nisatie van de brandweer in die gemeente. Dat plan berust op de volgende grondslagenVoortdurende bewaking der staddoor het vestigen en bezet ten van posten op verschillende plaatsentelegraphische verbinding van die posten met een centraal punt; oprigting van een betrekkelijk klein corps vaste brandweer; verbetering van het materieel, door vervanging van een gedeelte van het bestaande door betere brandbluschmiddelen; afschaffing van de geheele bestaande organisatie en, in verband daarmede, ontslag van het thans dienstdoende personeel. De kosten zijn geraamd op ƒ102,340 en de jaarlijksche kosten op 88000. Naar men uit Deventer meldt is tusschen die stad en Twello Maandag avond iemand door een hem onbekend persoon op den publieken weg aan gevallen, welke hein een snede met een mes in de borst heeft toegebragt. De ongelukkigedie in levensgevaar verkeertis naar het gasthuis te Deven ter overgebragt. De dader is in handen der justitie. Te Eext, in Drenthe, heeft eene vergadering van markgenooten beslo ten, het schoone hunnebed en den grafkelder, beiden liggende aan den weg van Eext naar den provincialen straatweggratis aan de provincie Drenthe af te staan. Het prov. gereglshof in Friesland heeft gisteren uitspraak gedaan in zake de beschuldigden van den in 1867 gepleegden moord op \V. iliddema en vrouw, onder Nyega. bij Dragten. De drie beschuldigden, L. T. Dalstra, oud 65, M. L. Dalstra, oud 27, en A. F. Dalstra, oud 36 jaren, zijn veroor deeld tol levenslangen dwangarbeid (tuchthuisstraf). Hierachter vestigt de heer Mijs, te Tiel, de aandacht op het bij hem uitgegeven maandschrift »/4ndrocles'', aan de belangen der dieren gewijd. Hoewel de uitgever tevreden schijnt met zijn succes, gelooven wij toch, dat dit succes nog heel wat grooter kon en moest zijn. "Androcles" is een goed, degelijk, amusant tijdschriftdat meer bekent verdient te zijn. Aller lei interessante mededeelingen bevat het uit het leven der dieren, verhalen omtrent in de geschiedenis beroemd geworden dieren, aanwijzingen omtrent noodelooze kwellingen aan dieren aangedaan enz. Geen sentimenteel streven spreekt er uit om alle diereu als schoothondjes te koesleren, neen, den mensch wordt het volle regt gegund om de dieren te gebruiken tot zijn nut. maar dat de mensch geen dierenbeul worden mag, dat het gemeen is zoo hij zich vermaakt met hun ellende, dat hij door verstandig en zacht moedig gedrag altijd oneindig beter door hen gediend wordt dan door ruw heid en geweld, dat wordt er telkens in gepredikt. Er is veel uit teleeren en geen enkele aflevering zal men onvoldaan uit de hand leggen. In de handen van onze schooljongens en meisjes zou ik het willen zien. Laat het op geen schoolbibliotheek, in geen volksbibliotheek ontbreken. Laten ietwat gegoede ouders het zich aanschaffen voor hun kinderen. Ik ben verzekerd, dat zij hel zeiven ook met genot lezen zullen. Menigeen zal er door genezen worden van die dwaze verwaandheid waarmee dikwijls dé menschen op »maar een dier" neerzienmenigeen zal zich leeren schamen als hij ziet, welk een schat van vernuft, geheugen, hartelijkheid en trouw dikwijls door dieren wordt ten toon gespreid. Menigeen zal leeren begrijpen dat het vvaarljjk al te dwaas is, wanneer de mensch "du haut de sa gran- j deur" stoutweg decreteert dat de dieren geen verstand, geen hart, geen ziel hebben. "Androcles" is daarbij goedkoop, de twaalf maandetijksche afleveringen kosten te zamen maar 1.80. (G. C.) 'sGRAVENHAGE. 9 Maarl. Tot. gouverneur van Curasao is benoemd de heer H. F. G. Wagner, gezaghebber van St. Martin (Nederl. gedeelte), thans lijdelijk met de waar neming van het ambt van gouverneur belast. De afdeelingen van de tweede kamer hebben thans ook onderzocht de wets-ontwerpen1". houdende bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn; en 2". tot uitbreiding der oefening van den eersten ban der dienst doende schutterijen. Het gisteren bij de kamer uitgebragt rapport over de stukken betrekke lijk de invoering der reorganisatie van de Preanger regentschappen, luidt aldus "De commissie in wier banden, bij besluit der kamer van 28 Februarij jl„ gesteld zijn de van de regering ontvangen stukken betrekkelijk de invoering der reorganisatie van de Preanger regentschappen, beveelt de overweging dier stukken aan de aandacht barer medeleden aan maar meent zich van eene beoordeeling dezer bescheiden te moeten onthoudendaar de aanstaande beraadslaging over de definitive begrooting van Nederlandsch-Indië voor het loopende dienstjaar ruimschoots de gelegenheid aanbiedt de bedoelde reorga nisatie nader ter sprake te brengen. Uwe commissie heeft alzoo de eer voor te stellendat de kamer de medegedeelde stukken voor kennisgeving aanneemt." De gemeenteraad heeft in hare jongste vergadering de volgende voor stellen aangenomen: 1". a. den heer J. van Aalst, leeraar in de wiskunde bij het gymnasium en de hoogere burgerschool, te ontheffen van het onder wijs bij het gymnasium; b. zich dadelijk bezig te houden met het vormen eener aanbevelingslijst ter benoeming van een leeraar in de wiskunde bij het gymnasium op eene wedde van ƒ900; c. een bedrag van ƒ1200 te bestem- men ter belooning van een leeraar in de natuurlijke historie, tot wiens be noeming zal worden overgegaan zoodra aanbevelenswaardige mannen zich zullen hebben aangemeld; 2". tot vaststelling der wedde van den te benoe men directeur der openbare reiniging op ƒ2000, met bepaling dat hem bo vendien 2 pCt. zal worden toegekend van hetgeen de speciën onzuiver meer dan ƒ3500 zullen opbrengen. Een tachtigjarige doove grijsaard uit Rotterdam stond heden voor het j prov. geregtshof in Zuidholland teregt, beschuldigd van valschheid in twee geschriften van koophandelhet namaken van handteekeningen en het des j bewust gebruik maken van die valsche stukken. Op 29 Nov. en 30 Dec. I werden door hem aan eene kassiersfirma te Rotterdam aangeboden twee wissels, een groot ƒ145.60 en een ander van ƒ84.45. Bij de eerste aanbie ding bestond er reeds omtrent de echtheid van den wissel twijfelmaar toen wist besch. dien te ontkomendoch bij de tweede gelegenheid hield men hem op het kantoor totdat hij door de policie werd gearresteerd. Op beide wissels werden evenwel geen betalingen gedaan. De door besch. ge pleegde feiten werden door hem erkend. Hij gaf op dat armoede hem daar toe had gebragt. Het bleek echter dal hij bij zijn zoon, die een gezin met vier kinderen onderhouden moetinwoondeen dat hij van het r. k. arm bestuur 78 's jaars genoot. Advocaat-generaal mr. van Maanen noemde bet een bedroevend schouwspel een man te zien teregtstaan op zoo'n hoogen leeftijd. Het was daarbij niet voor de eerste maal. maar als recidivist, want in 1857 werd besch. door dit bof voor gelijk feit met 5 jaren tucht huis ernstig gestraft. Het volmondig schuldbelijden werd door adv.-generaal als eene lichtzijde beschouwdhetgeen hem deed geloovendat besch. geen verstokte booswicht was. Daarna besprak adv.-generaal de benaming der valsche stukken en requireerde ten slotte, daar het voldoende was gebleken dat besch. de feiten, hem ten laste gelegd, had gepleegd, zijne schuldig verklaring en veroordceling tot tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren en vier geldboeten elk van 50. Mr. Cost van der Linden verzocht de toepassing van de zachtst mogelijke straf, daar hem twee omstandigheden, de liooge ouderdom en de armoede, waren voorgekomen, die hij meende dat ten deze als verzachtende omstandigheden konden worden aangenomen. Aanstaanden Donderdag zal het hof uitspraak doen. Bij de alhier gevestigde commissie tot voorziening in de behoeften ont staan door de heerschendc epidemie is reeds ontvangen eene som van ƒ8498.83y2. Intusschen heeft die commissie zich op nieuw bij circulaire tot de ingezetenen gewend met verzoek haar alsnog giften te willen toever trouwen om haar werk te kunnen voortzetten. I ItimMNLA.NDSCIIK HÜUIGTKN. ENGELAND. LONDEN 8 Maart. De luit.-kolonel Stuart Worlley en de heer Moore hebben aan den lord-mayor van Londen een verslag doen toekomen van hunne verrigtingen als commissarissen in Frankrijk voor het beheer van het hier bijeengebragte hulpfonds. Zij zijn op 3 Febr. met 68 ton provisie te Farijs aangekomen. In den loop van 17 dagen zijn door tusschenkomst van de stedelijke over lieden 600.000. en door de depóts in de verschillende departementen onge veer 762,000 porliën uitgedeelddoor den aartsbisschop van Parijs zijn 14907, door dertig prolestantsche predikanten zijn 6000, en op verschil lende andere wijzen zijn 145,000 portiën uitgedeeld; eindelijk zijn door de firma Copestake, Moore, Cramplon C°.die hare klerken en haar pakhuis ter beschikking der commissarissen gesteld haduitsluitend aan ongetrouwde vrouwen 94488 portiën verstrekt; zoodat in het geheel zijn uitgedeeld 1,622.395 portiën, vertegenwoordigende eene waarde van 60000 Voor hét koopen van brandstof, medicijnen, poot-aardappelen en tuinzaken, bene vens voor het lossen van in pand gegeven werkmans-gereedschappen enz. zijn insgelijks aanzienlijke sommen besteed. Men wil eene poging ondernemen, om het stoomschip Captain, dat, zooals men zich herinneren zal, een deel uitmaakte van het Engelsclie smal deel in de golf van Biscaie en aldaar waarschijnlijk door een rukwind eens klaps is gezonken, te ligten. De regering heeft echter geweigerd daartoe een subsidie te verleenenzoodat de particuliere ondernemingsgeest zal trachten uit eigen middelen het werk tot stand te brengen. De Times zegt den intogt der Duitsche troepen binnen Parijs niet te kunnen laken, omdat, zoo de Duitschers die laatste vernedering aan de Seine- stad bespaard hadden, de verwaten bevolking er zich op zou hebben beroemd hoe Parijs niet voor den vijand bezweek. Driemalen in den loop dezer eeuw- heeft Parijs vijandelijke legers binnen zijn wallen moeten dulden; en telkens was die vreemde bezetting een gevolg van Fransche aanranding. Het schijnt Frankrijks bestemming te wezen, steeds voorwaarts te moeten stuiven, om smadelijk teruggesmeten te worden. Waarin een verklaring te zoeken van dat verschijnsel? In de geographische ligging des lands, in den volksaard en in den maatschappelijke» toestand? Voorzeker. Maar vooral ook in den rusleloozen geest, de zucht tot verandering, het gemis aan loyaliteit van een deel der bevolking. Waarom moet Frankrijk bij voortduring aan de genade overgeleverd zijn van een klasse, die geen grooter genot, geen hooger doel kent dan revolutie? Zal het welgaan met Frankrijk, zoo moet die klasse gemuilband worden. De revolutie zelve moet worden onttroond. Niet langer moet zij vrijelijk haar spel kunnen drijven met bet lot van Frankrijk en den vrede van Europa. De Observer zegtbetreffende de staatkunde en de plannen der Fran sche imperialistenKeizer Napoleon begeert niet af te wijken van den door hem sedert 4 September gevolgden weg; hij zal zijn constitutionele regten niet door een beroep op de natie doen geldenomdat hij op dit oogenblik geen staatkundige botsing wil doën ontslaan. Hij stelt zich voor de Fran sche natie beschikbaar en zal, zoodra hij daartoe geroepen mogt worden, den wil der natie doen. Hij vertrouwt, dat men hem later billijk beoor- deelen zal; hij loochent zijne verantwoordelijkheid niet, maar verklaartdat de natie in haar deelt en dat de oorlog tegen Prnissen zijn oorsprong ont leent aan de heftige anti-Pruissische uitvallen der vijanden van het kei zerrijk. Het Kaapsche Colksblad meldt dat door de leden der roomsch-katho- lieke kerk in de oostelijke provincie der kolonie met de mailboot aan den Paus een adres van sympathie, naar aanleiding van het verlies van zijn wereldlijk gezag, is toegezonden, vergezeld van eene beurs met 300 Berigtcn uit Hongkong van 25 Januarij melden dat twee Engelschen, de heer Dallas en kapitein Bingin .leddo door Japanners moorddadig aan gevallen waren, maar er het leven schenen te zullen afbrengen. De daders werden door de Japansehe overheid nagespoord.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2