BUITEN LAN DSC H E BEI 5 IET EN. PEK TELEGRAAF. De officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagl W. Liltel is bevor derd tot officier van gezondheid 1' kl. De 1' luit. bij het corps mariniers M. C. Koning, uit (t. 1. teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den kommandant en inspecteur van het corps mariniers. In eene heden middag ten 4 ure gehouden zitting der tweede kamer zijn tegen Vrjjdag, ten elf ure, aan de orde gesteld: 1°. Interpellatie van den l:eer van Houten nopens den toestand der arbeidersverenigingen enz.; 2°. het opmaken eener nominatie voor de vacature in den hoogen raad. De Indische begrooting is legen Maandag aan de orde gesteld. BELGIË De hier te lande geïnterneerde militairen van het Fransche leger zullen op den D^" en den 10d"> dezer over den Belgischen staatsspoorweg, zonder betaling van vracht, naar hun land teruggebragt worden, en bij het verla ten van het Belgische grondgebied ieder een franc zakgeld ontvangen. Een groot aantal familiën, die uit Parijs geweken waren en zich hier hadden gevestigd, begeven zich thans weder naar Frankrijk. Up de spoor wegen, waarvan de dienst nog zeer ongeregeld is, heerscht daardoor eene groote drukte. ESGELASD. LONDEN7 Maart. In het hoogerhuis heeft de markies van Salisbury de aandacht geves tigd op de buitenlandsche betrekkingen. Hij zeide dat de regering naar het aangaan van nieuwe en duurzame alliantien moest streven. Wel verzekerde zij dal de betrekkingen met het buitenland van zeer bevredigenden aard waren; maar intusschen was Engelands invloed op het vaste land tot het laagste peil gedaald. Pruissen had bij het sluiten van den vrede Engelands bemiddeling van de hand gewezen; Rusland onttrok zich aan zijne verbind- tenisscn; Amerika ontving de Fenians met opene armen. H|j verlangde dat Engeland zijnen vorigen invloed zou hernemen, en zich in staat stellen om de kleinere staten van Europa te verdedigen. Men kon ter ondersteuning der buitenlandsche politiek niet op de vloot rekenen; hij verlangde eene vol ledige herziening van het tegenwoordige militaire stelsel. Lord Granville protesteerde tegen de overdrijving van den spreker, en verwonderde zich dat deze zich verwaardigd had te letten op aanvallen van vreemde dag bladen. Hij voor zich heeft in die bladen geene afdoende bewijzen gevonden, dat Engeland in hetgeen zijne eer vorderde was te kort geschoten. De regering tracht eene geheel onpartijdige neutraliteit te handhaven, en acht zich gelukkig te ontwaren dat meu de regtvaardigheid van hare staatkunde begint te erkennen. Sir llobert Peel heeft zijn kostbaar kabinet van schilderijen-, foor het meerendeel bestaande uit stukken van oude meesters, aan den staat ver kocht voor den prijs van 70000 FRANKRIJK. De generaal Aurelles de Paladine, vroeger bevelhebber van het Loire- lcgcr, heeft het opperbevel over de nationale garde van Parijs aanvaard. Zijne benoeming is geruststellend voor het ordelievende en bezadigde ge deelte der Parijsche bevolking, maar onwelgevallig aan de ultra-republikein- sche partijwelke zich begon te roeren en aanstalten maakte met het ken nelijke doel om eenen of anderen aanslag tegen de regering te beproeven. Sedert verleden Zatiirdag is het personen-verkeer tusschen Parijs en de departementen van alle belemmeringen vrij, en is de gelegenheid tot briefwisseling voor de hoofdstad weder op den ouden voet. In de afdeelingen van de nationale vergadering te Bordeaux zijn bij de behandeling van het voorstel tot verplaatsing van den zetel der regering zeer uiteenloopende denkbeelden geopperd; men sprak van Parijs, Bordeaux, Blois, Fontainebleau, Orleans. Tours, Marseille. S'. Germain-eu-Laye. Doch de voorstellen, die in meer ernstige overweging werden genomen, strekten om de vergadering of te Bordeaux te latën blijvenOl die naar Versailles of Parijs over te brengen. Men gelooft dat de meerderheid zich voor Parijs zal verklaren; mogt het tegendeel het geval zijn. dan zullen de afgevaardig den van Parijs waarschijnlijk hun ontslag nemen. De lieer Thiers houdt zich in dezen geheel onzijdig, ofschoon hij persoonlijk de verplaatsing naar Parijs wenscht. Volgens de Patrie heeft de generaal Trochubij het onderzoek der vredes-preliminairen in de afdeelingen, zijn gevoelen over Frankrijks mili taire gesteldheid ongeveer aldus uitgesproken: Het gebrek aan krijgstucht is onze ondergang geweest. Te Parijs had ik baar eenigermate.hersleld; maar toen ik zag hoe liet met de krijgstucht in de departementen gesteld was, heb ik dadelijk begrepen dat wij verloren waren. In dc dagbladen vindt men eene gcspecifieerde opgave, volgens welke een aantal van minstens duizend gemeenten met eene bevolking van om streeks 1,616,778 inwoners hel grondgebied uitmaken waaromtrent iu de vredespreliminairen is bepaald «dat Frankrijk afstand van al zijne reglen en aanspraken daarop doet ten voordeele van het Duitsehe keizerrijk, en dat het door het Duitsehe keizerrijk ten eeuwigen dage in volle souvereini- teit in eigendom bezeten zal worden." Te Angers hebben dezer dagen treurige voorvallen plaats ge'aad. Het is aldaar tusschen de francs-tireurs van dc Sarlhe en de troepen onder den generaal Cathelineau tot ernstige botsingen gekomen. Talrijke groepen, waaronder vele militairen, waren op liet plein van de niairie bijeengekomen en bespotten de officieren van Cathelineaudie op dat oogenblik aldaar voorbij kwamen. Twee der laatstendie te paard gezeten warenstormden op de menigte los en hieuwen er met hunne sabels op in, ten gevolge waarvan verscheidene personen zwaar gewond werden. De maire schoot toegreep het, paard van een der beide 'officieren bij den teugel en liet de officieren door gendarmes arrestcercn. Daarop trok een der officieren de sabel, om zijne makkers te bevrijden. De francs-tireurs wierpen zich nu op dezen en ontnamen hem zijn sabel. De officier greep echter zijn pistool, oi legde aan en schoot een der francs-tireurs Ier neer. De menigte geraakte in woede en zou den officier hoogst waarschijnlijk hebben gedood, indien bi een gendarme hem niet beschermd en naar de gevangenis gebragt had. De vensters van het hotel, waar de hoofdofficieren van Cathelineau's corps ri hunnen intrek hadden genomen, werden verbrijzeld en de menigte doorliep de straten onder den uitroep: weg met Cathelineau! en onder het zingen t( der Marseillaise. S1 ITALIË. 81 De regering der Zuid-Amerikaansche republiek Ecuador heeft den 18d«» sl Jan. jl.bij eene aan de Italiaansche regering gcrigte depêche, geprotesteerd tegen het bezetten van Rome door Italiaansche troepen; tevens heeft zij de regeringen der andere Amerikaansche republieken uitgenoodigd zich met haar protest te vereenigen. r It U I S S E ,x. v BERLIJN. 7 Maart. 1 g Naar men verneemt is bij de regering reeds het plan in overweging tot toekenning van dotatiên aan graaf von Bismarck, generaal von Moltke, den generaal von Roon en anderen. In de vredes-preliminairen is naar men beweert geen melding gemaakt van de som, welke van de 5 milliarden oorlogs-contributie zal wordenafge- trokken als aandeel in de Fransche schulduithoofde er verschil bestaat over dc wijze waarop men die wenscht te berekenen. Duitschland verlangt dat als grondsleg ter berekening zal worden aangenomen het aantal der bevol king van de beide provinciën. Frankrijk daarentegen wenscht, dat de toe stand dier provinciën, lot de rijkste des lands behoorende, daarbij tot grondslag zal strekken, hetgeen het aandeel der schuld aanmerkelijk zou doen klimmen. Naar men uit Versailles meldt zal het hoofdkwartier des keizers, na de ontruiming van den linker Seine-oever, voorloopig naar Compiegne en dat van den kroonprins naar Ferrières verplaatst worden. Onlangs werd gemeld dat de leeraars van het lyceum te Straatsburg, op last van het Duitsehe bestuur, die stad hadden moeten verlaten. Daarom trent meldt thans de Strassb. Zeil., dat dit is geschied omdat die personen gezamenlijk verklaard hadden, zich niet aan het Duitsch bestuur te willen onderwerpen en dus ook geen bezoldiging uit ecnige Duitsehe openbare kas te willen aannemen. De gouverneur-generaal heelt gemeend, dergelijke en andere personen, die het Duitsch staatsgezag openlijk tegenwerken, het land te moeten doen uitzetten. Ofschoon de vrede gesloten is, schijnen er in het binnenste van Frank rijk nog benden van francs-tireurs te bestaan, die op hun eigen gelegenheid den oorlog voortzetten. Uit Reims wordt althans aan de Bonn. Ztg. liet volgende geschreven, dd. 3 Maart: Gisteren werd een detachement van 30 man van het hier gelegerde reg. der landweer, dat onder bevel van den luitenant von Keszlitz naar Montmirail gezonden was om achterstallige belas ting in te vorderenop zijn terugreis naar Reims in een boscli door een bende francs-tireurs van ongeveer 300 man overvallen. De voornoemde offi cier werd door een schot in den hals en een soldaat door een schot in de borst getroffen. Van de bende werden er twee gedood, terwijl de overigen ontkwamen. Heden is het tweede reserve-bataillon jagers onder bevel van majoor von Henning naar die plaats opgerukt om de bende op te sporen en uit te roeijen. In het arsenaal te Morges in Zwitserland heeft dezer dagen eene aller hevigste ontploffing plaats gehad, en wel in den noordwestelijken hoek van het gebouw, waar Fransche patronen gesorteerd en ingepakt werden. Men vermoedt dat bij het sluiten eener kist een spijker in een der patronen is geslagen, waardoor een vonk en hierdoor de ontploffing werd teweeg gebragt. Dc werklieden, die met de sluiting der kisten bezig waren, of zich in dc nabijheid bevonden, bleven op dc plaats dood. Hunne ledematen vond men later naar alle kanten verstrooid. De ontploffing was zoo gewel dig dat er in de stad nagenoeg geen enkele glasruit heel is gebleven. Dit kwam vooral, doordien een aantal kistjes buskruid, die op eene open plaats ter verzending gereed stonden, mede ontploften. Te geljjk vlogen een menigte bommen en granaten in de lucht, die uiet een vreeselijk geraas in de stad nederkwamen, zoodat een aantal daken zwaar beschadigd en vele personen op straat gedood of gekwetst werden. Toen nu onmidellijk daarop het gebouw in brand stondwerd spoedig de vuurwerkerszaal door de vlam bedreigd. Daarop werden dadelijk in dc stad de trommen geroerd en de be volking gewaarschuwd zich zoo goed mogelijk te redden. In een oogenblik was de geheele stad ontruimd en spoedig daarop volgde eene groote vernie ling. liet aantal dooden bedraagt 15. dat der gekwetsten 30. PARIJS. 7 Maart. Het Journ. Off. maakt een dagorder van generaal Aurelles de Paladine bekend, waarin hij een beroep doet op de medewer king der goede burgers lot handhaving der orde. De orde toch kan alleen de welvaart doen terugkeeren. Ik heb vast besloten, zegt hij, kracht dadig alles te keer te gaan. wat dc openbare rust zou kunnen versloren. Het Journ. des Déb. doet uitkomen, dat de ware vijanden der republiek zij zijn, die thans de rust zoeken te verstoren en de hervatting van den arbeid te beletten. Volgens den Electcur; Libre begint de toestand te Parijs zich reeds te verbeteren. Algemeen verlangt men kalmte, en de dageljjksche arbeid zal weldra aan dc opgewondenheid een einde maken. PARIJS, 7 Maart. De Duitschers hebben heden ochtend de Fransche auto riteit in het bezit gesteld van alle forten aan den linker oever der Seine. Keizer Wilhelm en de état-major hebben Versailles verlaten en zich naar Ferrières begeven. Den li'"" zullen de Duitschers Versailles ontruimd heb ben; het zuiden zal omstreeks den 19,ltn ontruimd zijn.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2