LËliSCIE COURANT. 1871. VRIJDAG, 3 MAART. sM Ma i\ «Dó* De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De Jjrijs der Courant is fier vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. STA DS-RER1GTËN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Slads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie en revaccinatic voor de onvermogende»aan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Donderdag 23 Fehrnarij Zaturdag 25 Febrtiarij, Vrijdag 3 Maart. Maandag 6 Maart Zaturdag II Maart, te één uur voor de vaccinatie, te twee uren voor dc revaccinalie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidex 21 Febrtiarij 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Zaturdag 4 Maart 1871, 's namiddags te half drie uren. Onderwerpen: 1». Benoeming van een hulponderwijzer der a. 4° klasse aan de openbare lagere school n°. 2, voor minvermogenden; b. 4e klasse aan dezelfde school; c. 4" klasse aan de openbare lagere school n". 2. voor onvermogenden. 2". Verordening tegen de verspreiding van besmettelijke ziekten door school bezoek. BINNENLAN BSCIIE BKB IGTEN. LEIDEN. 2 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 5 personen, door gewijzigde pokkeu 5als hersteld opgegeven 1 overleden 1zoodat nu in behandeling zijn 98. Door een groot aantal deelnemers aan het te houden landmeters-congres, hetwelk den IS116" Maart te Utrecht zou plaats hebben, is verzocht, wegens de thans hier hcerschende epidemie, dat congres uit te stellen Aan dit verzoek is gevolg gegeven en het congres is voorloopig uitgesteld. liet verheugt ons, zegt de N. R. C., te kunnen melden, dat het ligle ongunstige incident in de herstelling van den heer de Waal zich zeer spoe dig weer ten goede gekeerd heeft. De beide zwagers van den heer dc Waal zijn le 's Hage teruggekeerd en hebben den patiënt, onder de uitstekende behandeling van dr. Laure geheel buiten gevaar en voorspoedig herstellende, overgelaten aan de zorg van zijn zoon, die te Toulon gebleven is, en van onzen aclievcn consul, den heer Jouve, wiens hartelijke zorgen, den patient van den beginne af bewezen, niet genoeg gewaardeerd kunnen worden. In de volgende week zal waarschijnlijk dc oud-minister zijn voorgenomen reis naar Nizza reeds kunnen voortzetten. De vlasbouw in 1809behalve in Utrecht in alle provinciën van Neder land uitgeoefend, strekte in dat jaar zich uit over meer dan 2G500 hectaren. De uitkomst was, dat werden geoogst p. m. 14.129,900 kilogr. vlas en 232,850 hectoliLers lijnzaad. Dc waarde van dien oogst wordt geschat op ƒ15,220,650, het vlas op 11,727,825 hel lijnzaad op ƒ3.492,825. - Naar men uit Charlois meldt geef! zelfs de pokken-epidemie aanleiding tot het drijven eener eigenaardige soort van industrie. Eene vrouwwoon achtig le Delfshaven, komt aldaar cenige kecren 's weeks, onder voorgeven, dat zij een geheim middel tegen die vreeselijke ziekte bezit, een middel, waardoor reeds duizenden behouden zouden zijn. ja, dat zij ook aan het hof met goed gevolg de pokken had behandeld. Bij velen vindt zij geloof, maar men verwacht dal aan deze industrie spoedig een einde zal worden gemaakt. Te Nes. op Ameland, heeft een man van 80 jaren door uithongering een einde aan zijn leven gemaakt. Ais oorzaak wordt opgegeven, dat de welgezeten grijsaard wilde huwen met eene 76-jarige behoeftige weduwe. Daar zijne kinderen dit voornemen, ook uit financieel belang, wilden ver hinderen, heelt hij deze ongelukkige daad volvoerd. Te Assen is in 54-jarigen ouderdom overleden de heer J. H. Willinge Touckeusraadsheer in het prov. geregtshof in Drenthe. Men meldt uit Leeuwaiden: Dal de boter- en kaashandel alhier nog al van eenige beteekenis is, kan het volgende bewijzen. In 1870 werden aan dc waag gewogen 44619/4, 21685/8 en 1594/16 vaten (2,234,400 kilo), zijnde 1660/4, 3217/8 en 54/16 vaten (131,280 kilo) meer dan in 1869. De hoogste prijs der boter was in 1870 per 1/4 vat (40 kilo) ƒ63, op 28 Jannarij en 9 December, de laagste ƒ42, op de» 20s1'» Mei. Kaas werd in 1870 aanzienlijk minder gewogen dan in 1869, namelijk 36846 kilo. In eerstgenoemd jaar was het gewigt der gewogen kaas 72529 kilo, in laatstgenoemd jaar 109,375 kilo. De hoogste prijs der kaas was in 1870 per schippond (150 kilo) 30 a 37.50, op 28 October, de laagste ƒ25.75 a ƒ29 Julij. De teregtzitting van het prov. geregtshof alhier, in zake de beschuldigden van den in 1867 onder Nycga geplcegden moord, op de familie Dalstra, jl. Maandag begonnen, is, na verhoor van een 40-tal getuigen. Woensdag middag afgeloopcn. De eisch is voor de drie beschuldigden levenslange tuchthuisstraf. De uitspraak is bepaald heden over 8 dagen. Den 27<lcn Febrtiarij jl. is onder Aujum een arbeiderswoning afgebrand, waarbij, benevens een klein deel der luiismeubclcn118 bundels vlas zijn verloren gegaan. Een goed deel der meubelen is gered, zoomede 3 zilveren oorijzers en een dito horologie. j Bij dc opening, op heden, van de ingeleverde slembriefjes, ter ver kiezing van een lid der provinciale staten van Friesland in het hoofdkies district Ileerenveenin de plaats van het overleden lid, den heer B. Prak ken, is gebleken, dat met 486 stemmen is gekozen de heer mr. B. Pb. baron van Harinxma tlioe Sloolen, le Beetsterzwaag. Op den heer mr. S. G. Manger Cats, te Wolvega, waren 307 stemmen uilgebragt. Door het gemeentebestuur van Oude Pekela is verleden jaar een nieuwe schui tenvoerder in het vaste veer op Groningen aangesteld, en wel zekere Wcssels, de zoon van den overleden titularis. Blijkens eene tusschen het bestuur dezer gemeente gevoerde correspondentie, erkent het bestuur van de Oude Pekela, voor die betrekking van den genoemde, eene recognitie te hebben bedon gen, waarschijnlijk ad ƒ150 's jaars. Mede blijkt, dat genoemd bestuur zekeren Pottmedesollicitant, uitnoodigde, eene som geld voor die betrek king le bieden. Een en ander wekt de belangstelling, daar men die han deling als in strijd met de gemeentewet beschouwt. -- Volgens berigt uit Paramaribo, van 4 Febr.had aldaar dc schoener Edith hel treurig berigt aangebragt, dat hij den 25s1"1 January een om geslagen schoener, op welks kiel eenige personen zaten, in zee zag drijven. Derwaarts zeilende, vernam hij van dc drie matrozen en de twee passagiers die, met veel moeite, gered werden, dal hel verongelukte vaartuig was; dc schoener Johan, kapt. Ferlang, die zich insgelijks op de kiel bevonden had. doch door een golfslag er afgeslagen en verdronken was. De schoener was van Coronie vertrokken. De lading bestond in katoen. Bij dit ongeluk hebben 10 personen den dood in de golven gevonden. I Bij hoofdstuk VIII (oorlog) der slaatsbegrooting. dezer dagen bij de tweede kamer ingediend, zegt de minister niet te mogen nalaten met een enkel woord te wijzen op de bijzondere omstandigheden, waaronder hij het bestuur over het dep. van oorlog heeft aanvaard. De toestand van ons krijgswezen cischt, een ieder erkent dit, aanvulling, verbetering en in me nig opzigl ook hervorming. De oorlog, iu het vorige jaar tusschen twee magtige rijken uitgebroken cn de daarbij plaats gehad hebbende magtsont- wikkeling, heeft doen zien dat wij, bij de verdediging des lands, tegen over krachten zullen kunnen geplaatst worden, waarmede tot nu toe geen rekening is gehouden. Daarenboven heeft de mobilisatie van een gedeelte van ons leger in den zomer van het vorige jaar, met net doel om, des ver- eischt, onze neutraliteit met de wapens te handhaven, eene menigte leemten en gebreken in onze krijgsiustelliugen aan het licht gebragt. Er moet dus zoowel rekening worden gehouden met de strijdkrachten onzer vermoede lijke tegenstanders, als partij getrokken van wat de ondervinding in den afgeloopen zomer in eigen boezem geleerd heelt. De minister ontveinst zich geenszins het moeijelijke en veel omvattende van de taak, welke hij op zich genomen heeft, maar hij vertrouwt dat, wanneer hij van zijne zijde niet schroomt den waren toestand bloot te leggen, hel hem. bij de voorstellen, welke hij zal vermeenen in het belang des lands te moeten doenaan deti steun der vertegenwoordiging niet zal ontbreken. Hieronder behoort in de eerste plaats het wels-voorstel tol regeling en vollooijing van het vesting stelsel. Omtrent het gewijzigde ontwerp, dat thans in bewerking is en zoo spoedig doenlijk zal worden ingediend, kan de minister medédeelen dat meerdere concentratie daarbij op den voorgrond staat. Nadat door de wet telijke regeling van het vestingstelsel eene basis zal zijn verkregen om op voort te bouwen, zal de sterkte en zamenslelling der levende strijdkrachten geregeld worden in verband met bet aan ie nemen defensie-systeem, en de ervaring omtrent de krachten, waarmede wij kunnen worden aanbevallen opgedaan. Verhooging van het intellectueel gehalte der militie, alleen door

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1