BUITENLANDSCHR BERIGTEN. PER TELEGRAAF. STADS-BERIGT EN. NATIONALE MILITIE. ESTCrELAW'lk LONDEN, 10 Maart. Zondag morgen wekte in Chapel'street, een lievige brand in het huis van den groenlevei'booper llalley al de bewoners uit den slaap en toen zij door de komst der brandwacht nog bij lijds gewaarschuwd werden, waren de winkel, de binnenkamer, de trap en een boven-achterkamer reeds een prooi der vlammen geworden. Het was dus onmogelijk langs den gewonen weg te ontkomen. De vrouw van llalley stond aan het venster met een kindje in de armen; men spande een doek uit. en riep haar toe de kleine te laten vallenmaar het kind viel er naast en de hersens werden verbrij zeld. De vader en moeder ontkwamen door behulp van een ladder; maar hun zoon, een jongen van 15 jaren, wierp zich uit een venster, en werd als lijk opgenomen. Een andere zoon van 19 jaren sprong uit hetzelfde venster, en bekwam verwondingen, die voor het behoud van zijn leven doen vreezen. Men liet ook een meisje van 2 jaren uit een venster vallen, in de hoop dat de omstanders het kind zouden opvangen; maar ook deze kleine werd zwaar gewond. Eindelijk vond men, toen de brand geëindigd was, hef verkoolde lijk van een dienstbode van 18 jaren. FRAN KR IJ K. Berigten nit Parijs van Woensdag melden het volgende omtrent den staat van zaken aldaar; Verergering is er niet op te merken, maar even min verbetering. Gevaar van eene oproerige beweging, van eenen aanval op de regering is er voor bet oogenblik niet; doch de gewapende burgerij van Montmartre, Belleville en La Villetle houdt zich, trots de bevelen van de overheid, toegerust tot eenen aanval. Intusschen zijn de vertegenwoor digers vaii deri handelsstand aan de regering komen verklaren dat de be drijvigheid niet kon herleven zoolang een deel der bevolking zich als voor eènen opstand toégerust hield. Een ander berigtgever meldt: De verschanste positie op Montmartre wordt nog steeds door de Weerspannige afdeëUrigen nationale garde bezet gehouden. Oogenschijnlijk heerscht hier ter stede volkomene rust; doch de militaire overheid is bezig verscheiden positiënzooals hel stadhuis en de localen der ministeriën, heter te beveiligen en te versterken; eerst daarna wil zij over gaan tot krachtige maatregelen om de roóde partij uit hare sterkten te verdrijven. De dagelijksche uitkeering van 1% fr. aan manschappen der nationale garde van Parijs, welke de regering uit vrees voor onlusten nog niet durlt stakenkost dagelijks 450.000 tr. aan de openbare kas. De nationale garde van la Villette beeft de Rue d'AHcmagne herdoopt en die Straat den naam gegeven van Rue de la revanche. Volgens berigten uit Algerië hebben aldaar op vele punten ernstige ongeregeldheden plaats gehadook in de hoofdstadwaar de inboorlingen de winkels, vooral van Israëlieten, geplunderd en het gouvernements-hótel bedreigd hebben. De gewapende raagt werd spoedig bijeengebragten het mogt haar gelukken den opstand te bedwingen. Meer dan 500 Arabieren moeten in verzekerde bewaring zijn gesteld. De Temps toont zich weinig ingenomen met bet plan om de bewo ners van den Elzas en Duitsch Lotharingen de middelen te verschatten naar Algerië te verhuizen. Niet dat wij. zegt dit blad, tot eene voorbarige lier-, vatting van den strijd willen aansporenvoor eene revanche moet ons tijd gegeven worden. Frankrijk moet vóór alles tot zijne krachten komen. De heer von Bismarck heeft zeker minder dan iemand ter wereld een bijge- loovigen eerbied voor de traetaten, die deugd heeft hij stellig niet, en de nieuwe aanwinst van grondgebied heeft Pruissen te zeer aan het regt van den sterkste te danken, om niet te weten, dat dit grondgebied weer ten deel zal vallen aan hem. die later de sterkste zal worden. Het kan dus op hetzelfde oogenblik, dat wij deze voor ons zoo dierbare gewesten afstaan, volstrekt niet roekeloos of onvoorzigtig geacht worden, wanneer wij de hoop te kennen geven, dat wij die te eeniger tijd zullen heroveren. Uit dat oogpunt nu is eene emigratie op groote schaal niet aan te bevelen, want zoodra de Elzas en Lotharingen in massa door de Franschen zouden zijn verlaten, zouden de Dnitschers er onmiddellijk naar toe stroomen en die rijke gewesten trachten te "germaniseeren. Het gevolg hiervan zou zijn dat de herovering dier provinciën niet alleen moeijelijker zou vallenmaar ook minder wenschelijk voor ons zou zijn. Wil Frankrijk mitsdien aan de hoop zjjner toekomst blijven vasthouden, dan moet het zorgen dat de Elzas en Lotharingen zooveel mogelijk hun Fransch karakter behouden. Genoemd blad zegt nog: Frankrijk is niet langer de arbiter onder de Europesche natiën; bet is gevallen; zijn zwaard in de schaal vermag niet meer de Balans naar deze of gene zijde te doen overslaan. Het moet daarom zijne strijdkrachten met die van anderen vereenigen. Het gunstige oogen blik daarvoor moet het met naauwletteude zorg bespieden. Daarin ligt thans de warë Staatkunde opgesloten. PRUISSEN. BERLIJN, 10 Maart. Volgens de Weener Presse wordt een gedeelte in het noorden van den Elzas bij den Deijerschen Rijnpaltz gevoegd. Het overig gedeelte van den Elzas, met Duitsch Lotharingen, wordt onmiddelbaar rijksgebied. De keizer draagt het bestuur over die landen op aan een stadhouder, waartoe prins Wilhelm Van Baden is aangewezen. Er wordt eene provinciale vertegen woordiging zamengesteldzoodra het blijkt dat alle rustverstorende bewe ging er geweken is. PARIJS. 10 Maart. Parijs is rustig. De stand van zaken in Montmartre is onveranderd gebleven. LONDEN, 10 Maart. In de zitting van het lagerhuis heeft de heer Glad stone in antwoord op eene interpellatie van den heer Hugh Birley verklaard, dat hij niet liet voornemen bad een bill in te dienen tot hel verbieden van den uitvoer van wapenen en ammunitie naar landendie met elkander in oorlog zijn gewikkeld. In antwoord op eene andere interpellatie verklaarde hij dat de gchcele correspondentie, weike tusschen de regering en de gou vernementen van Frankrijk en Duitschland is gevoerd, aan het parlement is overgelegd. Lord Enfield, onder-secretaris van buitenl. zaken, antwoordde op een tot hem gcrigte vraag dat kolonel Walker, als militair attaché te Berlijntegen woordig was bij den zegevierenden intogt der Pruissische troepen te Berlijn in 1866. Hij maakte echter geen deel uil van den stoet, maar was slechts een particulier toeschouwer. Op de vraag van kolonel Walkerdat hem instrucliën zouden worden verstrekt ten opzigte van zijne houding bij den aanstaanden zegevierenden intogt der Duitsche troepen te Berlijnwerd hem toen de kroonprins Frankrijk verlaten had, bevolen naar Engeland terug te keeren. PARIJS, 10 Maart ('sochtends). Het Journ. de Deb. zegt; Als de opge wonden gemoederen doof blijven voor de wijze raadgevingen, vervat in het Journ. Off van gisteren, dan hopen wij dat het bewind zal begrijpen, dat eindelijk de ure heeft geslagenom handelend op te treden en aan generaal Paladine d'Aurelle bevel zal worden gegeven- de orde te herstellen. Hetzelfde blad zegt dat hel comité-Montmartre gisteren met groote moeite een genoegzaam aantal nationale gardes heeft gevonden om te kunnen voortgaan met het bewaken der kanonnen. BORDEAUX, 10 Maart. In dé zitting der nationale vergadering heeft de president den navolgenden brief van Victor Hugo, gedagteekend van giste ren voorgelezen. »Drie weken geleden weigerde de nationale vergadering Garibaldi aan te hooren; heden valt mij die weigering ten deel. Ik neem mijn ontslag." Louis Blanc gaf zijn diep leedwezen te kennen over dit besluit. De gezantschapspost te Weenen is aan den heer de Bonneville aangeboden. BRUSSEL, 10 Maart. De Etoile Beige ontving een berigt uit Parijs van den 10J™. meldende dat het bewind mededeelimr had ontvangen, dat de J mobile gardes, die naar Algiers waren gezonden, door de inboorlingen ont wapend waren. Deze laatsten zijn meester van den toestand. Een regiment zouaven is met den grootsten spoed uit Parijs vertrokken om de autoriteit te helpen de orde te herstellen. PARIJS, 10 Maart, ('s middags). Gisteren had bij Puteaux een spoorweg ongeluk plaats. 32 wagens bragton gewonden en zieke Duitsche soldaten over. De Figaro zegt dat daarvan 19 wagens verbrijzeld zijn door een botsing met een goederentrein, die den passagierstrein achterop liep en de signalen niet opmerkte. Elke wagon bevatte 20 of 25 Duitschers. Generaal d'Aurelles de Paladine verkreeg gisteren het bevel over nationale gardes van Belleville, die zeer voldaan schenen over zijne republikeinsche gevoelens. Van Montmartre valt niets te melden. De verzoenlijke gevoelens schijnen de overhand te verkrijgen. LONDEN, II Maart. Gisteren werd Napoleon te Cliislehurst verwacht. PARIJS, 10 Maart. De nationale garden, die de hoogte van Montmartre bezet houden, hebben aan de overheid de kanonnen uitgeleverd, welke zij tot dusverre in hun bezit hadden. De bataillons van Montmartre. Belleville, Villette en Gobelins zullen morgen vormelijk opgeëischt worden de wapenen over te geven; bij gebreke daarvan zal de uitbetaling hunner soldij geschorst worden. Generaal von Moltke verlangt dat de mobilen die geen wapenen hebben onverwijld Parijs verlaten, opdat de getalsterkte der bezetting het cijfer van 40.000 niet tè boven ga. PARIJS, 10 Maart, 'savonds 7 ure. La Cloche zegt dat Rochefort over leden is. Ongeveer 40000 mobilen hebben Parijs reeds verlaten; het blijft bij voortduring rustig. ING EZ O I» EN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van de vele kolommen voorkomende in bet Leidsch Dagblad, dd. 11 jl.omtrent het door ons in uw geacht blad ingezondene 9 jl., verzoeken wij u beleefdelijk de vveinige volgende regelen wel te wil len opnemen. 't Was nooit onze bedoeling om onparlementaire debatten uit te lokken, wij toch schreven alleen voor een beschaafd publiek. Grof en beleedigend 'tg zijn is eene eigenschap waarin we nimmer eenige verdienste zagen en dat bovenal zwakheid van argumentatie verraadt); we willen hierin gaarne onze minderheid erkennen. Wij wenschten slechts de aandacht gaande te maken van een bezadigd publiek en zullen dns niet op evengcmelde kolom men antwoorden. Leiden. 11 Maart. A. Het is in het 'belang van het reizend publiek en misschien ook van de uitgevende firma, niet onnut, de aandacht te vestigen op de vergissingen, die in de hier ter stede geregeld verschijnende officieele reisgids voor Nederland zich opdoen, en waartegen volstrekt moet worden gewaakt, wanneer althans het vertrouwen in het anders nuttige boekje niet op een voor den verkoop nadeelige wijze zal vernietigd worden. Het officieel mag geen vlag worden die eene verdachte lading dekt. Thans komt in het nommer voor de loopende niaand weder eene opgaal voor van eene geregeld, dingd. donderd. en zaturdag des voorm. te 10 u. 30 m. van Rotterdam op Tiel; en van laatstgenoemde plaats naar Rotterdam op maand.woensd. en vrijdag des voormidd. te 7 u. 30 m. varende stoomboot. Wie op deze aanwijzing vertrouwende zich op reis begeeft, zal zich, en waarschijnlijk nog wel de geheele maand door in zijne berekening teleurgesteld bevinden, daar de voor dien dienst bestemde boot, eerst met het begin der volgende maand, voor het eerst na de staking wegens het ijs, zijne reizen hervatten zal. Leiden, 11 Maart 1871. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den militieraadvoor deze gemeente, overeenkomstig; art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), uordt gehouden: Op Maandag den 13den Maart 1871, des namiddags te één uur, voor de lotelin- gen die de hommers getrokken hebben van 1 tot 150; Op Dingsdag den 14,leo Maart 1871, des namiddags te twee men voor hen die getiokken hebben van N°. 151 tot IV0. 200; Op Woensdag den 15den Maart 1871, des namiddags te één uur, voor hen die getiokken hebben van N°. 201 tot N°. 300; Op Donderdag den 16deD Maart 1871, des namiddags te e<én uur,*voor hen die getiokken hebben van BJ°. 301 tot ft0. 376; en zulks in het gebouw de Lakenhalaan den Ouden Singel. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voor den militieraad moeten ver schijnen: 1°. de vrijwilligers voor de militie: 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen "wegens ziekelijke gesteldheid of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot. vrijstelling te hebben en voor de dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een oproepingsbillet niet ontheft van de verpligting tot het verschijnen voor den militieraad of lot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Maart 1871. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6