liËlOSClSE COIKAVI. DONDERDAG 16 FEBRUARIJ. STA DS- DER IG TEN. IJ IN N E N LA DSC. I IE LJKUIG T E N 1871. N". 40. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adyertentiën is van 11 regels f 1.- iedere regel meer 25 ccnis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Gusiiertus Gkoenewec.enmelkverkooper, wo nende alhier, waarbij hij vergunning vraagt om eene verzameling mest stoffen te mogen honden op hel erf achter zijn huis aan het Galgewater, hoek Smidssteeg, wijk V ir. 287; b. Nicolaas Kabel Swemer, droogist en koopman, wonende binnen deze gemeente, houdende verzoek om eene be waarplaats van petroleum te mogen inrigten in zijn pakhuis in de Cla- rensteeg, wijk VI n'. 1047; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n°. 19), alsmede op de Algemeene Policieverordening van 24 October 1867 (Gem. blad n". 12); Doen te weten, dat tot het hoorei) der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzigte der information de commodo et it cmnmodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 20steB Februari) eersik., 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden vcrpligt zijn hunne bezwaren tegen dié verzoeken op dien tijd in Ie brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidex, 15 Februarij 1871. v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 15 Februarij. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 1 persoon, door gewijzigde pokken 7, als hersteld opgegeven 1 zoodat nog in behan deling bleven 61. 's Rijks middelen over de maand Jannarij dezes jaars hebben opgebragt 4,502.842.07 V2 zijnde 684,108.88 minder dan in de maand Januarij van 1870. De raming bedroeg ƒ6.146,288.53. Uit het verslag der commissie, door het hoofdbestuur van het Nederl. onderwijzersgenootschap belast met het organiseren eener loterij tot stijving van het hulpfonds der levensverzekering van dat genootschap, blijkt, dat door tusschenkomst van verschillende afdeelingen en particulieren 5690 loten verkocht zijn, terwijl het getal ontvangen prijzen, waaronder van de ko ningin en van prinses Hendrik, in hel geheel 3114 bedragen had. liet zuivere bedrag van de opbrengst der verloting was 4728.86dal in het hulpfonds gestort is. Volgens het D. v. 's Gr. zal aan het planom aan heeren officieren liet dragen van burgerklceding te verbieden, voorloopjg althans, geene uil voering worden gegeven. Volgens de door de Staatscourant medegedeelde rivierherigten was Ie Alem de wateroverstorting den 14'1™ merkelijk verminderd; boven de ge meente was alles in orde. De dijk onder Empel liep nog sterk over en de stad 's Hertogenbosch stond grootendeels onder water. Omtrent den staat van zaken te 's Hertogenbosch meldt de l'r. Nb. Cour.: Het water is in den namiddag van Vrijdag en Zaturdag zoodanig gewassen dat thans zeer onverwacht een groot gedeelte dezer stad onder water staat en de bewoners aldaar hetzij naar elders of naar boven hebben moeten -vlugten. Aan don havenkant slaat hel water in sommige huizen een halve meter hoog, en gaan de bewoners regt over het ijs van de eene naar de andere zijde. Gelukkig dat het stedelijk bestuur sedert cenige jaren de laagste straten der stad heeft doen opboogenanders zag het er nog ellen diger uit; nogtans kan op vele fabrieken wegens den waterstand niet ge werkt worden. Onze geachte commissaris des konjngs, die 11. Vrijdag eene inspectiereis deed langs de Maas, is aan een groot levensgevaar ontsnapt. Te Alem gekomen, waar het ijs op den dijk aan het schuiven was, ge raakte het rijtuig lusschen de schollen in; gelukkig dat er eenige personen aanwezig waren, die met veel krachtsinspanning het rijtuig wisten te ont zetten, en het daarna zijn weg kon vervolgen. Te Empel is de toestand zeer hagchclijk, het water loopt op sommige plaatsen over den dijk, zoodat het dorp grootendeels onderstaat. Onze burgemeester zond 11. Zaturdag op het gerucht, dat de bewoners der Empelsche hut in nood waren, dadelijk een schielschouw derwaarts. Uit den Tielerwaard meldt men dat de Waal een ernstig aanzien heeft. Op vele plaatsen stroomt het waler over den dijk, vooral ie Varik. Als de toestand niet spoedig verandert, vreezen deskundigen voor eene doorbraak, hetzij in den Bommelervvaard of elders. Massa's ijs, waarvan men zich geen denkbeeld kan vormen, zitten opeengehoopt van Opijnen tot meer dan een uur naar boven. De korte, maar sterke dooi heeft het gevaar in hooge mate verergerd. Uit Heerewaarden meldt men van 12 Febr. het volgende: In onze ge meente, die dient als zoogenaamde //overlaat", en daarom slechts zomer kaden, geen eigenlijk gezegde dijken bezit, is het ellendig gesteld. Het water rijst gestadig en is lieden zoo hoog gestegen, dal slechts de pastorie met nog een drietal woningen gedeeltelijk vrij zijn, die dan ook reeds zjjp overvuld met huisgezinnen, welke uit de hunne werden verjaagd. Er heerscht eene angstige drukte en de straat van ijs, die zich steeds hoogci' boven de gewone dorpstraat verheft, is overdekt met menschen, vee en huisraad. De school, waarin eerst menschen werden geborgen, staat geheel onder,' zoodal thans niet alleen het raadhuis, maar ook de kerk dient tot verblijfplaats van menschen en vee. Mepige kerkbank is in een geilen- of zwijnenhok herschapen. De toestand wordt hopeloos door de bijkomende strenge vorst. Er begint gebrek te hecrschcn aan brandstof en een der twee broodbakkerijen is mede ondergeloopen. Voorts nog van den 13Jcn: De toestand alhier wordt steeds treuriger, naarmate het water wast en dientengevolge de jjsvloer rijst. Gaat hel zoo nog eenige uren voortdan zal zelfs van de hoogst gelegene huizendie vol vlugtelingen zittenheden maar een enkel vrij blijven. En het vlugten duurt steeds voort, daar velen, na tot aan de balken geschelfd te hebben, toch nog gedwongen worden, elders te gaan. Voor het overige zit men op de zolders, waar hel benaauwd en koud te gelijk, en voor zwakken en bejaarden kwalijk te houden is. Het raadhuis staat onder, zoodat slechts de bovenverdieping meer bewoonbaar is. en in de kerk komt mede het water reeds, hoewel men het zooveel mogelijk tracht te keeren. Steeds wordt het op den vlugtheuvel voller met vee. Landbouwers, die hunne paarden en koebeesten nog zoo lang mogelijk op stal hieldenmoeten ze toch er nog heen drijven; zelfs zijn er, die, daartoe niet meer door de deur kun nende, door de stalmuren moeten breken. Er zijn thans rietmatten aange voerd, om hel vee tegen de koude te beschermen. Tusschcn de dieren ziet men nog andere voorwerpen, waarmede men nergens anders teregt kon onder anderen een groot val petroleum en een paar brandspuiten. Nog wordt de druk verzwaard door de onzekerheid, waarin men verkeert om trent sommige gedeelten der gemeente, waar het sedert drie dagen geheel onmogelijk is te komen. Het verkeer met Varik is per schielschouw nog mogelijk, vanwaar reeds eenige brandstof ingevoerd is. Gelukkig is het heden wat minder koud. Dat ondank vaak 's werelds loon is ondervond weder zekere F. N. II. te Rotterdam woonachtig, maar zich tijdelijk te Delft bevindende. Toen bij gelegenheid van de loting voor de nationale militie, zooals gewoonlijk, een aantal jongelieden die aan deze loling moesten deelnemengeen beter bew ijs hadden weten te geven van hunne vaderlandlievende gezindheid en van hun heldenmoed, dan door zich op ergerlijke wijze aan jenever te be drinken, was èr een onder hen in zulk een toestand geraakt, dat hij, vei ligheidshalve, naar huis moest worden geleid. Door zijn mensehlievend hart gedrongen, belasLle zich bovengenoemde 11. met die laak. Wie zou toen voorspeld hebben, dat de man, tot loon daarvan, door de policie in arrest zou worden genomen? En toch gebeurde dit. II. had zich, nadat hij door de moeder van den jongeling, dien hij had te huis gcbraglgoed was ont haald en terwijl deze zich met de verzorging van haar beschonken kind bezig hield, meester gemaakt van eene porlemonnaie en een jas, welke voorwerpen hij, toen men ze miste, wel ierug gaf, maar, na zijn vertrek bleek het. dat er nog een pantalon verdwenen was. Ook dit kleedingstuk werd bij 11., nadat men hem had opgespoord, teruggevonden. Sedert eenigen tijd heerscht in Sommelsdijk en omstreken eene lot no,Y toe onbekende ziekte onder de paarden. Bij den landbouwer L. de Graaf zijn er reeds 4 aan overleden cn nog 3 ziekterwijl er onder Nieuwe Tonge 3 stallen moeten uitgestorven zijn. Te Amsterdam zijn eergisteren avond twee kinderen, 5 en 6 jaren oud, die in eene woning op den Oudezijds Achterburgwal door de moeder alleen waren gelaten, door kolendamp gestikt. - Met het schip 11. IF- M., dezer dagen van Batavia komende te Texel binnengevallen, zijn aqngebragl twee tijgers en drie herten, bestemd voor eene der zoölogische instellingen hier te lande.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1