LEID8CDE COURANT. 1871. AT. 50. DirVGSDAG 28 FEBRUARIJ. STA DS-BERIGTEN. HI NNEN LA N DSCllE HE 15IGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 13.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de cxpeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Slads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid lot de vaccinatie en revaccinatle voor de onvermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Donderdag 23 Februari], Zaturdag 25 Februarij, Vrijdag 3 Maart, Maandag 6 Maart Zaturdag 11 Maart te één uur voor de vaccinatie, te twee uren voor de rcvaccinalie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BIIANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 February 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 27 Februarij. Sedert de vorige opgave, Zaturdag 11., zijn alhier aangetast door pokken 4 personen, door gewijzigde pokken 8, als hersteld opgegeven 6, overleden 4, zoodat nu in behandeling zijn 95. De Staatscourant bevat het verslag over den slaat van 's rijks herba rium te Leiden en de aldaar verrigtc werkzaamheden gedurende het jaar 1870, nog van de hand van wijlen den directeur, prof. Miquel. De werk zaamheden hadden in het afgeloopen jaar haren gewonen gang. Terwijl de rampen en belemmeringen in wetenschappelijk verkeer, door den oorlog tusschen Pruissen en Frankrijk veroorzaakt, in de laatste helft des jaars de correspondentie met die landen deden ophouden, kon met musea van andere in dit onheil niet betrokken staten de beslaande relatie worden onderhen- den, en kon over het geheel van het geëindigde jaar een gunstig berigt ge geven worden. Aanzienlijk en belangrijk waren de aanwinsten, die de ver zameling deed. De regtsgeleerdc faculteit der Utrechlsche hoogeschool heeft den gouden cereprijs toegekend aan den heer M. T. Goudsmit, doctorandus in de regts- geleerdheid aan de hoogeschool te Leiden, voor zijn antwoord op de vraag over de Kansovereenkomsten; voorts heeft de faculteit besloten aan den schrijver eener bij haar, onder het motto Alea jacta est, ingekomen beant woording dier vraag, eene eervolle vermelding toe te kennen, en verzoekt zij mitsdien den schrijver verlof Ie geven tot het openen van het naambriefje. Men schrijft onsGisteren namiddag en avond was de lucht in het zuiden met donder bezetten gevolge waarvan onbestendig weer wordt ver wacht. Donder is in het vroege voorjaar geen gunstig teckcn. De tempe ratuur was den geheelen winter aan plotselinge verandering onderhevig en strenge koude werd even spoedig door dragelijker weerals hel laatste door het eerste opgevolgd. Met veel verschil rees en daalde soms de thermo meter; ook gisteren stond hjj 's avonds 10 gr. liooger dan 's morgens. Deze winter heeft zich door sterk afwisselende luchlstroomen van andere winters onderscheiden. Overlast van water zal nu wel niet meer zijn te wachten. Rijnlands boezem is voldoende gedaald en nog vallende, terwijl genoegzaam al de pol ders het overvloedige water hebben geloosd. Wakkere zuide- of westcwind bevorderde het spuijen naar de sluizengaf gelegenheid aan de molens om krachtig te malen en dreef, gedurende den dooi, de met regen dreigende lucht gelukkig telkens uiteen. Dit laatste heeft er niet weinig toe bijgedra gen om welhaast van overtollig water verlost te geraken. In gelijke mate heeft Delfland zich van het water kunnen ontdoen. Ernstig genoeg zijn aldaar eenige weken lang de boezem hoog, de polders overstroomd geweest. De officier van justitie te Leiden heeft nader medegedeeld dat het voortgezet onderzoek heeft doen blijken, dat de aan J. Verwey ontvreemde obligatiën moeten hebben gedragen de nommers 121903, 121904 en 121905. In den nacht van 30 op 31 Januarij jl. is in den winkel van den goudsmid Emil lveller te Carlsruhe een diefstal gepleegd van gouden en zilveren voorwerpen en edelgesteenten tot een hoogst aanzienlijk bedrag. In het Politieblad komt een inventaris, meer dan 500 nummers tellende, van al het gestolenc voor. Verdacht van dezen diefstal worden een klein ineen gedrongen man met vol gelaatdonkeren baardhoogen hoed en langen overjas, en een grooter man, waarschijnlijk blond. De opsporing van het gestolene en verdachte wordt verzocht en bij ontdekking berigt aan het dep. van justitie ingewacht. Wegens het thans hij het koloniaal werfdepot voor betrekkelijk gerui- men tijd voorhanden aantal onderofficieren, bestemd voor de dienst in lndië, heeft het ministerie van oorlog bepaald, dat voorshands geen onder officieren van hel leger hier te lande bij de koloniale troepen zullen worden overgeplaatst. De waarde van den oogst der voornaamste granen en handelsgewassen in Nederland wordt gerekend te hebben bedragen, in: 1861 ƒ156,421,009, 1862 161,348.000. 18G3 164,108,0001864 ƒ164.025,000.1865 ƒ158,362,000, 1866 ƒ163,125,000, 1867 ƒ177,605,0001868 ƒ196.989,600,1869 ƒ189,325,809 en gemiddeld in die jaren ƒ170,145,500. Naar men uit Katwijk aan Zee meldt zijn aldaar in de vorige week 16- schuiten met verschen visch aangeweest, welke besomden van ƒ165 tot ƒ70. Bestede prijs voor groote tarbot ƒ6 8 ƒ8.50 per stuk; kleine idem ƒ3 a ƒ5 per stuk; groote tong ƒ0.15 a ƒ0.25 per stuk; bunschol 0.25 a ƒ0.40 per stuk; idem 4 a ƒ5.50 per mand; scharren ƒ3.50 a ƒ4 per mand. Te Rotterdam is gisteren morgen brand ontstaan in een pand aan de Warmoeziersstraat en wel in een gedeelte, ingerigt tot bakkerij van de broodfabriek Ceres. Behalve de vele schade in de bakkerij, is van de acht in dat zeilde pand wonende huisgezinnen en waarvan enkelen niet geassu reerd waren, alles verbrand, zoodal van hun inboedel niets is overgebleven. Eergisteren waren twee visschers aan het IJselmondsche Veer bezig op den IJssel de netten in te halen, toen de boot, waarin zij zich bevonden, overvaren werd door een zeilend schip, met het gevolg dat een dier mannen verdronk en de andere met veel moeite gered werd. De verdronkene laat eene vrouw met zes kinderen achter. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht is besloten aan den minister van koloniën op de gestelde vragen omtrent de wijziging van het Oost-Indisch tarief van in- en uitgaande regten, te adviseeren: dat de kamer is tegen de plotselinge afschaffing van het differentieel regt, met instandhouding van het hooge regt dat thans geheven wordt van met cer tificaat van Nederlandschen oorsprong ingevoerde goederen; omdat de Ne- derlandsche industrieel alsdan plotseling zal staan, zonder eenige verminde ring van regt, tegenovèr de concurrentie van den vreemde, met eene ont lasting van circa 40 pCt. Zij is van oordeel dat de opheffing der differen tiële, en de verlaging der gewone regten trapsgewijze en gelijktijdig geschie den moeten, in dien zin dat de eerste geheel zullen zijn opgeheven op het tijdstip als de laatste tot een maximum van 5 pCt. zullen zijn terug- gebragt. Van de Friesche zeekust wordt gemeld dat het ijs in de Zuiderzee nog torenshoogte zit opeengehoopt. Voor de Lemmer en Hindeloopen o. a. is de opschuiving zóó groot dat de scheepvaart nog onmogelijk kan hervat worden. Een aantal schepen is van Meppel naar Zwartsluis vertrokken, meest met turf beladen, om zoo spoedig doenlijk naar Holland te kunnen oversteken. Zij moeten echter geduld oefenen. Te Zicrikzee werd Vrijdag 11. gevankelijk binnengebragt zekere J. D., oud 24 jaren, boerenknecht te St. Annaland, verdacht van moord, gepleegd op de 24 jarige dienstbode van den landbouwer L. D.te Tholenbij wien hij eenigen tijd geleden te gelijk met bedoelde dienstbode had gewoond. Het gerucht liep, dat hij met dat meisje verboden omgang had gehad, waar van de gevolgen zich openbaarden. Intusschen een liefdesbetrekking met een ander gefortuneerd meisje aangeknoopt hebbende, was hem dit eene groote ergernis. Bovengenoemde landbouwer had hem reeds bij herhaling voor een paar dagen ten zijnent genoodigd, waaraan hij eindelijk voldeed en naar het schijnt, had hij toen tevens het plan opgevat zijne gruweldaad te bedrijven. Althans den l8Je" dezer vervoegde hij zich reeds des morgens vroeg, terwijl de landbouwer en zijne vrouw zich nog te bed bevonden, in de keet bij het meisje en trachtte hij haar daar te verwurgendit mogt hem echter niet gelukken, en hij zag zich door hare angstkreten genood zaakt zich te verwijderen. Hij liet echter zijn snood ontwerp niet varen, maar hield op haar een waakzaam oog, totdat zij een emmer water uit den zoogenaamden paardenpot moest halen. Toen wist hij haar ongemerkt te volgen en in genoemden put te stoolen. Op haar noodgeschrei heeft hij haar bij het hoofd gegrepen en haar, daar die put zeer ondiep was. zoo lang onder water gehouden totdat zij geen teeken van leven meer gaf; Een arbeider, een half onnoozelc, die op het geschreeuw kwam loeloopen,

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1