstonds zijn uit het centraal magazijn onder behoorlijk geleide 26 groote kisten met goed daarheen gedirigeerd. De heer dr. Vermijne is gemagligd om met zijne cchtgenootenamens het hoofd-comité, als hoofd der ambulance te Bordeaux vooralsnog werkzaam te blijven. De ambulance te Havre is opgeheven; dr. iluyvenaar, die aldaar zijne [diensten namens het hoofd-comilé in de ambulances bleef bewijzen, is nu ook vertrokken. Van het materieel worden 20 ijzeren kribben naar Rijssel gezonden, bet overige zal terugkecrcn. liet llaagsclie comité is gemagtigd tot het doen eener bezending van 5000 sigaren naar de ambulances te Allen. De heer de Vogel uit 's Hage heeft zich belast met de overbrenging naar Sedan van 16 houten beeneuteil behoeve van invaliden aldaar, door het hoofd-comité verstrekt. Gedurende de maand Fehruarij werden uit het centraal magazijn nog de navolgende bczendingen gedaan: den 14llcn Febr. naar Dusseldorf 2 colis, den 15d"> naar Coblenz 7 colis, den 17llcn naar Heinsberg I coli, den 22~te" naar Aken 1 coli, terwijl den 23s,en naar Bazel 18 colis uit het centraal magazijn en 8 uit Amsterdam werden geëxpedieerd. De heer dr. Muller, sedert eenigen tijd te Wcsel voor het hoofd-comité werkzaam, keert den lsleD Maart terug. Ook te Metz wordt met 1 Maart de nog bestaande ambulance opgeheven. Naar Rijssel wordt op verzoek van mevr. de gravin van Mélem door het lioofd-comilé een houten kunstarm verzonden, ten behoeve van een sergeant majoor aldaar verpleegd. De heer Engeler is uit 's Hage vertrokken met een achttal kisten pluksel en verbanden ten behoeve van Fransche lazarettendie hij zelf zal uitkie zen, te Parijs en omstreken. Deze bezending is hem door het hoofd-comité opgedragen, nadat hij een 20-tal ijzeren kribben van hier naar Rijssel zal hebben overgebragl. - Aan den Overtoom onder Sloten lag Donderdag 11. een aantal schepen ten anker in het vaarwater de Schinkel. De wind, die reeds in den namid dag was aangewakkerd, werd op den avond nog heviger, en het breede water werd door den storm met kracht opgejaagd. Een der vaartuigen, geladen met ijzer, was tegen den zwaren golfslag niet bestand, en geraakte eensklaps aan het zinken, terwijl zich nog de schipper, zijne vrouw en drie kinderen aan boord bevonden. Gelukkig dat zich nog vele andere schepen in de nabijheid bevonden. Dadelijk werden alle pogingen in het werk ge steld om hulp te verleenenen men slaagde er dan ook in de opvarenden te redden. De schipper echter was reeds overboord geslagen, en een zijner kinderen heeft men nog uit het vaartuig moeten halen, toen het water daarin reeds was doorgedrongen. Uit Mcppel meldt men van den I2dc" aan de N. 11. C.: Ten gevolge van den storm, die jl. Donderdagavond heeft gewoed, is het jjs van de naburige zeekusten geheel verdwenen en de scheepvaart hervat. De stoom boot van Amsterdam op Leeuwarden, die van eerstgenoemde stad kwam, wilde dien avond beproeven de Lemslerhaven aan te doen; doch dat was niet mogelijk door de massa ijs, daar aanwezig. In de verte het haven licht van Kuinre ziende, wilde zij die haven binnenstoomendoch werd daarin verhinderd door den woedenden storm, die met kracht het ijs uit het zuiden naar het noorden dreef en de bootop eenigen afstaud van de Lemmer, in volle zee tusschen het ijs vastzette. Naar men verzekert was de boot met aanzienlijke handelsartikelen beladen, en kon geen hulp wor den verleend. Men meldt uit Leeuwarden: Onder de paarden van de alhier gedeta cheerde afdecling huzaren is, naar men verzekert, de kwade droes uilge broken. Twee paarden zijn reeds doodgeschoten. 's GRAVENHAGE. 14 Maart. Tot Burgemeester der gemeente Gronsveld is benoemd de heer J. M. H. Quaedvlieg, en tot burgemeester der gemeenten Bergharen en Horssen jh'. I mr. P. F. Z. Bouwens van Horssen. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Am sterdam de heer mr. S. J. llingst, thans substituut-griffier bij die reglbank; tot substituut-griffier bij genoemde regtbank de heer mr. H. van Manen, advocaat aldaar; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank tc Groningen de heer mr. J. de Greve, thans in die betrekking bij de arrond.- i regtbank te Heerenveen; en tot substituut-officier bij laatstgenoemde regt bank dc heer nr. G. A. van Hamel, thans regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank en advocaat te Leiden. De lc luit. F. van der Escli van het rcg. grenadiers cn jagers is op j zijn verzoek op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer lnsinger j verlof gevraagd om aan dc regering en speciaal aan de ministers van bin- nenlandsche zaken en van oorlog eene vraag te rigten betrekkelijk den ooslerspoorvveg. Dit verlof werd verleend, en op een nader te bepalen dag zal de interpellatie plaats hebben. Aan de orde was de voortzetting der beraadslagingen over de begrooting van Nederlandsch-Indië voor liet dienstjaar 1871. De discussie was geheel gewijd aan de bespreking van het bij onder afd. J 12 voorgestelde amendement van den heer van Goltstein tegen de Preanger- organisatie. Dat amendement, zeide de heer van Goltstein, was een oude bekende, want het was in het vorige jaar in het breede behandeld. Waren de omstandigheden niet sedert gewijzigdhij zou niet op de beslissing der kamer pogen terug lc komen. Door den vorigen minister was de zaak een administratief belang genoemddoor dezen minister werden de belangen der bevolking in dezen meer op den voorgrond gesteld. In de stukken was echter geen spoor te vinden dat de maatregel strekt om de bevolking tegen knevelarij te bevei ligen, Omtrent de wijze van uitvoering bestond zeer weinig vastheid bij de regering en bij het Indisch bestuur, en de vrijwilligheid van de toestem ming der inlandsche hoofden liet veel te wenschcn over. Hij achtte de reorganisatie in het midden des dienstjaars onraadzaam, niet in overeen stemming met de comptabiliteitswet en tot zekere hoogte onstaatkundig. Voorts vroeg de spreker of deze zaak door het gcheclc ministerie werd goedgekeurd. De naam vaii den lieer Thorbecke was voor hem een waar borg omtrent de koloniale politiek. Er was stellig verschil tusschen hem en de geavanceerde koloniale partij. Daarom vroeg hij of de minister van binnenl. zaken zich met dezen maatregel had verccnigd. Hij hechtte daar aan veelomdat hij den heer Thorbeckeeven als den heer van Bossc als eene specialiteit op koloniaal gebied beschouwde. De heer Fransscn van de Putte verdedigde met een enkel woord den maatregel tegen den heer van Goltstein, terwijl de hh. van Heemskerk Az.van Voorthuyzen en Hasselman verschillende bedenkingen tegen den maatregel inbragten. Mor gen zal dc minister van koloniën over deze zaak het woord voeren.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1