PER TELEGRAAF. FR AX KR IJ K. Het Journ. off. meldt: Een in dit blad geplaatst artikel veroordeelt j! te regt het met de krijgstucht strijdige gedrag der nationale gardendie aangezet door een naamloos cenlraal-comité, zich eigenmagtig van wapenen j en ammunitie meester gemaakt hebben. Onderscheiden bataillons hebben zich gekwetst gevoeld door deze uitlegging ecner handelwijze, waartoe zij I meenden verplgt te zijn, om de aan den staat toebehoorende en ter verde diging bestemde voorwerpen voor den vijand te beveiligen. Zij verklaren daarbij naar eigene ingeving gehandeld te hebben en geenszins door eenen onwettigen invloed gedreven te zijn. Dit doel was derhalve lofwaardig; j men wilde staatseigendom beveiligen, maar geen door de bevelhebbers niet geoorloofd gebruik daarvan maken. Het verheugt ons dat wij dit kunnen constateren. Blijkens het officieel verslag van de beraadslagingen der nationale ver gadering te Bordeaux in de zitting van 1 Maart, heeft de heer Thiers zich toen o. a. volgenderwjjze uitgelaten: //De oorlog heeft twee tijdvakken ge had, dat hetwelk onmiddellijk op de beruchte oorlogsverklaring volgde, en dat hetwelk met 4 September begon. In geen van beide had ik deel aan de leiding der krijgsbedrijven. Toen ik werd geroepen om over den vrede te onderhandelen, had ik deze gedane zaken voor mij: de overgave van Sedan, van Metz en van Parijs, deverstrooijing der legers, die de hoofdstad hadden moeten ontzetten, maar ze niet hadden kunnen bereiken. Ik heb de onderhandelingen gevoerd met al den vaderlandlievenden ijver, waartoe ik in staat was; dagen lang heb ik met al mijne kracht geworsteld; ik heb gedaan wat ik kon. Meent gij betere bedingen te kunnen verkrijgen, zendt dan andere onderhandelaren af. Meent gij strijdmiddelen te hebben, komt ze dan hier aanwijzen. Spreekt niet van geschonden eer tot lieden die even veel eergevoel hebben als gij, maar die te veel eergevoel hebben om hun land aan den ondergang bloot te stellen uit zucht naar eene valsclie populariteit, welke men hier, op dit spreekgestoelte, zoekt te verwerven door den volksgeest te streelen. Ik voor mijwanneer ik zeg dat wij thans buiten staat zijn den strijd voort te zetten, twjjfel geenszins aan de kracht mijns lands. Neen. ik twijfel niet aan Frankrijks kracht; en even min twijfelt de vijand daaraan. Het verdrag zelf draagt overal blijken van de beduchtheid, die Frankrijk hem inboezemt; en wanneer hij van u een groot deel uwer schatten vraagt, dan doet hij het in de hoop van u te verzwakken. Jahet hooge cijfer zelf der krijgsschatting bewijst zijne be duchtheid. Aan Frankrijk twijfel ik dus niet. De gedachte aan de kracht onzes lands is mijn troost onder onze smart. Ja, ik heb geloof aan zijne toekomst, doch onder één beding, namelijk dat wij eindelijk gezond ver stand zullen hebben, dat wij ons niet meer met woorden paaijen, dat wij zaken onder de woorden verlangen, en dat w(j niet alleen gezond verstand hebben, maar gezond verstand met moed. Ik twijtel dus geenszins aan Frankrijks kracht; maar ik twijfel aan zijne tegenwoordige organisatie. Zijne militaire organisatie is gebroken; van daar zijne zwakheid." Na dit laatste in het breede aangetoond te hebben, zeide: »Gij wenscht voor het vaderland een beter lot in de toekomst. Maar zal die wensch worden ver vuld dan moet gij de waarheid kennendan moet gij den moed hebben de waarheid aan u zeiven te zeggen en ze aan te nemen. Dan al leen zult gij eene ernstige, degelijke natie zijn, en zult gij een beter lot verdienen; doch zoolang gij u met woorden, met grootspraak paait, zoo lang, ik zeg dit zonder aarzelen, zult gij niet als ernstige, degelijke lieden worden beschouwd, en zult gij dit onwaardig zijn." Het Joum. des Déb. zegt: De telegrammen, bij het sluiten desvredes gewisseld tusschcn den Duitschen keizer en dien van Rusland, zijn de offi ciële bevestiging der hartelijke verstandhouding lusschen het Pruissische en het Russische kabinet aangaande dezen oorlog. Rusland, dit wordt thans officieel verkondigd, heeft belet dal de oorlog zich uitbreidde, met andere woorden dat Frankrijk bijstand van eenige Europesehe mogendheid ontving. Het verdient opmerking dal die voor ons zoo nadeelige afspraak tusschen de twee souvereinen als onder de oogen der gezanten van keizer Napoleon is gemaakt en toch hun onbekend is gebleven, ja niet eens door hen werd vermoed. Volgens de Patrie kan men tegen 20 Maart de eerste zitting der con ferentie te Brussel, tot het definitief opmaken van het vredes-lractaat. te gemoet zien. Vooraf zal men zich met de juiste bepaling der nienwe grensscheiding bezig houden. De daartoe van Fransche zijde aangewezen commissie bestaat uit een generaal van den staf, een hoofdofficier der genie, een hoofdofficier der artillerie en een attaché van het ministerie van bui- tenl. zaken, met den rang van gevolmagligd minister. De Duitsche commissie bestaat uit vier. op dezelfde wijze, gekozen leden. Deze commissien zullen in de helft der volgende week hare werkzaam heden aanvangen. Het terrein is daartoe al voorbereid, daar de Duitsche autoriteiten voor eenige maanden reeds, op last van den bondskanselier, kaarten hebben doen vervaardigen van de streken, die Duitschland zich voorstelde te behouden. Het reglsgeding in de zaak van den moord aan den kommandant Ar- naud, te Lyon, gepleegd, heeft aldaar den 7d'" dezer een aanvang genomen. Hel aantal personen, die teregtstaan, is 38, van welke 29 aangeklaagd worden van den bedoelden moord bedreven te hebben of daaraan medeplig- tig te zijn geweest; 15 andere der beklaagden worden beschuldigd van op- ruijing tot burgeroorlog. Zeven beschuldigden zijn voortvlugtig. Meer dan 300 getuigen moeten in deze zaak gehoord worden. Dezer dagen heeft een hoop oproerlingen te Greuzot de rust trachten te verstoren. Zij hadden voor hun doel gerekend op de medewerking van vele leden der nationale garde, wier manschappen een aantal patronen had den ontvangen. De oproerlin en hebben echter misgerekend. Zij doorliepen de stralenmet eene roode vlagonder de kreten//leve de republiek van '93! leve Robespierre!" en lieten het verder niet aan bedreigingen ontbreken doch zij vonden nergens weerklank. Te Roubaix heeft onder hel werkvolk eene staking van den arbeid plaats, wegens te gering loon en opheffing van de gedurende den oorlog verleende ondersteuning. Ernstige ongeregeldheden hebben niet plaatsgehad. PRBISSEN. BERLIJN, 8 Maart. Volgens de Prnv. Corr. zal de rijksdag den 2l",r° door den keizer ge opend worden. Na de terugkomst des keizers zal een algemeene kerkelijke dankdag worden gehouden. Van eene officiële rouwbetooning, waarvan bij wijze van gerucht melding was gemaaktis in regeringskringen geen sprake geweest. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. zullen de Elzas en Duitsch Lotharin gen eene bezetting krijgen van omstreeks 30000 man. Als antwoord op de zoo scherpe afkeuring der vredes-voorwaarden door de Engelsche dagbladen, meent de Augsb. Allg. Zeit. te moeten wij zen op de houding van Engeland in soortgelijke omstandigheden. Na de geschie denis van de verovering van Indie te hebben nagegaan, zegt dit blad: Bij den vrede van Amiens lieten de Engelschen zich door de Nederlanders, die de onvrijwillige bondgenooten der Fransehen waren, het 1100 vierkante mij len omvattende eiland Ceylon afstaan; den Franschen ontnamen zij Mauritius, en zij behielden het in 1814, toen Lodewijk XVIII er nog de eilanden Tabago en St. Lucie bij moest voegen. Van de Nederlandsche koloniën behield Enge land toen Ceylon, het Kaapland met 10000 vierkante mijlen, benevens De- merary, Essequebo en Berbice. Ook behield het Malta, 't welk het bij den vrede van Amiens beloofd had te zullen afstaan. Kopenhagen is door de Engelschen, die thans over het beschieten van Parijs jammeren, in 1807 grootendeels in een puinhoop verkeerd; de Deensche vloot werd weggeno men en bij den Parijschen vrede moest Denemarken Helgoland aan Enge land afstaan. Op het eiland Andoe aan de kust van Noorwegen zijn verschillende boringen gedaan, die tot de ontdekking hebben geleid, dat aldaar zeven beddingen steenkolen aanwezig zijn van verschillende dikte. De uitgestrekt heid van die lagen is nog onbekend. BORDEAL'X, 8 Maart. Volgens de Gironde zal een gedeelte van het per soneel van het dep. van bnitenlandsche zaken heden naar Parijs vertrekken. De vreemde gezanten, daaronder begrepen lord Lyons en de heer Olozaga, volgen Zaterdag. De Elzasser algevaardigden Keiler, Grosjean, Tachard, Schnegans en Saglio hebben candidaturen in andere plaatsen aangenomen. Op dit oogenblik (4% ure) is het besluit der afdeelingen omtrent de quaestie der verplaatsing van den zetel der regering nog onzeker. Generaal Barry is benoemd tot kommandant van het 16e corps. Men is bezig met de ontbinding van het noordelijke leger. Een gedeelte der in active dienst zijnde manschappen van het 22e corps zijn naar Afrika en de mobile gardes naar huis gezonden. Uit het dep. van den Moezel zijn twee commissarissen benoemd, om de i belangen der ingezetenen, bij verdere onderhandelingen met betrekking tot den vrede, te bevorderen. MARSEILLE. 7 Maart. Er heeft hier eene vredelievende manifestatie van i de zijde der dokwerkers plaats gehad. Zij verzochten om vermindering van werkuren, of verhooging van loon. De prefect heeft beloofd de zaak te onderzoeken. Daarop zijn de werklieden uiteengegaan. LONDEN, 8 Maart. Het huis Rothschild heeft uitgegeven eene Russische leening van 12 millioen nominaal, tot den koers van 81%, rentende 5 pCt., te rekenen van 1 Maart, De stortingen zijn bepaald als volgt: bij de in schrijving 5 pCt.bij de toewijzing 15 pCt.den 25st<,n April 15 pCt.den 3dtD i Junij 15 pCt,den 25s"'" Julij 15 pCt. en den S11"1 October 16% pCt. LONDEN, 9 Maart. De heer Odo Russell is gisteren hier teruggekomen. De Times meldt in eene dépêche uit Parijs, dat het oproer van het 10'" bat. mobile garde van de Seine onderdrukt is zonder ernstige gevolgen. Devloot vertrekt naar de Elbe, om 10,000 krijgsgevangenen terug te brengen. De typhus heerscht verschrikkelijk onder het vee en de paarden te Parijs. De finitief is besloten de algemeene vergadering te Versailles te doen bijeen- i komen. In hetzelfde blad komt voor een brief uit Madridmeldende dat de rege- ring aan den hertog van Montpensier bevel heeft gegeven naar het eiland i Mahon te vertrekken, omdat hij den militairen eed aan den koning gewei gerd heeft. LONDEN. 9 Maart. De Morning P l verneemt uit zekere bron dat bij het begin van den oorlog Rusland en Pruissen een geheim tractaat hebben gesloten bestaande uit drie artikelen. In het eerste artikel wordt door Rusland gewapende tusschenkomst beloofd bijaldien de overwinningen der Franschen voor de rust van Polen mogten gevaarlijk worden. In art. 2 wordt bepaald dat, indien Oostenrijk eene militaire demonstratie tegen Pruissen mogt doenRusland dadelijk tot eene demonstratie tegen Oosten rijk zal overgaan, door een leger naar de Ooslenrijksche grens te zenden. Artikel 3 houdt in, dat, bijaldien eene Europesehe mogendheid, welke ook, zich feitelijk met Frankrijk mogt verbinden, Rusland, als bondgenoot van Pruissen, den oorlog aan Frankrijk zal verklaren. BERLIJN, 9 Maart Graaf vou Bismarck is heden ochtend ten 7's ure in den besten welstand aan het Anhalt-spoorwegstation hier aangekomen en werd door zijne gemalin en dochter, benevens door verscheidene hooge amb tenaren ontvangen. St.-PETERSBURG, 7 Maart. Keizer Alexander is door keizer Wilhelm tot chef van het Pruisische garde grenadier-regiment benoemd. Zijnerzjjds benoemde keizer Alexander den Duitschen keizer tot chef van het beroemde Russische dragonderregiment //der oorlogsorden" (vroeger kurassiersregiment) en den kroonprins veldmaarschalk tot chef van hel Russische lijfgarde-grena dier-regiment //koning Frederik Willem 111 van Pruissen".

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3