Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht is, ter ver vulling der nog voortdurende vacaturehet navolgende drietal van predikan- i ten gevormd: dd. Koningsberger, pred. te Vclp, Fijnvandraat, pred. te j Zwartsluis, en Chanlcpie de Ia Saussayc, llieol. doet. en pred. te Rotterdam. Op den ceutraaj-spoorweg, even voorbij de Bilt, is gisteren een man overreden, die zich moedwillig op de rails had nedergezet. De dood volgde zeer spoedig. Te Poederoijen is door een landbouwer op de Maas een wolf geschoten. Het dier, waarop men reeds te Veen jagt had gemaakt en dat gewond was, had de vlugt op het ijs genomenwaarmede hij de rivier kwam afdrijven en dat hij niet meer verlaten kon, wijl zijn slaart tusschen de drijvende schotsen was vastgeraakt. Toen men dit hier opmerkte, ging men er met de schietsehouw op los, tot men, kort genoeg genaderd, hem onder schot kreeg en doodde. Onder Diepevcen is Vrijdag 11. in het bosch van het landgoed Vreeswijk een houthakker doodgevroren. Men vond hem op de plaats waar hij zich had nedergezet om zijne boterham te clen. Hij laat eene vrouw en een kind in treurige omstandigheden achter. Men meldt uit Leeuwarden, van den 14df": Onder begunstiging van schoon weder had nu alhier de vroeger aangekondigde en toen uitgestelde hardrijderij van mannen en vrouwen op schaatsen plaats. 30 van de 38 aangegeven paren namen aan den wedstrijd deel. De uitslag was dat de prijs, voor den man een zware zilveren tabaksvaas en komfoor, voor de vrouw een zwaar gouden knipbeugel met beursje, werden behaald door Jan K. Jongsma, van Dokkum, en Jeitje (G. van der Werfï, van Veenwouden; de eerste premievoor den man een gouden horlogie en voor de vrouw een elegante doos met 12 zilveren lepeltjes,•suiker- en theeschopje, door Johs P. de Groot, van Akkrum, en Maaike Rinkema, van Marum (Groningen); de ivveede premie, voor den man een gouden sigarenpijpje, voor de vrouw een flacon met gouden dop, door O. K. de Vos en Tietje F. Ueinsma, beiden van Oudkerk. De baan, als altijd zeer net versierd, leverde met hare be rijders een fraai schouwspel op; de muziek van het le reg. infanterie en van het stedelijk muziekcorps verhoogde dit zoo geliefde volksfeest der Friezen in ruime mate. Door het dooiweder liet echter de toestand van het ijs zeer veel te wenschen over. 'sGRAVENHAGE. 15 Februarij. De heer J. Ph. van der Keilen, thans hulp-stempelsnijder bij 's rijks munt, is bevorderd lol rijks stempelsnijder. - Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd tol officier van gezondheid 2de kl. die der 3de kl. A. J. Boekelman. -- Uit Parijs is alhier aangekomen de heer mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevell, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gcvolmagtigd minister bij het hof der Tuilcriëndie den tijd van het beleg op zijn post in Frankrijks hoofdstad heeft doorgebragt. Naar men verneemt zal de fweede kamer tegen Woensdag 1 Maart aanstaande worden bijeengerocp n tot hervatting van hare werkzaamheden. Een treurig gerucht is hier ter stede in omloop. Bij het verschrikkelijk spoorweg-ongeluk, dat weinige dagen geleden tusschen Marseille en Toulon heeft plaats gehad, zou de oud-minister van koloniën, de heer de Waal, zwaar verwond zijn. Tot hiertoe is bij de familie wel geen regtslrecksch berigt van dat ongeluk ontvangen, maar ten gevolge van andere berigten, houdt men het hier toch daarvoor, dat gemelde heer zich op dien trein bevond, zoodat zijne beide zwagers dan ook reeds naar het toonecl van de ramp zijn afgereisd, om zich le overtuigen, in hoe ver dat noodlottig gerucht gegrond is --- Morgen zal bij den gemeenteraad op nieuw een voorstel van burg. en welh. worden behandeld betrekkelijk den Franschen schouwburg. In den brief van den grootmeester van 'skonings buis, hebben burg. en weth. aanleiding gevonden tot hel eerbiedig verzoek aan den koning, dat de overweging der beide door Z. M. gestelde voorwaardenwaaronder de gewone bijdrage voor het gebruik der koninklijke loge enz. over het tooneeljaar 1871/72 was toegezegd, mogt verdaagd blijven tot dat de exploitatie 1872/73 aan de orde zal zijn. Z. M. stemde daarin toe, maar gaf tevens te kennen dat de koninklijke bijdrage over het jaar 1871/72 zal worden verleend onder uitdrukkelijke voorwaarde dat liet gewone gel delijk subsidie van wege het gemeentebestuur niet worde ingetrokken. Al mogten burg. en weth. den raad de overtuiging niet verhelen dat, in den gegeven stand der zaakintrekking van het geldelijk subsidie pligtmatig is, komt hun een laatste poging om met die daad het behoud der konink lijke bijdrage te vereenigen, in ieder opzigt geraden voor. En dit be weegt hen tot het voorstel dat de raad besluite, zich bij adres te wenden tot den koning, ten einde Z. M. eerbiedig te verzoeken, de laatstelijk aan de bijdrage over 1871/72 verbonden voorwaarde wel in nadere overweging te willen nemen. Woensdag 1 en Donderdag 2 Maart aanstaande zal door den notaris van der Haak alhier eene verkooping plaats hebben van de keurige verza meling van schilderijen van oude en hedcndaagsche meesters, van kunst werken en zeldzaamheden, nagelaten door den heer mr. D. van de Wijn- persse. Vooral de hedcndaagsche vaderlandschc kunst is hier vertegen woordigd terwijl erverder stukken van Dott, Jan Steen en anderen voorkomen. Sedert Maandag zijn weder zes pinken, met levensmiddelen bevracht, van Scheveningen afgevaren, waarvan twee met meel, rijst, erwten', gerst en haver naar Calais en vermoedelijk bestemd voor Parijs. HurriiiNLAiNDSciirc momGim ENGELANE, LONDEN. 14 February. Volgens de Tunes zal het zegelregt op builenlandsche effecten, hetwelk aanleiding lot vele klagten en bezwaren heeft gegeven, worden ingetrokken, en zal hiertoe door den minister van financiën hij de indiening der staats- ecg begrooting voor 1871—1872 een voorstel worden gedaan. jn< De heer Elpliinstone stelt zich voor in het lagerhuis te beloogen dat we er thans, na de doorgraving der landengte van Suez, een scheepvaarlkanaal jve door het Bengaalsche schiereiland gegraven zou dienen te worden, ten einde cci den langen omweg van Ceylon aan de zeevaart te besparen. fis Volgens de Globe zal een der excentrieke leden van het parlement mii eerstdaags bij dat ligchaam het voorstel doen dat huwelijken ook tijdelijk inv kunnen worden gesloten. on Het grootste gedeelte van de Engelsche kiezers protesteert tegen het ne geven van een bruidschat en jaargeld aan prinses Louise, die op het punt str staat in het huwelijk te treden mét den jongen markies van Lorne, den ke oudsten zoon van den herlog van Argyle. Onmogelijk is het de reden te rei vermoeden van deze agitatie, vooral wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat toen deze verloving bekend werd er van alle kanten stemmen w< opgingen vol sympathie voor de vorstin, die het geluk van hare kinderen Fr hooger stelde dan alle hoofscbe vormen en etiquette. Dit is echter zeker, de dat het huis van Hohcnzollern zeer tegen dit huwelijk is gestemd; vooral ve moet dit met den kroonprins van Pruissen, die ook met eene dochter van ui koningin Victoria gehuwd is, het geval zijn. Buitendien heeft de vader van ov den bruidegom, de beschaafde en talentvolle staatsman, zich aan een hemel- bi tergend onregt schuldig gemaakt. Hij, een edelman, heeft van zijn tweeden te zoon geen officier, geestelijke, ambtenaar of parlementslid gemaakt, maar te heeft hem op een groot theekanloor in de city gedaan. De lord-mayor der hoofdstad heeft het volgende schrijven ontvangen v; van den heer Jules Ferry, maire van Parijs: Ik heb de eer gehad den kolo- w nel Stuart Worlcy en den heer George Moore, gemagtigden van het onder le uw voorzitterschap bestaande comité, dal zich ten doel stelde de bevolking n van Parijs en de door den oorlog geteisterde plaatsen te hulp te komen, 8! bij mij te zien. Ik heb het eerste gedeelte van die heerlijke en broederlijke a geschenken ontvangen. De stad Parijs geeft aan Londen haren dank des- v wege te kennen. In onze diepe jammeren heeft de stem van het Engelsche b volk zich het eerst in het buitenland doen hooren, om ons zijne sympathie d te betuigen. Het volk van Parijs zal dit niet vergeten. Wanneer de zielen n van beide volken vereenigd zijn, dan kunnen wij op de toekomst rekenen. V De Tunes meldt dat de aan Parijs opgelegde oorlogsvergoeding vol- daan is door 2 millioen aan specie, 2 millioen aan Fransche banknoten s en 4 millioen aan wissels op Londen. Voorts dat Pruissens vredesvoorwaar den veel aannemelijker zijn dan die onlangs bekend zijn gemaakt. Indien die voorwaarden worden aangenomen, dan zullen de Pruissen waarschijnlijk niet te Parijs komen. F El A X H It IJ Si. In de tweede zitting der nationale vergadering te Bordeaux heeft liet bewind der nationale verdediging, bij monde van den lieer Favre, zijn gezag ncdcrgelcgd. llij verklaarde dal zijne amblgenooten tot aan de vorming van een nieuw bestuur voor de handhaving van orde en wet zouden zorgen, en dat hij ging onderhandelen over het verlengen der wapenschorsing en met de hoop om den vijand te overtuigen dat Frankrijk in allen gevalle voor zijne eer zou weten te zorgen en zijnen pligt zou weten te doen. De vijand, zeide hijmoet wetendat wij de eer des lands ter harte nemen. Frankrijk zal dit ook weten. Gansch Frankrijk is het, dat thans over het lot des lands beschikt. De verlenging van den wapenstilstand zal waarschijnlijk noodig zijnzooals reeds bij de conventie voorzien was. Dat wij geen oogen- blik te loor laten gaan. Denken wij aan het lijden der bevolking in de door de Duitschers bezette gewesten. Wij hopen op hunne medewerking te kun nen rekenen tot het verkrijgen eener verlenging van den wapenstilstand. Garibaldi heeft aan de vergadering kennis gegeven dat hij hel lidmaat schap niet aanneemt. De uitslag der verkiezingen in de hoofdstadzoo geheel in ultra-repu- blikeinschen geest, geeft aan de dagbladen vrij wat slof lot aanmerkingen. Zoo zegt het Journ. des Déb.: Deze zege der radicale partij over de libe- raal-conscrvative is toe le schrijven aan zekere ligt te bevroeden oorzaken, wier aantal en kracht met een weinigje beleid zouden hebben kunnen wor den verminderd. Of ligt het niet in het humeur der Parijzenareneeuwig in de oppositie te zijn en te stemmen tegen alle gouvernementen, onver- schillig wat zij zijn en wat zij doen? Evenwel had men hoop mogen koesleren dat Parijs althans éénmaal weerstand aan die kwade geneigdheid zou bieden, en dat het thans zijnen lust achter het algemecne belang zou welen te stellen, terwijl onze forten met Pruissen bezet zijn en terwijl het voor eiken goeden burger pligt was de besten uit ons midden naar de na tionale vergadering af te vaardigen. Doch die hoop is niet vervuld. Libe- raal-conservalive candidaten, liberaal-republikeinschc candidaten en hunne voorstanders, ook de leden des bewinds, hebben de nederlaag geleden; en behalve eenige hoofdofficieren van onze zeemagt, die niet om hunne poli tieke rigting zijn verkozen, maar wegens hun roemrijk aandeel aan de maat regelen tot verdediging der hoofdstad, zijn degenen, welke hier de meer derheid van stemmen op zich hebben vereenigd, allen lieden van ééne en dezelfde kleur, liet gemis aan verstandhouding en aaneensluiting tusschen de onderdeden der liberaal-conscrvalive partij is evenwel ontoereikend om de zege der heethoofden geheel te verklaren; hiertoe heeft insgelijks de omstandigheid bijgedragen, dat een groot aantal van onze medeburgers zich heeft onthouden van hunne slem uit le brengen; dezen zouden, naar ge zegd wordt, een derde gedeelte uilmaken van hel geheele aantal personen, die op de lijsten der stemgeregtigde burgers staan. Wij willen hopen dat de geest van eendragt cn verzoening, welke ons bij het opmaken onzer candidalcn-lijslcn voor de eerste slemuitbrcnging heeft ontbroken, ons bij het vormen der lijsten voor de tweede slemuilbrenging zal leiden en aan de conservative partij in de nationale vergadering de plaats zal bezorgen, die haar aldaar toekomt. De Liberie noemt den uitslag der verkiezingen »dc abdicatie der hoofdstad cn eene bron van gevaar voor de natie", en

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2