s LKlDSCHfi COURANT. I •ectii hear 50. j»t 1871. ZATURDAG 18 FEBRUARI J. N\ 42. kri :n t ei gen nti net De Courant ver-schijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de e.rpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.\ Dc prijs der Advertcntifin is van 14 regels ƒ1.-. iedere regel meer 25 cents. STA DS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gaarne gevolg gevende aan eene Dij hen ontvangen iiitnoodiging van de Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier; Gehoord Slads-Genccskundigcn; Maken de ingezetenen dezer gemeente opmerkzaam op de vaccinatie en revaccinatie, als een onschatbaar voorbehoedmiddel tegen de heersehende kinderpokken, met opwekking aan allen, die in de laatste jaren niet zijn ingeënt, om zich alsnog te laten inenten of her-inenten, waartoe voor onvermogendenmits overleggende een bewijs van onvermogen, om de 8 dagen aan de Stads-Waag zitting zal worden gehouden, en wel; op Maandag 30 Januarij, liingsdag 7 February Woensdag 15 Februari], Donderdag 23 Februari] Vrijdag 3 Maart, te één uur voor de vaccinatie, te twee uren, zoover de voorraad koepok stof, strekt, voor de revaccinatïevoorloopig voor hen bij wie de laatste vaccinatie of revaccinatie minstens zes jaren geleden heeft plaats gehad. Mogt ten gevolge van het toenemend aantal vaecinatiën meerdere stof ver kregen worden, dan zal de gelegenheid, wat de revaccinalie betreft, ruimer worden gesteld. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leides, 26 January 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. LEIDEN, 17 Februarij. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 3 personen, door gewijzigde pokken 3, als hersteld opgegeven 1 zoodat nog in be handeling bleven 66. Hedenmorgen werd door eene commissie van het bestuur der Maat schappij voor Toonkunst alhier, namens commissarissen, aan den heer mr. P. C. Lezwijn het eere lidmaatschap van genoemde Maatschappij aangeboden uit erkentelijkheid voor de vele groote diensten, door hem in het belang der Maatschappij en hare muziekschool, zoowel vroeger als bij voortduring, bewezen. Door hh. curatoren der hoogeschool alhier werd heden aanbesteed het dagelijksch onderhoud van de gebouwen der hoogeschoolvan het tijdstip waarop de kennisgeving der goedkeuring door den aannemer zal zijn ont vangen tot en met 31 December 1873, en wel in drie percelen. Dc minste inschrijvers waren: 1' perceel J. 11. Carlier en J. C. van der Tas alhier ƒ1759 per jaar; 2e perceel J. J. Ilassc'hach alhier ƒ1235 per jaar: 3e perceel J. C. van der Tas en J. H. Carlier alhier 1679 per jaar. Behoudens de nadere goedkeuring van den minister van binnenlandschc zaken is heiwerk aan deze aannemers voorloopig gegund. Blijkens een staat omtrent het verkeer en de opbrengst van den rijks- telegraaphgedurende het jaar 1870, zijn verzonden 1.356,812 en ontvan gen 1,370,499 betaalde berigten. De opbrengst was wat betruit het binnen- landsch verkeer ƒ319,375.33, wat betreft het internationaal verkeer 189,227.67; te zamen ƒ538,603.00, en, met de opbrengst van 216072 doorgezonden be rigten ad ƒ71443.16, ƒ610,046.16. Op het kantoor Leiden zjjn verzonden 19152 en ontvangen 19530 betaalde berigten. De opbrengst was: binncnlandsch verkeer 5684.10, internatio naal verkeer 759.12; te zamen ƒ6413 22. Op een staat van nalatenschappen, die in den loop des jaars 1869, ten gevolge van overlijden van manschappenbehoord hebbende tot de kon. Ned. marine, zijn opengevallen en in bewaring van het dep. van marine zijn ge bleven komt o. a. voor die van den matroos Cornelis Abswoudegeb. te Noordwijk ten bedrage van ƒ199.26. Naar men verneemt is de Oost-Indische begrooting bij den raad van state ontvangen en kan dus eerlang' bij de tweede kamer worden verwacht. Onder de wijzigingen, die hier en daar zijn aangebragt, behoort, naar men verzekert, een post die in verband slaat tol het voornemen der regering om den spoorwegaanleg op Java zooveel mogelijk te bevorderen. Het plan moet namelijk bestaan om eene commissie van ingenieurs te benoemen en te werk te stellen tot het instellen van een onderzoek in loco nopens al spoorwegaanleg op Java in betrekking staat en om der regering voor te lichten omtrent den aanleg van eene hoofd- of stamlijn van Batavia dwars door geheel Java. De Tijd meldt het volgende: Men telegrapheert ons uit 's Hertogenbosch dat ook de etablissementen der firma Henri Bogaerts, uitgever der Katho lieke Illustratie, ondergeloopen zijn. Dc werkzaamheden der fabriek en der kantoren zijn gestaakt en dc magazijnen ontruimd. De teekenaars der ge noemde Illustratie zijn naar dc bedreigde punten vertrokken. De Katholieke Illustratie zal eerstdaags eene volledige beschrijving van den watersnood be vatten met de tafereelea naar de natuur. Met genoegen vermelden wij, zegt de Delftsche C., dat onze geachte sladgenoote, mej. Betsy Perk, deu 15Jfn dezer een vereerend schrijven heeft ontvangen van wege II. M. de koningin, waarin II. M. zich bereid verklaart, van de onlangs door mej. Perk opgcriglc algemeene Nederl. vrouwenvereeni- ging /'Arbeid adelt" het protectoraat te aanvaarden. Te Bodegraven is eergisteren aanbesteed het houwen van het nieitwe kerkgebouw voor de Evang. Luth. gemeente aldaar, met pastorie enz. De minste inschrijver was de heer M. Verheul, te Utrecht, voor ƒ19260. Te Delft waagde zich Dingsdag middag een knaap op het ijs in de vest nabij dc zwemschool en zakte er, in het midden gekomen, plotseling door. De in de nabijheid wonende heer dr. Levoir, het gevaar van uit zjjn huis ziende, aarzelde geen oogenblik, zich ter redding van den drenkeling op het ijs te begeven, doch had zich in allerijl een louw om het middel geslagenwelks eene einde hij door een op den wal staand persoon liet vasthouden. Deze voorzorg bleek niet overbodig te zijn geweest, want, op het oogenblik dat de heer Levoir den knaap had gegrepen, bezweek het ijs onder den dubbelen last en lagen beiden tusschen de schotsen. De redder hield den drenkeling echter stevig vast en wist zich, met medehulp van het louw, zoo lang boven te houden, tot men, met het bootje van een in de nabijheid gelegen kolenschip, door het ijs geworsteld was en beiden kon te hulp komen. - Te Rotterdam is gisteren avond aan den Goudschen Singel door een agent van policie een pakje gevonden, dat bij onderzoek bleek te bevaltcn een kind van hel mannelijk geslacht, naar gissing 14 dagen oud en ge wikkeld in doeken. Men leest in de Amsl. C.Voor een der predikanten hij de Ned. herv. gemeente alhier was de dag van heden (15 Febr.) in gausch bijzonderen zin een feestdag. De heer Is. Prins mogt daarop den leeftijd van 90 jaren be reiken. En dat reeds zoo zeldzame voorregl smaakte de eerwaardige grijs aard als dienstdoend evangelie-prediker, door dc onverslclcn ligchaauiskracht en de onverdoofde helderheid van geest, hem eigen gebleven, nog altijd in slaat om ook in dezen zijn hoogen ouderdom hel ambt te bekieeden, dat meer dan 68 jaren de lust zijns levens uitmaakte. Geen wonder dat de talrijke vrienden en vereerders van den jubilaris elkaar als om hem ver drongen ten einde hem met hunne geiukwenschingeii te komen begroeten. Onder dezen bleven zijne ambtgenooten niet achter. Door eene commissie uil hun midden werd hem uit aller naam verlof gevraagd om de verzameling van beeldtenissen, die de ministerie-kamer, waar zij wekelijks bijeenkomen versiert, te mogen verrijken met het onlangs daartoe opzettelijk vervaardigd pholografisch portret van huil door allen zoo hoog gewaardeerden nestor. Van dit portret werd hem tevens een ander exemplaar tot eene herinnering aan dezen merkwaardigen feestdag en ten bewijze van aller achting aange boden. Ook het bestuur der Arnsterdamsche afdeeling van het Nederl. Bij belgenootschap voelde zich gedrongen den man, die sedert 20 jaren als voorzitter hare vergaderingen leidt, en aan wien zij zoo groote verpligting heeft, ceen blijk van zijne hulde en genegenheid te schenken. Het stelde hem een ivoren voorzitters-hamer ter hand, met gouden monteersel, be staande uit een opengeslagen bijbeltje, met aanwijzing van toepasselijke spreuken, en nederhangende banden, wier inscription de gelegenheid van den dag vermelden en de gevoelens uitdrukkendoor zijne medebestuurders voor hunnen praeses gekoesterd. Tc Zalt-Bommel is Dingsdag II. ter aarde besteld het lijk van den post bode Lig teildag. Vrijdag avond te voren was de man van daar vertrokken om zijnen gewonen loop naar de gehuchten Achthuizen en Langstraat te doen, maar niet ternggekeerd. Toen men den volgenden dag ging zoeken vond men hem in eene sloot, bevroren en met sneeuw overdekt. Naar men uit Heerewaarden va»den 5"', meldt, was het water toen gevallen, met dal gevolg, dat het ijs hier en daar in het dorp op straat

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1