welke liet in het belang van zijne territoriale veiligheid vorderen moest. Dat Metz volstrekt met Duitschland vereenigd moest worden, is bij herhaling aangetoond. Wat Belfort betreft, de teruggave daarvan aan Frankrijk zal, I in weerwil van de sterkte en het gewigt dier vesting, de veiligheid der Duitsche grenzen nooit in ernstig gevaar kunnen brengen, daar vooreerst een togt uil de enge bergpassen van de Franche Com te naar hel Rijndal altijd met buitengewone moeijelijkheden gepaard zou gaan, en daar buiten dien de in Duitschlands bezit blijvende vestingen onder alle omstandigheden voldoende dekking voor het Rijndal aanbieden. Juist uit de teruggave van Belfort zal de Fransche natie zien, dat het Duitschland niet om verovering te doen is. Uit onderscheidene plaatsen des lands ontvangt men berigten van den verblijdenden indruk door het sluiten van den vrede te weeg gebragt. On beschrijfelijk is de vreugde door jong en oud deswege betoond. Wie niet door ziekte of andere redenen letterlijk buiten de mogelijkheid is het huis te verlaten, bevindt zich op de straat, ten einde deel te nemen aan de openbare feestelijkheden. Een meer of minder groot aantal muziek-corpsen trekt door dorp en stad, met het doel om de verheugde stemming krachtig te doen uitkomen. Naar men uit Straatsburg meldt zou er last zijn gegeven in den Elzas terstond cene oorlogsconlributie van 25 frs. per hoofd te innen. Men kan aan dit berigt nog moeijelijk geloof hechten, omdat het een vreemd middel zou zijn om de nieuwe onderdanen voor Duitschland gunstig te stemmen. Betreffende de vesting Bitsche verneemt men dat de kommandanl dei- vesting heeft verklaard dat hij den wapenstilstand zal in acht nemen. Van deze bepaling hebben terstond eenigc personen de gunstige gevolgen onder vonden, want bijna sedert jaar en dag hebben te Bitsche in de gevangenis gezucht en geklaagd de oorlogscorrespondenten van twee Duitsche bladen. Slechts weinig tijds hadden zij hun nieuwe loopbaan betreden, toen zijdoor een detachement der üilscher bezetting werden verrast en gevangen geno men. liet schijnt, dat zij zoo grondig waren genezen van de zucht, om als correspondent op te treden, dat zij, onmiddellijk na in vrijheid te zijn gesteld, naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd. PEK TELEGRAAF. PARIJS. 27 February (des avonds). .De regering heeft lieden middag ten 12 ure eene vergadering gehouden met de commissie van vijftien leden. Men verzekert, dat zij heden avond naar Bordeaux vertrekken met uitzondering van den heer Picard. De opgewondenheid duurt voort, alhoewel tot dusver geenc wanordelijk heden plaats hadden. De nationale garde verplaatste al liet geschut, dat zich op het plein van Wagram bevond, naar de Place des Vosges. De direc teuren van 43 bladen hebben een manifest uitgevaardigdwaarin de bevol king wordt aangespoord lot kalmte, en tot de waardigheid die met het tegenwoordig oogenblik strookt. Zoolang de Pruissen Parijs bezetten, zul len die bladen niet verschijnen. De Duitsche soldaten zullen geen voet kun nen" zetten huilen de wijk, die hun ter bezetting is aangewezen. Al de straten die naar die wijk leiden zullen door Fransche troepen worden bezet. Gisteren is het kruidmagazijn van La Villette door soldaten en nationale gardes geplunderd Op het plein der Bastille wemelt hel aanhoudend van volk. Le Francais berigt, dat de Duitschers de departementen ten zuiden van de Seine zullen verlaten, zoodra de nationale vergadering de vredesvoor waarden zal hebben goedgekeurd. De bezetting van de overige departemen ten zal ophouden zoodra 500 millioen betaald zijn. De vestingen zullen eerst worden ontruimd nadat de vijf milliard oorlogsvergoeding geheel zal zijn afbetaald. De bladen zwaaijen Thiers lof toe dat hij Belfort niet heeft willen afstaan, om den iutogl der Duitschers in Parijs te voorkomen. Bijzondere berigten uit Versailles meldendat alles er voor den intogt in Parijs gereed staat, die, indien geen tegenbevel wordt gegeven. Woensdag een aanvang zal nemen. Moet het tot eene bezetting van Parijs komen, dan zal de Pruissischc garde Vrijdag volgen. De keizer zou deze week nog te Versailles blijven. PETERSBURG, 20 Februarij. Blijkens het officiële blad heeft de Russische zaakgelastigde te Bordeaux in last ontvangen, de officiële betrekking met Frankrijk bij het door de nationale vergadering benoemd gouvernement voort te zetten. LONDEN, 28 Fcbrnarij. De Times meldt uit Versailles van 27 dezer, dal Longwy en Thionville aan Duitschland zullen worden getrokkendoch dat Luneville, Nancy en andere vestingen langs de noordelijke grenzen aan Frankrijk blijven. Prins Fredcrik Karei is benoemd tol gouverneur-generaal van Champagne. Zijn hoofdkwartier zal naar Reims worden verlegd. De keizer vertrekt Zaturdag naar Berlijn. BUS1GNY, 28 February. De spoortrein uit Parijs is op weg naar hier gederailleerd. BERLIJN. 28 February. Aan de Kveuz-Zeit. wordt uit Parijs gemeld, dat de onderhandelingen met Thiers in den laatsten tijd zeer moeijelijk vielendaar Thiers zich sterk aankantte tegen het afstaan van Metzen besloten scheen eerder zijn ontslag te zullen indienen dan de verantwoorde lijkheid van den afstand van Metz op zich te nemen. Dit gedrag zou voor namelijk een gevolg zijn van hel vertrouwen, dat Thiers omtrent Engelands houding in deze zaak koesterde. Zijn verzet leed echter schipbreuk op de standvastigheid der Duitsche diplomatic. liet eenise. dat kon worden toe gestaan zonder stellig gevaar voor Duitschlands veiligheid, was, dat Belfort aan Frankrijk blijven zou. BORDEAUX, 28 Februarij. Openbare zitting der nationale vergadering. Te 4% ure wordt de zitting geopend. De lieer Thiers vat liet woord op. Diepe stille lieersch! in de zaai. Hij zegt hoofdzakelijk het volgende: »W(j hebben de smartelijke laak op ons genomen; alle mogelijke pogingen zijn door ons aangewend, en nu komen wij met leedwezen aan uwe beraadsla ging onderwerpen een ontwerp van wet, welks onverwijlde behandeling wij verzoeken. Dit ontwerp van wet is van den volgenden inhoud: /'Art. I. De nationale vergadering, zich onderwerpende aan den drang der noodzakelijkheid, en niet verantwoordelijk, neemt aan de vredes-preli- minairen zoo als deze den 26st,n Februarij 1871 te Versailles onderteekend zijn. (Hier begeven Thiers zijne krachten; door aandoening overmeesterd, kan hij niet vóortgaan met spreken. Hij is verpligt de tribune le verlaten en zich uit de zaal te verwijderen. De heer Barthelcmy Saint-Hilaire ver volgt de voorlezing van hel ontwerp van wet.) Deze vredes-preliminairen zijn »1". Frankrijk doet ten behoeve van liet Duitsche keizerrijk afstand van zijne reglen op een vijfde gedeelte van Lotharingen met inbegrip van Metz en Thionville, alsmede van zijne regten op den Elzas met uitzondering van Belfort. 2". Frankrijk betaalt aan Duitschland als vergoeding voor oorlogskosten vijf milliardeu francs, waarvan ecu milliard in 1871 en het overige in den loop van drie jaren. 3". De ontruiming neemt een aanvang na de ratificatie van het tractaat. De Duitsche troepen ontruimen dan het binnengedeelte van Parijs en ver scheidene departementen, voor het meerendeel begrepen in het westelijk gedeelte des lands. De ontruiming der departementen geschiedt van liever lede na de betaling van het eerste milliard, en wordt achtereenvolgens voort gezet naarmate van de voldoening der andere milliardcn. Voor de nog on voldane sommen wordt tot op het tijdstip der afbetaling een rente van 5 pCt. betaald, in te gaan met den dag der ratificatie van het tractaat. 4». De Duitsche troepen onthouden zich van het heffen van oorlogsschat ting in de bezette departementendoch de kosten van het onderhoud dezer troepen komen ten laste van Frankrijk. 5°. Aan de bevolking der bij Duitschland ingelijfde departementen wordt een termijn gesteld, om te kiezen lot welke der twee nationaliteiten zij willen behooren. 6». De gevangenen worden dadelijk in vrijheid gesteld. 7°. De opening der definitieve vredesonderhandelingen geschiedt te Brussel na de ratificatie van het tractaat. 8". Het bestuur der bezette departementen wordt toevertrouwd aan Fran sche ambtenaren onder de bevelen der bevelhebbers van de Duitsche corpsen. 9°. Dit tractaat geeft geen regl op eetiig gedeelte van het niet bezette grondgebied. 10°. Het tractaat wordt onderworpen aan de bekrachtiging der nationale vergadering van Frankrijk." PARIJS, 27 Februarij. De volgende proclamatie is heden verschenen: "Inwoners van Parijs! De regering doet een beroep op uwe vaderlands liefde en uw verstand. Het lot van Parijs en van Frankrijk is in uwe han den. Ilel hangt van u af, stad en land te redden of te verliezen. Na een hcldhaltigen wederstand heeft de honger u genoodzaakt de gewapende forten over te geven. Onze legers zijn achter de Seine teruggetrokken. De rege ring zag zich genoodzaakt onderhandelingen aan tc knoopen; zij deed wat menschelijkerwijze mogelijk wasom minder nadeelige voorwaarden te ver krijgen. Eene verlenging van den wapenstilstand is slechts kunnen verkre gen worden door het tijdelijk bezetten van een gedeelte van Farijs. Wordt deze overeenkomst niet geëerbiedigd, dan is de wapenstilstand verbroken en zal de vijand de gansche stad bezetten. Ongeluk en jammer zouden dan weder aan Frankrijk beschoren zijn, en de verwoestingen, welke de oorlog met zich voert en die tot dusverre niet aan gene zyde der Loire zich ver toonden, zouden zich uitstrekken tot de Pyreneën. "Volgt dus niet na den misslag van degenen, die acht maanden geleden ons niet hebben willen gelooven, toen wij hen bezwoeren den oorlog niet te ondernemen, liet Fransche leger zal de naleving van den nieuwen wapen stilstand verzekeren; de nationale garde zal zich met dit leger vereenigen %ni de orde te handhaven. Thiers. Favre, Picard." Generaal Vinoy heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zegt: dat alarm is geslagen zonder dat daartoe bevel was gegevenen dat cenige bataillons, hierdoor bedrogen, de wapenen hebben opgeval en, zonder het te willenzich medepligtig hebben gemaakt aan misdadige plannen. De overgroole meerderheid der nationale garde begrijpt de pligten, welke haar zijn opgelegd. De regering vertrouwt aan de nationale garde de be waking der stad, en rekent op hare verknochtheid en haar gezond verstand om de orde ten strengste le handhaven, i PARIJS, 28 Februarij. 'smiddags. De gisting begint te bedarenin enkele der voorsteden is zij nog te bespeuren. De proclamatie der regering en de dagorder van generaal Vinoy hebben een goede uitwerking gehad. VERSAILLES, 28 Februarij. De Moniteur van heden ochtend berigt dat het ll<k" legercorps, zamengesteld uit Pruissenen Beijerenmorgen voor middag ten 10 ure Parijs zal binnenrukken. BORDEAUX, 28 Februarij. Na eene krachtige aansporing van den lieer Thiers, is door de nationale vergadering tot de urgentie der debatten over de vredes-preliminairen besloten. Heden avond comité-vergadering. Morgen middag openbare zitting. ütirucr 111Ht: Van 33 Februarij tot en met 1 Maart 1871. BEVALLEN: M. H. van Dranen, geb. Florijn, Z. E. Schneider, geb. Zand vliet Z. C. Matters, geb. VermondZ. -J. van der Laakengeb. van Tonge ren Z. A. Broomansgeb. OverveldD. C. Musegaasgeb. HazelhorstZ. G. Nieuwenhuizengeb. van der WeydenD. -J. M. Bonnetgeb. van der Lin den. D. -- J. Laterveer, geb. Gertenaar.Z. J. J. Zirkzee. geb. Mondt, Z. M. A. Gijzen, geb. Knaap. D. - M. Dirkse, geb. van den Berg.Z. -• A. van Pola- nen, geb. van den Burg, Z. J. M. van der Klugt, geb. Catin, Z. C. van Ros malen, geb. Massaar, Z. C. M. Pleyte, geb. Templeman van der Hoeven, D. A. C. Martin, geb. Kotlncr, D. J. Labordus, geb. Bonte, Z. B. van Oosten, geb. Planjer, D. - - E. 11. Plugeb. VerstraatcnZ. N. Dekker, geb. Singerling, Z. M. Hemerik, geb. de Tombe, Z. M. van Staaden geb. NoestZ. N. Schuurman geb. Hogervorst, Z. J. Verver, geb. Stijger, D. GEHUWD: J. P. Christiaanse, jm. en C. G. Eggiiikjd. - W. F. Chaudron, jm. en A. van Evert, jd. P. J. Verhoeve, wcdr. en J. Rietberge, wed'. - C. L. de Winter, jm. en S. Roos.jd - G. F. J. van Goethem, jm. en M. G. Smits,jd. J. W. Smit, jm. en J. G. Wetselaar, jd. OVERLEDEN M. Koekengeb. Thomasse60 j. N. J. KoetZ.1 m. J. M. Weeserijn, wed0. F. Koelhoff. 85 j. - -S. S. Wetselaar. D.4 j. A.E.Sand- vlietgeb. van Rut te52 j. C. Dekker, I).1 j. H. H. Hompelt. 25 j. N. 11. de Pree, 69 j. S. G. Keereweer, Z.. 3 m. - M. van den Berg. D.3 j. M. 1. PeskensD.6 m. 11. Tierolf, Z.5 m. E ÜenselD.3 j. -- W. A. Dons, Z. 3 m. 11. Wetselaar Z.10 m. - A. Leemans. Z.3 j. A. J. Onderwater, 1)., 26 d. - 11. Zwaan 30 j. J. Jansen. 20 j. M. VV. Scheller, 18 j. D. ten Haken, 1).4 j. - 11. van TongerenD.2 m. -- J. J. Knottcr, Z.5 m. G. I'. A. Niesten Z., 6 m. F. J. Schmitz, 39 j. - - W. M. H. Franksmann D., 16 j. W. 11. Philippo, Z.16 m. A. FuikZ.. 2 m. -- J. G. Potvliet, wed". F. van den Berg, 54 j. D. Kenbeek, Z.,21 d. -- J. Trouwee, D,3j. P. van Zonneveld, wed'. J. B. van Tricht63 j.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3