lïum^lannsciii'; bëmgtkn. Li alleen de Sarracena purpureamaar heefl daarvan reeds bezendingen naar verschillende plaatsen verzonden. Dingsdag nacht is tusschen Rotterdam en Dordrecht de postillon van de postkar die van 's Hage naar Breda rijdt, ten gevolge van het breken der strengen, uit de kar geslagen. Ilij was zoodanig gekwetst, dat hij te Dordrecht moest blijven. Te Hengelo is eene vercenigde vergadering gehouden der kamers van koophandel en fabrieken in Twenthe, om van gedachten te wisselen omtrent het advies den minister van koloniën op zijn verzoek te geven ter zake van het te herziene Indisch laricl. Bij zeer uiteenloopende meeningen, kwamen alle aanwezigen hierin overeendat het invoerregt op katoenen manufactu ren in Indië van 10 pCt.. dat de minister zou wenschen voor te stellen, veel te hoog is en dat, waar voor de manufacturen uit Nederland eigenlijk in het geheel geen regt zou moeten geheven worden, een helling van 5 pCt. in ieder geval als maximum mag gewenscht worden, hetzij dan met of zonder behoud van een differentieel regt voor vreemde manufacturen. Voorts was men ook eenparig van oordeel, dat de tegenwoordige wijze van heffing, namelijk naar de waarde in verband met het gewigt, verreweg de voorkeur verdient boven het kiezen van het gewigt als enkelen maatstaf. Naar men uit Renlumi van den l4Jt" meldt was het ijs in den Rijn dien dag in beweging gekomen en statig, maar met kracht doorgedreven, zoodat men de verwachting koesterde dat het dreigend onheil was afgewend. De overstrooming te Empcl, waarvan reeds melding werd gemaakt, is van zeer ernsligen aard. Al de huizen aan de buitenzijde van den Maas dijk. ten getale van ruim 50 en bewoond door verreweg het grootste gedeelte der bevolking, zijn onder water gezet en de Maasdijk werd tusschen Empel en het gehucht Gewande en in de kom der gemeente overstroomd. De kerk, hel gemeentehuis en de beide openbare scbolen zijn niet meer te bereiken dan over een aangebragten toestel. Water en ijs hebben eene groole ver woesting teweeg gebragt. Yi le huisgezinnen houden in een der schoolloka len verblijf, terwijl andere naar andere plaatsen gevlugt zijn. Hel water is nog steeds wassende en de nood groot. Uit het land van Maas en Waal meldt men aan de N. R. C. van den 14"": Donderdag jl. was voor ons een bange dag. De ontzettend hooge waterstand van de Waal deed het ergste vreezen. Gelukkig echter kwamen wij voor ditmaal met den schrik vrij; spoedig kreeg alles een meer geregeld verloop, en reeds vóór de avond viel was alle gevaar voor overstrooming of doorbraak geweken. De bijzonder hooge waterstand van de Maas is echter nu op nieuw voor velen een reden van ernstige bezorgdheid geworden. Gisteren vooral was de toestand zeer bedenkelijk; op verscheiden plaatsen was de rivier tot aanen zelfs tot boven den kruin van den dijk gezwollen alleen aan de volhardende inspanning van alle krachten mogt het gelukken den dijk tot heden te behouden. Men meldt uit 's Hertogenbosch van den 15"11: De toestand ten ge volge van het hooge water binnen deze stad is allertreurigst; hl kelders is men druk in de weer om dien ongenoodigden gast den toegang tot zijn huis te ontzeggen, gchcelc buurten spannen zanten om het buiten hunnen om trek te houden, dat dikwijls mislukt; zoo bezweek gisteren morgen een met veel zorg aangelegde dam aan de Diepstraat, waardoor eenige honderden personen dier wijk op ellendige zoldertjes hebben moeten vluglen. Niette genstaande dezen droevigen en kommervollen toestand, doen zich nu en dan wonderlijke looneelen voor; zoo ziet men b. v. vrouwen met reuzen- laarzen zich onbeschroomd te water begevendienstboden hangende op den rug van een of ander gedienstig persoonwaarbij zulk een gedienstige geest soms de aardigheid heeft te zeggen zijnen last niet meer te kunnen torschen en dan doodeenvoudig de vrouw of het meisje van zijn rug in het water laat glijden, hetgeen natuurlijn de lachspieren der onbarmhartige toeschou wers niet weinig opwekt; mannen met twee ledige kuipjes onder de voeten ziet men bedaard door den plas wandelen; terwijl jongens, in groole tob ben gezeten, door dc straten varen, al het mogelijke aanwendende om het evenwigt te bewarendat niet zelden mislukten dan volgt door omslaan een nat pak; gisteren morgen had men een prachtig gezigt: men zag een lijkverzorger met den steek op, in groot tenue, zijne functie uitoefenen op twee hooge houten bccnen (stelten), die ongelukkiglijk onder zijne ware beenen uitgleden, zoodat hij geheel en al onder water schoot, waardoor het gezigt minder prachtig werd. Dat alles wekt onder den Jjommer den lach lust op. In sommige straten ziet men schuiten varen, om de bewoners over en weer te brengenhetgeen ons de gondels van Venetië in herinnering brengt. Heden nacht is het water alhier nog gewassen; verreweg het grootste gedeelte der stad staat diep onder, op sommige plaatsen meer dan een meter. Hel te 's Hertogenbosch gevestigde comité van het Roode Kruis heeft eene som van lOOt). benevens een aantal klcedingstukken, ter beschikking van de commissie gesteld, die zich aldaar wederom geconstitueerd hoeft ter voorziening-in den watersnood, x Te Tilburg zijn, op last van den commissaris des konings, maatrege len genomen om dadelijk bij aankomst uit de overstroomde gemeenten een 80- en 100-tal personen in behoorlijk goed ingcrigle lokalen op tc nemen en van hel benoodigde te voorzien. 's GRAVEN!!AGE. 10 Febrnarij. Aan den heer ,f. van Konijnenburg is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk directeur der rijksgestichten Ommcrschans en Vecnhui- zen, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking den lande bewezen ijverige en gewigtige diensten, terwijl als zoodanig is benoemd J, Nceteson, thans kapitein bij het Je reg. infanterie. In de zitting van den gemeenteraad van heden is besloten aan den kon. Franschen schouwburg gedurende het tooneeljaar 1871 72 geen geldelijk subsidie ad 15500 toe te staan, en tevcils aan Z. M. den koning eer biedig te verzoeken 110 toelage van ƒ40000 te verleenen. Gisteren is alhier overleden de heer A. Desfossez. geboortig uit Douay en sedert tal van jaren hier woonachtig. Grondig taal- en rattziekkenner.in 1 was hij bekend als uitstekend onderwijzer, vooral in zijne moedertaal.•ouv Inzonderheid deed hij zich kennen door zijne toewijding aan den roem vanm het landdat zijn tweede vaderland was gewordenen als schrijver van dcjO-t «Hollande Musicale" en van tal van monographiën en artikelen in buiten-jndi landsche kunstbladen zal hij niet ligt vergeten worden. it -- Door schipper A. Mos Azn. zijn te Scheveningen aangebragt: 13 stuksiige balen wol en 1 vat palmolie, welke hij een paar dagen geleden voor Katohiji wijk zes uur van den wal heeft opgevischt. Naar hij zegt moeten er ookraar meerdere schuiten zijn, die balen wol gevischt hebben. Er beslaat eeniffgri vermoeden dat er een stoomboot vergaan isalthans een visscher moet verklaariioor hebben eenige dagen geleden een schip op een zekeren afstand le hebben,er gezien, waarvan de verschansingen nog zigtbaar waren. Ie 1 -4f 1 ENGELAND. LONDEN15 Februarij. Het lagerhuis heeft eenstemmig de huwelijksgift bewilligd voor de D dochter der koningin, die met eenen Schotschen pair verloofd is. Hel hooier gerhuis besloot zijne deelneming in die huwelijksverbindtenis bij een adresjen aan II. M. te betuigen. Het is alzoo gebleken dat de stemmenhier en daarf0ri onder het publiek tegen die uitgave opgegaan, geen weerklank hebbenier gevonden. die De heer Taylor heefl in het lagerhuis eene motie aangekondigd legen lietbee besluit lot toekenning der dotatie aan de prinses, ten einde bij de lweedeWo lezing eene hoofdelijke stemming uit te lokken. pe De correspondent van den Daily Telegr. in het Duitsche hoofdkwar-Vii tier te Versailles meldt; De inlogt van de Duitsche troepen in Parijs vindt wc in den namiddag van den 19d'D plaats. Ik verneem lieden dat Z. M. d< keizer den 22sten te Parijs zal aankomen en zich naar de Tuileriën begeven j,i( zal, om aldaar met zijn gevolg en zijn staf te dejeuneren. Hij zal vervol-jq gens inspectie houden over het insluitingsleger, dat hierna zijn triomftogt z0 door Parijs zal houden. Zoodra dit afgeloopcn zal zijn begeeft de keizer ee zich weder naar Versailles, om na verloop van twee dagen Parijs weder te ju bezoeken. Indien het echter niet mogelijk is de Tuileriën voor de out- 0] vangst des keizers in te rigten, dan zal keizer Wilhelm waarschijnlijk zijn intrek nemen in het Elyseum. Vl Volgens berigten uit de Vereenigde Staten was de uitkomst der tien- jarige volkstelling thans volledig bekend. De bevolking der Vereenigdi 0 Staten in 1870, eenige volksstammen van wilde Indianen niet medegere- c kend, was 38,535,153 zielen, tegenover 31,445,080 in 1860. s EKANIilUJK. o Het uitstel van geregtelijke vervolging wegens niet-betaling van wissels 8 is op nieuw verlengd tot 13 Maart. liet gepeupel in de hoofdstad heeft den tijd der belegering geenszins onaangenaam gevonden, daar het, zonder te arbeiden, uil de hand der over heid voedsel ontving, aanvankelijk ruimer en laatstelijk niet veel kariger 1 den het vroeger had toen het voor zich zelf moest zorgenzoodat die volks klasse alzoo natuurlijk hij de verkiezingen hare stemmen heeft gegeven aan de roode partijaan communisten en voorstanders van verwering tot het j uiterste. Wat er gebeuren moet wanneer die volksklasse zal moeten wor den gewend om weder te arbeiden en zelve in hare nooddruft te voorzien, is eene vraag die door de gegoede klassen met bezorgdheid wordt gedaan. Dc predikanten de Pressensé en Coquerel hebben zich candidaten voor de verkiezingen gesteld. Naar gemeld wordt heeft dc heer Crémietixalvorens de betrekkin; van minister van justitie neder te leggenbevel uitgevaardigd om de vrij heid te hergeven aan Berezowski, den Pool die eenige jaren geleden t( Parijs eenen aanslag op het leven van den keizer van Rusland en op dal van den keizer der Franschen had gedaan. La France, van het aftreden van Gambelta sprekende, zegt: Van de reusachtige fantasmagorie, die Gambelta met zooveel zelfbehagen in dc lof tuitingen voorspiegelde, met welke hij kwistig zich zeiven overstelpte, is niets overgebleven dan dit: Honderden millioenen werden met volle handen het venster uitgeworpen, duizenden menschenlevens door de halsstarrigheid van zijne hooghartige bekrompenheid ten gronde gerigt. Daarbij moet men niet vergeten de schandelijke diefstallen van allerlei aard, die in zijne naaste omgeving, door de exploitatie van een leugenpatriotisme en ten terderve van ons leger, zijn gepleegd. - Hoe Gambelta le werk ging, blijkt o. a. uit de afzetting van den kapitein ter zee de Marivault-Emerauaan wien men de betrekking had gegeven van opperbevelhebber der mobiele garden in Dre- tagne. Gambelta gaf hem het bevel een gedeelte der mobilendoor hem geoefend, naar Chanzy's leger te zenden. Ilij antwoordde: «Het tegen den vijand zenden van manschappen zonder wapenen, zonder ammunitie, zonder klceding, zonder schoeisel, komt mij voor even onmenschelijk als nutteloos te zijn." Onmiddellijk zond hem Gambelta, tot éénig antwoord, het decreet, waarbij hij werd afgezet. Deputatiën uit Rouaan en omliggende steden, die zich naar de Duitsche autoriteiten hadden begeven, om ontheffing te verwerven van de oorlogs belastingen, zijn onverrigter zake teruggekeerd. Dieppe heeft daarop 00,000 fr. in specie en 1,000,000 fr. in wissels op Londen betaald. Te Hautefaye hebben den 6le" vier personen de doodstraf ondergaan, omdat zij. tijdens het begin des oorlogs, een aanzienlijk ingezeten, den heer dc Moneys, als eenen vijand des keizerrijks aangerand, mishandeld, half dood geslagen en eindelijk op een vuur van groen hout langzaam ver brand hadden. Naar men verneemt zijn bij het springen van dc patronenfabriek te Duinkerken 60 personen omgekomen. Aan het einde der haven had men

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2