Lli!l)SC!SE COURANT. 1871. S\ 46. DONDERDAG 23 FEBRUARIJ. STA DS-BER1GTEN. I]INlbNL.VNDSGUE HERIGTEN fevt :n i van ecti De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars fZ.franco p.p. ƒ3.50,* met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p.p./ 3.83. liet .terslag a/zonde dijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertcnliën is vail 11 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BS E II - IJ K. BURGEMEESTER tn WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet beduit van Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 10dt» Januari! II., n°. 40. (Provinciaalblad n". 10), lioudende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en grwigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor liet jaar 1871; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting. overeenkomstig art. 15, lelt. a, der wet van den 7cn April 1889 Staatsblad n". 57), tot liet doen lier ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden ire het locaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis, en wel: voor Wijk VI, op den 23, 27 en 28 Februarij, 1, 2, 6, 7, 8 en 9 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat volgens besluit van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 5dcn December 1870, n". 243 (12e afd.), de letter C, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot jaarlelter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 18 Januarij 1871. V. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier kennis van belanghebbenden dat bet Kantoor van ilen IJlt, thans in het Raadhuis gevestigd, voortaan, te beginnen met Zaturdag den 1 l,lf0 dezer maaud, zai worden gehouden in een der localen van het voormalig Catharma- Gasthuis op de Aalmarkt, naast de tlemeente-Apotheek. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 Februarij 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 22 Februarij. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 1 persoon, door gewijzigde pokken 2als hersteld opgegeven 3overleden 1zoodat nu in behandeling zijn 71. - - De algemeene Nederlandsche vrouwen-vcreeniging '/Arbeid adelt", onder bescherming van II. M. de koningin, stelt zich ten doel op allerlei wijze den arbeidszin onder de vrouwen aan te kweekenlitsl tot het beoefenen van nijverheid en kunst op te wekken, om, naast den zegen die eiken arbeid kroont, sluimerende talenten wakker te schudden, zoowel bij de bemiddelde als bij de onbemiddelde vrottw, ten einde der eerste, vooral in ongehuwden staat, langzamerhand een werkkring te ontsluiten overeenkomstig haar aan leg, en de laatste behulpzaam te zijn om in eigen onderhoud te voorzien. Om dit doel te bereiken stelt zij zich voor: 1°. het houden van tentoonstel lingen van voorwerpen van vrouwelijke nijverheid; 2°. het verschaffen van arbeid aan de vrouwof om haar werk tegen billijken prijs te koopen 3". het oprigten van industriescholen, tot het geven van onderwijs in die vakken, welke de vrouw in staat zullen stellen in eigen eigen onderhoud te voorzien; en 4". het opleiden van onvermogende meisjes voor eenig vak van nijverheid, waartoe zij zich geroepen gevoelen. Door de vereentging zijn circulaires door geheel Nederland verspreidwaarin zij vraagt om onder steuning van hare pogingendoor in te teekenen voor eene jaarlijkschc contributie aan de vereenigingol door een geschenk te geven voor den bazar en de verloting van voorwerpen van vrouwelijke nijverheid en kunst welke in den loop van den aanstaanden zomer te 'sGravenhage zal wor den gehouden. De vereeniging zegt in hare circulaire: Och, wij bidden it, wendt den blik een wijle af van de buitenlandsche ellende, om de inlandsche te over zien en er door bewogen te worden thans in Nederland zelf het werk te aanvaardendat ons als door het buitenland werd aangewezen. Beschaamt ons vertrouwen niet, maar ondersteuntmet alle kracht en warmte die in u is, onze pogingen. Dan voorwaar, zullen wij, als de laatste klokslag van dezen jaarkring wegsterft, regt blijmoedig terugzien op de dagen, waarin wij volijverig werden bevonden in het werken ten bate van elkanderdan zullen niet alleen vreemde natiën de Nederlandsche vrouw roemenmaar ook het Nederlandsche volk met trotschheid van haar geluigen. Nederland mag in vroegere tijden vele bosschen bezeten hebben, ook jiu worden in sommige provinciën nog al boschrijkc streken aangetroffen. In 1809 toch was liet geraamde getal lieklaren boschgrond 229,053, waar van 5500 iu Drenthe, Friesland 7700; Gelderland 73000, Groningen 1700, Limburg 24253, Noordbrabant 00000, Noordholland 7000, Overijssel 15600, Utrecht 15000, Zeeland 4300 en Zuidholland 15000. De maskerade, die het Utrechtscli studentencorps besloten had bij de feesten van Junij 1871 te houden, waartoe reeds een onderwerp, nl. de inlogt van Karei van Gclre en Elisabeth van Brtinswijk-Lunenhurg binnen Zulphen in 1519, was aangenomen, en de teekeningen van de costumes ge reed warenzal wegens de le geringe deelneming niet plaats hebben. Aan het vereischt aantal deelnemers, zijnde 70, ontbrak een 20-tal. Bij de door de IIoll. ijzeren spoorweg-maatschappij te Amslcrdam ge houden aanbesteding van den metalen bovenbouw van de draaibrug over liet Noordzee-kanaal bij Velsen was de minste inschrijver de heer J van den Wall Bake, le Utrecht, voor 83,516. Het .Verf. Tijdschrift ran geneesh. deelt omtrent de typhus-epidemie te Egmond aan Zee het volgende mede: Hoezeer de epidemie vrij uitgebreid is, zoodat in December en Januarij 90 it 10 lijders, op eene bevolking van nog geen 1800 zielen, verpleegd werden, overleden lot 12 Februarij slechts 18 personen, als: Oct. 1, Nov. 4, Dec. 5, Jan, 6 en Febr. 2. De armoede was er echter zeer groot, vooral ten gevolge van den strengen winter. In de barak van hel Roode Kruis werden op 13 Februarij reeds terstond elf lijders opgenomenterwijl er meer werden verwacht. Behalve deze uitste kende gelegenheid tot verpleging, waarin 24 lijders kunnen worden opgeno men, biedt de aankomst der barak nog het groolc voordeel aan, dat de uesmette woningen tijdelijk kunnen worden ontruimd en gedesinfecteerd. Te Nieuwe Diep had Maandag 11., naar men aan de N. R. C. meldt, de roekeloosheid van een kwaden jongen de treurigste gevolgen kunnen gehad hebben. Hoezeer het ijs reeds hier en daar gaten vertoonde, waagde hij er zich niettemin op, maar viel er even spoedig door. Op zijn geschreeaw schoot terstond de Init. ter zee Ilaremaker toe en begaf zich op het ijs om den jongen te redden, maar met dat ongelukkig gevolg dat ook hij er door- viel de jongendie reeds zinkende wasgreep hem bij de beenen en daarna om den hals, zoodat de genoemde officier niet alleen niels kon uitriglen, maar zelfs in groot gevaar begon te verkeeren; daarop schoot een ander officier der marine toe, maar viel er even spoedig door, zonder hulp te kunnen verlcencnen terwijl nu nog twee burgers zich te water begaven om hulp te bieden, wierp men den drenkelingen een lijn loe, waaraan zij zich gelukkig vastklemden en gered werden. Te Utrecht is lot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d-\ V. J. Koningsberger, pred. te Velp. Te Soestdijk ziju door W. K. Knoppers, eersten jager van Z. K. H. prins Hendrik, dezer dagen, in ée'ne week, drie vossen geschoten en een marter gevangen. Daar genoemde dieren zich in die streken zeer zeldzaam ophoudenis deze vangst eene bijzonderheid. Te Doorwerlh was Maandag 11. een der arbeiders van hel kasteel bezig met het snoeijen van boomenhij bevond zich tot dat einde in den top van een zeer hoogen boom, toen de tak waaraan hij zich vasthield afbrak, zoodat hij van eene duizelingwekkende hoogte nederslortte. Hoewel hij zwaar gekwetst is, beslaat er hoop op het behoud van zijn leven. Door den heer D. Evekink. onlangs le Zulphen overleden, zijn/20,000 vermaakt aan de spaarkas, eene afdceling van het departement Zutphcn der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Deze gelden zullen, naar men zegt, worden gebruikt ont daarvoor arbeiderswoningen te slichten. Te Moerdijk had. naar gemeld wordt. Zondag 11. een vrecsselijk voor val plaats. Twee matrozen op de stoomboot de Stad Antwerpen van dea Grand Central Beige kregen twist; door den drank verhit, kwamen zjj tot daden, zoodat de een den ander eene zware verwonding toebragt. Onmiddel lijk werd geneeskundige hulp ingeroependoch de arts vond den man reeds overleden. Er was hem eene diepe wonde in de linkerborst toegebragt, zoodanig dat de dood onmiddellijk was gevolgd. De stad 's Hertogenbosch is, wat de huizen en stralen betreft, weder walervrij, doch de meeste kelders staan nog diep onder; op vele plaatsen, waar het water gestaan heeft, kan men geen gas bekomen. Hoewel de petroleum in die wijken thans veel dienst doet, is dit voor fabrikanten en niet minder voor de werklieden zeer nadeelig. Voor ecnigen lijd werden twee onlvlugte Fransche krijgsgevangenen dorr de Pruissische regering beschuldigd van moord op hunnen krijgsmakker, en hunne aanhouding gevraagd. Eerst den 1 ldcn Febr. hebben deze ont-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1