PER TELEGRAAF. mij.ontsnappenmaar het noodlot verliet ons niet. Geen enkele wist zich een OOöwe" te banen. Nog een middel werd beproefd met honden, die de brieven in naar Parijs moesten overbrengen, maar van de 5. met den luchtballon *velGeneral Faidherbe 13 Jan. verzonden, heeft men er niet één teruggezien, van PRUISSK X. ou" BERLIJN, 2 Maart, aar en De keizer van Rusland heeft op de kennisgeving van den Duitschen ou keizer, betreffende het teekenen der vredes-preliminairen, het volgende ge- lijn antwoord«Ik dank u voor de mededeeling der preliminaire vredesvoor waarden en neem deel in uwe vreugde. God geve dat er thans een duurzame kt vrede volge. Het verblijdt mij dat ik u als een getrouw vriend mijne sym- derpathie heb kunnen bewijzen. Moge de vriendschap, die ons onderling ver- zij bindt, het geluk en den roem der beide landen verzekeren." Te Versailles zijn een aantal Duitsche soldaten uit hunne krijgsgevan- oos genschap teruggekeerd, aan wie men het kleine eiland Belle Isle, aan de de westkust van Frankrijk, als verblijfplaats had aangewezen. Zij konden niet veel goeds van de behandeling verhalen, die zij ondervonden hadden. Zij :nd waren niet zelden in cellen of in vereeniging met gewone misdadigers ge bet huisvest en de verpleging liet zeer veel te wenschen over, e<r De IFeser-Zeitung vestigt er de aandacht op, dat de Fransche autori- iet teiten in de krachtigste bewoordingen hunne dankbaarheid hebben betuigd in. aan de edele menschenvrienden, in Engeland, in België en in vele andere in. staten gevestigd, voor de krachtdadige wijze, waarop zij in den nood der de lijdende Parijsche bevolking door het zenden van levensmiddelen hebben ig. voorzien. Zoodra de vijandelijkheden werden gestaaktheeft de kcizer- ei, koning den intendant-generaal bij het leger, von Stosch, bevel gegeven -e. 60000 centenaars meel ter beschikking van de uitgehongerde Parijsche be volking te stellen en tot heden heeft geen enkel dagblad daarvan melding „e gemaakt en evenmin heeft men het noodig of voegzaam geacht een adres ilt van dankbetuiging aan de Duitsche autoriteiten deswege toe te zenden. m Een dergelijk feit heeft men opgemerkt te S'. Denis. Deze stad is ver- >n deeld in twee deelen door de demarcatielijn, zoodat de noordelijke stad in handen der Duitsche autoriteiten, de zuidelijke gedeelten onder de Fransche ,n autoriteiten staan. Toen de Duitsche troepen de stad binnenrukten, was de s gansche voorraad levensmiddelen aldaar verbruikt. Door den keizer-koning j werd bepaald, dat dagelijks 15000 rations, zoo ruim toegemeten als in het leger gebruikelijk is, zouden worden uitgereikt aan de behoeftige bevolking n van S'. Denis. De gespijsde behoeltigen te Sl. Denis zullen ongetwijfeld den js 'schenkers daarvoor dankbaar zijn, maar de autoriteiten hebben zich niet j verwaardigd den //wreeden vijand" deswege te bedanken. PARIJS, 2 Maart. Het Joum. Off. deelt het verslag mede van de zit- e ting der nationale vergadering op den lsle". De minister van buitenlandsche zaken zal lieden morgen naar Versailles gaan. Morgen zal Parijs onmiddellijk ontruimd worden overeenkomstig de conventie. llet Joum. Off. deelt medehoe de Duitsehers gisteren de hun aangewe- Zen wijken van Parijs bezet hebben. Officieren en soldaten zijn gehuisvest in het Palais de l'Industrie, het Cirque, het Panorama en overigens in woningen van particulieren. De toegang tot de door de Duitsehers bezette wijken is niet verboden, maar bijna de geheele bevolking maakt geen ge bruik van de vrijheid om die wijken te passeeren. De beurs en alle win kels zijn gesloten: geen dagblad is verschenen. Bijzondere berigten beves tigen dat het rustig is, en dat men algemeen gelooft dat de Duitsehers heden de stad zullen verlaten. R1JSSEL2 Maart. Het 23»lc legercorps is ontbonden. BRUSSEL, 2 Maart. De Echo du Pari. verneemt, dat de gevolmagligden tot de redactie van het diplomatieke stuk. waarbij de vrede definitief ge sloten wordt verklaard, zullen vergaderen op het stadhuis. Het Belgische leger wordt weder op voet van vrede gebragt. LONDEN, 3 Maart. De Daily Telegraph bevat den tekst der vredes-voor- waarden die onderteekend zijn door de heeren Thiers, Favre, Bismarck, Jlray (minister van buitenl. zaken van Beijeren), Wachter (minister-president van Wurtemberg) en Jolly (minister van staat van Baden). //De demarcatie-lijn begint ten noordwesten van het kanton Cattenom. loopt voorbij Thionville, Brieu, Aouse, naar het zuidwesten van het arrend. Metz, voorbij Chateau Salins en Pettoncourtvervolgens langs den top dei- bergen tusschen Seillc Monkel en tusschen Seille Blanche, langs Vezouse tot het kanton Schcmecke, omvat gedeelten van Saales, vereenigt zich met de grens der departementen Neder-Rijn en Boven-Rijn tot het kanton Belfort, loopt door hel kanton Delle en raakt Zwitserland. Later verandert de rig- ting der lijn, om Belfort Fransch grondgebied, en eenige gemeenten bij Metz Duitsch grondgebied te laten. Duitschland zal het afgestane grond gebied ten eeuwigen dage bezitten. Onmiddellijk nadat de vredes-preliminairen geratifiëerd zullen zijnzullen de Duitsehers ontruimen de departementen Calva dos, Ome, Sarthe, Eure-et-Loire, Loiret, Loire, Cher, Indreen Yonne, bene vens het grondgebied tot den linkeroever der Seine. De Franschen zullen zich terugtrekken achter de Loire, lot dat de vrede definitief zal zijn gesloten met uitzondering van de garnizoenen en Parijs. Na de betaling van twee milliarden zullen de Duitsehers alleen nog bezet houden de departementen Marne, Ardennes, Haute-Marne, Maas, Vogezen en de stad Belfort. Duitschland behoudt zich voor een financiëlen waarborg aan te nemen, wanneer deze, m plaats van waar borg in grondgebied, als voldoende aangemerkt wordt. PARIJS, 2 Maart. (10 ure des ochtends). Favre is heden ochtend ten G ure naar Versailles vertrokken, om de dadelijke ontruiming van Parijs te eischen. Thiers zal tegen den middag te Parijs aankomen. De militaire overheid heeft met de Duitsche overheid beraadslaagd over het bespoedigen van de ontruiming. PARIJS, 2 Maart. (1 ure namiddag.) Eene groole gisting openbaart zicli aan alle kanten van het Louvre en het Carrousel. De menigtedie Pruissen bespeurde welke op de binnenplaats van het Louvre en het Carousel wan delden, hief kreten en gefluit aan. Stukken doek zijn aan de hekken gehan gen, ten einde ,'aan het publiek het gezigt van Pruissische soldalen te ont nemen. De gisting schijnt te bedaren, maar als de Pruissen niet spoedig de stad ontruimden, zouden ernstige botsingen te betreuren zijn. Eenige Pruis sische officieren hebben vermomd de stad doorkruist; zij werden ontdekten liepen gevaar, maar het openbaar gezag beschermde hen en leidde hen naai de Pruissische liniën terug. Dat de houding van het publiek minder kalm is dan gisteren, moet geweten worden aan het feit dat de Pruissen in het Louvre en het Carousel verschenen zijn. BORDEAUX, 2 Maart. De heer Crémieux heeft gisteren een brief geschre ven aan den heer Grévy, voorzitter der nationale vergadering. In dit stuk wordt voorgesteld dat Frankrijk onmiddellijk inschrijve ter verkrijging van de vijf milliarden, ten einde zich te ontslaan van de Pruissen. «Ieder Franschman onderzoeke den staat van zijn vermogen," zegt Crémieux. «Laat ons aan het vaderland een voorschot doen, dat het zal terug betalen gedu rende een lange reeks van jaren." Cremieux biedt 100,000 francs aan. De Siècle en de Oironde zijn met zwarte randen verschenen. Al de dag bladen geven de hoop te kennen dat Frankrijk aan den arbeid zal gaan, om zich te reorganiseren met het vaste en eenige voornemen zich revanche te verschaffen. VERSAILLES, 2 Maart. (Times'). De Duitsehers zullen morgen (Vrijdag) Parijs ontruimen. Het leger van Prins Frederik Karei zal dadelijk aan gene zijde van de Seine terugtrekken. De keizer en de kroonprins zullen weldra zich naar Ferrières of naar ecnig ander punt nabij Parijs op den reglcr- oever der rivier begeven. MADRID, 2 Maart. Egypte heeft de door Spanje reeds aangenomen bemid deling insgelijks aangenomen. 1NCEZONDEN. VERPLICHTE VACCINE. Morgen zal in den Gemeenteraad alhier een voorstel in behandeling komen, waarbij aan de maatregelen betreflende de vaccine die uitbreiding gegeven wordt, dat zij verplichtend zal zijn voor alle kinderen, die de school bezoeken. Wij hopen dat de Raad dit voorstel niet tot een besluit zal verheffendat de meerderheid zijner leden voor dezen maatregel zal terugdeinzen, en dit om meer dan ééne reden. Wanneer het de meerderheid der leden van onzen Raad te doen is om tot eiken prijs doel te treffen, dat is; hen die bezwaren tegen de vaccine hebben te noodzaken, dan is er schijnbaar geen doeltreffender maatregel dan deze. Vele ouders in onze stad wordt dan de keus gelaten, om; óf tegen al hunne bezwaren in hunne kinderen aan de vaccine te onder werpen óf lien van het zoo noodzakelijke schoolonderwijs verstoken te laten. Het laat zich voorzien dat een gedeelte dier ouders ten einde raad zullen toegeven, maar evenzeer dat een ander gedeelte, en misschien niet het geringste, volstandig zal blijven weigeren en hunne kinderen liever thuis houden, dan toe te laten waartegen zij jaren achtereen bezwaar hadden, en nu te meer nu zij er toe gedwongen worden. Zal de Raad het wagen de verantwoordelijkheid op zich te nemen, en dat ter wille der vaccine, dat' vele van onze kinderen zonder geregeld onderwijs opgroeien? Zal hij om een mogelijk lichaamlijk kwaad te keer te gaan een onvermijdelijk zede lijk kwaad helpen bevorderen Eene wet op verplicht schoolgaan hebben wij nog niet; die ouders te dwingen hunne kinderen naar school te zenden, vermag de Raad niet. Maar aangenomen alle ouders die bezwaren hebben geven, ziende het belang dat hunne kinderen bij het onderwijs hebben, aan dien eisch toe, dan nog vragen wij: zou zulk een dwang geoorloofd, menschkundig, verant woordelijk zijn Is 't geoorloofd de rechten der persoonlijkheid en der ouders zóó te kwetsen; heeft de macht der Regeering tegenover de onderdanen gecnc grenzen? Behoeft eene stedelijke Regeering verder te gaan dan de Regeering des lands? Of bij welke algemecne wet is de vaccine zóó verplichtend gemaakt, als het voorstel wil? Bovendien, zou het menschkundig kunnen genoemd worden de vaccine op die wijze algemeen te willen maken? Zon zulk een dwang den geheimen en openbaren tegenstand niet doen toenemen en menigeen in meer dan één opzicht doen zondigen? Verlaagt, verwoest het niet het zedelijk, het per soonlijk gevoel, zoo menigmaal wij gedwongen onze overtuiging ten offer brengen? Zal men niet alle middelen bedenken en aanwenden om de wer king van de vaccine-stof krachteloos te maken? Ons zijn reeds zulke voor beelden bekend. Dit alles zullen de gevolgen zijn, indien de Raad, wat wij niet hopen, de verantwoordelijkheid van zulk een voorstel op zich neemt. Ik laat de kwestie van het al dan niet nuttige der vaccine rusten, ik wil mij er geen 1 oordeel over aanmatigen, maar bekend is het, dat vele geneeskundigen in ons vaderland en in het buitenland het nuttige der vaccine bestrijden of betwijfelen. j Om al deze redenen is het mijn wensch en die van vele onzer stadge- nooten dat onze geachte Raad geen maatregel zal nemen, waarbij voor vele kinderen de school gesloten wordt of vele ouders tot eene voor hen onzede lijke daad gedwongen worden. Leiden, 3 Maart 1871. J. II. DONNER. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, op den 20s<co Februarij 1871. 6 wegens hel ophalen van vuilnis na gczelten lijd. 1 wegens het rijden met een ongemuilbanden hond. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 3 wegens buiten de daargestelde waterplaatsen (urinoirs) datgene verrigt te hebben, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 2 wegens het rijden door de Donkersteeg in verboden rigting. 1 wegens het uitkloppen vaneen stofverspreidendvoorwerpnagezetten tijd. 2 wegens het baggeren in de singelgracht zonder pachter of diens be diende te zijn.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3