BUITENLANDSCHK BËIUGTEN. BELGIE, Men meldt uit Antwerpen van 4 Feb.: Nog is de vaart op de Schelde niet openhoewel de dooi zich vrij sterk heeft ingesteld. Gisteren is de commissie van ijsgang de rivier afgevaren. Naar hetgeen zij berigt. drijft er nog veel en zwaar ijs tusschen onze haven en den Doel. Van daar tot aan het middengat is de rivier nagenoeg vrij. Reeds gisteren vertrok van hier naar Buenos-Ayres de stoompacket Bonitagesleept door drie kleine stoombootjes. Gisteren morgen werden ook twee visscherspinken door een stoomsleeper naar zee gevoerd. Morgen zal denkelijk de vaart niet alleen naar beneden, maar ook naar boven de rivier heropend worden, hetgeen onzen handel zal te stade komen, want er begint gebrek te komen aan verscheidene artikelen van dagelijksch gebruik, en vooral aan kofïij en zout. Nu Parijs heeft gecapituleerd en van eetwaren mag worden voorzien, wordt hier veel opgekocht en zijn verscheidene artikelen gerezen. Geen artikel echter is, in verband met de vorige prijzen, zoo hoog geslegen als de tabak; groole partijen van dit artikel, van de geringste soorten, vroeger als onver koopbaar beschouwd, zijn voor hooge prijzen verkocht. ENttELA V LONDEN. G Februarij. liet ministerie van oorlog heeft besloten de sterkte der artillerie on verwijld te vermeerderen met 6 compagniën artilleristen te paard en met 20 batterijen veldgeschut. In eene dezer dagen tc Manchester gehouden vergadering van de Na tional Reform Union is onder eenparige toejuiching het volgende besluit aangenomen: De vergadering is van oordcel dat Hr. M\ ministers door hunne staatkunde van non-invervenlie het vertrouwen des lands hebben ver worven en dat zij door het vasthouden van dat beginsel in staal zullen worden gesteld 's lands uitgaven voor het krijgswezen te besnoeijen, zon der afbreuk aan de doelmatigheid onzer verweringsmiddelen te doen. De dagbladen bevatten de volgende officiële mededeeling: Wij verne men dat er verleden Woensdag van wege de regering aan dc Duitsche over heden in Versailles en aan den heer Jules Favre in Parijs, een aanbod is gedaan om, op een gezamenlijk aanzoek van henden voorraad en hel per soneel van llr. M*. magazjjnen ten hunnen dienste beschikbaar te stellen, indien zij van eenig nut voor de voeding der hoofdstad zouden kunnen zijn; aan dit aanbod is geene andere voorwaarde verbonden dan dat al wat Hp. IIs. regering dientengevolge doet met voorkennis en goedkeuring van cencn Franschen en van eenen Duitschen gelastigde gedaan moet worden. De Times zegt hieromtrent: De uil Dieppe ontvangen berigten doen ons denken dat het gevaar van verhongeren voor de bevolking van Parijs nog grooter is dan wij ons voorgesteld hadden. Zonder de zes millioen rant-, soenen, door den Duitschen keizer in gereedheid gehouden, zou de Parijsche bevolking met verhongering hebben geboet voor dc misvatting of. Iaat ons zeggen, moedwillige misrekening, door hare bestuurders in de raming der overschietende hoeveelheid leeftogt begaan. In zulke omstandigheden kan de bijstand onzer regering van onschatbare waarde zijn. Toezending van geld zou vooreerst van weinig nut voor Parijs zijn: voedsel, en niet het middel om voedsel te koopen, is thans de behoefte dier hoofdstad. De Economist betoogt dat Frankrijk onmogelijk 10 milliarden betalen kan, of eenige som die in de verte op dit cijfer gelijkt. In de eerste plaats zou hel onmogelijk zijn al dit geld tc leenen. Niemand zou zijn geld toe vertrouwen aan een staat, dien tot straf opgelegd wordt 750 millioen fr. per jaar alleen aan interest van een nieuwe leening tc betalen. Men kan boeten en brandschatting opleggen, doch men kan een volk niet dwingen, voor altijd ettelijke honderden millioenen meer per jaar aan belasting op te brengen. Frankrijk is een land, waar betrekkelijk veel gespaard en opgepot betrekkelijk weinig verdiend wordt Kleine winsten met groote zuinigheid maken het land welvarenddoch deze angstvalligheid in het doen van zaken maakt het een volk, dat geen zware belastingen verdragen kan. De Bat. Review zegt ongeveer hetzelfde. Frankrijk kan noch binnen- noch buitens lands eenige miliarden leenen, en de jaarlijksche belastingen met eenige honderden millioenen vermeerderen. Een kleinere som, die betaald kan wor den, te vragen, zou veel verstandiger zijn, hetgeen graaf von Bismarck zeer wel weet, doch het blad gelooft dat eene onberekenbaar hooge som alleen gevraagd wordt om Frankrijk te vernederen, en te toonen hoe magteloos het groote land nederligt. -- De te Parijs verblijf houdende correspondent van het Doily News schrijft van daar: Parijs is ernstig. Moreel en physiek zijn wij terneerge slagen. Wij zijn ontevreden op onszelven en op ieder ander. Een kapitein j van de marine heeft zich letterlijk uit wanhoop voor het hoofd geschoten. Verscheidene ingezetenen hebben gedreigd dat ook te doenmaar hebben zich laten overredendoor hunne vriendendie zeiden dat zij moesten blij ven leven voor de zaak van hun land. «Onze heldhaftige bevolking," zeg gen de bladen, «trilt van verontwaardiging en spijt." Eigenlijk doet zij dat niet; zij is wel bedroefd dat zij genoodzaakt is geworden toe te geven, j maar negen op de tien zijn toch blijde, dat alles over is, en troosten zich met de gedachte dat de Priiissen wel in de forten, maar niet in Parijs zjjn. Het is volkomen rustig in de stad. De gewone groepen in de straten, die over politiek en strategie praten, zijn er niet. De verkiezingen trekken naauwelijks de aandacht. Élk. burger van Parijs moet 48 afgevaardigden kiezenmaar hij is niet in eene stemming om er veel om te geven wie het zijn zullendaar het nog niet uitgemaakt is dal de vergadering een consti tuante zal zijn. De republiek is niet zeer gezien, omdat zij niet heelt kun nen overwinnen, de Bonapartislen zijn reeds werkzaam, maar wat Parijs betreft heeft noch de keizer noch zijn zoon eenige kans. Er bestaal een sterke neiging voor dc familie Orleans Men vreest echter dat de graaf van Parijs niet flink genoeg is. Als de hertog van Aumale het hoofd der fa milie was, zou hij binnen een jaar koning van Frankrijk zijn. Velen wil len hem tot president kiezenna hem heeft de heer Thiers de meeste aan hangers. Aan het bewind der nationale verdediging wordl geen aandacht meer geschonken, het is een commissie tol het bewaren der orde gewor den. Trochu en Gambetta, eens de afgoden der Parijzenaars, worden nu het meest beschimpt. De troepen, linie en mobielen, slenteren langs de straat, de laatsten verlangen naar huis. De officieren van het leger zijn zeer boos over de voorwaarden der capitulatie. Itucrot heeft zich aan het openbaar leven onttrokken. Vinoy had hem een wenk gegeven, en hij heeft dien wenk begrepen. FRANKRIJK. Volgens berigten uil Parijs van 5 Feb. was het aldaar rustig, en heerschte er een algemeen verlangen naar den vrede. Dc levensmiddelen waren nog schaarsch en duur. Onder de candidaten voor de nationale ver gadering was de heer Alplionse Rothschild. Volgens het Journ. Off. hebben er nog geen onderhandelingen over den vrede plaats gehad. Bij afwezigheid van den heer Magnin is de heer Dorian ad interim belast met de portefeuille van openbare werken. De heer Herrold is ad interim belast met de portefeuille van binnenlandsche zaken, daar de heer Jules Favre op zijn verzoek als minister van binnenlandsche zaken is ontslagen. Te Parijs heeft de heer Dufaure, die vroeger tot de partij der Orleanis- ten behoorde, zich, in vereeniging met eenige andere ingezetenen van de gematigde rigting, de kiezers tot hel houden eener openbare zamenkomst uitgenoodigden in die oproeping den republikeinschen regeringsvorm aan bevolen. Het is onze overtuiging, zeggen zij, dat Frankrijk na de langdu rige beproevingen die het heeft doorgestaan, alleen onder de beschutting van republikeinsche staatsinstellingen, zooals wij die opvatten, duurzame rust en grootheid zal vinden. Frankrijk is even wars van de leer, de ge welddadigheden en de revolutionaire streken der volksmenners als van die der dwingelanden; het is de eerzucht en vooroordeelen van dynastiën moede; alzoo helt het over naar den republikeinschen regeringsvormdie door den geest der volksvrijheid bezield wordt en de eenige met het algemeene slem- regt werkelijk bestaanbare regeringsvorm is. Het Journ. des Déb. verklaart daarentegen dat het de republiek in Frank rijk onvatbaar acht voor duurzaam leven en dat alleen van de familie Orleans heil voor het land te verwachten is. Van Rochefort is weder een nieuw blad verschenen, getiteld: «Het wachtwoord". Volgens het eerste nommcr beslaat dat wachtwoord in koningsmoord. Volgens berigten uit Bordeaux zou men daar een aanslag in den zin hebben tegen het leven van Gambetta. De prefectuur werd dientengevolge bewaakt. Luiöens berigten uit Lyon van den l,,c"Feb.. heerschte daar nog groote opgewondenheid en wachtte uien op de beslissing van Gambetta, ten einde, indien hij het verlangde, den strijd lot het uiterste voort te zetten. Men was van gevoelendat Gambetta reeds tot het volhouden van den tegen stand had besloten, omdat de prefect de verordening had opgeheven, welke na den moord op den kommandant Arnaud was uitgevaardigd, en waarbij de clubs werdert gesloten. ITALIË. Uit Rome schrijft men aan het Journ. de Rrox.van 25 Jan.: De gebeurtenis welke eergisteren avond Rome heeft getroffende inlogt van den Italiaanschen kroonprins en diens gemalin, heeft den II. Vader meer hartzeer gedaan dan die van 31 December jl dat is het kortstondige be zoek van koning Victor Emanuel. Ook dit bezoek was eene directe heilig schennis; maar de koning kwam. zijns ondanks, in stilte, en onder voor wendsel van zucht om de slagtoffere der overstrooming te helpen. Geene van die verzachtende omstandigheden heeft de komst van den kroonprins minder grievend voor de katholieken gemaakt. P K U I S S E S. BERLIJN. 6 Februarij. Dc keizer heeft uit het hoofdkwartier thans last gegeven victorie te schieten wegens den gedwongen overgang van het 80000 man sterke vijan delijk leger naar Zwitsersch gebied en het bezetten der forten rondom Parijs. Volgens de Köln. Zeit. is dc minister van oorlog, de generaal von Roon, met het opmaken der rekening van oorlogskosten belast, waarop in dc eerste plaats staan opgeteekend; de leening van hel Noord-Duitsch ver bond, de leeningen der overige Duitsche staten, een minimum van 100 mil lioen thaler voor een Duitsch invaliden-fonds, eene aanzienlijke som tol ver nieuwing van het verbruikte materieel, eene vergoeding der districten voor dc verleende onderstelling aan huisgezinnen van landweermanneneene ver goeding voor de uit Frankrijk verdreven Dnitschers. enz. Naar men uit Versailles meldt heerschte aldaar op den ls,f» dezer eene buitengewone drukte, een gevolg van de heropening der postgemeenschap op Parijs. Er was bepaald dal 'de brieven 'en paketten ten 9 ure daarheen zouden worden gezonden, en reeds was 'savonds te voren de toeloop naar de brievenbus zoo groot, dat het moegelijk viel aldaar orde te houden. Krachtens de gemaakte regeling moesten de brieven van particulieren aan een beambte door een raampje worden overgegeven. Om daar te komen, moest men zoo goed mogelijk door een naatiw gangetje dringenalwaar het eindelijk zoo onstuimig toeging, dat een aantal lieeren en dames door andere ramen in het bureau moesten springenom niet platgedrukt te worden. Ook uit andere plaatsen is dien oersten dag een buitengewoon aantal brieven naar Parijs verzonden. Dc heer YVachenhusen schrijft nog betreffende liet door hem aan den Mont-Valérieu gebragte bezoek: Ik mag niet vergeten iets te zeggen van de voornaamste merkwaardigheid van het fort, namelijk van het groot stuk geschut, dat ons op eene mijl afstands op zijne kolossale ijzeren projectielen

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2