PER TELEGRAAF. aan tien lieer mr. .1. van de Graft als plaatsvervangend kantonregter ie Mid delburg. —r Naar de contróle der directe belastingen te Zierikzec is verplaatst de heer W. F. C' J. Erens, thans controleur te Roermond, en tot ontvangers der registratie zijn benoemdte Tholen de heer P. J. Idema Gneidanusthans te Goor; te Goor de heer C. Th. Monlijn, thans surnumerair. Tot tweede aide-essaycur bij 's rijks muntbuiten bezwaar van 's rijks schatkist, is benoemd de heer W. Hora Siccama. De luit. ter zee le kl. 11. K. Koning is uit de zeedienst ontslagen onder toekenning van eenen voordurenden onderstand ten bedrage 486 'sjaars. B U IT E iN L A MS C11 ii I )EU T K N EUtrfiELAXD. LONDEN13 Februarij. Volgens de Daily Telegraph heeft Pruissenna rijpe overweging, de volgende vredesvoorwaarden vastgesteld: Afstand van den Elzas en een deel van Lotharingen, 60 Duitsche vierkante mijlen groot, met inbegrip van Metz; eene oorlogsschatting van 1 y2 milliards; 30 millioen voor de schade aan de Duitsche handelsscheepvaart toegebragt. 40 millioen schadeloosstelling aan de uit Frankrijk verdreven Duitschers. Genoemd blad beweert ook dat de Duitsche keizer den 22sten zijn intrek zal nemen in het paleis der Tuileriëu of op hel Elyseum, en dan legen het einde der maand naar Duitschland zal terugkecrcn. - De Shipping and Merc. Gaz. maakt melding van het vergaan van hel Fransche transportschip Le Cerf op de rotsen van Kaap La llogue. Het schip is geheel uit elkander geslagen. Duizend en acht soldaten, die zich aan boord bevonden, kwamen in de golven om en slechts tien manschap pen der bemanning (150 koppen) werden gered. FRANKRIJK. De uitslag der verkiezingen, voor zoo verre die bekend is, toont aan dal meerendeels de keuze gevallen is op die candidatenwelke meer of min bepaald tot de conservative rigting behooren. Hieruit wordt opgemaakt, niet dat de meerderheid der nationale vergadering vrede tot eiken prijs zal willen koopen of dadelijk de monarchie zal gaan herstellen, maar dat zij niet zal instemmen met de inzigten der warme republikeinen, die voort gaan verwering tot liet interstate prediken, geene vredesonderhandelingen willen voeren zoolang de vijand op den Franschen grond slaat, en de re publiek ook tegen den wil van de meerderheid des volks zouden jvillen staande houden. Het zijn de eerste waarlijk vrije verkiezingen, die Frank rijk in eene lange reeks van jaren heeft gehad; zij waren althans vrij van den invloed der regering, daar er in de daad geene regering in Frankrijk bestond en het bewind van nationale verdediging dezer dagen door den lieer Favre zeiven "eene verdwijnende regering" was genoemd. Door de tepu-- blikeinsche partij wordt geklaagd dat op vele plaatsenvooral in het noor den des lands, door de geestelijkheid en door de maires onbehoorlijke in vloed op de verkiezingen is uitgeoefend; doch daar de keuze departements- gewijze geschiedde, was de beslissing aan invloeden van louter plaatselijken aard, hoe regtmatig ook op zich zelve, onttrokken. Een vrij groot aantal personen zijn in meer dan e'e'n departement verkozen; sommigen in vijf, zes of meer; dit is vooral het geval met den heer Thiers, die door de Ind. Beige dan ook bestempeld wordt met den naam van «l'hommc de la situation", de man voor hel tegenwoordige tijdsgewricht, geroepen om op dit keerpunt in de geschiedenis zijns lands nogmaals eene groote rol te vervullen. Twee prinsen van de familie Orleans, de hertog van Aumale en de prins van Joinville, belmoren onder de verkozene afgevaardigden; of de nationale vergadering hen zal laten zitting nemen in strijd met de wetsbe paling. die de leden van vroeger over Frankrijk geregeerd hebbende ge slachten onverkiesbaar verklaart, zal weldra blijken. In Parijs, zegt het j Joum. des Déb.hebben de liberaal-conservativen door gebrek aan onder linge verstandhouding en door trage opkomst den strijd verloren en voor j de radicale partij ondergedaan. Door de Corr. Haras wordt medegedeeld: Het schijnt zeker dat graaf von Bismarck in de dezer dagen met den lieer Jules Favre gehouden ge sprekken dezen eene opmerkelijke bijzonderheid heeft medegedeeld. Prins Napoleon zou zich niet bij Pruissen hebben aanbevolen voor de hoedanig heid van regent, het hoog gezag uitgeoefend in den naam van den zoon en erfgenaam van Napoleon lil; hij zou aan Pruissen voorgesteld hebben het souvereine gezag in Frankrijk zelf en op eigen naam te aanvaarden als opvolger van Napoleon III met de keizerlijke magt in haren vollen omvang. In eene dezer dagen te Béziers gehouden vergadering van ultra-repu blikeinen uit het dep. van den Hérault is besloten te verklaren, dat de j vraag van vrede of oorlogde vraag o( de Fransche republiek haar gansch j grondgebied zal behouden of wel zal worden verbrokkeld, niet behoorde j tot die, welke het algemeene stemregt te beslissen heeft. Verder verklaarde de vergadering haar vertrouwen te onttrekken aan al de leden des bewinds, behalve den heer Ganrbclta, wieu zij evenwel een //comité du salut public" als raad ter zijde wilde stellen. - Het Joum. off. verklaart thans het door den heer Crémieux genomene besluit tot alzelting van regterlijke ambtenaren nietig. Generaal Ducrot heeft, naar men verneemt,-zijn ontslag uil de dienst genomen. Volgens berigten uit Clamecy, in het dep. Nièvre, van 11 Februarij gaan de Pruissen in het dep. Yonne, ondanks den wapenstilstand, voort met het heffen van buitensporige requisitien. De ingezetenen van Villeneuve- le-Roi en Blaiseau hebben geweigerd aan de requisites te voldoen. De om liggende landstreek werd toen verscheidene uren geplunderd. Gedurende liet beleg van Parijs ontving elk lid der nationale garde iya fr. soldij per dag en, gehuwd zijnde. 75 centimes voor zijne vrouw. Deze uitkeeriug komt de stad of den staat op eene som van 50 millioette^e te staan. deri Naar men uit Brest meldt is onder de talrijke veekudden, die itzijn Landerneau ten behoeve der Parijsche bevolking byeengebragt waren, drde veepest zoo hevig uitgebarsten, dat er weinig van dat vee te redden sclieeidag' te zijn. zjnr Betreffende het ongelukden 5'"° dezer op den spoorweg lusscheivooi Marseille en Toulon voorgevallen, verneemt men nader het volgende: Vinvoo der achterste wagens hadden oorlogsammtinitie in en waren van den passaheei gierstrein gescheiden door een rijtuig voor de postdienst. Tusschen Itandr.te I en Ollioules ontploften de ammunitie-wagens, zonder dat men de oorzaakeien van heelt kunnen nagaan. De gevolgen waren verschrikkelijk; 50 a 60 per mei sonen werden gedood en 40 a 50 gewond. Geen der personen, die gedoolkoi zijn, waren herkenbaar, zoozeer waren hunne lijken verminkt. Het schouw-in spel, dat zich over eene groote uitgestrektheid rondom de plaats des onheil voc voordeed, was hartverscheurend. Lijken en deerlijk gewonden, de laatster Git kermende en wanhopig de handen wringende, in zoover zij nog handen had tot den. lagen dooreen. Hier vond men een verbrijzelden arm, daar een been Ch op eene andere plek weer stukken vleesch. En te midden van dat alles zag met gei een kind van driejarendat in zwijm gevallenmaar overigens geheel ongedeerl gebleven was, en toen het weer tot bewustzijn was gekomen, om vader cot en moeder schreide, welke liet plotseling voor altijd verloren had. De ont- hc ploffing was zoo hevig, dat huizen, op een grooten afstand verwijderd, dooi wt den schok zijn ingestort. Boomen werden verbrijzeld door de geweidigi to kracht, waaruiede voorwerpen tegen hen geslingerd werden. Er zijn rails ge op meer dan 150 meters afstand van den spoorweg gevonden. Bijna al di rijtuigen zijn iu duizenden stukken gevlogen. Geen wiel, geen wagenas ii D< heel gebleven. PHI ItiSE V. g< BERLIJN. 13 Februarij. w Er heeft zich alhier eene democratische kiesvereeniging gevormd, welker programma het volgende bevat: liet is de eerste pligt der volksver tegenwoordiging op voldoende wijze te zorgen voor de slagtoffers van den oorlog en het gevaar voor toekomstige oorlogen te verminderen, door den tl rijksdag het regt van oorlog en vrede toe te kennen. Als waarborg der j, volksvrijheid wordt vcrcischt: invoering der Duitsche grondreglen, een ver antwoordelijk ministerie, jaarlijksche vaststelling van een militair budget, presentiegelden voor de afgevaardigden ter rijksdag. Het volk verlangt van j den rijksdag vermindering van openbare lastenvoor alles vermindering van den drie- op een éénjarigen diensttijd, en vermindering van de effectieve sterkte van het leger. Als eene regering zich vijandig tegen deze eischen aankant, moeten de afgevaardigden hare budgetten verwerpen. In het oostelijk deel des lands is zooveel sneeuw gevallen dat de dienst op de spoorwegen tijdelijk moest gestaakt worden. Ook meer westelijk ge legen spoorwegen waren door de sneeuw onbruikbaar. J - De belegering van Belfort wordt met kracht voortgezet. Kanonnen van het zwaarste kaliber worden tegen de vesting gerigt. BERLIJN, 13 Februarij. De kamer van afgevaardigden heeft het voorstel tot het beschikbaar stellen van 50 millioen aan den bondskanselier voor oorlogsuitgaven onveranderd aangenomen. BERLIJN, 13 February. Volgens brieven uit Versailles zal de keizerin het begin der maand Maart naar Berlijn terugkeeren, ten einde den rijksdag in persoon té kunnen openen. VERSAILLES, 13 Februarij. De departementen Jura. Doubs en Cóte d'Or bevinden zich, overeenkomstig artikel 1 van de conventie van 28 Januarij, nog altijd in oorlogstoestand. Bij de onderhandelingen over liet sluiten van den wapenstilstand werd onzerzijds aangeboden om dien ook over die drie departementen uit te strekken, onder voorwaarde dat Belfort zou worden overgegeven, terwijl aan liet garnizoen dan vrije aflogt zou werden toege staan. De Franschen weigerden echter hierin toe te stemmen. Nadat liet leger van Bourbaki op Zwitsersch grondgebied was teruggeworpenis onzer zijds het aanbod herhaald; wy boden een demarcatielijn aan langs den spoorweg van Pontarlier, ten zuiden van Cóte d'Or; maar ons aanbod werd ook nu van de band gewezen. VERSAILLES. 12 Februarij. De aan de stad Parijs opgelegde oorlogs- belasting werd gisteren betaald. BUSSEL, 14 Februarij. Het spoorwegverkeer met Parijs is op bevel van de Pruissische autoriteiten gestaakt. De trein, die gisteren ochtend uit Rijssel vertrokis te Busigny aangehouden en naar hier teruggekeerd. Dientengevolge zijn heden geen treinen vertrokken. De aanleidende oorzaak is onbekend. Er loopen wel is waar geruchten dat liet volk in de door de Duitschers bezette provinciën in opstand zou zijn gekomenmaar men hecht daaraan weinig geloof. In de noordelijke gewesten is alles althans rustig. BORDEAUX, 11 Februarij. -Wat betreft den uitslag der verkiezingen ont breken nog de berigten van 27 departementen, waarvan 23 door de Duit schers zijn bezet. Daar verscheidene personen in verschillende departementen zijn gekozen, zullen er 30 a 40 herstemmingen moeten plaats hebben. Thiers is in 18. Trochu in 7 en Changarnier in 4 departementen gekozen. Gam- belta is verkozen te Marseille, Algiers en (Iran; Jules Favre in het dep. der Rhone en Aix. Dufaure heeft op vier plaatsen de meerderheid verkregen en Jaurequcbery op twee. Het bew ind heeft nog geen berigt van den uitsla; in het dep. der Seine. BORDEAUX, 12 Februarij. De voorbereidende zitting voor de nationale vergadering is heden ten 3 ure geopend. Er waren 250 a 300 afgevaardig den tegenwoordig. De heer BenoiL d'Azy, oudste lid in jaren, fungeerde als voorzitter. Bij de opening zijner werkzaamheden zeidc hij. dat het hem onder de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2