COURANT. r en Mil I I'll DIIVGSDAG 14 FEBRUARIJ. STA DS-BER1GTEN. BINNENLANDSCIIG liKUIGTEN. 18 71. Uif i H\ 38. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents', Dc prijs der Advertenliën is van 1—4 regeft 1.- iedere regel meer 25 cents. >015 13.. 0, 8.5 7.- 6.5 7.5. 5.5 4.2 9.5 8.2 95 El E IA - IJ K- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 10<l,n Januarij II., n0. 40 (Provinciaalblad n°. 10), houderulc bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der maten en gewigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor bet jaar 1871; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig art. 15, lett. cz, der wel \an den 7tn April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en wregwerktuigen, onder metledeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Br eé straatin hel Stadhuis, en wel: Voor Wijk V, op den 14, 15, 16, 20, 21 en 22 Februarij, telken da;-;e van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat volgens besluit van den Heer Minister van Hinnenlandscbe Zaken, van den 5,lcn December 1870, n®. 243 (12e afd.), de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den lier-ijk. En vd hiervan openbare kennisgeving geschieden door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Eurgemeesler en Wethouders voornoemd, Leiden, 18 Januarij 1871. v. d. BRANDKLER, Burgemeester. y. PUTTKA\1 M ER Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat het Kantoor van den E.f k, thans in het Raadhuis gevestigd, voortaan, te beginnen met Zaturdag den 1 l(l<,n dezer maand, zal worden gehouden in een der localen van bet voormalig Cathariua- Gasthuis op de Aalmarkt, naast de Gemeen te-Apotheek. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. i). BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 Februarij 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 13 Februarij. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 3 personen, door gewijzigde pokkeu 6, als hersteld opgegeven 3, en overleden 3, zoodat nog in behandeling bleven 53. De timmermansknecht Dedijn, wien Donderdag 11. een zoo treurig onge val overkwam, is gisteren na een smartelijk lijden aan dc bekomen brand wonden overleden. Aan de Mare is heden morgen een vrachtwagen met paard in liet wa ter geraakt. Met veel moeite is het gelukt bel paard op het drooge te brengen. Een gedeelte der vracht, uit lijnkoeken bestaande, lag nog in het water. Als aanvulling van het bcrigt, voorkomende in liet Algem Policie- blad, bladz. 78 en 79 n". 21 van dit jaar, is door den officier van justitie te Leiden medegedeeld, dat later is gebleken, dat de drie obligation Rusland respeclivelijk dragen een van dc volgende acht nummers 121903, 121904, 121905, 121906, 121907, 121908, 121909, 121910. Door den officier van justitie voornoemd wordt op nieuw dringend opsporing verzocht. De minister van binnenl. zaken heeft aan het bewind der vereenigiug van en voor Nederl. industriëlen onder dagteekening van 9 dezer het vol gend schrijven gerigl"Zoo maar aanleiding van uwe missive van 11 Octo ber 1870 n°. 1481 als van hetgeen omtrent het daarin behandeld onderwerp van andere zijden was te kennen gegeven, zijn in der lijd de heeren com missarissen des konings in de provinciën door mijn ambts-voorgangcr ver zocht het gevoelen van dc verschillende kamers van koophandel en fabrieken in te winnen omtrent de vraag, of het wenschelijk is het algemeen regle ment voor die kamers in dier voege uil le breidendat óf hare vergaderin gen voor het publiek, althans voor de kiesgeregtigden tol het benoemen van hare leden, toegankelijk worden gemaakt, óf de openbaarmaking van een uitvoerig proces-verbaal der gehouden zittingen vcrpligtcnd worde gesteld. Tevens worden de heeren commissarissen verzocht hun eigen advies omtrent die aangelegenheid er bij te voegen. Na van de verschillende, uiteenloo- pende adviezen te hebben kennis genomen ben ik van oordeel, dat voor wijzigingen van het reglement geen genoegzame reden bestaat, daar elke kamer tot publiciteit, in de mate en op de wijze zooals haar meest oirbaar zal voorkomen, kan besluiten." De heer mr. P. A. S. van Limburg Brotnver heeft, onder den titel van 11 movimento intellettuale in Olanda, een opstel geplaatst in de Revista Europea, het voornaamste der tegenwoordige Ilaliaansche tijdschriften. Het opstel bevat eene schets van de verschijnselen op het gebied van godsdienst, onderwijs en lellerkunde in ons vaderland. Van liet leger hier te lande zijn een aantal onderofficieren, korporaals en manschappen bij het O. I. leger overplaatst, die bij het koloniaal werf depot le Harderwijk a Ia suite zullen verblijven tot zij naar Java zullen vertrekken. Men verzekertzegt liet IL D.dat Z. M. het besluit heeft geteekend waarhij liet gebruik van burgerkleeding den officieren voortaan geheel ver boden wordt. Volgens genoemd blad zullen de forten in de Utrechtsche linie geheel, zooals thans het geval is, gewapend blijven en zal het nieuwe fort te Vechten, zoodra dat geschieden kan. met getrokken geschut gewa pend worden. Deze week heeft het volgende nieuwtje de rondte door de Nederland- sclie pers gedaan: »Dr. F. NV. Morrix in Halifax (Engeland) berigt dat Sar- raccnia purpurea een uitmuntend middel is tegen de kinderpokken in elk tjjdperk, zoodanig dat 12 uren nadat men daarvan gebruik heeft gemaakt alle kenleekenen der ziekte verdwijnen en er naauwelijks eenige sporen van overblijven, hoe hevig zij ook mogt zijn uitgebarsten. Met thee of koffij vermengd, verandert het naauwelijks den smaak dier dranken en is dus een even ligte als krachtige artsenij." Dit was voor velen een zeer welkome tijding, maar groot was de teleur» stelling van hen, die zich van dien wonderdadigen wortel wilden voorzien toen zjj hoorden dat lip. ja, bestond, doch alleen maarnergens te krij gen was. Een onzer grootste handelaars in chemicaliën heeft eenige jaren geleden een monster van dit weinig bekende arlikel gehad en het, zoo wij goed ingelicht zijn, ten geschenke gegeven aan het pharmaceutisch kabinet alhier. Wij vertrouwen dat de bewering van dr. Morrix onderzocht zal worden en hopen dat zij op waarheid gegrond zij. (ft. C.) Te Katwijk aan Zee zijn sedert den 3Jen dezer 36 schuiten mctverschen visch aangekomen, welke besomden van ƒ206 lot ƒ60, waarvan een schuit alleen aan rog besomdc ƒ100. Voor tarbot werd besteed 8 a ƒ10; voor tongen 20 a 30 cis per stuk; schol 4 a ƒ8.50; rog ƒ2.60 a ƒ4.20 per mand. -- Jl. Zaturdag avond ten 7% ure is te Amsterdam brand uitgebarsten in de Zwanenburgerstraat, in een bergplaats van timmerhout, turf, papieren, tabak en houtskolen, waarvan de oorzaak onbekend is. Negen gewone spuiten, alsmede de stoomspuit liet IJ, zijn werkzaam geweest. De tweede stoombrandspuil was onklaar, ten gevolge van het springen van een der koperen huizen, waarschijnlijk wegens de strenge vorst. Twee percelen zijn uitgebrand. Omtrent het Vrijdag 11. op den Rijnspoorweg tussclieii Amsterdam en Maarsen voorgevallen ongeluk verneemt men nader dat de achterste wagen van den zandtrein werd in elkander gedrukt en dat een paar zandwagens zijn verbrijzeld. De locomotief en de rijtuigen van den passagierstrein heb ben zoo goed als niets geleden, daar alleen de buffers van den locomotief beschadigd zijn. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Een dér zand- werkers op den zandtrein werd naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd met ernstige verwondingen aan liet hoofd en een verbrijzeld linkerbeen. Naar men zegt is hij reeds aan de gevolgen overleden. Twee andere werk lieden werden ligt gekwetst. Uit Beverwijk meldt men dat zich Zaturdag middag twee arbeiders aan de Noordzee-havenwerken met een roeibootje in zee begaventen einde aan den zuidsteiger dier werken liet hun opgedragene te verrigten. Door een ongelukkig toeval verloren zij een der roeispanen. Niettegenstaande alle inspanning waren zij huilen slaat het strand weder te bereiken. Door den hevigen noord-oostenwind werden zij zeewaarts gedreven, en waren al spoe dig uit het gezigt. Des nachts zijn echter de beide personen gered door de reddingboot van Zandvoort, naar welke plaats dadelijk een bode te paard was afgezonden, nadat door eenige zeelieden aan de havenwerken vergecf- sche pogingen tot redding waren in hel werk gesteld. Men schrijft uit Kampen, van Zaturdag: De spoortrein, die gisteravond om half elf alhier moest aankomen, kwam eerst lieden nacht om half drie aan. Het eerste oponthoud is ontstaan, doordien de trein op den rijnspoor weg, waarop de centraalspoor te Utrecht wacht, bij Maarssen op een goe derenwagen is geloopendie door den feilen wind op den weg was gejaagd. Het tweede oponthoud had plaats 10 minuten voor het station Haltem, waar de trein bleef stilstaan ten gevolge dal dc aanvoerpijp bevroren was!

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1